שירשור
שבועי

trilliane

Well-known member
מנהל
איך הפכה ה'פנכה' מצלחת הגשה שטוחה (פלטה) לקערית קטנה?

נשמע מפתיע, אבל נסו לפתוח מילון (מודפס) בערך "פנכה" ותגלו שזו לא ההגדרה שציפיתם לה... לאחרונה קראתי הסבר קצר ומעניין על גלגולי המילה באתר האקדמיה ללשון וחשבתי לחלוק אותו אתכם בהזדמנות:
&nbsp
פִּנְכָּה
כלי שטוח להגשת מזון. על הפנכה עורכים בצורה יפה את המאכל ומגישים לשולחן. יש פנכת בשרים, פנכת ירקות, פנכת פרות וכדומה.
&nbsp
הפנכה מוכרת מן הצירוף התלמודי 'מלחך פנכה' ('מלקק צלחת'), שפירושו 'חנפן'. מקורה במילה היוונית pinax, שפירושה לוח, ובכלל זה לוח להגשת מזון. מכאן גם פִּנְקָס – במקור לוח לכתיבה. בעת החדשה חדרה אלינו המילה בפעם השלישית. היא התגלגלה אל הערבית דרך הארמית והפרסית, ושינתה את צורתה ואת משמעותה: מצלחת שטוחה נעשתה קערה ואחר כך ספל, ומ־pinax נעשתה ping ו־pingan, ולבסוף– פִנג'אן.
http://hebrew-academy.org.il/2011/09/15/מילים-לשולחן-החג/

עשיתי היום "אחרי-החגים" משלי

תמיד מבטיחים לעשות דיאטה או להפסיק לעשן אחרי החגים, זה מין ביטוי כזה כמו אצל הספרדים:מאנייאנה, או להבדיל:בוקרה פיל מישמיש,
סוג של הבטחה שלא תמומש וגם אם כן אז יקח זמן.

הבוקר ממש יצא לי לשבת לדוג בגב של בניין הקזינו בבת גלים, נכנסזתי דרך הבריכה שהיתה שם פעם וכיום שוררת שם עזובה, ניילונים, מזרקים משומשים ועשבי- בר שלא נוכשו,

כאב לי לראות ולהריח מקרוב את הטינופת שם,
איכשהו בבקר הים היה גלי בהמשך מעט שכך,
תפסתי כמה דגים קטנטנים,
מעניין אם מי מכן יזהה את השלל?
במיוחד שני הדגים מאותו הזן בתמונה השנייה ,
רמז עבה:
זה דג גדול בעקרון ובשרני מאוד, פה אצלי הוא ממש דגיג אבל ניתן לזהות את סוג הדג בקלות
לפותר נכונה מובטחת הפתעה חחח

דווקא נראה שלל לא קטן...הדגים הגדולים נראים לי פלמידות

והמפוספס לאורך בקערה, סרגוס. בלי נדר...

זה צמד טרחונים שעלו ביחד על אותו הקרס והפתיון

טרחון זה מהמשפחה של האינטיאס רק קטן הרבה יותר, דג יפהפה, קל לזיהוי בגלל צורת הזנב שלו והפה הפעור,
כן,
יש שם סרגוס וגם ארסים ומרמור,
בהמשך הגיע גם דג שנקרא: מנור-דג כסוף יפהפה עם כתם שחור סמוך לזנב, המנור הוא לדעתי אולי הדג הכי אנדרייטד, דג בעל טעם מופלא, יש לו גם שם נוסף :כחילה

התלבטתי גם לגבי אינטיאס אבל לא ראיתי את הפס החום לארכו.

יש לך פריזר גדול לכל היבול?

לא לקחתי איתי הביתה אף דג

במציאות הדגים כמעט כולם קטנים ולא בא לי לטגן אותם,
מחר יש לי בקורת בבני ציון אצל פרופסור מומחה שיאבחן למה הגוף אצלי מייצר אבנים בכליות אז לא היה לי חשק להתחיל לטגן דגים הערב, מה שכן ניקיתי את כולם עם מספריים וסכין משוננת שהריח לא יבוא איתי הביתה, לקראת הליכתי נתתי אותם לזוג זקנים רוסים מבת גלים שאוכלים במיוחד דגים,

את המנור תפסתי בפוקס, אולי בגלל שהיה היום ים עכור מאוד, המנור דג מתוחכם ביותר ולי אישית לא יצא הרבה ללכוד אותו, לפעמים תפסתי ברובה גומיות, בחכה אולי פעמיים כולל הפוקס שהיה לי הבוקר,

אם אני אחלק איי קיו לדגים אז המנור הוא הדג הכי פיקח שיש ואולי הדג הכי קשה לתפיסה!

