לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
3628936,289 עוקבים אודות עסקים

אודות הפורום אקטואליה

x
הודעה מהנהלת הפורום
 
 
 הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות למחוק הודעות לא ראויות עפ"י ראות עיניה,
וזאת ללא דיחוי ומבלי מתן הסברים, ולחסום כל טוקבקיסט שמפריע להתנהלותו התקינה של הפורום, או שדבריו מנוגדים לחוק ו/או לתקנון ולהנחיות הנהלת האתר.
גלישה נעימה
המשך >>

לצפיה ב-'איזה חדשות נפלאות: שורות שורות של סמאלנים עוזבים את א"י'
איזה חדשות נפלאות: שורות שורות של סמאלנים עוזבים את א"י
24/05/2020 | 02:23
89
186
'הגולים החדשים', כפי שמכנה אותם השטירמר בעברית.

לקרוא - וליהנות:

הם הובילו כאן תנועות שמאל, אך התייאשו ונדחקו להגר. סיפורם של הגולים החדשים
בשנים האחרונות עזבו לחו"ל רבים מהאקטיביסטים שהובילו את השמאל הישראלי. השיחות עמם משרטטות איך איבדו תקווה ונדחקו החוצה — עד שכמעט לא נותרה להם ברירה אלא לעזוב את ישראל

   שני ליטמן
   21.05.2020
   17:56
 
בדצמבר האחרון, כשאיש עוד לא ידע שהקורונה אורבת מעבר לפינה, עזבו איתן ברונשטיין אפריסו (60) ובת זוגו אלאונור מרזה (40) את ישראל. שניהם פעילי שמאל ידועים. הוא הקים לפני 20 שנה את עמותת "זוכרות", היא אנתרופולוגית פוליטית, ושניהם כתבו יחד ספר על הנכבה. מרזה, ילידת צרפת, בת לאם יהודייה ואב בן העדה הצ'רקסית, פשוט לא יכלה יותר — אידיאולוגית, פוליטית ומקצועית. אף על פי שעמדה לקבל כאן תושבות קבע היא מצאה עבודה בבריסל, והשניים עברו לשם — על מנת שלא לשוב. בראיון טלפוני מהסגר הקורונה בבלגיה, ברונשטיין מעיד על עצמו כי הוא עדיין מתקשה להודות שעזב. "אני מסתכל על זה כסוג של גלות, יציאה מהמרכז של ישראל", הוא אומר.

ברונשטיין אפריסו נולד בארגנטינה, היגר עם הוריו לישראל בגיל חמש וגדל בקיבוץ בחן בעמק חפר. "השם שלי הוחלף מקלאודיו לאיתן. אני נושא עמי את המהפכה הציונית", הוא צוחק, ומתאר את עצמו כ"ישראלי רגיל", ששירת בצבא כמו כולם. התהליך האישי שאותו הוא מכנה "דה־קולוניזציה של הזהות הציונית שלי", הביא אותו להקים ב–2001 את העמותה, שמבקשת להעמיק את המודעות בקרב הציבור היהודי לנכבה ולזכות השיבה לפלסטינים. יש לו חמישה ילדים — שלושה מהם חיים בישראל, אחד בברזיל וילד קטן בן כמעט ארבע שגר עמו בבריסל. "יש נקודה אחת שבה אני לגמרי שלם עם המעבר, וזה הצורך למלט את הילד שלי מהחינוך המיליטריסטי הלאומני בישראל", הוא אומר, "אני שמח שהוצאתי אותו מזה".

"השאלה אם להמשיך לחיות בארץ העסיקה אותי כי הרבה מחבריי הטובים לא יכלו יותר — ועזבו", הוא מספר. "לאנשים שדומים לי בפרופיל הפוליטי שלהם, יש תחושה שהובסנו, ושבישראל לא נוכל להשפיע באופן משמעותי. במובנים עמוקים, לא רואים אופק של תיקון, של שלום באמת או חיים בשוויון. הרבה מאוד אנשים הבינו את זה וחיפשו מקום אחר לחיות בו. בארץ יש משהו די מטורף. אז לפחות להסתכל על זה מרחוק, זה קצת יותר שפוי".

ואכן, בעשור האחרון עזבו את ישראל פעילים רבים שהשתייכו למה שמכונה כאן השמאל הרדיקלי. אפשר למצוא ביניהם אנשים שהקדישו את חייהם לאקטיביזם, שייסדו תנועות פוליטיות ועמדו בראש חלק מארגוני השמאל החשובים בישראל — בצלם, שוברים שתיקה, קואליציית נשים לשלום, זוכרות, השנה ה–21, מצפן ועוד. יש בהם אנשי אקדמיה בכירים — חלקם ממש נדחקו ממשרותיהם בשל עמדותיהם הפוליטיות — וגם אנשי תרבות או בעלי מקצועות חופשיים, שחשו כי בישראל כבר אינם יכולים להביע את עמדותיהם ללא חשש. רבים מהם הגיעו מלב השמאל הציוני, והרחיקו שמאלה בעמדותיהם, או שהמדינה התרחקה מהעקרונות שחשובים להם, עד שחשו שאין להם יותר מקום בשיח הציבורי בישראל.

הם התפזרו על פני הגלובוס בניסיון לבנות חיים עם פחות קונפליקטים פנימיים וחיצוניים, לעתים קרובות מתוך דאגה לעתיד ילדיהם. רובם נזהרים מלהגדיר את עצמם גולים פוליטיים, אבל מבהירים שהתנגדותם לשלטון הישראלי היא שהניעה אותם לעזוב, או לכל הפחות לא לחזור. חלקם סירבו להתראיין, מתוך תחושת אי נוחות עם העזיבה ומשום שלא רצו להפוך את המעשה הפרטי למודל עבור אחרים. הם יהיו הראשונים להודות בפריבילגיות שאיפשרו להם להתיק את מקום מגוריהם לארץ אחרת, שכן אף אחד מהם לא עזב לטובת עתיד כלכלי רעוע או עבודות דחק. ועם זאת, בכל השיחות, עוברת נימה ברורה של כאב.

עם השמות הידועים שאינם חיים עוד בישראל ניתן למנות את החוקרת והאוצרת ד"ר אריאלה אזולאי ובן זוגה פרופ' עדי אופיר, שהיה ממקימי "השנה ה–21" וסירב לשרת בשטחים; את פרופ' ענת בילצקי, ששימשה יו"ר ארגון בצלם, ובן זוגה אלכס בילצקי, שהיה קמפיינר של מפלגת מרצ; את דנה גולן, מנכ"לית שוברים שתיקה; את פרופ' חיים יעקובי שהקים את עמותת במקום; את פרופ' חנן חבר, שהיה שותף בהקמת "השנה ה–21" ופעיל בארגון יש גבול; את פרופ' אילן פפה, איש מפלגת חד"ש ומאסכולת ההיסטוריונים החדשים, שעזב ללונדון; את יונתן שפירא, טייס חיל האוויר לשעבר שיזם את מכתב הטייסים הסרבנים והשתתף בכמה משטי מחאה לעזה; את פרופ' ניב גורדון, ששימש מנכ"ל רופאים לזכויות אדם והיה פעיל תעאיוש; את יעל לרר, ממייסדי בל"ד שהקימה את ההוצאה לאור אנדלוס; את גילה סבירסקי, ממקימות קואליציית נשים לשלום; את ד"ר יונתן בן ארצי, אחיינה של שרה נתניהו, שנכלא במשך כשנתיים בשל סירובו לשרת בצה"ל; את פרופ' חיים בראשית, איש BDS שעמד בראש בית הספר לתקשורת במכללת ספיר והקים את סינמטק שדרות; את ד"ר מרסלו סבירסקי שהיה ממייסדי עמותה יהודית–ערבית בגליל, ואת אילנה ברונשטיין, ניב גל, מוחמד ג'בלי, סער ורוזין בשאראת, שפעלו ליצור זירת בילויים ותרבות פלסטינית־יהודית משותפת, באמצעות הקמת הבר אנה לולו ביפו. העוזבים החדשים הצטרפו לאלה שעזבו מסיבות פוליטיות לפני שנים רבות, בהם יגאל ארנס, פעיל מצפן ובנו של שר הביטחון לשעבר משה ארנס, פעילי מצפן נוספים — משה מחובר, עקיבא אור ושמעון צבר — שעזבו בשנות ה–60, כמו גם הקולנוענים איל סיון, סימון ביטון ואודי אלוני, שעזבו בשנות ה–80 וה–90.

