"החרדים לא עובדים, ולא עושים צבא"

"החרדים לא עובדים, ולא עושים צבא"

האם הטענה הזו עדיין נכונה ותקפה גם בשנת 2016 ? עשיתי חיפוש מהיר בגוגל והתברר לי שרוב החרדים כן עובדים, ואחוז המועסקים שם נראה לי דיי קרוב לאחוז המועסקים בציבור החילוני.

אז מה דעתכם ? האם הטענה שהחרדים אינם עובדים למחייתם עדיין רלוונטית ? ומה לגבי שירות צבאי? למיטב ידיעתכם איזה אחוז מהציבור החרדי משתמט משירות צבאי, ולשם השוואה - איזה אחוז בציבור החילוני? מישהו יודע ?

BravoMan

Active member
נכון ועוד איך!

לא יודע על איזו מתוצאות החיפוש הסתכלת, אבל הנה כתבה שמסכמת את בדיקת הלמ"ס (שהיא די סמכות בעניין) מהשנה שעברה:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4615101,00.html
&nbsp
אכן, היית עליה, אבל עדיין 46% מגברים חרדים מובטלים, בעוד שרק כ-10% מגברים לא חרדים מובטלים.
&nbsp
לגבי השירות הצבאי, לא רק שהנבלות האלה משוחררים - זו הבעיה - הם לא משתמטים, הם מקבלים פטור אוטומטית, והחוק שהיה אמור לסדר את זה נקבר, אלא הם עוד מעזים לעשות לינצ' בבודדים מהמגזר שלהם שכן התגייסו (בהתנדבות):
http://www.bhol.co.il/56602/קיצונים-במאה-שערים-תקפו-חייל-חרדי-חולץ-על-ידי-כוחות-יסמ-.html
&nbsp
אה, והנה קצת בעניין החוק המדובר:
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4729757,00.html

מוזר, אז התוצאות סותרות אחת את השנייה ...

1. הנה כמה מהכותרות שאני רואה בתוצאות החיפוש אצלי:

- "ynet הלמ"ס: 56% מהגברים החרדים מועסקים - כלכלה"
- "יוצאים מהכולל: לראשונה רוב החרדים עובדים - חינוך וחברה - הארץ"
- "חרדים 2015: כמחצית מהגברים ו-70% מהנשים עובדים - Nrg"
- "56% מהחרדים מועסקים על פי הלמ"ס - דוסים"
- "דו"ח חדש: 73% מהגברים החרדים עובדים - וואלה! יהדות"
- "רגע היסטורי? שיעור הגברים החרדים העובדים חצה את רף ה-50%"

קצת מוזר לא ?

2. עזוב רגע את ההגדרה משתמטים/משוחררים לפי חוק, תכלס - איזה אחוז מהחרדים לא עושה צבא? ולשם השוואה איזה אחוז מהחילוניים אינו עושה צבא? זה המדד האמיתי.

BravoMan

Active member
אם תשים לב טוב טוב לאחוזים

בכל התוצאות, תראה שהמספרים די קרובים.
למעט המחקר שפורסם ב-walla אבל הם משנים את הסטטיסטיקה ע"י שינוי הגדרה של מי נחשב חרדי (כנס לכתבה וקרא על זה).
&nbsp
ועדיין אצלם 17% פחות עובדים במגזר החרדי מאשר בשאר המגזרים!
&nbsp
שים לב גם, שיותר נשים אצלם עובדות, וזה לא חדש - זה חלק ממנהגי הקהילה שהגבר מתבטל (סליחה, לומד תורה), והאישה מחזיקה את המשפחה גם מבחינה כלכלים וגם מבחינה לוגיסטית.
(הבעיה שלגודל משפחה שלהם הכנסה אחת לא מספיקה, והנשים האלה לרוב גם משתכרות קרוב למינימום אפילו אם הן עובדות בהייטק)
&nbsp
2. בעניין שירות צבאי תמיד קשה למצוא מספרים מדויקים, כי בסופו של יום צבא לא ממש רוצה לגלות לכל העולם כמה חיילים יש לו, וכמה ממתינים להתגייס. מקווה שברור לך למה.
&nbsp
בכל אופן, מבחינת חילונים, מדובר במאות בודדות:
http://www.mako.co.il/pzm-recruits/Article-c820a102c1e7041006.htm
&nbsp
שים לב!
ההפרדה בין משתמט לבין מי שניתן לו פתור חוקי היא הפרדה חשובה מאוד!
אם כל אחד היה יכול לבחור להתגייס או לא, היה מקום לנהל דיון באיזה מגזר מתגייסים יותר.
אבל, חילוני שמשתמט, ירדפו אחריו משטרה צבאית והוא יוכנס לכלא.
בעוד שחרדי אינו משטמת כלל וגם לא יופיע בסטטיסטיקה של משתמטים - הוא קיבל פתור חוקי, אף אחד לא ירדוף אחריו, והצבא לא סופר אותו כמשתמט.
&nbsp
יש היום כ-60 אלף! חרדים שפתורים לפי "תורתו אומנותו", וזה האי צדק הגדול - חוסר השוויון בחובות!
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4242559,00.html
(ראה גרף נחמד בסוף הכתבה)
&nbsp

תשובה טובה

תודה, זה דיי עונה על מה שרציתי לדעת.

