ושוב הדתיים דופקים את המדינה!

BravoMan

Active member
ושוב הדתיים דופקים את המדינה!

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4901822,00.html

אושר בוועדה: שכירים במתחמים מסחריים לא יחויבו לעבוד ביום מנוחה

ועדת הרווחה והעבודה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את חוק יום המנוחה, לפיו מעסיקים לא יוכלו לכפות על שכיר עבודה ביום מנוחה. יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), הדגיש שניתן לחייב עבודה ביום מנוחה על עובדים בשירות חיוני להפעלת מתחם, כמו אבטחה או חניון. יום המנוחה ייקבע על פי דתו של בעל העסק

עוד חוק דפוק שבא לפגוע בציבור בשם דבריו של החבר הדמיוני ונציגיו עלי אדמות.
הפעם אפילו אין לי כוח לנסח את זה בנימוס!

מה שהחוק הזה אומר הלכה למעשה, שבעל עסק שבחר לפתוח עסק במתחם פתוח בשבת, וחתם על חוזה שהוא הולך לספק את השירותים שלו לבאי המתחם בשבת, יכול פשוט לירוק על החוזה הזה אם בא לו.

זה עוד חוק ששם דת מעל החוק!

אגב, מצחיק: החוק כביכול בא להגן על שכירים, אבל הוא קובע יום מנוחה לפי הדת של בעל העסק ולא של העובד השכיר שלו.

ואחרי זה דתיים מתפלאים למה אנשים שפויים שונאים את הדת ורוצים להתרחק ממנה...
זה בגלל שנבחרי הציבור שלכם דוחפים חוקים דפוקים כאלה!

רוצה לנוח בשבת?
לבריאות! אף אחד לא מחייב אותך לעבוד. רק מה?
אל תחתום על חוזה התחייבות שאתה כן הולך לעבוד!

Hameln

New member
*לגבי שכירים* דעתי היא שלגיטימי שלא יחויבו לעבוד ביום המנוחה

אכן תמוה (ואפילו מחשיד באינטרס ואג'נדה לא ענייניים) שהחוק מגדיר את יום המנוחה של השכיר לפי דתו של בעל העסק, במיוחד לאור העובדה שמדינת ישראל כופה שיוך דתי על אזרחיה (
נכון להיום אין במדינת ישראל פרוצדורה סבירה ושווה לכל נפש ע"מ להירשם כחסר דת).

חתימה על חוזה לא הופכת כל דבר לחוקי. יש חוזים לא חוקיים.

כמובן שאני מתנגד למצב ההפוך - כפיית בעלי עסקים לסגור בשבת (אפילו ללא העסקת שכירים) וכפייה על שכיר לא לעבוד בשבת.