המילה שתחזור שוב ושוב בשיחות עמם היא ייאוש. ייאוש מחלחל, שנמשך שנים. "אני זוכר היטב את תקופת הסכם אוסלו, את האופוריה שהיתה והייתי שותף לה", אומר ברונשטיין, "אני זוכר שנים שהיתה תחושה שאולי זה ייפתר ואולי יהיה שלום, וזה כבר הרבה מאוד זמן לא קיים. זה מצב של ייאוש מתמיד שהולך וגובר". וכך, אחרי שנים ארוכות של אקטיביזם, כל המרואיינים העידו שאיבדו תקווה לשינוי פוליטי בישראל. רבים מהם השתכנעו כי אם יגיע שינוי כלשהו, הוא לא יבוא מתוך החברה הישראלית. "אני חושב שזה יכול לבוא בעיקר מבחוץ", מסביר ברונשטיין, "אני תולה תקוות ב–BDS, זה הדבר היחידי המשמעותי שקורה כרגע בשטח. מהבחינה הזאת לגלות פוליטית כזאת יכול להיות תפקיד משמעותי".
הרגשה של כישלון

פרופ' ניב גורדון (54) החל את הפעילות הפוליטית שלו בגיל 15, בהפגנות של שלום עכשיו. במהלך שירותו הצבאי כלוחם בצנחנים נפצע קשה. בזמן האינתיפאדה הראשונה שימש כמנכ"ל הראשון של רופאים לזכויות אדם, בהמשך היה פעיל בתעאיוש וממקימי בית הספר היהודי־ערבי בבאר שבע. באינתיפאדה השנייה היה חלק מתנועת הסרבנות לשירות בצה"ל.

למרות פעילותו הפוליטית הענפה, גורדון מוכר לרוב הציבור הישראלי בעיקר בשל מאמר שפירסם ב–2009 בעיתון "לוס אנג'לס טיימס", כשהיה ראש המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן־גוריון. במאמר הביע גורדון תמיכה בתנועת החרם והגדיר את ישראל מדינת אפרטהייד. הפרסום חולל שערורייה בינלאומית, ונשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, הודיעה כי "אנשי אקדמיה שחשים כך כלפי מדינתם, מוזמנים לחפש אכסניה מקצועית ואישית אחרת".

בשנים שלאחר מכן עלתה המחלקה על הכוונת של ארגוני ימין, ובראשם "אם תרצו", שפצחו בקמפיין שיטתי לסגירתה. ב–2012 קרא שר החינוך דאז, גדעון סער, לפטר את גורדון. בסוף 2012 המועצה להשכלה גבוהה בעצמה כמעט סגרה את המחלקה, אולם ההחלטה בוטלה כמה חודשים לאחר מכן. בשנים הסוערות הללו קיבל גורדון כמה פעמים איומים על חייו. לפני שלוש שנים וחצי, עבר עם בת זוגו, ד"ר קתרין רוטנברג, שהיתה ראש המחלקה ללימודי מגדר באוניברסיטת בן־גוריון, ושני בניהם, להתגורר בלונדון, אחרי שקיבלו מענק מחקר מהאיחוד האירופי. כיום הוא משמש פרופסור למשפט בינלאומי וזכויות אדם באוניברסיטת לונדון.

הסיבה לעזיבה, מסביר גורדון, לא היתה האיומים שקיבל על חייו, וגם לא המאבק מול ראשי מערכת ההשכלה הגבוהה. בסופו של דבר, מה שהכריע את הכף היה המחשבה על עתידם של הילדים. "אני לא רואה אופק פוליטי ויש לי שני בנים, עם כל המשמעות של לגדל בנים בישראל".

וגם קיבלת עבודה מצוינת בלונדון.

"נכון, אבל העבודה שלי בארץ היתה במידה רבה יותר טובה. מאוד אהבתי את המחלקה בבן־גוריון, אהבתי את הסטודנטים ואת חברי הסגל. הרגשתי שיש לי קהילה, ועל זה היה מאוד קשה לוותר. גם כשהגענו ללונדון, לא תיכננו להישאר. אם היינו זוג צעיר ללא ילדים, אני לא בטוח שהיינו נשארים". גורדון מוסיף כי "לקום ולעזוב בגיל 50 ומשהו, זה לא הדבר הכי פשוט. יש הרגשה של כישלון אישי וכישלון של מחנה".

 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'המשך...'
המשך...
24/05/2020 | 02:29
6
22
היה רגע שבו זה התבהר, חוסר האפשרות להישאר בישראל?
 
"אין רגע אחד. עם השנים חווינו הקצנה של המצב, וזה הגיע לכך שהרגשנו לא נוח לקחת את הילדים שלנו להפגנות משום שהן היו אלימות. הגזענות היומיומית יוצרת מקום שאני לא מרגיש אליו שייך". גם היכולת לדבר בחופשיות כנגד המציאות הגזענית הזאת, אומר גורדון, הפכה לבלתי־אפשרית — וזו היתה המכה הסופית. "השיח בתוך ישראל, שפעם יכולתי להתגאות בפתיחות שלו, השתנה. הדברים שאנשים כמוני אומרים הפכו ללא לגיטימיים — התמיכה בתנועת החרם, או הגדרת המדינה כמדינת אפרטהייד", הוא אומר. "ואז אתה כבר לא רק מחוץ לקונסנזוס, אלא מחוץ לשיח האמיתי. אתה הופך לקוריוז. ואז אתה אומר, בשביל מה אני עושה את זה".
 
המדינה השתנתה או שאתה השתנית?
 
"אם להיות הגונים, השינוי הוא ללא ספק גם בי וגם במדינה. גם אני עברתי איזשהו תהליך. מה שהבנתי הוא שהציונות לא יכולה להכיל בתוכה את הפתרון".
 
גם חברו של גורדון למחלקה, פרופ' חיים יעקובי, שעמד בהמשך בראשה, עזב את הארץ. יעקובי, ממייסדי עמותת "במקום" שעוסקת בסוגיות תכנון עבור החברה הפלסטינית, עבר לפני שלוש שנים לקיימברידג' עם בת זוגו ושלושת ילדיהם, כשקיבל משרה של פרופסור מן המניין ב–UCL. כמו עמיתו, הוא מעיד כי ההתנכלויות הפוליטיות לא הן שהניעו אותו לעזוב. "אם מסתכלים נכוחה במציאות הפוליטית הישראלית, בהמשך לפרויקט הקולוניאלי בגדה המערבית והפיכתה של ישראל למדינת אפרטהייד, אז השאלה שעולה היא אם זה מה שאני רוצה עבורי ועבור הילדים שלי".
 
"בשביל אנשים כמוני — שהעבודה שלהם ביקורתית ופוליטית וגם היו מעורבים כאקטיביסטים — לפוליטיקה של התקווה או של הייאוש יש משמעות מאוד כבדה", הוא אומר. "להגר בגילי ובמעמדי זה לבוא להגיד, אני מיואש, אני לא רואה תקווה. זה נובע מהניתוח הפוליטי שלי, של מה אני רואה כמדינה וכחברה צודקת. זו לא החלטה שמתקבלת מהיום למחר. אנחנו לא עזבנו את ישראל בגלל מחיר הקוטג'. היינו בדיוק בשלב שבו בורגנים טובים מתחילים לראות פרי לעמלם, ואני מרגיש שמאוד הצלחתי במה שעשיתי בישראל. זה היה נורא מפחיד להגר בגיל מאוחר ולהמציא את עצמך מחדש. זה לא שהפכתי להיות נהג מונית, אבל המעבר הוא כן משהו שמחזיר אותך כמה צעדים אחורה. פחדתי לעשות את זה, אבל היה משהו יותר חזק מהפחד הזה".
 
יעקובי אומר כי רבים מעמיתיו בישראל ראו את עזיבתו כבגידה, אפילו בקרב השמאל הרדיקלי. תגובה זו הפתיעה אותו, אך לא גרמה לו לשנות את עמדתו. "המוטיבציה להקים את 'במקום' היתה שהאמנתי שאפשר לייצר שינוי. כרגע אני פחות נאיבי", הוא אומר ומסביר כי האלימות הפוליטית בישראל גרמה לו להבין שמעבר החוצה הוא האפשרות היחידה מבחינתו.
עוד כתבות בנושא
 
   ספר על השמאל העצמאי בישראל רק ממחיש עד כמה אנשיו מנותקים מהמציאות 16.04.2020 | 11:48
   פעילי השמאל שואלים: מי כאן אויבי הציבור 27.07.2016 | 04:24
 
אף שיעקובי מעיד כי חש רצוי באקדמיה הישראלית, הוא מסכים שחל שינוי לרעה בחופש האקדמי בישראל. "אני חושב שיש כוחות מאוד בעייתיים מבחינה פוליטית שנכנסו והפכו בעצם לשוטרים של האקדמיה", הוא אומר. ואכן, אחד הדברים המטרידים שהתבררו מתוך שיחות עם אקדמאים שעזבו הוא תרומתם המכרעת של המוסדות האקדמיים הישראליים לדחיקת רגליהם של חוקרים בעלי תודעה פוליטית שמאלית רדיקלית. יש אף מי שמזהיר כי במחלקות שעוסקות במחשבה פוליטית יש חשש מהתרוקנות השורות.
 
