תופעה של ילד דרוזי שלא דבר עד גיל

BravoMan

Active member
קח בחשבון, שבעבר אנשים האמינו שאפלפסיה היא דיבוק

וקדחו חורים בגולגולת כדי לגרש את השד:
https://en.wikipedia.org/wiki/Trepanning
&nbsp
יהיה אשר יהיה היחס היום לאדם המתיימר להגיע משנת 3018, הוא וודאי עדיף בהרבה מהיחס שאדם בן ימנו יקבל בשנת 1018!

או במילותיו של ארתור סי. קלארק:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.​

galgal761

New member
כלומר אפילו אם מישהו יעשה ניסים כמו: לעוף,

למלא בהבל פיו את הכינרת למים, להפוך את מי הים התיכון לדם -- תגיד שיש לו טכנולוגיה שלא ידועה לנו.

BravoMan

Active member
יש גברת זימבבואה שטענה שהיא יכולה להפיק סולר מסלע

https://www.ctvnews.ca/mugabe-paid-witch-doctor-in-fuel-from-rocks-scam-1.264355
https://www.dailymail.co.uk/news/ar...ted-Mugabe-claiming-extract-diesel-rocks.html
&nbsp
היא היית כ"כ משכנעת, ששליט המדינה שילם לה כדי שהיא תפתור את משבר הדלק של המדינה.
אחרי שבדקו אותה קצת יותר לעומק וגילו שה-"נס" היה צינור ממכלית דלק מוחבא בתוך הסלע, היא הלכה לכלא.
&nbsp
דוד קופרפילד העלים את פסל החרות:
https://www.youtube.com/watch?v=823GNH4Rczg
&nbsp
ועבר דרך חומת סין המוצקה:
https://www.youtube.com/watch?v=CBLcinheVWg
&nbsp
האם אתה מאמין שהוא שד? או מלאך? או שהקסמים שלו אמתיים?

galgal761

New member
אתה מבין מה שכתבתי???

שאלתי אם יחוללו ניסים מול עיניו - האם יאמין?

BravoMan

Active member
כן, בהחלט - ועניתי לך:

אין דבר כזה "נסים".
כלומר, מחוץ לסיפורי אגדות.
&nbsp
לא חסרים בעולם אנשים שעושים מול עיני רבים, בטלוויזיה או הופעות חיות דברים שנראים לנו בלטי אפשריים.
&nbsp
ההגונים בין האנשים האלה, כמו דוד קופרפילד, מודים שמדובר בתכסיס. הצגה.
הנוכלים מנסים לתרץ את הרמאות שלהם בתירוצים "על טבעיים" כאלה ואחרים.
&nbsp
אבל באמת צריך להיות אדם בור ו\או טיפש בימנו כדי להאמין בקסמים, רוחות, שדים וכו'.
לא משהו שהייתי מצפה ממישהו עם השכלה גבוהה...

galgal761

New member
אז כנראה שלא הבנת.

לא שאלתי אותו אם יש או אין ניסים.
שאלתי אותו מה יעשה או יחשוב אם יראה איזה נס (ממה שפרטתי למעלה).

BravoMan

Active member
אה, שאלת אותו, סליחה!

היות וזה פורום ציבורי, חשבתי שאני גם יכול לענות לך מה אני אעשה.
&nbsp
וזו התשובה שלי - אחשוב שמדובר במשהו שאני לא מבין או לא יודע איך נעשה, אבל לא אחשוב שזה "נס".
&nbsp
וזאת משום שניסיון חיים ועובדות בשטח מלמדות ש-"נסים" אינם קיימים במציאות.

I don't know how things work therefor there must be a god.

מי שמאמין לא צריך הוכחות או ראיות. אמונה (faith) בהגדרתה היא "האמנה (believe) שמשהו הוא אמת למרות העדר ראיות".
&nbsp
מי שרוצה לשכנע את הלא מאמינים - כדאי שימצא ראיות טובות ממש - כי מה שאתה עשית כרגע הוא כשל לוגי של העדר דמיון.
&nbsp
גם בלי להכיר את הפרטים של המקרה ניתן לחשוב על מספר הסברים טבעיים למה שאתה מתאר.
&nbsp

dude101

New member
בוא ננסה להיות קצת אנליטיים ומסודרים

לפי איך שאתה מציג את ההודעה שלך, אתה לא משאיר לאף אחד ברירה אלא אוטומטית להתייחס לסיפור לפי ההטיות שהוא מגיע איתן מראש.
&nbsp
מההודעה של קלייטון, נראה שאתה מדבר על משהו שהופיע באיזה אמצעי תקשורת, אבל לא טרחת לצרף לינק.
קודם כל, תסביר על איזה אירוע אתה מדבר ולמה לדעתך המקור שהביא את הסיפור הזה אמין.
לאחר מכן, נסה להסביר אילו מאפיינים של התופעה גורמים לך לחשוב שמדובר בכח עליון (תמציא תסריטים כמה שיותר דומים *שלא* היו גורמים לך לחשוב שמדובר בכח עליון. ההבדלים בין התסריטים הדימיוניים לסיפור שלך הם המאפיינים שאתה מחפש).
לאחר מכן תגיד אילו בדיקות עשית כדי להסיק שאי אפשר להסביר את התופעה עם הידע שיש לנו היום (למשל, האם ניסית לחפש מקרים דומים? קראת מאמרים או כתבות על איך ילדים רוכשים שפה? בדקת איך מתפתח מבטא?).
ולבסוף תסביר למה אתה חושב שמדובר דווקא בכח עליון ולא בחוסר ידע שלנו להסביר תופעה שאנחנו לא מבינים. זה קצת טריקי, מכיוון שעקרונית כל דבר אפשר לומר "אני לא מבין אותו, לכן אלוהים עשה אותו", ובו זמנית אפשר גם לומר "אני לא מבין אותו, אבל בטח יש הסבר מטריאליסטי שלא הגענו אליו עדיין". פשוט נסה להסביר מה גורם לך להעדיף הסבר אחד על חשבון השני.
אם תסביר קצת את ההיגיון שלך, זה יאפשר לעונים להתייחס לחשיבה ולהסקה.
&nbsp
אם חלק מהדברים האלה נראים לך ברורים מאליהם או מיותרים, לדעתי זה מצביע על כך שאתה בעצמך מתייחס לסיפור הזה לפי ההטיות שהגעת איתן מראש.

