תופעה של ילד דרוזי שלא דבר עד גיל

galgal761

New member
תופעה של ילד דרוזי שלא דבר עד גיל

2.5 ואחר-כך החל לדבר אנגלית שוטפת במבטא בריטי.
האם זה לא אומר שיש כוח עליון שהחדיר לראשו את השפה הזו?

nightjar

New member
אפילו אם הטענות היו נכונות (ואני בטוח שהן לא)

הן לא היו הוכחה לכוח עליון. באופן כללי, חוסר הבנה של תופעה מסויימת אינו הוכחה לכוח עליון, אלא רק לחוסר הבנה.
בכל מקרה איזה מין כוח עליון מתעסק בשטויות כאלה?

galgal761

New member
למה לא. זה לא אלוהים.

יתכן שזה שד. לפי התנ"ך והברית החדשה מוזכר בפרוש קיומם של כוחות כאלו.

Hameln

New member
קפטן ג'יימס טיבריוס קירק שאל: לשם מה אלוהים זקוק לחללית

נניח שבתנ"ך ובברית החדשה מוזכר קיומם של "כוחות" כאלה. אז מה? כשלעצמה זאת אינה ראיה לקיום "כוחות" כאלה.

Hameln

New member
כמעט

אני אומר ש"כתוב בהארי פוטר" זאת לא ראיה לקיום היפוגריפים במציאות.

קלייטון.ש

Well-known member
מקרה מעניין בהחלט

ונראה באמת שבסביבה של הילד כולם מאמינים בגלגול נשמות אז טוב להם עם ההסבר הזה. אבל מהכתבה של אמנון לוי עולות כמה תהיות, כמו העובדה שהילד נחשף לאנגלית בטלויזיה ובאינטרנט, שהסבתא מעודדת אותו לדבר אנגלית, וגם לא ברור מה חלקה של האמא בסיפור מאחר וסירבה אפילו להגיד כמה מילים למצלמה.
אולי יש לו לקות למידה מאד מסויימת שמקשה עליו לתפוס את השפה המדוברת סביבו, ובמקומה הוא תפס דווקא את השפה המדוברת בטלויזיה.
מי שרוצה להאמין פה בגלגול נשמות יכול, ומי שספקן יש בסיס לספקות שלו.
ככה כולם מרוצים.

galgal761

New member
אני מכיר ילדים שנחשפו לתוכניות בשפה

זרה (ספרדית) דרך תוכניות טלויזיה במשך כמה שנים, אז הם יודעים לדבר ספרדית ברמה סבירה אבל זה לא מגיע לרמת שפת אם ובטח לא עם המבטא הנכון. בארצות דוברי ספרדית יבינו תוך שיחה של 2 דקות שהם זרים.

קלייטון.ש

Well-known member
ברור שלא מדובר בילד רגיל עם הפרעת תקשורת רגילה

אבל מה בדיוק ההפרעה כנראה לא נדע כי המשפחה מעוניינת לשמר את הילת הנשמה המגולגלת ולא לברר באופן מעמיק מה קרה לילד שלהם.

BravoMan

Active member
אם רק היה כוח אליון שהיה מחדיר הגיון לראשם של

המאמינים השונים בו, העולם שלנו היה הרבה יותר טוב!
&nbsp
ראיתי אותך כותב בפורום הייטק.
נראה לי שאתה מתכנת.
&nbsp
אם לפני 300 שנה היית מנסה להסביר למישהו את המקצוע שלך, הם היו חושבים שאתה מכשפה, ושורפים אותך על מוקד.
האם זו הוכחה שקיים כוח עליון?

galgal761

New member
אינני יודע מה היה קורה למתכנת לפני 300 שנה

אבל ככל ידוע לי שגם לפני 2000 שנה אנשים המציאו המצאות שונות ולא חשבו אותם למכשפים (ארכימדס למשל המציא כלי נשק שונים נגד הרומאים לפני 2200 שנה).

