האם איסלנד תהיה המדינה השפויה הראשונה בעולם?

קלייטון.ש

Well-known member
הילד נולד לדת ומסורת הוריו ומשפחתו

כפי שילד להורים נוצרים נולד נוצרי, ומוטבל לנצרות סמוך ללידתו, כך ילד להורים יהודים נולד יהודי וילד למשפחה מוסלמית נולד מוסלמי, וילד להורים אתאיסטים נולד חילוני. אין אדם בעולם שחושב שהילדים שלו צריכים לקבל את זהותם מאנשים אחרים. כולם חושבים שהילדים שלהם צריכים לקבל את זהותם מהם. מה הם חושבים על ילדים של אנשים אחרים לא מעניין.
הילד עצמו לא מצווה למול את עצמו והוא גם לא יכול, אבל מובטח לך בקרוב ל-100% שאם תמנע ממנו לעבור מילה אז בבגרותו הוא יחשוב שהוא נתון לדיכוי וחופש הדת שלו הוגבל.

מעבר לכך גם זכותם של ההורים לקבוע את גורלו של הילד היא זכות של הילד, כפי שקובעת אמנת זכויות הילד של האו"ם:
סעיף 5
המדינות החברות יכבדו את אחריותם, זכויותיהם וחובותיהם של הורים, או, מקום שניתן ליישום של בני המשפחה המורחבת או הקהילה, כנהוג על פי המסורת המקומית של אפוטרופסים חוקיים או של אישים אחרים האחראים משפטית לילד, על מנת לספק, באופן המתאים לצרכי הילד המתפתח, הכוונה והדרכה נאותות בהפעלת הזכויות המוכרות באמנה זו.
http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/Zchuyot/ChukimVeamanot/amanot/AmnaOom.htm

חנוך25

New member
ילד נולד למשפחה מסויימת. זה הכל.

הילד עצמו הוא לא שום דבר מסויים מעצם לידתו. הוא תוצאה של תערובת הגנים של ההורים. אני מניח שאתה לא חושב שדתיות או מסורתיות הן גנטיות.

מה שכן - השאלה עד איפה זכות ההורים על הילד היא שאלה שאין לה תשובה פשוטה. היא ודאי לא זכות מוחלטת כפי שמתבטא בחוקים שונים של המדינה - חוק חינוך חובה למשל.

קלייטון.ש

Well-known member
אתה בוודאי לא חושב שזכותו של זולתך לקבוע את דתיותם של ילדך

דתיותם או חילוניותם של ילדיך נקבעת רק על ידיך (בשיתוף אימו של הילד, כנראה).
אני לא רואה איך מדינה דמוקרטית וחופשיה יכולה לקבוע שלהורים אין זכות על לקבוע לאיזו דת משתייך ילדם.

חנוך25

New member
אבל חיתוך בולבול של תינוק לא עושה אותו "דתי"

החינוך עושה אותו דתי או חילוני. ובבגרותו ההחלטה *שלו* עושה אותו דתי או חילוני.
דת היא אידאולוגיה. היא לא מוקנית ע"י שינוי בגוף ולא נגרעת ע"י שינוי בגוף.
יש כאן כמה נימולים, כולל אותי, שמעידים על עצמם כאתאיסטים.

אם אתה שואל על מדינה דמוקרטית - אז במדינה דמוקרטית אידאלית הילדים אולי היו צריכים להיות חסרי דת תאיסטית - עד שיגיעו לבגרות ויחליטו אם הם רוצים להשתייך לדת כלשהי שבמרכזה איזשהו סבא על ענן.

Hameln

New member
צודק. קלייטון מדבר על זכותם של ההורים. לא של הילד.

big ass blue

New member
יש לך ילדים?

אם אין לך, האם לא תעשה להם ברית מילה כשיהיו?
האם אתה מוצא את עצמך נמצא בבעיה כאשר אתה מציין לנשים שאינך מאמין ואינך מתכוון לגדל את ילדיך בצורה יהודית?
אתה נשוי? התחתנת עם רב?

עכשיו האם ילדים יכולים לחשוב בזכות עצמם? מן הסתם שלא, זה התמימות. האם כשאתה הולך לשתות אלכוהול ומבקשים ממך תעודה אז אתה מתעצבן?

ברית מילה זו מסורת, מה אפשר לעשות.
אגב, אני בעד איסלנד, זו בקשה מאוד מעניינת, אבל אני לא מכיר את המדינה בתור דתית או מבחינה היסטורית אם הייתה, אז אני כן רואה בזה פרובוקצייה מדינית אירופאית, אבל הסיבה העיקרית לביטול ברית המילה? באמת שאין לי מושג.
כמו כל טיפול רפואי או אקט כזה או אחר, יש נפגעים כי הדברים מתרחשים, אבל להגיד שחיתוך הערלה פוגע או מזיק, אני לא רואה בזה פגיעה.
כן יהיה נחמד אם תהיה לכל בנאדם אפשרות בחירה, אבל אין זה יהיה כי אז אתה גם מחוץ לחברה, גם ילעגו לך, מבחינה חברתית לא לעשות ברית מילה לא נפתס. לא משנה כמה אתאיסטי אתם או אתן. זה הכל מילים, זה הכל לינקים של חפירות על חרדיים. המציאות היא שונה.

דייהטסו

New member
"מבחינה חברתית לא לעשות ברית מילה [זה] לא נתפס"

אגדה שאנשים מפיצים אבל היא שגוייה. לא עשיתי ברית לשלושת בני, ואחרי 26 שנות חיים שלהם במצטבר אני יכול להגיד שאין לזה שום השפעה, אף אחד לא מתעסק עם זה או מזכיר את זה.

big ass blue

New member
אתה יכול להגיד ברור

אבל מנקודת מבט שלהם המציאות שונה. אני בטוח שהם חוו פה ושם דברים לא נעימים. ואם זה לא שינה להם אז יפה מאוד.

למעלה