BravoMan

Active member
3 דקות לתוך הכתבה, וכבר הקשקוש עולה על האמת!

בוא נתחיל מזה, שהמבטא של הילד הזה בריתי, כמו שהמבטא שלי יפני.
אומנם למדתי כמה מילים מסדרות אנימה רבות שאני צופה בהן, אבל לא יתבלבלו ביני לבין יליד יפן

&nbsp
הילד מדבר אנגלית במבטא מובהק של הוריו ששומעים מהעברית שלהם.
בעבודתי, פגשתי אנשים מאנגליה, והם לא נשמעים ככה כלל וכלל.
גם אנשים מארה"ב לא נשמעים ככה.
&nbsp
בכנות, אין לי חשק לבזבז חצי שעה מהחיים על מה שמוצג בבירור כהצגה למטרות רייטינג, וילד בן 3 שלימדו אותו כמה משפטים באנגלית כדי לזכות בפרסום ואולי כסף אינו "נס" שמצריך הסברים.
&nbsp
לפחות, זו שפה שימושית שאם יתמיד בה, תהווה לא יתרון לעתיד.
&nbsp
אם היו מלמדים אותו ארמאית עתיקה כדי לזייף דיבוק או משהו כזה, הייתי קורא לזה התעללות לשמה.

dude101

New member
אוקי, ו...?

לא ביקשתי לינק כי רציתי לראות את הנס המדהים הזה במו עיני.
אמרתי שאם תסביר איך הגעת למסקנות שלך, זה יקל על אנשים להתייחס אליך ברצינות (כאילו, בהנחה שיש שם הסקת מסקנות כלשהי, ולא הטיית אישור).

galgal761

New member
רוצה לראות את הנס. סע לבית שלו.

שמעת את התוכנית של אמנון לוי. הוא טוען שהביא אנשים מומחים לשפות וחוקרים שלא הצליחו פענח את התופעה.
אז מה רצית להגיד? שאתה לא מאמין לו?

ראיתי. נראה מוזר. אבל לא הייתי קופץ למסקנות על טבעיות.

נראה שההסבר הראשון שקפץ לך לראש הוא ה "הסבר" העל טבעי - איזה שהוא כוח עליון החליט "לשתול" את השפה האנגלית בפעוט הנ"ל.
&nbsp
אלא שההסבר הזה מעלה יותר שאלות מאשר תשובות - קודם כל, מה זה בדיוק כוח עליון? איזה כוח עליון (בהנחה ויש יותר מאחד כזה)? מה היתה המטרה של אותו כוח עליון? ואלו רק שלושת השאלות הראשונות שקפצו לי לראש - בטח יש שאלות נוספות אבל אני מניח שהכוונה ברורה.
&nbsp
מצד שני, הסבר טבעי עלול להיות קצת יותר נסתר מן העין, אבל כנראה שהסבר שכזה לא יעלה שאלות נוספות. שלושת ההסברים הראשונים שעולים לי בראש הם:
&nbsp
א) מישהו במשפחה משקר. הילד דובר את שפת אימו וגם למד במקביל (טלוויזיה? שכנים? אולי מטפלת?) אנגלית.
&nbsp
ב) הילד סובל (או סבל בעבר) מאיזה שהיא הפרעה (לא אתיימר לדעת איזו - פסיכיאטרית או נוירולוגית) שגרמה לו לחוסר יכולת ללמוד את שפת אימו.
&nbsp
ג) התחקירנים של אמנון לוי עשו עבודה גרועה במקרה הטוב, או סילפו את האמת עבור רייטינג במקרה הרע. (משלושתם, זה נשמע התרחיש הסביר ביותר).
&nbsp
כל אחד מההסברים האלו, אפילו ההסבר השני שהוא מעורפל ובעצם בעיקר ניחוש, מעלה פחות שאלות מאשר ההסבר העל טבעי.
יש לי יסוד סביר מאוד להניח שלו יחקר הנושא לעומק, ימצא הסבר טבעי כלשהו לתופעה.
&nbsp
אגב, קרן ג'יימס רנדי מחוייבת להעניק פרס ע"ס מליון דולר אמריקאי למי שיצליח להוכיח, מעל לספק סביר, התרחשות על טבעית כלשהי. למותר לציין שאף אחד עדיין לא הצליח להוכיח דבר שכזה - (החל מ 1968 אז הפרס היה 100 דולר בלבד מכספו האישי של רנדי ועד היום, כאשר הפרס, כאמור, עומד על מליון דולר).
אתה יכול לקרוא על זה בקישור הבא:
&nbsp
https://he.wikipedia.org/wiki/אתגר_מיליון_הדולר_להוכחת_העל-טבעי

חנוך25

New member
אוקי ראיתי. נו ו..?

זה ילד כמעט בן 4. יודע כמה מילים באנגלית. לא יותר מבן 4 ישראלי ממוצע. לא שוטפת ולא נעליים.
מה הקטע? שכשיש מצלמה הוא מדבר כמה מילים באנגלית ?
האמת הכתבה הזאת זה עלבון לדרוזים.

למעלה