ההבדל בין חתונה אזרחית ל"רגילה"

lאלינורl

New member
ההבדל בין חתונה אזרחית ל"רגילה"

מישהו יכול להסביר לי את ההבדל בין חתונה אזרחית בחו"ל, הכוללת רישום במשרד הפנים בארץ (כך שבמקרה של גירושים בכל מקרה צריך לעבור ברבנות) לבין חתונה רגילה בארץ?
אני צריכה לעבור את הפרוצדורה הזאת ותוהה עם כמה הטרחה של נישואין אזרחיים בחו"ל שווה את זה.
יש עוד אופציות הכולות רישום במשרד הפנים שלא חשבתי עליהן?
תודה

BravoMan

Active member
חתונה "רגילה" בארץ, משמעותה חתונה ברבנות

וזה אומר קודם כל לזחול על הברכיים מול הדיינים ולהוכיח להם שאת ואהוב ליבך שניכם יהודיים כשרים.
&nbsp
יש לי ידידה שאף פעם לא הבינה למה אני כ"כ נגד דת, עד שעברה את המסכת הזו בעצמה, והגיע למצב שהיא כבר מוכנה לשרוף את הרבנות...
&nbsp
אולי מצבך יהיה פשוט יותר, מי יודע...

lאלינורl

New member
זו מסכת גם אם שנינו "יהודים" מלידה וילדים להורים ילדי הארץ?

תודה
&nbsp

lאלינורl

New member
אשמח גם לתשובות לגבי ההבדל במשמעות

אם הבנתי נכון, מבחינת החוק תהליך הגירושים זהה בשני המקרים.
אז מה בעצם ההבדל מלבד החנפנות המרגיזה לרבנות?

ItsikH

Member
אכן כן. לכל היותר, שווה לברר אם ניתן להתגרש בחו"ל, למרות ש
להערכתי לא רבים עשו זאת אפילו אם ניתן.
ההבדל במקרה הנישואים אינו רק סילוק הרבנות מהעסק כשלעצמו, כמו ביטול ההפרעות המטרידות שלה, הנה למשל אם אחד הצדדים לא מוכר על ידה כיהודי, או כשמדבור בכוהן וגרושה, או בממזר - כל מקרי פסולי החיתון למיניהם. זה ביטול מראש, אין אפילו צורך לבדוק אם מגבלה כלשהי מתקיימת [ד"א זכור לי מקרה בו על גר, שבחר בשם יהודי שנשמע כמו כוהן, נאסר להתחתן עם גרושה... כלומר לא רק ההנמקה ההלכתית לבדה מצדיקה את הרשעות הזו של הרבנים, יש מקרים שהם רשעים כשלעצמם בלי צורך ברשעות ההלכה לשם כך]

ובמקרה כזה שווה לבדוק את האופציה של "ידועים בציבור".

ניתן להסדיר את היחסים באמצעות חוזה כתוב וחתום במעמד נוטריון (שירות כזה מספק, למשל, ארגון "משפחה חדשה") ואז אין צורך להתגרש ברבנות.
המעמד החוקי אמנם שונה, אך הזכויות בתוך ישראל דומות מאוד לזכויות זוגות נשואים.
עם זאת, במידה ואחד מבני הזוג מקבל אזרחות זרה (כמו שקרה במקרה שלי), אז במידה ובני הזוג נשואים, האזרחות הזרה מוענקת גם לבן הזוג. במידה ולא, האזרחות הזרה לא מוענקת לבן הזוג (ולכן אין לי דרכון אירופאי אם כי לזוגתי יש כזה).

lאלינורl

New member
תודה שפיפיון. לצערי זה לא יספיק במקרה שלי.

התכנית היתה חתונה אזרחית בחו"ל ורישום במשרד הפנים בארץ, אבל היום קראתי מה זה דורש מבחינה בירוקרטית ופשוט התבאסתי...
&nbsp

trilliane

Well-known member
מנהל
אבל אם לאחד מבני הזוג אזרחות זרה גם ככה אפשר להתגרש בחו"ל...