פעם הבאה, שלח לי אותם במונית...אם כבר ניקית, למה לא הקפאת

או הבאת לאמא שלך?
הפרפסור כבר בדק לך את רמות הפאראתירואיד? פעילות לא רגילה של הבלוטה הזו גורמת לעודף סידן בגוף וכך נוצרות אבנים.

פעם ראשונה שאני שומע את המילה הזו

פאראתירואיד,
לא,
הוא לא בדק לי את רמת הפארא הזה שכתבת,
הוא לא בדק כי מחר אני אצלו בפעם הראשונה לאבחון ראשוני, חשבתי שהוא יתן לי לעשות איסוף שתן וזהו, אם ככה מחר אבוא אליו עם שיעורי בית ואבקש ממנו שיתן לי לעשות בקורת על הפאראתירואיד שלי,
הבנתי שזה יושב בסמוך לבלוטת התריס במורד הגרון,

מחר יש לי את הפרופסור וביום א הקרוב על הבוקר בקורת אורולוג גם בבית חולים ההוא,
דואגים שלא ישעמם לי מבינה?
אז היום ברחתי הפוגה קטנה מול הגלים,
אמא שלי לא הכי מתה על דגים, היא בעיקר אוהבת סלמון או לקנות פילטים מוכנים בסופרמרקט,
רגע,
בבדיקת דם רגילה לא רואים את תפקוד הפארא הזה?

שו שו שולמית חיפה ללאומית

זו היתה קריאת העידוד של הפועל חיפה בשנת 1996 עת הפועל חיפה נאבקה במשחקי ההישרדות בכדורגל,
קוואזרי ידידי,
אני משוכנע עדיין שזה טרחון, אבל לא בא לי להתנצח איתך,
בכל מקרה ייתכן שהאינטיאס קטן, אגב, טחון הוא הגם סוג קטנטן של אינטיאס,

איך שלא יהיה כבר יש דגה בקרבת החוף
הם מגיעים בעקבות התקררות הים התיכון, השכם בבקר יש להקות ביזרישטסות וקופתות מפני הטורפים שזה מחזה מרהיב בפני עצמו,

אני כאמור הלא מתמקד בדייג בחכה, בעבר הייתי אלוף יחסית בדייג תת ימי באמצעות רובה גומיות,
בשלהי אוקטובר תחילת נובמבר הים מתחיל להיות סבבה לדייג,
הדגים הטורפים באים עם השחר לסלעים לחפש אצות או בשר דגיגים קטנים,
זו העונה שבים מתחיל להיות מעניין,
אינטיאס או טרכוןמ פחות מעניין, העיקר הבריאות והתסרוקת :)

אינטיאס זה בן אחות גדול של טרחון.

שניהםCarangidae.
מעל זה, לא מתווכחים עם הדייג .
אני בהחלט מאמין שזה טרחון.
איזה שם...

לא פקפקתי בך לרגע

אתה אמין על ידי סבתא רות, זו אחת שאני מחזיק ממנה הכי הרבה כאן בפורום)זו לא התחנפות)זו התרשמות שלי מהבטן, היא בעלת ידע כללי נרחב,
יודע מה?
אולי זה אינטיאס, מה זה חשוב?
האמת שאני יודע שהארחון זה מהמשפחה של האינטיאס, בכל אופן זה דגיג קטנטן,
אם וכאשר אתפוס דג גדול והגון אצלם אותו

כשכתבתי : לא מתווכחים עם הדייג, התכוונתי...

לזהות דג מעל רמת המין לפי תמונות זה לא משהוא.
ביחוד שאתה דיג שאוהב דגים...
ותדה לרות

כשתתפוס דג גדול ממש - שמור לי את הראש למרק דגים.

את השאר, תחלק לעוברי אורח [הרגת אותי עם זה, אבל זה אתה!]
ותודה על המחמאות. אני תמיד מתפעלת מהידע שלך ומהכתיבה שלך - דייג אינטליגנטי זה שילוב מוצלח.

למעלה