למה דתיים לא מוכנים לבדוק דתות אחרות?

tomtom54

New member
למה דתיים לא מוכנים לבדוק דתות אחרות?

הצעתי בכמה פורומים לדתיים ולחוזרים בתשובה לפנות גם למנהיגי דתות אחרות ולבדוק איזו מהדתות היא הדת הנכונה.
הם מחקו את כל הודעותי מהפורום.
אם אדם החליט שיש אלוהים האם זה לא הגיוני מצידו לבדוק את כל הדתות ולא להסתפק רק בדת שלו? אז מדוע הם לא עושים זאת.
האם זה בגלל הלאומיות?
אם כן מדוע הלאומיות כל כך חזקה שמפריעה לאדם לחשוב בהיגיון?

AnarchistPhilosopher

Well-known member
באמונה אין הגיון.

אם היה הגיון הם לא היו בוחרים באף דת, כי לאף דת אין הוכחות לוגיות לכך שמה שהן דורשות מהמאמין זה מה שהאל רוצה.
&nbsp

AnarchistPhilosopher

Well-known member
למה צום של יום אחד יכפר על חטאים של 364 ימים?

אני לא מכיר דתות אחרות כ"כ טוב כי לא עברתי שטיפת מוח מדתות אחרות בביה"ס ובגן.
&nbsp
אבל גם שם זה לא שונה מיהדות.
&nbsp
בכלל כשיצא לי לקרוא על פירוש של מישהו ל-gnosticism ולכך שהאל שהדתות המונותאיסטיות מאמינות בו הוא בעצם האל הרע זה נשמע לי הגיוני ביחס לתנ"ך, האל בתנ"ך גורם לתגרה בין אחים כך שאח ירצח אח אחר רק בגלל שהוא לא קיבל את המתנה שלו ועוד דברים שמוציאים אותו די גרוע, ועוד שלוש הדתות המרכזיות מאמינות באל כזה?!
&nbsp
לא שאני אומר שאלהים קיים, אבל הוא בטח לא האל שמדברים עליו מהתנ"ך אם אחד כזה היה קיים.
&nbsp

BravoMan

Active member
כי הם יקבלו עונש על זה!

מה זה השטויות האלה? דתות אחרות? הרי כל מאמין יודע מעבר לצל של ספק שהדת שלו היא היחידה הנכונה!
&nbsp
וברצינות:
דתות נוצרו ככלי שליטה.
דתות מונותאיסטיות בפרט, מעוניינות במונופול כמה שיותר חזק.
חלק מהמנגנון המובנה שלהן להגן על עצמן הוא לאסור על כל דת אחרת והטיל עונשים חמורים על כל מי שינסה לעסוק בדת אחרת.
&nbsp
תסתכל על עשרת הדיברות - 5 מהן נועדו לוודא שיש רק אל אחד, ורק דת אחת!
באיסלאם אגב, העונש על עזיבת הדת הוא מוות.
&nbsp
זה הגיוני לחלוטין שכשיש לך מישהו שמעוניין במונופול, הוא יפחיד אותך שלא תלך למתחרים חלילה. וזו הסיבה שמחקו את ההודעה שלך בפורום דתיים - הם פוחדים שתגנוב להם מאמינים וחושבים שבאת להמיר אנשים.
&nbsp
זו אגב אותה סיבה שמנסים להפחיד חרדים להתרחק ממחשבים ואינטרנט, שחלילה לא יפקחו עיניים ויבינו מה עושים להם.

למה אתה מקשה עליהם כשאתה בעצמך לא עושה את זה ?

אדם שמאמין בדבר באמת לא צריך לחפש את המתנגדים לו, כמו שליברל לא יחפש הגות פונדמנטליסטית וכדו'

BravoMan

Active member
מי אמר לך שהוא לא יחפש?

ליברל אולי יפסול הגות כזו, אבל בניגוד למאמינים, שרובם מפחדים פחד מוות (ובצדק) להיחשף לאמונות אחרות, באידאולוגיות חילוניות אין פחד מאידאולוגיה אחרת.