ולא צריך את הרבנות. כלומר אם לאחד מבני הזוג אזרחות זרה, מתחתנים בחו"ל (אפילו באותה מדינה, אם זה מתאים ונוח) ואז בן הזוג השני מקבל את האזרחות ואז לא אמורה להיות בעיה עקרונית (מעשית גירושין זה בד"כ לא פשוט...) להתגרש בחו"ל ולא ברבנות. למעשה יש ישראלים שעושים זאת ואפילו לא מעדכנים במשרד הפנים בישראל (לא חוקי למיטב הבנתי, אבל אם לא יודעים לא יודעים...). מנגד, צריך לקחת בחשבון שאם בן הזוג נקמן הוא כן יוכל לגרור את השני לרבנות במקרה כזה.

trilliane

Well-known member
מנהל
אז? זה לא משנה את הנקודה... האפשרות עדיין פתוחה בפניכם

trilliane

Well-known member
מנהל
אם נרשמתם בישראל כנשואים ושניכם יהודים וללא אזרחות זרה

תהיו חייבים להתגרש בישראל = ברבנות.
&nbsp
אבל אני מכירה זוגות שנישאו בחו"ל ולא נרשמו במשרד הפנים בישראל (או ברבנות) ויש גם כאלה שהתחתנו בישראל בטקסים שונים, כולל כדת משה וישראל ועדיין לא נרשמו (לא חוקי, אך קורה). תומר פרסיקו כתב על כך לא פעם.
&nbsp
בעיניי ה"התחנפות המרגיזה לרבנות" היא לעשות שקר בנפשי. בעבר חשבתי לעצמי שאתחתן בחתונה אורתודוקסית כדי לרצות את ההורים, היום ברור לי שאני לא מסוגלת, כי זה בעצם לעשות טקס דתי אמוני שאני לא מאמינה בו, לומר מילים ריקות, להפוך אירוע אישי זוגי שאמור להיות בשבילי למשהו שהוא לא בשבילי ופשוט לא אני.

Hameln

New member
ראמן! (על הפסקה האחרונה)

Bogen2

New member
trilliane אופציה מעולה לא להרשם במשרד הפנים!! האם ידוע

האם ידוע מהן ההשלכות למי שובחר להתחתן אזרחית בחו"ל ללא רישום במשרד הפנים בארץ? מבחינת זה שנחשב " לא חוקי"...

trilliane

Well-known member
מנהל
לא יודעת אם "מעולה", כאמור, זה לא חוקי... עונש שנתיים מאסר

בדיוק הייתה כתבה באחד ממוספי השבת של "ידיעות אחרונות" על עורכת דין דתייה ורב חרדי שמשיאים זוגות לפי ההלכה מחוץ לרבנות. הם דיברו על כך שהחוק עוד לא עמד במבחן בימ"ש והם לא חוששים שמישהו באמת ייכנס לכלא בגלל זה, בפרט שזה לא האינטרס של הרבנות, רק יעורר עוד גל התנגדות כלפיה.

trilliane

Well-known member
מנהל
תלוי מה רשום ברבנות ותלוי בדרישות הרב

זה יכול לכלול דרישה לטבילה במקווה (צריך להביא אישור) הדרכת כלות ועוד בלה בלה בלה.

justanotherme82

New member
אם אין בעיה להוכיח יהדות זה לא מסכת

אתם תצטרכו לדבר עם הרב כמה פעמים ואת תצטרכי ללכת להדרכת כלות ולטבול במקווה. יש כאלה שרואות בזה עינוי.
אחרי הנישואים אין שום הבדל אם הם נעשו בארץ או בחול, במקרה של גירושים בכל מקרה זה יהיה רק ברבנות, גם אם יש לכם אזרחות זרה.
הסיבה העיקרית שאנשים שאין להם בעיה להוכיח יהדות עדיין בוחרים להתחתן בחתונה אזרחית היא התנגדות עקרונית לרבנות ולכל מה שהגוף המושחת והמאוס הזה מייצג. האם זה שווה את הטרחה? החלטה שלך.

למעלה