אל תקראו את ההגדה

kubachrick1991

New member
אל תקראו את ההגדה

אני הולך להתארח אצל משפחה שאין לי מושג אם הם קוראים את ההגדה או לא.
אם זה היה תלוי בי לא הייתי קורא את ההגדה.
מספיק יש לי קשיים אחרים בחיים,אני גם צריך להעמיס עלי את השיממון התעמולני הזה ?
אם אלוהים רוצה שאקרא את ההגדה שיעשה משהו בנידון ובצורה נעימה ולא מפחידה יעדכן אותי ואת בני האדם שהוא רוצה שנקרא את ההגדה.

kubachrick1991

New member
מתי כן לקרוא את ההגדה

אם זה עושה לכם כיף גדול לקרוא את ההגדה אין בעיה תקראו,קשה לדמיין איך לקרוא את אוסף המימרות המסובכות האלה שנה אחר שנה יכול לעשות כיף.
דבר אחד אני צריך להסביר לכם גם אם זה עושה כיף:אתם צריכים להראות התנגדות עקרונית לדת בכלל ולהגדה בפרט לכן עשו טובה היו ישרים עם עצמכם ואיתנו ואל תתנו לאנשים סיבות להמשך עם מסורת שאחר כך גורמת להם להיות מקובעים וברברים.

BravoMan

Active member
מי זה "אתם" ולמה אנחנו צריכים "להתנגד לדת"?

אני חושב שאתה מבלבל בין "אתאיסט" אדם שבהגדרה לא מאמין בקיום של שום אל, לבין "אנטי - תאיסט" - אדם שמתנגד אקטיבית לדתות.
&nbsp
אותי כנראה אפשר לשייך לקבוצה השנייה, ועדיין אין לי בעיה לקרוא את ההגדה.
כפי שאין לי בעיה לקרוא את הארי פוטר. למעשה, אני פשוט לא רואה יותר מדי הבדל בין השניים, למעט גיל היצירה...

kubachrick1991

New member
אתה זה שכותב כאן על ימין ועל שמאל

על מגרעות הדת ? אז פתאום לא אכפת לך לשתף פעולה עם הדת ?

BravoMan

Active member
מה קשור אלוהים להגדה?

הגדה היא סיפור אגדה נחמד (קצת רצח עם בפנים, אבל לא נורא כי תמיד נחמד לראות שנכנסים באם אמא של הרעים!), שקוראים באווירה משפחתית פעם בשנה כדי להמשיך מסורת של כמה מאות שנים ועל הדרך לוגמים קצת יין ואוכלים אוכל טוב.
&nbsp
מה רע?
אני דווקא הולך לקרוא את ההגדה כדי לשמח את משפחתי, זה ההבדל בין אתאיסט לדתי:
דתי לא מסוגל לקרוא חומר שנאמר לו שאסור, למשל ספר של דת אחרת.
אתאיסט יכול לקרוא כל דבר, ולא צריך לייחס לו חשיבות או משמעות שלא לצורך.
&nbsp
רוצה להיות חופשי באמת? אל תגביל את עצמך עם הגבלות שרירותיות כמו הדתיים!

kubachrick1991

New member
תגובה

1)אתה נותן לגיטמציה לאלוהים לדת ולמחשבה דתית.
2)אתה לא ישר עם עצמך.
3) גם לי לא היה אכפת לקרוא את ההגדה במוזיאון להיסטוריה אנושית.

BravoMan

Active member
אי אפשר לתת לגיטימציה למה שלא קיים חבוב!

ולקרוא דברים ארוכים בתצוגה במוזאון זה ממש לא נוח!
הרבה יותר נחמד לעשות את זה מסביב לשולחן עם אוכל טעים

kubachrick1991

New member
אתה נותן לגיטמציה לדתיים ומצדיק את דתיותם.

אני הולך בשביל האוכל זה ברור.
אפשר לקרוא במוזיאון במיצגים דיגטליים גם זה אפשרי. יחד עם מוצג לא דיגטלי לאילוסטרציה.

kubachrick1991

New member
העובדה שיש חילוניים ששומרים על המסורת

נותנת רוח גבית לאנשי הדת לשמר את המבנה ולא לנסות לפתח משהו חדש.

AnarchistPhilosopher

Well-known member
למה שהם ירצו לפתח משהו חדש?

