מדע ואמונה בעולם האסלאם: הילכו שניים יחדיו?

trilliane

Well-known member
מנהל
מדע ואמונה בעולם האסלאם: הילכו שניים יחדיו?

הרצאה שצולמה ב-16/3/16 במסגרת צהרי יום ד' - סדרת הרצאות בחסות הרקטור: "האסלאם והמערב: מפגש או התנגשות ציוויליזציות?" מאת פרופ' אוריה שביט - הפקולטה למדעי הרוח (אוניברסיטת ת"א).

בשבוע האחרון התחלתי להקשיב להרצאות שלו, הן מרתקות, ממליצה בחום לכל מי שהנושא מעניין אותו. אל תחששו מהאורך, הוא מדבר לעניין וכיוון שהוא גם מדבר ממש לאט כך שאני מאזינה לו בכיף במהירות 1.5 וחוסכת לא מעט זמן (תודה ליוטיוב!
).

בהרצאה הזו הוא מדבר על הפיגור המדעי של האסלאם, מדוע בראשיתו האסלאם היה זה שלימד את הצלבנים על מדע אך מאז דווקא המערב (נוצרים ויהודים) עקפו אותו בקלות אף שדווקא עקרונות האסלאם לא עומדים בסתירה למדע. בסוף ההרצאה יש תשובות והסברים שרלוונטיים בעיניי גם לפורום הזה (
ספוילר: הסתירה בין הכנסייה למדע הולידה את החילונות, ורק היא מאפשרת חופש מדעי מוחלט).

dude101

New member
נשמע מעניין. יש מימד ויזואלי (שקופיות או משהו)?

אני שואל כי הייתי רוצה להאזין להרצאה תוך כדי נהיגה.

trilliane

Well-known member
מנהל
מעט מאוד, ובהרצאה הזאת הן לא מהותיות. היא מתאימה להאזנה.

trilliane

Well-known member
מנהל
אגב, אם מישהו אשכרה צפה, אשמח אם תשתפו בתובנות

Hameln

New member
התובנה שלי חבויה במשפט קצר לקראת סוף ההרצאה

"...זו הרי לא בעיה שהיא רק בעיה של העולם המוסלמי. היא עדיין לא בעיה פה..."

Hameln

New member
בהקשר לזה שמישהו צריך להיות מחרב המסיבות שאומר

שהרעיון שחברה יכולה להיות 'חברת התגלות' ו'חברת ספק' בעת ובעונה אחת הוא בלתי אפשרי. 1:18:58 ואילך. המילה 'עדיין' במשפט שציטטתי כ"כ תפסה לי את האוזן...

trilliane

Well-known member
מנהל
אכן... אני רוצה לקוות שלא נגיע לשם, מקווה שעברנו את האל-חזור

כי חילון הוא לא תהליך שאפשר להחזיר לאחור כאילו לא היה (כלומר אפשר להתנגד לו, אבל אי אפשר לאיין אותו) וישראל היא גם "מעצמה טכנולוגית" (או לפחות כך אוהבים לחשוב עליה...) ויהודים רבים זכו בפרסי נובל ויאדה יאדה יאדה... אפילו בנט עשה אקזיט. אני לא חושבת שאנחנו שם, תודה לאל.

Hameln

New member
לפעמים רק אובדן מביא להכרה בערכו של משהו

עד כמה שזה עשוי להעציב, זה פרק בהיסטוריה של כמה וכמה תרבויות.

למעלה