אני לא רואה פחד אצל חרדים מהחילונות, אני רואה זלזול במחשבה

החילונית ולכן ברור שירחיקו אותם מהתערות בחברה החילונית, בדיוק כמו שמרחיקים את הילד מפורנוגרפיה (להבדיל...)וכמו שהיה בזמן הגלות שהתנזרו מהגויים (הרי החילונות עצמה התרחשה בעקבות משה מנדלסון שניסה להיות יהודי גרמני, הוא ניסה להתערות בגויים והביא לירידה מהדת, אז אני מבין את החשש של החרדים).

BravoMan

Active member
על מה אתה מדבר???

א) לא דיברתי על חרדים אלא על כלל דתיים.
ב) לא דיברתי על ילדים, אלא על אנשים מבוגרים.
ג) לא דיברתי על "מחשבה חילונית" אלא על דתות אחרות.
&nbsp
לכן, אף מילה בתשובתך אינה רלוונטית...
&nbsp
למיטב ידיעתי, לכל יהודי דתי אסור לקרוא ספר שמדבר על נצרות.
למה? ממה הפחד? הרי בסופו של יום מדובר באותו אלוהים, אז למה לא לבדוק את המחלוקת אם היית עוד התגלות או לא?

אני עצמי למדתי בעבר נצרות, האיסור הוא שמא האדם יהרהר

בדיוק כמו שאסור להסתכל באישה לא צנועה- שמא יהרהר עליה, לא כי מפחדים מהאישה...

BravoMan

Active member
זה לא פחד???

משטרת המחשבות - שליטה במה האדם חושב, היא הביטוי העליון לפחד!
רק רודנים גדולים שידעו ששונאים אותם חיפשו כלי שליטה שכזה.
&nbsp
לו בדת שלך היית טיפת אמת וטוב, לא היו הרבנים שלה (ובטח לא האל שנתן אותה) מפחד מכך שהאדם יהרהר בדתות אחרות, כי הם היו בטוחים שבסופו של יום אותו אדם יגיע למסקנה הנכונה.
&nbsp
ובכל מקרה, בתור אחד שכ"כ אוהב פילוסופיה, אתה אמור להבין שאין כל פסול וגם לא סכנה בהרהורים (כל עוד הם נשארים הרהורים בלבד).
מי שפוסל הרהורים - מפחד מגילוי האמת מאחורי הדברים!

לא פחד, סלידה.

"בכל מקרה, בתור אחד שכ"כ אוהב פילוסופיה, אתה אמור להבין שאין כל פסול וגם לא סכנה בהרהורים (כל עוד הם נשארים הרהורים בלבד).
מי שפוסל הרהורים - מפחד מגילוי האמת מאחורי הדברים!"

מבחינה ערכית אנחנו יודעים שלמעשים יש ערך רק אם הם באים על ידי מחשבה וכוונה. למשל, אדם שהורג ללא כוונה לא נחשב לרוצח ולהבדיל, אדם המטיף לרצח עם (היטלר למשל) הוא גרוע לא פחות ממי שעשה זאת בפועל, כך גם מחשבות שגורמות לאדם לעבור עבירות הן אסורות, לא מפחד אלא מהתרחקות מזה.

BravoMan

Active member
אני לא מבין את מה שכתבת...

במערכת המשפט אנחנו מבדילים בין מי שהרג בשוגג, מי שהרג מתוך רשלנות, ומי שביצע רצח מכוון.
את שני האחרונים עדיין מענישים, בעוד שהראשון עשוי לצאת ללא עונש.
העניין כאן אינו "מחשבה" אלא "כוונה" - ברור שמי שלא אכפת לו מחיים של אחרים, כגון רוצח, או סתם אדם רשלן שמסכן את כולם, צריך לוודא שיפסיק.
&nbsp
אדם בעל ערכים יכול לחשוב על רצח בלי לרצוח אף אחד. אין שום סיבה שמחשבה על רצח, או אפילו שמיעת חדשות על רוצח תגרום לאדם כזה ללכת ולרצוח בעצמו.
&nbsp
מחשבות אינן גורמות לאדם לעשות שום דבר. בתור אחד שכל שני וחמישי מספר לנו על "רצון חופשי מופלא שניתן לנו מאלוהים" אתה אמור לדעת זאת.
מחשבה היא מחשבה, החלטה היא החלטה.
&nbsp
איך אתה מיישר את הסתירה בין היותו של אדם יצור חושב בעל נשמה ערכים ומוסר, לבין האמונה שהוא נשלט ע"י יצרים חייתיים באופן אוטומטי כך שאפילו מראה של אישה "לא צנועה" מיד יגררו אותו לפעולה מינית?
&nbsp
אם מחשבה על דבר עברה היית מדרדרת לדבר עברה, לא יכלו להתקיים שופטים או שוטרים. הרי האנשים האלה עוסקים כל היום בפרטי פרטים של פשעים שונים ומשונים, ועדיין רובם אינם מבצעים פשעים אלא להפך - עוזרים לחברה לצמצם את כמות הפשעים!