לא תמיד הדחיקה מובהקת, וגם כשכן, חלק מהמרואיינים סירבו בתוקף לדבר על מה שקרה להם, מחשש שהאוניברסיטאות ינסו בתגובה לפגוע בשמם המקצועי. מקרה מובהק אחד, שגם פורסם בהרחבה, הוא סירובה של אוניברסיטת בר־אילן לתת קביעות וקידום לד"ר אריאלה (רלי) אזולאי, אחרי שלימדה שם במשך 11 שנים. זה קרה בתחילת 2011. אזולאי — חוקרת תרבותית חזותית, אוצרת, דוקומנטריסטית והוגה בין־תחומית מהמשפיעות שהיו בישראל — התקבלה להוראה בבר־אילן חמש שנים אחרי רצח רבין, אז התמודדה האוניברסיטה עם תדמית בעייתית. היה זה מעשה בעל ארומה פלורליסטית — להעסיק מרצה שדעותיה הפוליטיות השמאליות ידועות כל כך, באוניברסיטה בעלת אוריינטציה דתית וימנית, שבה למד רוצח ראש הממשלה. עשור אחר כך, עמוק אל תוך עידן נתניהו, כשארגוני ימין החלו להרכיב רשימות שחורות של חוקרים ביקורתיים, השתנתה הרוח, והגישה הרדיקלית של אזולאי כנראה כבר החליקה פחות בקלות בגרונם של פרנסי האוניברסיטה.
 
אל מול מחאה נרחבת של אנשי אקדמיה בכירים, שהביעו חשש כי היחס לאזולאי נובע מרדיפה פוליטית, השיבה אוניברסיטת בר־אילן כי שיקוליה היו מקצועיים בלבד. הישגיה של אזולאי הספיקו לה בהחלט על מנת לקבל הצעת עבודה מאוניברסיטת בראון שברוד איילנד — אחת משמונה אוניברסיטאות ליגת הקיסוס האמריקאיות, שנחשבת לאחת האוניברסיטאות הטובות בעולם. הדמיון בין בר־אילן לבין בראון, כפי שציין באירוניה אחד המרואיינים לכתבה זו, הוא ששמן של השתיים מתחיל בב'.
 
וכך, שנה וחצי לאחר שלא קיבלה את המינוי, הפליגה מכאן אזולאי, יחד עם בן זוגה, פרופ' עדי אופיר, חוקר ומרצה בחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, גם הוא אחת הדמויות האינטלקטואליות המובילות בשמאל הישראלי. אופיר היה אז בן 61, אזולאי בת 51. כחלק מהצעת העבודה שקיבלה מבראון, היתה גם משרת הוראה לבן זוגה. העיקר שיבואו. בשבע השנים שחלפו מאז הם חיים בפרובידנס שבמדינת רוד איילנד, מרצים, חוקרים וכותבים ספרים שזוכים להצלחה בינלאומית מרשימה.
 
אופיר מבקש להיזהר מההגדרה גולים פוליטיים. "החלטות מהסוג הזה הן צירוף של המון דברים", הוא אומר בשיחת זום בין תל אביב לפרובידנס. "הטראומה של הסילוק של רלי מבר־אילן היתה חלק חשוב מזה. אף פעם קודם לכן לא חיפשנו הזדמנויות של עבודה בחו"ל. רק כשהתברר שעומדים לסלק אותה על רקע פוליטי. וגם האופן שבו הסילוק הזה התקבל על ידי קולגות באקדמיה — אמנם היה מכתב תמיכה מכובד, אבל בכך זה הסתיים. אוניברסיטאות אחרות לא התנדבו לקלוט אותה. ועדיין, יכול להיות שאם היא לא היתה מקבלת הצעת עבודה מדהימה כזאת, לא היו בנו הנחישות או הכוח לעשות מהלך דרמטי כזה. העובדה הפוליטית היותר מובהקת היא שמאז שהגענו לא עלה על דעתנו לחזור. מרגע שהתאפשרו חיים מלאים במקום אחר, הפשרות הפוליטיות והמוסריות הכרוכות בחיים בארץ נעשו בלתי־נסבלות".
 
מה שקרה לרלי טיפוסי למה שקורה באקדמיה בישראל כרגע?
 
"מתחילת האינתיפאדה השנייה התחיל שבר. ראינו את עצמנו נעשים יותר ויותר מוקצים מחמת מיאוס. באוניברסיטת תל אביב אף פעם לא רדפו אותי, אבל כל הזמן יש תחושה של משהו שצומח מסביב, מין קרום כזה, שמסמן לך — אלה הגבולות, אתה לא יכול לעבור אותם, אי אפשר להגיד את הדברים האלה עכשיו, אי אפשר לעסוק בדברים האלה. כי מי שיעסוק בהם, לא ברור אם הדוקטורט שלו יאושר, או אם המאמר שלו יתקבל או אם התלמידים שלו יקבלו מלגות. במקרה שלי, לפחות, הכל היה מאוד מינורי, אבל היתה תחושה הולכת וגוברת שאנחנו פשוט לא רצויים יותר במקום הזה".
 
"מרחוק התחלתי לראות דברים שלא ראיתי משם", הוא ממשיך. "כשהייתי בארץ הייתי מאוד מסויג לגבי ה–BDS. חשבתי על זה מנקודת המבט של הפעילות שלי באקדמיה, וניסיתי כל הזמן למצוא דרך בין הטיפות — להכיר בלגיטימיות של תנועת החרם בלי לקבל את הנוסחה הגורפת שלה. מכאן הבנתי שבעצם רציתי להגן בעיקר על עצמי ועל המרחב שלי באקדמיה".
 
אופיר לא תמיד היה במקום התודעתי הזה. הוא גדל בבית רוויזיוניסטי, והיה חניך מסור בתנועת נוער ציונית סוציאליסטית, המחנות העולים. ב–1987 הקים, יחד עם חנן חבר, לימים פרופסור לספרות עברית באוניברסיטה העברית, את "השנה ה–21", תנועת מחאה שקראה לסרב לשירות בשטחים ולהחרים את מוצרי ההתנחלויות. "חנן ואני דיברנו אז על הסירוב לשרת בצבא במונחים של הגשמה עצמית", הוא מספר. "חשבנו שמחויבות אישית למדינת ישראל מתבטאת בסירוב לשרת בשטחים. אני הייתי ציוני גמור. לקח לי עוד זמן להבין מה זה אומר להיות ציוני".  חבר, שהיה גם פעיל בתנועת השמאל "יש גבול", עזב גם הוא את ישראל וחי בארה"ב.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'המשך...'
המשך...
24/05/2020 | 02:32
5
16
אופיר לא מתכחש לכך שהמקום אליו עבר — ארה"ב — אחראי לעוולות מחרידות. "במובן הזה, ארה"ב היא מקום נורא, ומאז שטראמפ נבחר זה נעשה מקום הרבה יותר נורא", הוא אומר. "אבל כשאתה מתנגד למשטר בארה"ב, אתה לא לבד. אתה שותף להמון גדול, פעיל ויצירתי. אני יכול לדבר על זה בחופש מוחלט עם סטודנטים. בישראל בשנים האחרונות הרגשתי שכשאני מדבר פוליטיקה באוניברסיטה אני נתפס כעב"ם. היום אני נמצא בבועה אחרת, הרבה יותר גדולה, שבה תחושת הבדידות והשוליות מתרככת".
 
גם בקשר לעמדותיך ביחס לישראל אתה מרגיש שם פחות לבד?
 
"בשביל רוב הקולגות שלי, ישראל היא מקרה אבוד. ואני רוב הזמן איתם. גולה פוליטי הוא מישהו שהחיים שלו נותרו במקום שאותו עזב, והחיים במקום החדש מוטבעים בקשר הזה. אני לא מרגיש ככה. אני חש המון כאב יחד עם תחושה עמוקה של חוסר טעם. מדי פעם אני עושה משהו בקמפוס, דברים קטנים. אלה המילואים שלי. אבל מרכז תשומת הלב והעניין שלי כבר לא שם. מפה אפשר לראות עד כמה בפרספקטיבה גלובלית, הזוועתון שלנו הוא זוועטוט. העולם כולו הולך מדחי אל דחי, אולי לקראת סופו. המפעל הקולוניאלי הציוני הוא פסיק קטן בתוכו".  
 
"זה היה תהליך ארוך של פרידה", הוא ממשיך. "אמא שלי נפטרה אחרי הרבה שנים של דמנציה. הפרידה ממנה נמשכה 15 שנה. הפרידה מישראל קצת דומה לזה. זה משהו שהולך ונעשה זר ורחוק. במידה רבה החלפתי את העניין בישראל הפוליטית בעניין גובר והולך בהיסטוריה ומחשבה יהודית. מצאתי לעצמי חלקה קטנה שמחליפה את הבית ההוא בתל אביב. אני נהנה להיות יהודי גלותי".
 