ולמה שנרצה משהו חדש?
&nbsp
זה שיש חילונים שמקיימים את מנהגי הדת שנה אחרי שנה זו זכותם, בכך הם לא שונים מדתיים, הם פשוט מקיימים דת שונה שיש לה דימיון למה שהאורתודוכסים עושים.
&nbsp

BravoMan

Active member
נו, אז מה היה אצל המשפחה המארחת?

קראו בהגדה?
&nbsp
אני קראתי אתמול את ההגדה, ויצאתי עם תובנות מחודשות!
&nbsp
למשל, יש כאן משתמש בשם itor שכל הזמן מסנה לספר לי כמה האלוהים שלו בלטי נתפס.
אבל כשקוראים את ההגדה אי אפשר להאמין שאלוהים של דתיי ישראל הוא בלתי נתפס, שכן כל משפט שני האגדה מספרת מה *הוא* עשה, ועוד מדגישה שעשה זאת במו "ידיו" - הוא ולא מלאך, הוא ולא שרף, הוא ולא שליח!
&nbsp
אז עכשיו אוכל לשאולת את מר itor איך יכול אלוהים לעשות כ"כ הרבה דברים נתפסים בכבודו ובעצמו ולהישאר בלטי נתפס?
&nbsp
או למשל, מה הוא יעשה עכשיו שכבר יותר מ-100 שנה בני אדם מפרים את "השמיים שמיים לה' ואת הארץ נתן לבני אדם"?
הרי כשכתבו את ההגדה לא שמעו עדיין על תחנת החלל הבין לאומית, שלא לדבר על אלפי טיסות ביום ברחבי העולם!
&nbsp
מסכן, בטח מפריעים לו הרבה שם בשמיים...
&nbsp
ואז כמובן יש את הדגש על המכה העשירים - בהגדה, משבחים את אלוהים בעיקר על זה שהרג את הכורות במצריים. אף מכה אחרת לא זוכה לכ"כ הרבה אזכורים ותודות.
מעניין למה?
האם עם ישראל היה אז צמה דם במיוחד?
&nbsp
בלי לקרוא את ההגדה, איך תציג את כל השאלות האלה לדתי שיבוא להסביר לך כמה הדת טובה ומוסרית?

Hameln

New member
דיברה תורה כלשון בני אדם

ממש מפתיע שבני אדם כתבו כלשון בני אדם. Duh!

trilliane

Well-known member
מנהל
גם אני יצאתי עם תובנה חדשה: משה דווקא כן מוזכר בהגדה!

כלומר, ממש בקטנה ודי במקרה (באחד הציטוטים מספר שמות, אאל"ט) ועדיין, מוזכר. אין ספק שההגדה מתמקדת בכך שאלוהים עשה הכול והוציא אותנו ממצרים וכו'; אבל השם 'משה' מופיע! מי שיקר לי כל השנים האלה ואמר שלא?

trilliane

Well-known member
מנהל
אבא קורא, אנחנו מקריאים חלקים לפי התור (רק לפני האוכל
)

אחרי האוכל הוא "נותן גז" ומקריא הכול במהירות משביעת רצון (ולמען הסר הספק, הוא מברך את כל הברכות ואנחנו שרים את כ-ל השירים).

ההגדה לא משעממת אותי בפני עצמה (העובדה שזה אותו טקסט שנה אחר שנה קצת יותר, אבל בקטנה) והיא לא מי יודע מה תעמולה...

או כפי שאמרו חכמים:
God went through the desert – let's eat!

kubachrick1991

New member
אתם לא מפנימים את המהות כשלעצמה

המהות היא שאתה מתנגד לאלוהים אז אתה מתנגד לדת,אתה מתנגד לדת אז אתה לא משתף פעולה עם דת ולא קורא את ההגדה.

trilliane

Well-known member
מנהל
אתה לא מפנים שזו אינה המהות עצמה... אתאיזם אינו התנגדות לדת

או לאלוהים או איזשהו התנגדות בכלל. זו פשוט אי-אמונה. אתאיסט יכול להתנגד לדת (בנוסף להיותו אתאיסט), יכול להיות אדיש לדת ויכול להיות תומך באמונתם של אחרים ושמח בשמחתם (כל עוד אינה נכפית עליו, מן הסתם).

למעלה