אדם שרוצה לרצוח הוא אדם מנוול (או מסכן...) והייתי אוסר

עליו מטעמים חינוכיים להתעסק בדבר שיגרום לו לרצות לרצוח.
ההלכה אוסרת להסתכל על אישה כי זה יגרום רצון לעשות עבירה לא סתם מחשבה.

BravoMan

Active member
אתה חוזר כמות תקליט שבור...

אז לדעתך הסיבה לאיסור היא שקבעו שמחשבה תגרור עברות.
אבל אתה לא מתמודד עם הטענה שעובדתית, ואנו רואים דוגמאות כאלה בהמון מקומות, הסתכלות ומחשבה אינם גוררים עברות.
&nbsp
רופאים מסתכלים על נשים ערומות הרבה פעמים במהלך עבודתם, ומרביתם אינם עוברים עברות.
שוטרים רואים כל מיני סוגי פשעים כל היום, ומרביתם אינם פושעים.
&nbsp
שוב - מה הראיה שלך לכך שמחשבה בלבד גוררת עברות?
&nbsp
בכל מקרה, מה שלימדו אותך על צניעות הוא שקר שנועד לכסות על האמת שאינה מתקבלת על הדעת היום:
הלכות צניעות נכתבו אך ורק כדי לשלוט בנשים, כדי להפוך אותן לחפצים ורכוש.
&nbsp
שים לב שאין איסור על נשים לראות גברים לא צנועים או לשמוע קול של גברים.
יש מאין הנחה סמויה, ללא בסיס במציאותי כלשהו, שלנשים אין דחף מיני, שהן אינן נוטות למחשבות וגירוי.
&nbsp
כל ההלכה שאתה מנסה לחיות לפיה נכתבה בעידן שהיום נחשב מאוד לא מוסרי.
מותר היה להחזיק עבדים. נשים היו רכוש של הגברים בסביבתם, ומלחמות היו דבר טבעי וטוב.
&nbsp
היום מנסים להסתיר את ההלכות שקשורות לכל הדברים האלה ע"י ניסיון לתת להם פירוש חדש, אבל קל מאוד להראות שפירוש כזה הוא שקרי.
&nbsp
נ.ב.:
מה עם אדם שלא רוצה לרצוח, אבל לא אכפת לו לעשות זאת כדי לקדם אינטרסים אחרים שלו, למשל לירות במאבטח בזמן שוד בנק?
מה שאותו שודד רוצה באמת זה כסף, אין לו רצון לרצוח מישהו, אבל לא אכפת לו לעשות זאת כדי לקבל את הכסף.
כמו שלך לא אכפת לקום מוקדם בבוקר כי אתה מאמין שחברך הדמיוני בשמיים צריך ישהללו אותו באופן קבוע, אז גם אם אתה בתחלס רוצה לישון, אתה עדיין מתעורר והולך לבית כנסת.

כשאני אומר שהסתכלות מבאיה לעבירה- זה ברור, רואים את זה

במציאות, הסתכלות על אישה גורמת למחשבות על קיום יחסי מין שלא במסגרת משפחתית, עובדה שאת אשתו אדם חייב לאהוב ולהתגרות ממנה (כי כך יוסיף לאהוב אותה ולהקים איתה משפחה).

על השאלות בהודעה ששלחת אענה: רק אם המעשה עשוי לגרום עוררות מינית הדבר אסור ולכן אדם שעוסק בעבודתו אינו יבוא להרהר ומותר לו (שוטר רופא וכדומה).

ואני לא מקבל את ההנחה שכל ההלכות נועדו לשלוט באישה- כי א. יש גם לאישה איסורי צניעות לגבי האיש והתורה נלחמה בעבדות עד שחז"ל אמרו "הקונה עבד כקונה אדון לעצמו".