היו אנשים שהרגישו שאתם נוטשים?
 
"כן. אני חושב שהיו הרבה. היו כאלה שאמרו לנו את זה בגלוי. חשבתי שהם צריכים לבוא גם. אבל זו חוכמה קטנה, לא כל אחד מקבל מצנח של זהב לצורך 'רילוקיישן'. ברור שיש ממד אגואיסטי במה שעשינו".
 
יש דברים שאתה מתגעגע אליהם בישראל?
 
"לחומוס?" אופיר צוחק, "סתם. אני מתגעגע לילדים ולנכדים שלי. מאוד. לפעמים אני מתגעגע לתל אביב. לפעמים אני מתגעגע לטייל בארץ, למדבר בחורף. אבל אין כמעט מקום שבו אעבור היום ולא ארגיש שאני דורך על אדמה של מישהו אחר".
 
ד"ר אריאלה אזולאי עצמה סירבה להתראיין, ושלחה את התגובה הבאה: "אני לא סומכת על העיתונות ולא מעוניינת להיות מיוצגת על ידה; אני תומכת בחרם ולא מעוניינת להתראיין לעיתון ציוני; את מה שיש לי לומר על העובדה שנולדתי להיות 'ישראלית' כצורת שליטה של המדינה בגופם ובנפשם של נתיניה ואזרחיה ועל הסירוב שלי לזהות את עצמי בקטגוריה הזאת 'ישראלית' כתבתי בהקדמה לספר החדש שלי ואין לי מה להרחיב על זה; ובנוסף, הגירה מתוך תחושה של חוסר אפשרות לחיות במקום שבו נולדת כי את משמשת לשמור את אלה שגורשו ממנו בחוץ היא דבר כואב ואין לי שום עניין לשתף בכאב הזה קהל ציוני שמתכחש לכאב ולאובדן שמדינת ישראל הסבה וממשיכה להסב בראש ובראשונה לנציגיה הפלסטינים ובאופן שונה לאזרחיה היהודים".
כבר גירשו אותנו מארץ אחת
 
ד"ר הגר קוטף (43) מצאה את עצמה בסיטואציה מטרידה אפילו יותר מול אחת האוניברסיטאות בארץ. קוטף, שהיתה פעילה במחסום ווטש ובתנועות שמאל נוספות, השלימה את הדוקטורט שלה בפילוסופיה באוניברסיטאות תל אביב וברקלי. ב–2012 הציעו לה לחזור לישראל במסגרת תוכנית לקליטת מדענים חוזרים, והיא קיבלה הצעה ללמד בתוכנית יוקרתית באחת האוניברסיטאות.
 
ערב לפני אישור החוזה שלה, יצאה עמותת ימין בקמפיין נגד העסקתה. בשל הקמפיין, הרקטור סירב לחתום על החוזה, והאוניברסיטה החלה להציב תנאים חדשים כדי לאשר את מינויה — ובראשם דרישה שתחתום על התחייבויות שנוגעות לפעילותה הפוליטית. בין היתר, נדרשה קוטף לנסח מכתב בו התחייבה בין היתר שלא תדבר בכיתה על כל נושא שאינו קשור במחקר האקדמי שלה. לדבריה, גם נדרשה להתחייב שלא תחתום על עצומות או תלך להפגנות. זה היה בקיץ 2014. כשפרץ מבצע צוק איתן, קוטף חתמה על עצומה אינטרנטית שקוראת לנהל משא ומתן עם החמאס. לדבריה, דקות ספורות אחר כך, קיבלה טלפון מהאוניברסיטה, ובו הודיעו לה שהעסקתה מבוטלת. קוטף פנתה לבית הדין לעבודה, והוחזרה למחלקה. "התחלתי לעבוד, אבל חוזה העסקה מעולם לא הגיע".
 
קוטף ובן זוגה, פיזיקאי ומדען מוח, החלו לחפש עבודה באנגליה. "היה ברור שלהישאר שם זו לא אופציה, ושגם לא אמצא עבודה בשום מקום אחר בארץ", היא אומרת. קוטף קיבלה משרה כמרצה בכירה לפוליטיקה ותיאוריה פוליטית בבית הספר ללימודי המזרח ואפריקה שבאוניברסיטת לונדון, ויתרה על ההליך המשפטי מול האוניברסיטה ועזבה עם משפחתה את הארץ. "השילוב של מה שקרה באוניברסיטה, המלחמה, האלימות ברחובות, הפחד לדבר, הגזענות והשנאה פשוט שברו אותי".
 
גם היום, שש שנים אחרי, ניכר כי הזיכרונות מאותם ימים גורמים לקוטף לטלטלה. "גלות היא קונספט טעון מדי, ואני לא מגדירה את עצמי גולה פוליטית, כי בסך הכל עזבנו למשרה טובה ולמקום טוב. אבל גם לא עזבנו מבחירה וזה לא היה רילוקיישן". קוטף מודה בכנות שלא מצאה דרך להמשיך את פעילותה הפוליטית בלונדון. "אני לא מסוגלת להיות פה אקטיביסטית", היא אומרת. "לפני כמה שנים, כשהלכתי פה להפגנה, בן הזוג שלי נזף בי: 'כבר גירשו אותנו מארץ אחת בגללך, שלא יגרשו אותנו מעוד מקום'".
 
יש תחושת אשמה על העזיבה?
 
"לא. איבדתי תקווה שאפשר לשנות מבפנים, כך שאני לא מרגישה שאם הייתי שם הייתי יכולה לעשות משהו. אם כבר, אני מרגישה אשמה כלפי המשפחה שלי, כלפי ההורים שהורחקו מהנכדות, כלפי הילדות שלי, שלקחתי והעברתי אותן הנה. לפעמים אני מסתכלת ואומרת, מזל שאנחנו לא בישראל. ולפעמים יש תחושת אובדן. לונדון היא עיר קוסמופוליטית אבל עדיין יש פה שנאת מיעוטים שהברקזיט חשף בעוצמה, ואנחנו תמיד נהיה פה זרים. אבל אני מעדיפה לחיות ולגדל ילדות במקום שבו לפעמים הזרות שלי מייצרת אנטגוניזם, מאשר במקום שבו אני הצד הגזעני כלפי האחר. יש רגעים שאני שואלת את עצמי מה עשינו, אבל אני לא מרגישה שזו היתה באמת בחירה שלנו".
 
גם ד"ר מרסלו סבירסקי (58) הבין שלא יוכל למצוא את מקומו באקדמיה הישראלית. סבירסקי חי באוסטרליה כבר שמונה שנים, אך עדיין מקונן על הכאב הכרוך באובדן חברויות בשל עמדותיו הפוליטיות. "אנשים שגרתי איתם בשכנות, אנשים שלמדנו יחד באוניברסיטה, אנשים במקומות עבודה, פעם אחר פעם התרחקו כי לא יכלו להכיל את העולם הפוליטי שלי, שהוא תמיד היה והנו עדיין חלק בלתי נפרד ממני", כתב בחודש שעבר בפוסט בפייסבוק, "לאחרונה אני מאבד חברים שהיינו קרובים במשך עשורים. הם מתקשים לקיים קשר איתי.
 
לפני שעזבו, סבירסקי ומשפחתו גרו במשגב בגליל. הוא היה פעיל בחד"ש ועמד בראש עמותת "קול אחר בגליל" שעסקה בפתיחת היישובים הקהילתיים לאוכלוסיה ערבית. במקומות שבהם עבד — כמורה לאזרחות ועמית הוראה באוניברסיטה — נקלע לעימותים בשל התכנים הפוליטיים שלימד. לדבריו, הבין שלא יוכל לזכות במשרה מספקת. "יחד עם התסכול של לחיות במדינה שגורמת עוול לאנשים, חיפשנו הזדמנות אחרת", הוא אומר.
 
באוסטרליה הוא ממשיך בפעילות הפוליטית, בעיקר בהסברה של תנועת החרם על ישראל. "אני מאוד מחויב לזה", הוא אומר. הוא משמש ראש המחלקה לפוליטיקה ולימודים בינלאומיים, ומלמד על ההיסטוריה והפוליטיקה של ישראל ופלסטין. "כשעזבתי הרגשתי שזה סוג של בגידה, שלא נשארתי לתת כתף. הדרך להתמודד עם התחושה הזאת היא להמשיך להיות מחויב למאבק הפלסטיני".
זה הפך למקום מסוכן
 
"לי לא היה מצנח זהב של עבודה באקדמיה כמו לאחרים", אומרת יעל לרר (53), מתרגמת ועורכת שהיתה דמות בולטת בישראל בניסיון ליצור קירבה אזרחית ותרבותית בין ישראלים לפלסטינים. לדבריה, "יש כאלה שלא היו אף פעם אקטיביסטים גדולים אבל נהיו גולים פוליטיים ברגע שקיבלו ג'וב". לרר, שעברה לפריז בסוף 2008, היתה פעילה מרכזית בברית שוויון, תנועה פוליטית ערבית־יהודית שממנה יצאה גם מפלגת בל"ד, בהמשך שימשה דוברת בל"ד, עוזרת פרלמנטרית של עזמי בשארה וניהלה את מערכות הבחירות הראשונות של המפלגה. ב–2000 הקימה את הוצאת הספרים אנדלוס, שתירגמה ספרות ושירה ערבית לעברית.
 