אתה אומר שיש היום "60 אלף חרדים שפתורים לפי תורתו אומנותו", האם זה לא אומר שבעצם ישנם 60 אלף חרדים שלא עושים צבא? קל לחשב איזה אחוז הם מהווים מהציבור החרדי.

חנוך25

New member
לא. התשובה היא שכמעט כל הציבור

החרדי, גברים ונשים,לא עושים צבא. (ולא מילואים כמובן)
60 אלף, או וואטאבר, זה רק הגברים שנמצאים היום בגיל הגיוס.
אתה יכול לשאול איזה אחוז זה מכלל הגברים החרדים בגיל הגיוס , ותקבל כנראה קרוב ל-100%.
אין שום משמעות לשאלה כמה הם מכלל האוכלוסיה החרדית.

ואיפה באמת אני רואה את הנתון הזה ?

יש לך איזו אסמכתא (עדיף מהשנה שנתיים האחרונות) שמראה שכפי שאתה טוען קרוב ל 100% מהגברים בגיל גיוס בקרב הציבור החרדי אינם עושים צבא?

כלומר מאיפה הנתונים ?

חנוך25

New member
אין לי מספרים מדוייקים, והדיוק לא עקרוני כאן

אתה צריך מספרים מדוייקים בשביל לדעת שמעט מאוד חרדים עושים צבא?
ומה עם הבנות החרדיות?

בשביל לדעת צריך נתונים

לא ביקשתי נתונים מדוייקים, אבל לפחות משהו שאפשר לעשות ממנו אומדן, אתה לא יכול סתם לטעון ״כמעט 100% מהחרדים לא עושים צבא״ אם אין לך נתונים להתבסס עליהם.

BravoMan

Active member
איזה נתון אתה כבר צריך חוץ מהידיעה שהם פתורים, באופן גורף

משירות צבאי?
&nbsp
יש גדוד חרדי או שניים בצבא. מן הסתם, צה"ל לא יפרט בתקשורת פומבית כמה חיילים יש בגדוד כזה או אחר.
&nbsp
אבל צריך להיות ברור לך, שמדובר בעשרות או מאות בודדות של מתנדבים מתוך מחזור גיוס שעומד על 50 - 60 אלף גברים כשרים לגיוס.
&nbsp
שוב - אתה דורש נתונים מדויקים על נושא בטחוני, זה לא משהו שתוכל לקבל בפורום, או בכלל אם אתה לא בעמדה מתאימה.
&nbsp
הנקודה החשובה באמת שאתה מסרב להכיר בה משום מה, היא שחרדי לא חייב לשרת, והחילוני או דתי לאומי כן.

חנוך25

New member
יפה. בשביל אומדן יש לי מספיק נתונים.

כי אני רואה אנשים ברחוב.
לפי האומדן שלי זה 99.3%, סבבה?

מה אתה קופץ כמו איזה תיש לגבות אותו

חשבתי שדווקא בפורום כזה אנשים מבינים כמה חשוב להתבסס על נתונים ולא על תחושות בטן, אתה לא יכול להגיד "קרוב ל 100% מהחרדים לא עושים צבא" אם אין לך נתונים מוצקים להתבסס עליהם.

לא שאני אומר שזה לא נכון, גם אני חושב שזה כנראה המצב, אבל הייתי רוצה לראות נתונים מול העיניים ולא רק תחושות ונדמה לי.

Hameln

New member
אני? גיביתי? היכן בדיוק? סה"כ הודעה זהה לשלך

תגובתך דווקא ממחישה שהבנת מה לא בסדר בה.

Hameln

New member
הודעתי לא הצדיקה אותו כפי שהודעתך לא שללה את הודעתו

אתה רוצה נתונים? תביא נתונים. "וואו כמה שטויות אתה מדבר" זה לא נתון. את ציטוט הכביכול טענה "החרדים לא עובדים, ולא עושים צבא" אתה ציטטת. מי המצוטט?

dojee

New member
לוחמות הסייבר החדשות: 40 בוגרות אולפנה

בני עקיבא

למעלה