BravoMan

Active member
יש לך יכולת לראות מחשבות של אנשים אחרים???

אני מסתכל על הרבה נשים במהלך היום שאינן קשורות למשפחתי כלל, חלקן מאוד יפות, ורוב הזמן לא עוברות אצלי בראש שום מחשבות על מין.
&nbsp
אם אינך מסוגל להסתכל על אישה בלי לחשוב על מין אתה כנראה אדם חולה שזקוק לטיפול מיידי, או שאתה נער שרק עכשיו נכנס לגיל ההתבגרות ולא מבין עדיין מה קורה איתו.
&nbsp
כך או כך, מצבך אינו תקין חפש עזרה דחוף!
&nbsp
את תשובתך לא הבנתי: על איזה מעשה אתה מדבר?
חשבתי שאנחנו מדברים על הסתכלות בלבד.
איך הסתכלות במסגרת העבודה שונה מהסתכלות שלא במסגרת העובדה? האם החלוק הלבן או מדים כחולים מכילים כוח קסם כלשהו שגורם למוח של האנשים האלה לעבוד שונה?
&nbsp
"קונה עבד כקונה אדון לעצמו" אינו ניסיון להילחם בעבדות, אלא רק אזהרה מפני עלויות תחזוקה.
לו התורה או חז"ל היו רוצים להילחם בעבדות, הם היו פשוט אוסרים אותה.
זה מה שעשו האמריקאים כשהם החליטו להילחם בעבדות - הם הוציאו אותה מחוץ לחוק.
&nbsp
גם לקנות מכונית זה לקנות אדון לעמי: אני כל הזמן צריך לתדלק אותה, לדאוג ללחץ בצמיגים, לעשות טיפולים (במיוחד כי אני נוסע הרבה ותוך זמן קצר מגיע טיפול 15 אלף), להחליף נורות, לעבור טסט, לחדש ביטוח.
&nbsp
זה בכלל לא יצור חי, ועדיין צריך לטופל בו. אפילו לקחת אותו לשטיפה.
&nbsp
אבל האם כל זה קשור איכשהו לצורך לצמצם את כמות כלי הרכב על הכבישים שלנו שיוצרים ריבוי פקקים, זיהום אוויר, וכמובן טעונות קטלניות?
&nbsp
ממש לא!
&nbsp
אתה מוכן לתת לי בבקשה דוגמה להלכה של צניעות אישה לגבי האיש?

מדור 26

New member
לפח חוקי הדת, אסור להסתכל על אישה....

לפי ריבוי הפדופיליה אצל חרדים, היה צריך להוסיף לחוקים גם איסור להסתכל על ילדים...

אכן, יש רבנים שאוסרים על גברים מעשים שיביאו לעבירות כאלה

עד שאסרו על ילד להיכנס עם מבוגר למקווה או לאדם שמועד לכך מלהתייחד עם גבר...

מדור 26

New member
אריאל זילברשטיין, שאלה לי אליך...

אמנם, זה לא שייך לנושא המדובר, אבל בכל זאת...
לפני כמה שבועות שאלתי אותך שאלה, ואתה כמו כמה אנשים מאמינים אחרים ששאלתי אותם את השאלה הזאות, כולם, כמוך התחמקו מלתת עליה תשובה...
השאלה הייתה: אתם המאמינים בטובו, בחסדו וברחמיו של אלוהים - כיצד תכונות אלו
באים לידי ביטוי מעשי? שאלתי זאת, באה על רקע אירעי השואה של העם היהודי.
,,, והאם יש לך תשובה לשאלה שבסוף שירי שכאן בהמשך:

אלוהים לא היה בגטו

בסימטאות הגטו יהלכו הצללים,
מזי רעב, מבועתים מפחד מוות ואימה,
שם, ביניהם, לא שכן אלוהים,
לא חמלה, לא רחמים, רק חרון וחימה...

הטרנספורטים ברכבות, דהרו אל היעד,
בקרונות סגורים וחתומים, עמך ישראל,
וכשהגיע המטען, את זאת יש לדעת:
בין מקבלי הפנים, לא היה שם האל...

בתאי הגזים, במשרפות אדם העשנות,
מלאכת הקטל נעשתה באין מפריע,