במקום שמסתיימת חכמתם של המחקרים – שם מתחילה חכמת הקבלה

BravoMan

Active member
במקום שמסתיימת חכמתם של המחקרים – שם מתחילה חכמת הקבלה

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4853577,00.html

לא קראתי את כל המאמר, אבל אהבתי את הפסקה הזו:
מה ההבדל בין מדע הקבלה ליתר המדעים?
"במקום שמסתיימת חכמתם של המחקרים – שם מתחילה חכמת הקבלה" (רבי נחמן מברסלב, "שיחות מוהר"ן", רכ"ה). חכמת הקבלה היא מדע לגילוי של הכוח העליון, בעזרתה נוכל לדעת כיצד להשתמש בו לטובתנו. בשונה ממדעים החוקרים את הכוחות, שיוצרים את העולם ופועלים בתוכו, חכמת הקבלה היא מדע שחוקר את הכוח הכללי של הבריאה כולה, את הכוח שיוצר ומניע את כל הבריאה, כולל החלק הנסתר מאיתנו. חכמת הקבלה היא שיטה המלמדת אותנו כיצד להשתנות כדי להידמות לכוח העליון, הוא מקור הטוב והשפע. כך בהדרגה ובהתאם לשינוי שלנו, אנחנו מתקדמים ומשיגים מצב שלם ונצחי.

אז, מדע הקבלה הולך ומצטמצם?
לאורך השנים הידע שבספר הזוהר הולך ונעלם, דואך, הופך לשקרי?

תמיד מדהים אותי כל פעם מחדש איך אדם יכול להיות רב ובעל דוקטורט בו זמנית. לא משנה במה הדוקטורט שלו, בדרך לשם הוא היה חייב ללמוד איך חוקרים ובודקים דברים באמת, ומה נחשב ידע...

ItsikH

Member
סיפור מוכר וידוע שאני מצטט רבות, יחד עם
פרופסור אחד ישב עם חבורת סטודנטים שלו, פתאום הופיע ג'יני
"יש לך משאלה אחת - אנחנו במיתון - יופי, כסף או חוכמה"
"באררור שחוכמה?"
"סבבה" הג'יני נעלם והפרופסור לא השתנה אלא רק שפניו קדרו פתאום
"נו, תגיד משהו חכם" האיצו בו
"הייתי צריך לקחת את הכסף"

AnarchistPhilosopher

Well-known member
מזכיר לי את הבדיחה על:

הגבר שפגש פייה שהציעה לו:" או זיכרון פנומנלי או איבר מין ארוך יותר?" והוא אמר שהוא לא זוכר מה הוא ביקש.
&nbsp
ביננו אם פוגשים פיה או ג'ני לבקש או לקבל הצעה על דברים כמו יותר כסף או פין ארוך יותר נראה לי מפגרים.
&nbsp
אם הן היו מציעות לי חיי נצח או חיי תמותה עם אישה וילדים; הייתי עונה:"ברור שחיי נצח..."
&nbsp

ItsikH

Member
חיי נצח רוויי סבל ונטולי אושר הם גיהנום
אשליה מסוכנת של בני אדם היא שאושרם נתון לבחירתם, יתכן מצב בפנטזיית חיי הנצח בו תעדיף למות ולא תוכל...
לכן הבקשה הסבירה מהג'יני היא חיי נצח מאושרים ולא סתם חיי נצח.

AnarchistPhilosopher

Well-known member
אם אין עולם הבא לא בטוח שהמוות עדיף...

אבל עוד לא פגשתי בג'ני או בפייה.
&nbsp
גם עוד לא פגשתי אישית באלהים.
&nbsp
אני מאמין שעולם מלא באושר ללא מכאוב אינו בר השגה אחרת איך תדע מתי להעריך הישג שלך בעולם ללא כאב?
&nbsp
זה כמו המפגרים האלה שמשחקים במשחקי וידאו ברמה הכי קלה שלפחות יהיו מאושרים שהם ניצחו ברמה הכי קלה, אבל כשהם יפגשו ביריבים ששיחקו ברמה הכי קשה האם הם לא יסבלו? או שהם פשוט יעדיפו לחיות באידיליה שלהם. (זה כמו שמתרשמים מהניצחון של ב"ש מול אינטר, אבל הם שיחקו נגד הרכב משני, זה כמו להגיד שהם ניצחו את אינטר ב'; אני בטוח שזה הישג כמו לנצח את אינטר בפיפ"א ברמה הכי קלה...
)
&nbsp
&nbsp

ItsikH

Member
יש אי הבנה בהגדרת "סבל" ו"אושר"
אין שום בעיה ושום קושי לוגי באושר תמידי, המחשבה שללא סבל לא נדע מהו אושר שגויה ונאיבית.
מה שאתה קורא סבל, הוא חלק בלתי נפרד מהאושר, וזה מצב תקין - התחושה של התמודדות היא אושר ולא סבל. סבל אמיתי וממשי הוא סבל ללא מוצא, סבל שלא מוביל לשום הישג או פתרון, אפילו כאפשרות.
בדוגמא שנתת, מה הבעיה לחיות באידיליה כזו ולהתעלם מאפשרויות אחרות? אם זה מרגיש לך טוב - מה רע?