BravoMan

Active member
מעניין שבחרת דווקא תקופה לפני שדתות מונותאיסטיות תפסו

תחת בתור הדוגמה שלך.
אבל, כמובן שיש הבדל בין המצאה שמתאימה לתקופה להמצאה שלא מתאימה.
הרי אם הילד היה מדבר פתאום ערבית שוטפת, לא היית מדבר איתנו על "כוח עליון".
&nbsp
אבל אתה מופתע, מסיבה לא ברורה, שילד במשפחה דרוזית למד לדבר אנגלית.

galgal761

New member
לא ברור לי למה אתה חושב שילד ערבי

שמדבר ערבית שוטפת זה כמו ילד ערבי שמדבר אנגלית שוטפת.
לא ברור לי למה אתה לא מבין שילד אמור לדבר בצורה שוטפת את שפת האם שלו ולא שפה זרה ואילו הילד הזה שולט בשפה זרה ולא בשפת האם שלו.
לא ידוע לי על הרבה ממציאים מתקופות עתיקות או ימי הביניים. ארכימדס זה היה היחידי שעלה על דעתי כרגע. אבל שאלתך היא מאוד מוזרה: מניין לנו לדעת איך היו מתייחסים למתכנת לפני 300 שנה?

BravoMan

Active member
אני לא חושב שאתה מבין מה היא "שפת אם":

"שפת אם" היא תרתי משמע השפה שהאמא שלך מדברת מולך, או בהכללה שההורה או ההורים שמגדלים אותך מדברים.
&nbsp
זה לא משהו גינטי, ואין שום בעיה שילד ערבי שהוריו מדברים אנגלית שוטפת ידבר אנגלית וילד בריטי שהוריו מדברים ערבית יגדל לדבר ערבית.
&nbsp
ילדים קולטים את השפה של מי שמגדל אותם, בין אם זה הורים ביולוגים, קרובי משפחה או או מסך טלוויזיה שהם תקועים מולו כל היום.
&nbsp
יש כתבה על ילד שגדל לדבר קלינגונית, כי אבא שלו אהב Starttrek קצת יותר מידי:
https://www.huffingtonpost.com/2009/11/19/darmond-speers-dad-spoke_n_363477.html
&nbsp
לפי השיטה שלך, זה מוכיח שקלינגונים אמתיים...
&nbsp
מה שאתה מכנה "ימי הביניים" נושא שם מדויק יותר באנגלית: dark ages.
זו היית תקופה בה כל ידע מדעי וכל ניסיון למחקר מדעי הושמד בארופה ע"י הכנסייה, ומאמצים נעשו לשמור על כלל הציבור בור ברמה שלא ידע אפילו קרוא וכתוב.
&nbsp
אנשי הכנסייה הבינו שידע עלול לערער את מעמדם, שמתבסס על שקרים של דת.
&nbsp
דבר דומה קרה במזרח התיכון בחברה הערבית:
בעת העתיקה, היו לא מעט אסטרונומים, מתמטיקאים, ובכלל חכמים אמתיים בתרבות הערבית, אך עם עליית האיסלאם המצב השתנה, והאוכלוסיות התדרדרו לרמה של ברבריות כמעת.
&nbsp
יש מספיק תיעוד היסטורי כדי לדעת שהניסיון של ארגונים דתיים לכפות בורות דרך שנאה ופחד מגילוי מדעי הוביל ליחס אוין ביותר כלפי כל מי שניסה להיות מדען בתקופה ההיא.
&nbsp
לכן, בעוד שאני לא יכול לדעת בוודאות מה היו עושים למתכנת לפני 300 שנה, אני יכול לנחש בסבירות גבוהה על בסיס ידע היסטורי נפוץ.

galgal761

New member
שפת אם זו השפה שבה מדברים אל הילד מי שמגדלים אותו

וסביבתו הקרובה וזוהי השפה הערבית. זו לא השפה שהוא שומע מהטלויזיה. כל הילדים דבוקים לטלויזיה ואולי גם לומדים ממנה שפות זרות. אבל הם לעולם לא יוכלו לדבר בשפה הזו כמו שפת האם.
לנסות לחשוב מה היה קורה למתכנת בימי הביניים - נשמע לי ניחוש פרוע ביותר. איך אפשר להניח שפתאום מופיע אדם בודד שיודע לתכנת כאשר כל מערכות המחשבים שקיימות בימנו, לא היו קיימות כלל? מישהו יכול לדמיין מצב כזה ולהגיד מה היה קורה אז? דבר יותר סביר שאפשר לשער זה אילו כל ההתפתחות הטכנולוגית של 200 השנים האחרונות, היו קורות לפני 500 שנה. במקרה כזה אולי הכנסיה היתה מנסה לעצור אותן אבל בטח שלא היתה רואה בזה כישוף כי יש בזה דרך לוגית הגיונית.