אף על פי שהיא חיה בפריז עד היום, לדבריה היא אף פעם לא עזבה. "אני באה והולכת. לא חתכתי מישראל. פשוט הפכתי את חיי היומיום שלי ליותר נעימים. החברים הצרפתים שלי אמנם מתלוננים על הגזענות הצרפתית, אבל אנחנו מדברים על קנה מידה אחר לגמרי לעומת ישראל".
אקטואליה >>
לצפיה ב-'המשך...'
המשך...
24/05/2020 | 02:34
4
21
 
 
הרדיפה הפוליטית שספגה בישראל, היא אומרת, מפריעה לה לעתים גם לעבוד בצרפת, וכדי להתפרנס, היא נאלצת לעסוק לא רק בתרגום ועריכה, אלא גם בנדל"ן ("שאני ממש שונאת"). "יש פרויקטים שמעניינים אותי ואני לא יכולה לעשות, כי כשעושים עליי גוגל בצרפת, הדבר הראשון שעולה זה שאני מהישראלים שכרתו ברית עם הטרוריסטים", היא אומרת. "היו נגדי הסתות לרצח ודברי שטנה. הציעו לי עבודה בטלוויזיה, אבל מישהו הטיל על זה וטו, כי לא רצו להסתבך עם הקהילה היהודית. גם מכוני מחקר שפנו אליי ברגע האחרון נסוגו מאותה סיבה. אז אני יכולה לעבוד בעיקר בדברים שבהם אני לא בפרונט".
 
ב–2013 לרר חזרה לישראל לתקופה והיתה מועמדת לכנסת במקום 12 ברשימת בל"ד. היא השתתפה בפאנל לקראת הבחירות במכללת נתניה, ובמהלך הדיון החלה התקפה אלימה עליה מצד אנשי ימין. לדבריה, חברי הפאנל האחרים לא יצאו להגנתה. "זה היה כמעט לינץ'", היא נזכרת, "מזל שהיו שם מאבטחים. תמיד חשבתי שאני אמנם מקבלת מכתבי נאצה ואיומים ברצח, אבל זה רק ברשת, והרי בחיים עצמם, אף פעם לא יעשו לי משהו רע מדי. ופתאום הבנתי שאני לא יכולה יותר לבנות על זה. הבנתי שישראל הפכה למקום מסוכן עבורי".
הזמן הכי טוב להגר
 
בני הזוג רוזין בשאראת וסער סקלי התייאשו מישראל בגיל צעיר יותר משאר המרואיינים, ועדיין הרגישו שעליהם להזדרז לעזוב. "הנקודה הכי טובה להגר היא בתחילת שנות ה–20 לחייך", אומר סקלי, "אבל אני כבר הייתי בן 33 ורוזין בת 32, וחשבנו שעוד רגע זה יהיה מאוחר מדי".
 
השניים, שהיו מבעלי האנה לולו, בר יהודי־ערבי ביפו, היו פעילים פוליטיים בדרכים שונות. בשאראת, קולנוענית ילידת הכפר יפיע שליד נצרת, היתה פעילה בתא הסטודנטים של חד"ש ובמחאת רוטשילד הקימה בשדרה את "אוהל 48". סקלי, יליד אשקלון, פרפורמר ואיש טכנולוגיה, היה פעיל במיזמים ששילבו אמנות ופוליטיקה. לפני שנתיים וחצי עזבו את ישראל. לדבריהם, מה שגרם להם לעזוב היה שאלת היכולת לשנות את המציאות. "כשאת מנסה להשפיע או לשנות משהו בדעת הקהל, זו שאלה של אופטימיות", אומר סקלי, "וזה מה שאזל לנו בתקופה שלפני זה. התחלתי לשאול את עצמי — אם אני לא מאמין שלפעולות שלי יש השפעה חיובית, אז למה אני עושה אותן? מתוך הרגל או תפיסה עצמית מגוחכת של דון קישוט?".
 
בשאראת מספרת כי התקווה דעכה אצלה אחרי המחאה החברתית וספגה מכה קשה במלחמה בעזה ב–2014. "קודם חשבתי שאפשר לשנות בתוך החברה הישראלית, להביא להם את התוכן שהם לא נחשפו אליו", היא אומרת. "אבל הדעה האחרת התחילה להיחשב כבגידה. אוטומטית, אם אתה לא מסכים עם הדרך של המדינה, אתה בוגד. ולי בתור פלסטינית גם אמרו — לא מוצא חן בעינייך? לכי לעזה. אין לך עם מי לנהל את הדיון. גם לא בתל אביב. כחלק מהעזיבה, אני רציתי להשתחרר מהתפקיד שמילאתי בתור פלסטינית בתל אביב. בברלין אני מזרח־תיכונית, או חלק מהעולם הערבי. מצד אחד, אני לא גימיק כמו בתל אביב, אלא עוד אחת מבין מאות אלפי זרים אחרים. מצד שני, ברלין מאפשרת לי היפתחות לעולם הערבי. אני יכולה לפגוש סורים, מצרים ולבנונים, להיות מזרח תיכונית. תל אביב היום יותר לבנה ואירופית מאשר ברלין. בישראל בעצם הייתי בגלות תרבותית".
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'ועל זה נאמר במחוזות ישראל'
ועל זה נאמר במחוזות ישראל
24/05/2020 | 14:38
3
23
 
"ברוך שפטרנו מעונשם של אלו"!!!!!  
 
ויש גם "שאלה" בנידון:.... 
 
האם כבר בטוח לחזור לארץ? 
או שכדאי לחכות שתתנקה ותיטהר עוד קצת.... 
 
 
 
 
ואני שואייל, כי מן הידועות היא שלמנוולים האלו 
ישנה שיירה שלימה של "מחליפים" בהיכון..... 
 
 
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אני לא יודע אם הטוקבקים בעיתון הארץ כותבים מישראל או לא'
אני לא יודע אם הטוקבקים בעיתון הארץ כותבים מישראל או לא
24/05/2020 | 14:48
1
13
כי יש מלא תמיכה בעוזבים ושנאה למדינה, ואם כל הטוקבקים האלה כותבים מישראל, אז עדיין מסוכן.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'גם וגם. אבל יש תגובות של עוזבים המאוכזבים מחייהם שם'
גם וגם. אבל יש תגובות של עוזבים המאוכזבים מחייהם שם
24/05/2020 | 16:06
12
ומלאי ביקורת על התופעות השליליות במולדתם החדשה - גזענות, פאשיזם, שנאה, ביריונות, צרות כלכליות ועוד כהנה וכהנה.
 
גם אני בברלין פגשתי כאלה שהתאכזבו שם ורוצים לחזור ארצה, אבל לא עושים זאת מבושה, TO SAVE FACE. אחד סיפר לי שה'חברים' החדשים שלו שם באוניברסיטה מציקים לו בהנאה ממש סדיסטית בהקנטות כגון: מה שהנאצים עשו לכם אתם עושים לערבים.
 
זה כואב לו במיוחד כי חלק גדול ממשפחתו נרצח בשואה, ואחרי שהוא טינף ככל יכולתו על ישראל אין לו עכשיו הגנה נגד זה, אבל זה כואב לו כי הוא יודע שזה שקר והוא יודע שזה נובע מאנטישמיות ולא מדאגה לערבים.
 
יש דברים שרואים משם שלא רואים מכאן.
 
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'הם מחכים שהגבולות ייפתחו והטיסות יתחדשו'
הם מחכים שהגבולות ייפתחו והטיסות יתחדשו
24/05/2020 | 15:55
13
ואז...ACHTUNG...
 
אלוהים גדול.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'צריך עוד דבר: שכל 'הגולים החדשים' יוותרו על אזרחותם הישראלית'
צריך עוד דבר: שכל 'הגולים החדשים' יוותרו על אזרחותם הישראלית
24/05/2020 | 03:02
19
רק כך הם יתקבלו סופית ועל אמת בשורות המהפכה העולמית.
 
וכי מה יחשבו עליהם חבריהם ואחיהם ל'מאבק' אם יתברר להם שהלוחמים הגדולים למען העניין הערבי ממשיכים להחזיק באזרחות מדינת האפרטהייד הציונית?
 
עוד יחשבו עליהם שהם סוכני המוסד.
 