AnarchistPhilosopher

Well-known member
אין אי הבנה בהגדרות.

הבעיה כנראה אצלך.
&nbsp
https://he.wikipedia.org/wiki/סבל
&nbsp
אצלך כנראה סבל קשה כמו הסבל של סטיבן הוקינג (שלא מתאבד ד"א, למרות שברור שהוא סובל), או סבל של חולה סופני גדול מסבל של מישהו בזמן שהוא רץ או נמצא תחת מטלה קשה מאוד.
&nbsp
אבל סבל זה סבל לא משנה עד כמה הוא קשה.
&nbsp
ולא, לא ניתן לחיות באושר ללא קושי וללא מאמץ שכרוך בו סבל לא משנה עד כמה קטן הוא לעומת הסבל של חולה סופני.
&nbsp
אפשר לקחת את החיים הקלים והמאושרים, בלי שהגדרנו מה עושה מישהו למאושר?
לכל אחד יש משהו שעושה אותו מאושר, האם זה אומר שהוא לא סובל אף פעם בחיים מאושרים?
&nbsp
מה זה חיים מאושרים כל הזמן? אורגזמה כל הזמן?
&nbsp

ItsikH

Member
בדוגמת האורגזמה, המאמץ הוא חלק בלתי נפרד מההנאה
ולא אפרט
אין ענין למידת הסבל כמו לחוויה שאתה חווה אותו, כחלק מהאושר, האשליה היא שהחוויה הזו תלויה בך [אשליה שאני שותף לה בשמחה ובלב שלם, אפילו מצהיר עליה לעתים קרובות - אני החלטתי להיות מאושר, לכן אהיה מאושר - אבל בידיעה שזו אשליה].
כלומר - הגדרות סבל ואושר נגזרות מהחוויה שלך אותם. ההגדרה שנתתי לסבל, סבל אבסולוטי, נוגעת לחוויית יאוש מוחלט, חוויית העדר מוחלט של פתרון אפשרי לדיסוננס.

[ד"א דיסוננס ופתרונו, זו הגדרה ממש של חוויית המוזיקה, וההנאה הטמונה בה]

מה השטויות האלו ? מה הקשר בין חכמת הנסתר היהודית למדע הטבע ?

זה כמו לחשוב שיש קשר בין אפיסטמולוגיה (תורת ההכרה) לפיזיקה (תורת התנהגות החומר) ...
אלו שתי תחומי דעת שונים...

BravoMan

Active member
לא הבנתי, אתה שואל אותי, או את הרב דר' שכתב את זה?

AnarchistPhilosopher

Well-known member
למה שלא יהיה קשר בין תורת ההכרה לפיזיקה?

בתורת ההכרה אתה שואל איך אתה משיג את הידע? ולמה אתה קורא ידע?
&nbsp
פיזיקה זה ענף מדעי ולכן יש בו ידע כלשהו.
&nbsp
גם ביולוגיה ופיזיקה הם תחומי דעת שונים שיש ביניהם קשר, הרי חוקי הפיזיקה חלים על יצורים ביולוגיים, יש תחומים כגון: ביומכניקה.
&nbsp
לא מובנת התמיהה שלך.
.
&nbsp
&nbsp

באופן עקיף לכל דבר יש קשר לכל , אבל עדיין זה לא קשר מהותי.

יש קשר גם בין פיזיקה לאומנות, כי אם אין פיזיקה הצייר לא ידע איך לצייר את הציפור עומדת על הקרקע (כח המשיכה) אבל אלו שתי תחומי התייחסות שונים.

ItsikH

Member
דווקא מתקבל על דעתי אלא בשינוי קל
במקום בו מסתיימת החוכמה - מתחילה הקבלה

hnc

New member
מצחיק, כתוב שם שהרב לייטמן הזה משיב על כל השאלות,

אבל זה שקר כי שאלות שיכולות להוציא אותו טמבל ולהבריח ממנו את אלה הסוגדים לו נמחקות חיש מהר כלא היו מהאתר שלו כמו שקרה עם מה שאני שאלתי.
אפילו יותר מזה, גם ב-ynet ששם הביאו את הכתבה בשיתוף עם "קבלה לעם" של הרב לייטמן הנכבד אותן שאלות צונזרו מסיבות ברורות ולא רק השאלות שלי...
בכל מקרה, אכן יש חכמה מסויימת בקבלה, אבל לא כזאת שתדבר אל כולם (עובדה שהרוב המכריע לא אוכל השטויות של הרב הד"ר מיכאל לייטמן הזה) ומי שמחפש תשובות לשאלות הגדולות שיש לו לאדם לא ימצא אותן אצל לייטמן, ובכלל כל הרעש הזה שעושים מהקבלה לא מצדיק לימוד של שנים רבות ובזבוז של זמן יקר שיכול להיות מנוצל לדברים הרבה יותר מהנים.

dojee

New member
הבהר, טענותיך נגד הרב, נגד חכמת הקבלה, או שניהם יחד

בלי פירוט שאלותיך דבריך חסרי ערך

הצבע נא על משפט כלשהו ב'ביקורת התבונה הטהורה' המכיל דבר חכמה

אתה לא מבין את השפה בה מעבירים המקובלים רעיונות, איך תדע לשפוט אותה ?

למעלה