BravoMan

Active member
ומנין לך שבסביבתו של הילד דיברו ערבית?

עד עכשיו סתם המצאת סיפור.
&nbsp
לא שונה מהותית מסיפור של על מתכנת בן ימנו שפתאום מוצא עצמו 300 שנה בעבר.
קראת את "הינקי בחצר המלך ארתור"?
&nbsp
האשמה בכישוף היית דרך נפוצה להיפתר מאנשים שנציגי כנסיה רצו להיפתר מהם.
או כישוף או כפירה.
העיקר להציג את האדם הלא רצוי כמשהו שיפחיד את שאר הציבור.
&nbsp
זה אפילו לא כזה משנה מה נציגי הכנסייה האמינו.
הם הרי הרמאים שרוצו לדכא את היצירתיות.
והציבור היה בור מספיק, כמוך בדיוק, כדי להאמין שכל דבר שהוא לא מבין אותו הוא כישוף.
&nbsp
מצחיק, פעם פגשתי אדם דתי בישראל של ימנו, שסיפר לי שהוא קורא למחשבים "מכשפים" כי הוא ממש לא מצליח לתפוס בשכלו איך הקופסאות האלה עושות את מה שהן עושות, והוא ממש מתפלא איך אנשים כמוני מצליחים לעשות איתן דברים.

galgal761

New member
נתתי לינק לסיפור (למטה בהמשך).

זה הופיע בתוכנית של אמנון לוי "שומרים מסך".
הסיפור "ינקי בחצר המלך ארתור" זה סיפור בדיוני ומסקנות אפשר להסיק רק ממקרים אמיתיים.
בקיצור מסקנותיך (מתכנת שחי לפני 300 שנה וינקי שחי בחצר המלך ארתור) מבוססות על ספורי בדים ולא על דברים אמיתיים. בכל השרשורים כאן לא הבאת שום דבר שמבוסס על מקרים אמיתיים (הגישה הזו שלך היא "מאוד מדעית").
אני מאמין בישוע אבל לא מאמין כלל בכנסיה כך שמה שהיא עשתה לא רלוונטי לגבי. הם ניסו לדכא כל מי שאמר דעה שנוגדת את דעתם אך לא ניסו לדכא שום מחשבה שלא סתרה את דעתם.

BravoMan

Active member
קודם כל, נראה שלחלוטין לא הבנת את המתפורה שלי:

לא הסקתי שום "מסקנות מדעיות" בעניין מתכנתים.
כתבתי, שלו אתה, בתור מתכנת משנת 2018, היית פתאום מוצא את עצמך בשנת 1718 והיית מנסה להסביר לאנשים מה המקצוע שלך, כנראה שזה לא היה נגמר בטוב.
&nbsp
אם אתה לא מאמין לי, סבבה, זו רק דעה, לא טענה מדעית שניסיתי להוכיח.
&nbsp
בכל מקרה, מי שמאמין שהאל שלו בחר להיוולד כבן אדם ולהכריז על עצמו כבן של עצמו, להירצח, ואז לחזור כזומבי ואז להיעלם מן העולם, והכל כדי למסור איזה מסר לבני אדם המסכנים, שלא ישפוט בחומרה סיפורים בדיוניים!

galgal761

New member
נראה לי שבמקרה כזה היו חושבים שאתה

משוגע או חומד לצון.
אבל אני מניח שאילו אדם משנת 3018 היה מוצא את עצמו בימנו ומדבר על מקצוע שלו (שלא קיים בימנו) - גם אתה היית חושב שהוא משוגע או חומד לצון.
אני גם מתאר לעצמי מה היית חושב עליו אילו סיפר לך שהוא בא משנת 3018.

למעלה