עוד יותר טוב יהיה אם הם יתאסלמו כמו סמאלנים רבים בחו"ל - וכמה גם בארץ - כדי שיוכלו להתקבל כשותפים מלאים בגדודי הג'יהאד. כך הם יקבלו גם שמות חדשים, איסלאמיים, וזהות חדשה, והנקבות שביניהם יוכלו להתכסות בחיג'אב ובבורקה.
 
הזכרים יצטרכו להסתפק בזקן א-לה-בן לאדן ונסראללה.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אולי אחד או שתיים מהשמאל הציוני '
אולי אחד או שתיים מהשמאל הציוני
24/05/2020 | 03:07
7
28
באים מהשמאל הרדיקאלי, לאומנים פלסטינים ממוצא יהודי שתומכים בזכות השיבה, מאמר פותח עם זוג שהקים תנועה לזכות השיבה ועוד אחד שהצטרף ל-BDS. ברוך שפטרנו, מקווה שוויתרו על האזרחות שלהם וממליץ להכריז עליהם כעל פרסונה נון גרטה. 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'חבל שאתה לא יודע לזהות תהליכים.'
חבל שאתה לא יודע לזהות תהליכים.
24/05/2020 | 06:39
3
23
הגיע הזמן שתלמד משהו מהעבר.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אני דווקא מזהה תהליכים והישראלים שתומכים בזכות שיבה '
אני דווקא מזהה תהליכים והישראלים שתומכים בזכות שיבה
24/05/2020 | 06:54
2
19
של פליטים פלסטינים גרועים מהגרמנים בחבל הסודטים שלא רצו לחיות תחת שלטון צ'כוסלובקיה, וכפי שהגרמנים בחבל הסודטים שימשו את היטלר כדי להציג את מסירת חבל הסודטים לגרמניה כשלום כך בדיוק דואגים תומכי זכות השיבה משני צידי הקו הירוק שמבקשים שתי מדינות לעם אחד. 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'הפשיסטים היהודים גרועים מהנאצים מכיוון שלא למדו דבר'
הפשיסטים היהודים גרועים מהנאצים מכיוון שלא למדו דבר
24/05/2020 | 11:15
1
12
ממה שקרה לאבותיהם ולעמם.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אתה מתכוון לאלה עם הדגלים האדומים והשחורים'
אתה מתכוון לאלה עם הדגלים האדומים והשחורים
24/05/2020 | 12:14
11
שמשתוללים בישראל כמו SA ברחובות?
 
בברלין הם יפסיקו להשתולל, שם יש POLIZEI שתזנבר את האם-אימא שלהם.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'ועל כל אלה נאמר.....:'
ועל כל אלה נאמר.....:
24/05/2020 | 08:00
2
23
ברוך שפטרנו מהגועל הזה.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'הגועל הזה יהיה העלה תאנה שיאפשר לעם היהודי לקיים מדינה'
הגועל הזה יהיה העלה תאנה שיאפשר לעם היהודי לקיים מדינה
24/05/2020 | 11:18
1
14
אחרי שיאלצו אותנו לחזור לשפיות.
גם המשטר הקומוניסטי שמח בכל אחד ממבקריו שעזב את המדינה.
הגועל האמיתי יושב כאן ומכהן כיו"ר הכנסת.
הוא לא היחיד.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'דווקא הקומוניסטים טיפלו בכם יפה בגולאג ברוסיה, כראוי ל'אחים''
דווקא הקומוניסטים טיפלו בכם יפה בגולאג ברוסיה, כראוי ל'אחים'
24/05/2020 | 12:39
10
דחויים...
 
מצד שני, אם הייתם חיים שבוע באחד מהמשטרים שלכם הייתם מתחילים להעריך את החופש הכמעט מוחלט שיש לכם במדינת היהודים, החופש לחתור ולטנף בשירות האוייב.
 
אבל זהו, הסיפור נגמר: עדיף שתלכו לטובת כל הצדדים.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'כדאי שתקראו גם את התגובות. יש מאות תגובות, חלקן מעניינות'
כדאי שתקראו גם את התגובות. יש מאות תגובות, חלקן מעניינות
24/05/2020 | 03:35
38
24
לצפיה ב-'אי אפשר לקרוא את הכתבה.'
אי אפשר לקרוא את הכתבה.
24/05/2020 | 06:58
37
20
צריך להיות מנוי. 
לעצם העיניין ברור שחלק מהמגיבים בעד עזיבתם של אלה שלא כל כך אוהבים את עמם, אלה מערב רב. וכבר רבין ז"ל אמר עליהם "נפולת של נמושות". 
אלה שאוהדי היורדים או העוזבים יחכו בתור וגם הם יעזבו אינשאללה.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'לכן טרחו לך להביא את הכתבה כאן בשרשור הזה ועוד בארבע חלקים'
לכן טרחו לך להביא את הכתבה כאן בשרשור הזה ועוד בארבע חלקים
24/05/2020 | 07:20
35
24
שיהיה נוח לקריאה, הקישור נועד כדי לקרוא את הטוקבקים ולהתבייש כמה עוכרי ישראל שאם ציינו את שמם האמיתי הם יהודים, יש וכמה תמיכה יש בין קוראי העיתון לחלאות האדם שפטרו אותנו מעונשם והיגרו מכאן. 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'קראתי את הכתבה שהבאת, תודה רבה.'
קראתי את הכתבה שהבאת, תודה רבה.
24/05/2020 | 07:38
1
22
התכוונתי שאי אפשר להיכנס ללינק כדי לקרוא את התגובות.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'חן חן...רק תפני בבקשה את התודה לכתובת הנכונה.'
חן חן...רק תפני בבקשה את התודה לכתובת הנכונה.
24/05/2020 | 12:16
12
לצפיה ב-'החלאות הם לא אלה שהגרו, אלא אלה שנשארו (עדיין)'
החלאות הם לא אלה שהגרו, אלא אלה שנשארו (עדיין)
24/05/2020 | 08:26
1
18
אלה שהגרו הם יותר הגונים, כי הם הסיקו את המסקנות מעמדותיהם העוינות כלפי העם והמדינה והחליטו שיותר טוב בשבילם לחיות בין האנטישמים בחו"ל.
 
זה כמו שנטורי קרתא רוצים לחיות בניו יורק. הם חסרים פה למישהו? אולי רק לחבריהם.
 
הבעייה היא עם אלה שעדיין כאן וממשיכים במלאכת החתרנות והסיוע לאוייב הערבי מבפנים.
 
גם הערב רב הזה צריך ללכת מכאן.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'עקרונית, מי שיש לו משלח-יד ומומחיות מקצועית המבוקשים גם מחוץ'
עקרונית, מי שיש לו משלח-יד ומומחיות מקצועית המבוקשים גם מחוץ
24/05/2020 | 15:11
11
לישראל - יש לו יותר חפש בחירה היכן להתגורר.
מוכר חמוצים יאלץ בלית ברירה להשאר בארץ, וכדי להרגיש טוב עם אילוץ זה - יסתיר זאת על ידי פטריוטיות מוחצנת, פעמים בלא להיות מודע לכך...
אקטואליה >>
לצפיה ב-'הישראלי המכוער'
הישראלי המכוער
24/05/2020 | 12:20
30
24
הכתבה תחת זכויות יוצרים, שיש לשלם עליהם.
פירסומה ברבים מהווה גניבה.
 
רק ישראלי מכוער מתפאר בגניבה.
גועל נפש!
אקטואליה >>
לצפיה ב-'שוויצריה מלאה ליצנים הזקוקים לטיפול, פליטי הקורונה'
שוויצריה מלאה ליצנים הזקוקים לטיפול, פליטי הקורונה
24/05/2020 | 12:43
6
20
האוויר שאתה נושם פה אצלנו = גניבה.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'ישראלי מכוער - אכן אידיוט כמוך מסוגל למכור רק אוויר'
ישראלי מכוער - אכן אידיוט כמוך מסוגל למכור רק אוויר
24/05/2020 | 12:59
5
21
בגלל הנחיתות שלכם, אתם חיים מכספי המסים שלי המשולמים כל שנה ושנה למדינה.
שלא לדבר על שירותי כלוחם ומפקד בצה"ל.
 
ישראלי מכוער, אספסוף ימני נחות בינתית ומוסרית.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'למה שלא תתקע את פרצופך המכוער'
למה שלא תתקע את פרצופך המכוער
24/05/2020 | 14:00
4
23
בתחת האדום של הגורילה בגן החיות של ציריך - ותישאר שם?
 
חסוך מאיתנו את הסירחון מנוכחותך כאן.
 
