הציפס ב"איציק הגדול" - חווייה קולינארית

DANIAVNI

Well-known member
הציפס ב"איציק הגדול" - חווייה קולינארית

אני נוהג להתלהב ממנות פשוטות יחסית שמוכנות באופן מושלם
כזה היה הצ'יפס באיציק הגדול
חוץ מהארוחה כולה שהיתה טובה מאוד
הציפס היה מדהים !!!

זהוב, לא מהזן הקנוי, פריך מבחוץ, נימוח ולא יבש מבפנים
ובאופן מפתיע לטובה הוא לא "מתעייף"
דהיינו יש ציפסים כמו מקדונלדס ששווים כשיוצאים מהטיגון
אבל אחרי שתי דקות הופכים לפלסטיק בטעם קרטון ברוטב שמן
שם זה לא קרה
הציפס שמר על טעמו המשובח לאורך כל הארוחה.

אפילו לא השתמשתי בטקשופ כדי לא לפגום בטעם הטבעי שלו.

אגב יש עוד דבר שאני משבח באיציק הגדול והוא
מלצרים גברים מבוגרים ברובם שיודעים לתת שירות מקצועי
ולא גברברים וכוסיות שממלצרות ואוספות כסף לטיול בתאילנד.

דקלה1984

New member
זה טוב, לא הכרתי

trilliane

Well-known member
מנהל
איך אפשר לדעת שזה שוביניסטי מדי אם לא קוראים?

(ואגב, אני כן קראתי, ושוביניזם לא מצאתי).

DANIAVNI

Well-known member
את לא מבינה כמה זה מרגיז

להגיע למסעדה ולקבל שירות גרוע מאיזשהי משוחררת טרייה
ואחר כך לתת טיפ
לא כי חייב אבל איך אפשר לקפח מישהי שיכלה להיות הבת שלך
רק כי היא לא הביאה קנקן מים קרים בזמן
אז לא נורא נחליק את זה וניתן טיפ אפילו שלא מגיע
אבל רגע
למה לא מגיע לי להנות ?

אולי עדיף כבר לתת למלצרית טיפ בלי להיכנס למסעדה הזו
זה כבר יותר משתלם .

DANIAVNI

Well-known member
לעיתים משתמשים במילה בתוך קונטקסט מסויים

מתוך כוונה להביע מסר מסויים .

מילים "פוגעניות" נכללות בטקסט מסויים ללא כוונת פגיעה
איך שלא יהיה
אם יש מי שנפגע ממילותיי
אני מתנצל.

trilliane

Well-known member
מנהל
זו לא בהכרח מילה פוגענית, לא מעט צעירות משתמשות בה על עצמן

"כוסית" היא כבר מזמן (גם) מילת סלנג לגיטימית שהחליפה את "חתיכה" העתיקה (ואף נוצרה לה אף מקבילה זכרית – "כוסון"
). אני חושבת שהוא התכוון לומר ששוכרים מלצריות צעירות לפי המראה ולא לפי תודעת השירות והשירות בהתאם... אפשר היה לנסח בצורה מעודנת יותר אבל לא נעלבתי מהניסוח שלו ואני חושבת שהמסר ברור והגיוני.

trilliane

Well-known member
מנהל
זו הכללה לא נכונה בהכרח. שפה לא עובדת כך.

דקלה1984

New member
את הסמכות לקבוע מה פוגעני ומה לא?

בנוסף, יש הבדל אם גבר משתמש במילה ואם אשה צעירה משתמשת בה על עצמה. בנוסף לכך שאמר "גברברים וכוסיות"- לא בדיוק ביטויים מקבילים.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא עבורך אישית, אבל מה שכתבתי נכון ברמה הלשונית הכללית

לו היא הייתה פוגענית בהכרח, אוטומטית ובכל מצב, הרי שנשים לא היו משתמשות בה על עצמן (והן כן. מוזמנת לבדוק בגוגל. הנה דוגמה). כמו כן אני מצטטת פסקה מטור שכתב בעבר רוביק רוזנטל:

"בשנות הארבעים נעלמה שקפה מן הסלנג הישראלי, שאפה נותרה, והחלה למלוך החתיכה. לפי בר-אדון השימוש בה היה חיובי, ובחורה שלא נקראה "חתיכה" נעלבה, תגובה המזכירה אימוץ חלקי של 'כוסית' על ידי נערות שנות האלפיים."
https://blog.ravmilim.co.il/2016/12/22/דר-רוביק-רוזנטל-החתיכה-המענטזת-והחתי/

כלומר יש שלל עדויות לכך שיש מי שמאמצים ומאמצות אותה ולא בהקשרים פוגעניים. נוסף על כך כבר נגזרה ממנה הצורה "כוסון" (ולא כמילת גנאי), מילה שלכאורה לא הייתה אמורה להתקיים, שהרי מדובר בבני המין השני שזה לא איבר מינם... והנה היא חיה וקיימת.

למה? כי כפי שכתבתי, המשמעות של מילה לא מתחילה ומסתיימת ברמה המילולית אלא בהקשר סמנטי רחב יותר, באופן שבו משתמשים בה, מה היא מסמנת, מה היא מייצגת, איך דוברי השפה תופסים אותה.

אם ננתח בצורה מילולית גרדא, הרי שאני אמורה להיעלב גם מ"נקבה" (שהרי גם היא נגזרה מאיבר המין הנקבי שיש בו נקב) ואולי גם מ"חתיכה" (אני לא חתיכה, אני שלמה!) ויש יאמרו גם מרווקה, שהרי השורש שלה הוא ר-י-ק (וחייהן של רווקות אינם ריקניים בהכרח).

דוגמה הפוכה: לכאורה אין סיבה להיעלב ממילה כמו "מפגר" כי היא ברמה המילולית היא בסה"כ מביעה עיכוב (בהתפתחות). אבל היא נחשבת כיום למילה פוגענית ולא ראויה מאחר שהיא מסמנת מצב לא אידאלי ונעשה בה שימוש לעלבון.

ובחזרה להודעתו: אכן, הוא כתב גם "גברברים" שאף היא יכולה להיחשב למילה מזלזלת, ומכאן שהזלזול אינו שוביניסטי ואינו מכוון כלפי נשים אלא כלפי צעירים לא מקצועיים שנבחרו למשימה ע"ס מראה טוב אך לא יודעים לתת שירות.

לסיכום, אני מסכימה שאפשר היה להתנסח בצורה מעודנת יותר, אבל אני חושבת שלפעמים אפשר לשפוט את הדברים בהקשרם ולהסתכל על המסר עצמו ולאו דווקא על בחירת המילים, שבעיניי גם לא הייתה כ"כ קיצונית. נכתבים פה אין ספור עלבונות והתלהמויות שלא מעוררים דיון בשפה...

דקלה1984

New member
אני אכן שופטת את הדברים בהקשרם

ובהקשרם (וכשמתחשבים במי שאמר אותם) הם נראים לי פוגעניים. או לפחות בטעם רע.

trilliane

Well-known member
מנהל
זכותך; הנקודה שלי שהם לא חייבים להתפרש כפוגעניים בהכרח.

למעלה