BravoMan

Active member
לא, חתימה על חוזה לא הופכת כל דבר לחוקי

אבל תסתכל איזה מצב נוצר כאן:
&nbsp
בעל עסק בחר מרצונו החופשי להתמקם במתחם שהתנאי לשכירות בו הוא מתן שירות בשבת.
מן הסתם, מתחמים כאלה קיימים רק בתחומים בהם פתיחה כזו חוקית, כלומר, עד היום הדרישה לפתוח בשבת היית דרישה חוקית לשים בחוזה.
&nbsp
זו גם דרישה הגיונית: בעלי המתחם מעוניינים לתת למבלים שעות שירות מסוימות כדי להרוויח מהמתחם שבבעלותם. לכן הם בוחרים עסקים שיוכלו לעמוד בשעות השירות האלה.
&nbsp
כעת, היכולת הזו נלקחת מהם, ואפילו רטרואקטיבית - כי למיטב הבנתי, החוק מאפשר למעסיק שכבר הסכים מרצונו לתת שירות בשבת להתחמק מחובה חוזית כזו, שעד לפני החוק היית סעיף חוקי למהדרין.
&nbsp
זה בעצם חוק שנועד לשבור כל אפשרות לקיים מתחמי בילוי בשבת.
&nbsp
ועל מי הוא מגן בעצם?
הרי אף בעל עסק לא היה מחויב להיכנס לחוזה עם בעל מתחם מסוים.
וגם אחרי החוק הזה בעל מתחם אינו מחויב להשכיר מקום דווקא לבעל עסק מסוים.
&nbsp
לא היה כאן אף אחד בעמדת נחיתות, כמו למשל במצב של חוזים אחידים של לקוחות פרטיים מול בנקים או חברות סלולר.
&nbsp
היו פה שני צדדים שווים שיוכלו לנהל מסע ומתן ולהסכים על חוזה מתאים ורווחי לשניהם.
&nbsp
תודות לחוק החדש צד אחד יכול לדפוק את הצד השני, וכולם מפסידים:
הלקוחות, בעלי המתחמים, וכמובן גם עסקים אחרים כי כמות הלקוחות תפחת אם פתאום מחצית המתחם תהיה סגורה.
(עסקים במתחמים כאלה בד"כ תלויים אחד בשני)
&nbsp
לא רוצה לעבוד בשבת? מקם את העסק שלך היכן שלא פותחים בשבת!
&nbsp
אל תשכח גם, שמתחמים שפתוחים בשבת מעטים ונדירים, כך שאי אפשר לצעוק "אפליה".

Hameln

New member
מהכתבה הבנתי שהחוק רלוונטי בין בעלי העסקים לבין השכירים

שמועסקים על ידיהם, לא בין בעלי העסקים לבין בעלי המתחם.

לפי מה שהבנתי, החוק לא אוסר על בעל העסק להעסיק שכירים ביום המנוחה שלו אלא אוסר על בעל העסק לחייב שכירים שמועסקים על ידיו לעבוד ביום המנוחה שלו. כאמור, הגיוני יותר אם החוק היה אוסר על בעל עסק לחייב שכירים שמועסקים על ידיו לעבוד ביום המנוחה שלהם (ולא ביום המנוחה שלו). לכן אני בספק שהגנה על זכויות השכירים היא המניע לחקיקה הזאת.

BravoMan

Active member
כל זה טוב ויפה, אבל קראת מה היה אחד המניעים לחוק?

לפי הכתבה, בעל עסק חילוני חתם מול משכיר המקום שלו - בעלי מתחם כלשהו, שהעסק יהיה פתוח בשבתות כמו יתר המתחם.
זה סעיף בחוזה שהוא הסכים לו מרצונו.
&nbsp
ואז פתאום החליט שלא בכבוד שלו לעמוד בחוזה שהוא התחייב והוא רוצה לנוח בשבת.
&nbsp
אז החוק הזה בא לתת תירוץ לבעלי עסקים כאלה שיחתמו על מה שהם רוצים, ואז לא יבצעו.
כי הוא תמיד יוכל להגיד: העובדים שלי לא רוצים לעבוד בשבת, וחוקית אני לא יכול להכריח אותם.
לבעל המתחם לא תהיה דרך לתבוע את בעל העסק על הפרת חוזה.

Hameln

New member
אני מנחש שמדובר במקרה הזה

"לא פתחתם בשבת? שלמו אלפי שקלים קנס

3,500 שקלים - זה גובה הקנס שנדרש לשלם הזכיין של סניף "הנריס" בשרונה מרקט בתל אביב, משום שסירב לפתוח את בית הקפה בשבת. שרונה מרקט: העסק חתום על חוזה המחייב אותו לפתוח את שעריו שבעה ימים בשבוע. הזכיינית: "לא מעניין אותי כמה כסף זה יכניס לי, אני לא עובדת בשבת. נקודה"

dude101

New member
הדיווח בוינט לא נכון

(הייתי אפילו אומר "שקרי" כי זאת טעות שצריך ממש להתאמץ כדי לעשות)
תקרא את ההודעה השניה שלי בשרשור הזה כדי להבין איפה הם טעו.