'מפקד בצה"ל', עלק.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'מפקד בצה"ל,עכשיו הבנתי למה הוא נאצי'
מפקד בצה"ל,עכשיו הבנתי למה הוא נאצי
24/05/2020 | 14:43
3
18
לצפיה ב-'הייתי בצבא הנאצי רק בשביל הקונספירציה'
הייתי בצבא הנאצי רק בשביל הקונספירציה
24/05/2020 | 15:30
2
19
לצפיה ב-'אתה גם'
אתה גם
24/05/2020 | 15:53
1
19
מהלל את הנאצים כ'אינטליגנטים', 'מוסריים' ובעלי 'ערכים רכים ויפים' בשביל ה'קונספירציה'?
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אתה מכנה מתנגדי נתניהו 0מולנים אוהבי ערבים'
אתה מכנה מתנגדי נתניהו 0מולנים אוהבי ערבים
24/05/2020 | 17:03
21
סמולני זה הכלב נתניהו .
0מולנים זה ממשלת ישראל המפוצצת .
אתה גם קורא לימנים טובים אוהבי ישראל  קומוניסטים 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'הישראלי המכוער הוא מי שמכין גרסה אינטרנטית לעיתון '
הישראלי המכוער הוא מי שמכין גרסה אינטרנטית לעיתון
24/05/2020 | 12:56
1
17
ודורש תשלום עליה.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אתה מבדיל בין חרא גדול, לחרא ענק?'
אתה מבדיל בין חרא גדול, לחרא ענק?
24/05/2020 | 13:01
15
מי שגונב הוא גנב,
מי שגונב בפרהסיה הוא "ישראלי מכוער".
 
ומי שמנסה לחפש תרוצים לגניבה שלו,
הוא ימני נחות חסר בינה ומוסר.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'כן, עקרונית מדובר בפגיעה בזכויות יוצרים, אולם לא זה מה שחשוב'
כן, עקרונית מדובר בפגיעה בזכויות יוצרים, אולם לא זה מה שחשוב
24/05/2020 | 15:17
20
11
לעתון.
העתון מעונין בעיקר כי תגיע לכתבה על ידי גלישה באתר העתון ותחשף לפרסומות בו המממנות חלק מן הפעילות.
מובן כי העתון מעונין גם שתהיה מנוי, אם לא על המהדורה המודפסת, אזי לפחות על המהדורה האלקטרונית.
 
כאשר מעתיקים מאמר על קרבו, על כרעיו ועל נוצותיו - אין נחשפים לפרסומות.
זו הפגיעה העקרית בעתון...
אקטואליה >>
לצפיה ב-'חבל שהתרוץ שלך לא מוצלח'
חבל שהתרוץ שלך לא מוצלח
24/05/2020 | 15:34
19
14
העיתון מרוויח מזה שאתה קורא את כתבותיו, שעלו לו כסף כדי ליצרן.
חלוקתם בחינם הוא גניבה, ולא רק חוקית, אלא גם מוסרית.
 
היחס ה"סלחני" לגניבה,
הוא הרקע לדרדור המוסרי, ל"ישראלי המכוער".
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אפשר לחשוב שכשגרת בישראל רכשת את כל התוכנות בצורה חוקית '
אפשר לחשוב שכשגרת בישראל רכשת את כל התוכנות בצורה חוקית
24/05/2020 | 16:10
2
11
ולא העתקת שום דבר. אם כן אתה אולי היחיד בין כל הישראלים בעלי המחשבים. 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'חוץ מחסרי המוסר - מי גונב זכויות יוצרים?'
חוץ מחסרי המוסר - מי גונב זכויות יוצרים?
24/05/2020 | 16:39
1
11
ואם מישהוא גונב בהסתר,
הוא בוודאי ובוודאי לא עושה זאת בפומבי.
 
בפומבי גונבים רק אנשים, ששכחו בכלל שהיה אי פעם משהוא הקרוי מוסר,
הם לא מתביישים להיות הישראלים המכוערים.
 
 
 
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'בישראל זכויות יוצרים מכובדות רק באקדמיה שם יש נורמות בעניין '
בישראל זכויות יוצרים מכובדות רק באקדמיה שם יש נורמות בעניין
24/05/2020 | 20:00
9
ונכון לרוב גונבים בהסתר, וגם אלה שנלחמים על שלא יגנבו להם זכויות יוצרים גונבים זכויות יוצרים לאחרים. לגבי עיתון הארץ ופורומים פה אם אפשר לקרוא לזה פומבי, זה דבר נדיר, כי פשוט חוץ מהמרוויחים מהדבר אף אחד לא מכיר בזכותו של עיתון הארץ לדרוש כסף על זכויות היוצרים שלו באינטנט ולכן לאנשים ששילמו בעצמם אין בעיה מוסרית להביא את החומר לאחרים בחינם. 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'לא. "הארץ" מרויח ממנויי המהדורה המודפסת, ממנוי המהדורה'
לא. "הארץ" מרויח ממנויי המהדורה המודפסת, ממנוי המהדורה
<< ההודעה הנוכחית
24/05/2020 | 16:23
10
14
האלקטרונית ומפרסומות.
מחיר הפרסומות למפרסם נגזר מכמות המנויים, או שעור החשיפה (כ- 7% ?).
 
נכון הוא שחשוב לעתונאי "הארץ" כי הצבור יקרא את פרי עטם. זהו צרך השג.
אולם כאשר חלק ניכר בצבור שוטם את "הארץ" ומתענין אך בכתבה ספציפית - הפגיעה ב"הארץ" היא בעקיפת ההכרח להכנס לאתרו על מנת לקרא את הכתבה הספציפית ותוך כדי כך להחשף לפרסומות...
אקטואליה >>
לצפיה ב-'לא כתבת שום דבר לעניין'
לא כתבת שום דבר לעניין
24/05/2020 | 16:45
9
13
יש רק עניין אחד.
הכתבות עולות לעיתון הארץ כסף, והוא מוכר אותן בכסף, בדרך ובערוצים הניראים לו.
לא אתה הוא שתקבע את צורת השווק שלהם.
 
כל דרך לקחת מהם סחורה (מעשית או תאורטית) בלי רשותם, הוא פשוט גניבה.
וכל דרך לנסות וליפות גניבה, היא גישה חסרת מוסר.
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'היו ימים שעיתונים היו ניר מודפס .'
היו ימים שעיתונים היו ניר מודפס .
24/05/2020 | 17:07
7
באותם הימים התברר שכל עיתון משולם נקרא על ידי 7 אנשים .
הם היו גנבים ?
אקטואליה >>
לצפיה ב-'לא כתבתי דבר לענין?'
לא כתבתי דבר לענין?
25/05/2020 | 11:01
7
8
נו, הדעות חלוקות.
האחת - שלך. האחרת - הנכונה.
זו מדינה חפשית ואתה בן-חורין לטעות.
 
אמנם לא צויין שם המקור אלא ברמז, "השטירמר בעברית", אך לפחות צויינה הכותבת, שני ליטמן.
 
לא מוכרת לי פלטפורמה ישראלית המפרסמת בסינדיקציה מאמרים מ"הארץ".
"הארץ" מענין בין ארבעה לששה אחוזים מן הצבור...
אקטואליה >>
לצפיה ב-'מאמרים ופרסומים מהשטירמר ה'ישראלי' מופצים ע"י המון פלטפורמות'
מאמרים ופרסומים מהשטירמר ה'ישראלי' מופצים ע"י המון פלטפורמות
25/05/2020 | 17:23
6
7
הרבה פעמים ע"י נאצים ואנטישמים אחרים בחו"ל.
 
אפילו לעיתונאי הליברלי/סמאל-לייטי האמריקאי ג'פרי גולדברג נמאס מהאנטישמיות של השטירמר הנ"ל' והוא כתב בחשבון הטוויטר שלו על הפסקת המינוי שלו:
 
“Look, when neo-Nazis are emailing me links to Haaretz op-eds declaring Israel to be evil, I’m going to take a break, sorry.”
 
זאת בהתייחסות לפשקוויל של אחד השטירמריסטים הידועים של השמוקן תחת הכותרת “Stop living in denial, Israel is an evil state.”
 
 
 
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'ביקורת על מדיניות ישראל אינה אנטישמיות, אלא לכל היותר'
ביקורת על מדיניות ישראל אינה אנטישמיות, אלא לכל היותר
25/05/2020 | 19:26
5
9
אנטי ישראליות והינה מוצדקת למדי...
אקטואליה >>
לצפיה ב-'ממש...'ביקורת על מדיניות ישראל'...'
ממש...'ביקורת על מדיניות ישראל'...
26/05/2020 | 01:13
4
מוצדקת 'למדי'...'אינה אנטישמית...
אקטואליה >>
לצפיה ב-'ממש...'ביקורת על מדיניות ישראל'...'
ממש...'ביקורת על מדיניות ישראל'...
26/05/2020 | 01:13
4
מוצדקת 'למדי'...'אינה אנטישמית'...
אקטואליה >>
לצפיה ב-'ממש...'ביקורת על מדיניות ישראל'...'
ממש...'ביקורת על מדיניות ישראל'...
26/05/2020 | 01:14
1
4
מוצדקת 'למדי'...'אינה אנטישמית'...
אקטואליה >>
לצפיה ב-'חזרה קטטונית על משפט אינה הופכת אותו לנכון.'
חזרה קטטונית על משפט אינה הופכת אותו לנכון.
26/05/2020 | 12:41
4
זו בקורת על התנהלות ממשלה ישראלית מסוימת, לא בקורת על יהודים ולא בקורת על יהדות.
 