dude101

New member
רק לי "חוק ששם דת מעל החוק!" נשמע כמו

"המשפט הזה הוא שקר"?
&nbsp
כל מקרה, הכתבה פשוט לא נכונה.
נשמע לי לא הגיוני שמגדירים את יום המנוחה לפי השיוך הדתי של בעל העסק, אז חיפשתי הצעות חוק באתר הכנסת ו...הכתבה לא נכונה.
ליתר דיוק, אני חושב שהם עשו סלט בין שתי הצע"ח שעברו באותה תקופה, באותה ועדה ובנושאים דומים.
&nbsp
הצע"ח אחת מבטלת אפליה בין עובדים דתיים לעובדים חילונים (צריך לגלול קצת כדי להגיע לחלק הלרלוונטי):
http://fs.knesset.gov.il//20/Committees/20_cs_bg_364761.pdf
בקצרה, קודם רק לעובדים דתיים היה מותר לסרב לעבוד בשבת, ועכשיו גם למסורתיים/חילונים.
&nbsp
ההצעה השניה עוסקת אך ורק בבעלי עסקים, ולא מאפשרת לבעל מתחם לחייב בית עסק להיות פתוח בשבת.
אני מצרף את הלינק לכלל חומרי הרקע לישיבה, כי בנוסח להצבעה הוסיפו סעיף לפיו החוק יהיה תקף רק מעתה ואילך (הסעיף הזה לא קיים בדברי ההסבר. כנראה תוספת מאוחרת יחסית):
http://main.knesset.gov.il/Activity/committees/Labor/Pages/CommitteeMaterial.aspx?ItemID=2011525
&nbsp
אם כן:
"מה שהחוק הזה אומר הלכה למעשה, שבעל עסק שבחר לפתוח עסק במתחם פתוח בשבת, וחתם על חוזה שהוא הולך לספק את השירותים שלו לבאי המתחם בשבת, יכול פשוט לירוק על החוזה הזה אם בא לו." לא, היא לא. חוזים שנחתמו עד כה עדיין בתוקף.
"החוק כביכול בא להגן על שכירים, אבל הוא קובע יום מנוחה לפי הדת של בעל העסק ולא של העובד השכיר שלו." גם לא נכון. החוק שמגן על שכירים מגדיר את יום המנוחה לפי השכיר.

BravoMan

Active member
טוב, נראה שאתה צודק הפעם.

קראתי את המסמכים בקישורים.
&nbsp
עדיין, החוק השני, שהופך את סעיף פתיחת העסק בשבת לסעיף שלא ניתן לאכוף אותו או לבטל חוזה בגין הפרתו, הוא חוק בעייתי ביותר, כי הוא לא מאפשר להקים מתחמי בילוי שיהיו פתוחים בשבת - היום היחיד בשבוע שבו רוב אזרחי ישראל באמת יכולים לצאת ולבלות עם המשפחות שלהם.
&nbsp
למעשה - הוא פותח פתח לסוג של מתקפת DOS (בכל המשמעויות) - עסקים דתיים יכולים לפתוח בכוונה במתחם שמעוניין לפעול בשבת ולייצר מצב שבו חצי מתחם או יותר יהיה סגור, והלקוחות לא יגיעו.
&nbsp
עוד דרך לכפות התנהגות דתית על כולם.
&nbsp
ולא, חוק ששם דת, או כל דבר אחר, מעל החוק הוא לא "המשפט הזה הוא שקר".
יש כמה חוקים שנותנים פתור לאנשים מסוימים מחוקים אחרים - חובות שחלות על כלל אזרחי מדינה אבל לא חלות על מי שדתי או ספציפית חרדי.
&nbsp
החוק הזה פותר אנשים דתיים מלעמוד בחובות לפי חוק חוזים.
&nbsp
אם אכתוב "חוק ששם את הדת מעל חלק מהחוקים" זה יהיה לך ברור יותר?

dojee

New member
הדת היהודית נתנה פתרון לעבודה בשבת, ע"י הפעלת "גוי של שבת"

פתרון המאפשר לגלוש באינטרנט בשבת
או לנסוע בשבת אם הנהג הוא גוי

למעלה