חסימת הבקורת באמצעות הטחת אישומי אנטישמיות - ברורה לכל...
אקטואליה >>
לצפיה ב-'באחת התוכניות של מועצת החכמים של ערוץ 10 (כשעוד היה 10)'
באחת התוכניות של מועצת החכמים של ערוץ 10 (כשעוד היה 10)
27/05/2020 | 01:34
2
גדעון לוי אמר שפרשת הולילנד קשורה לאופי הקומבינטורי של העם היהודי, אצלו לפחות זאת לא רק אנטי ישראליות אלא אנטישמיות הוא יהודי אנטישמי. 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'למה אתה גונב לנו את האוויר בארצנו הקדושה'
למה אתה גונב לנו את האוויר בארצנו הקדושה
24/05/2020 | 16:29
4
12
במקום לייבא בלוני חמצן ממולדתך השוויצרית ולשלם עבורם וגם קצת מכס לקופת המדינה?
אקטואליה >>
לצפיה ב-'עוד לא הבנת שאני לא קורא דברים של חולי-רוח'
עוד לא הבנת שאני לא קורא דברים של חולי-רוח
24/05/2020 | 16:47
3
13
הבנתי מי אתה,
אני יודע שאתה לא אחראי על מה שאתה כותב,
אני מכיר היטב מאד את מחלתך,
אתה לא אשם, אבל גם אני לא,
לכן אני לא קורא מעבר לכותרת הנושא.
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'שקרן נאלח, אתה קורא כל פוסט וכל מילה'
שקרן נאלח, אתה קורא כל פוסט וכל מילה
24/05/2020 | 19:47
2
50
מההתחלה לסוף ומהסוף להתחלה.
 
אני קורא בנשמתך האפלה כמו בספר פתוח.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'הוא לא קורא הוא לא לעולם לא יקבל סחורה גנובה '
הוא לא קורא הוא לא לעולם לא יקבל סחורה גנובה
24/05/2020 | 20:12
1
9
הוא לא יקרא מה שאתה הבאת בגניבת זכויות יוצרים. הוא גם לא העתיק את תוכנות הוינדואוס והמיקרוסופט אלא רכש אותן כחוק. הוא גם הולך חצאי רחובות כדי לא לחצות שבמעבר חצייה. גם כשהוא רואה שפתאום רגע לפני שהאור חצה את הכביש הרמזור התחלף לאדום, לא אכפת לו שגם למכוניות עדיין יש רמזור אדום והוא מחכה עד ששוב יהיה רמזור ירוק והוא גם משתדל שלא לשלם במזומן כדי להימנע מהעלמת מיסים ומשלם במזומן רק כשבחנות יש סכום מינימום שהם מוכנים לקבל באשראי.  
אקטואליה >>
לצפיה ב-'וכשהוא דורך על חרא על המדרכה הוא מעביר אצבע על החרא ומרחרח'
וכשהוא דורך על חרא על המדרכה הוא מעביר אצבע על החרא ומרחרח
24/05/2020 | 23:14
7
כדי לקבוע בוודאות את טיב החומר...
 
ואז הוא מצלצל למשטרה ולא זז מהמקום עד שהיא מגיעה.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'את יכולה להיכנס לקישור מבלי יכולת לקרוא את הכתבה, אבל...'
את יכולה להיכנס לקישור מבלי יכולת לקרוא את הכתבה, אבל...
24/05/2020 | 08:16
12
אם תגללי למטה תגיעי לתגובות ואותן את יכולה לקרוא.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'לעזיבת הסמאלנים יש היסטוריה ארוכה עוד משנות ה-20 וה-30'
לעזיבת הסמאלנים יש היסטוריה ארוכה עוד משנות ה-20 וה-30
24/05/2020 | 08:57
10
אלפי סמאלנים עזבו או גורשו מהארץ בתקופת המנדט.
 
המקרה הכי מפורסם הוא ה'ירידה' הקבוצתית המאורגנת של אנשי הסמאל מגדוד העבודה בסוף שנות ה-20 לברית המועצות 'לבנות את הסוציאליזם' שם בקולחוזים ובבירוביג'ן במזרח סיביר אחרי שהם התייאשו מהמפעל הציוני ה'קולוניאליסטי'. כמעט כולם חוסלו ע"י הקומוניסטים בטיהורים הגדולים, וחלקם נרצחו ע"י הנאצים כשאלה פלשו לבריה"מ.
 
הפעיל הסמאלני-לשעבר דוד מרחב מתאר את מה שקרה להם:
 
"ההיסטוריה של היהודים בתנועה המהפכנית בעולם רצופה בסיפורים טראגיים. במהלך כתיבת המאמר נזכרתי בגורלם של מנחם אלקינד וחבריו לאגף השמאלי ב"גדוד העבודה". אלקינד, שהיה אוהד המפלגה הקומוניסטית בארץ (פק"פ) בשנות העשרים ואיש האגף השמאלי ב"גדוד העבודה", השתתף במשלחת חברי הגדוד למוסקבה בשנת 1926. המטרה היתה להכין את ירידת חברי הגדוד לברית המועצות תוך הוקעת הציונות. הגדוד התפלג בסוף 1926, ואלקינד חזר ארצה במטרה לשכנע את חבריו לרדת מהארץ ולבנות קומונה בברית המועצות. תחת לחץ ה-GPU, המשטרה החשאית הסובייטית, פרסם אלקינד באוקטובר 1927 הכרזה רשמית נגד המפעל הציוני – ובעד הגירה לבריה"מ. קבוצת אלקינד הקימה בקרים קומונה בשם "וייה נובה" ("דרך חדשה"), ובדיעבד נודע (על סמך מכתבים שכתב) כי פעל בשירות פק"פ.
הקבוצה שינתה את שמה לשם "אחוות עמים", והפכה לקולחוז רגיל. אך משעה שסר חינם בעיני השלטונות הסובייטים, החלו ה"טיהורים": אלקינד נאסר ונשלח לגירוש בסיביר, שם מת בעיצומה של מלחמת העולם השנייה. הגברים שלא חוסלו על-ידי שלטונות בריה"מ גויסו למלחמה בנאצים ונהרגו בחזית. בקולחוז נשארו כמה נשים וילדים.
הסוף היה טראגי במיוחד: עם כיבושה הנאצי של קרים, אחד מחברי הקולחוז הלא-יהודים התנדב להגשים את סיסמת "אחוות העמים". הוא הזמין את הגסטאפו לקולחוז והסגיר לידיהם את שרידי המשפחות היהודיות, שהיו חברות בגדוד. הגסטאפו הטיל את הנשים והילדים לתוך באר ישנה בקולחוז – וקברום חיים."
 
סמאלנים רבים אחרים עזבו באופן אינדיבידואלי למולדת העמלים הסובייטית - וגם הם חוסלו שם ברובם במרתפי הנקו"ד ובגולאגים.
 
אחרים עזבו למדינות שונות, ביניהם כמה מאות ששלטונות המנדט איפשרו להם לצאת לספרד ולגמור את חייהם שם בחזיתות מלחמת האזרחים. היו שחזרו לגרמניה או לפולין ונרצחו שם בשואה.
 
גם אחרי מלה"ע ה-2 היה גל של עזיבת סמאלנים שהגיעו לא"י כפליטים מפני הנאצים, וכשהמלחמה הסתיימה חזרו למולדתם בגרמניה או בארצות אחרות כדי 'להיאבק שם לסוציאליזם' ולא להשתתף כאן ב'כיבוש' וב'קולוניאליזם הציוני'.
 
 
 
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'מה שמדהים שלכל האקדמאים הללו אין בעיה להשיג משרות '
מה שמדהים שלכל האקדמאים הללו אין בעיה להשיג משרות
24/05/2020 | 09:32
19
21
באוניברסטאות מהטובות בעולם.  זאת בעוד חמורים נושאי ספר שעשו עבודת דוקטורט במעקבים אחר עוצמת וכמות הריח מנפיחותיו של הרב עבדאללה יוסוף ועם זה לא מסוגלים להשיג משרה אקדמאית אפילו באוניברסיטת הממשל הצבאי באריאל.  עכשיו הם נאלצים להתמקצע בשרותי רימינג תקשורתי לישבנו של הנאשם מבלפור.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'ממש...באונ' הטובות בעולם...'
ממש...באונ' הטובות בעולם...
24/05/2020 | 10:59
2
18
בפקולטאות למדעי הדשא הפוסט-מודרניות שה'מדעיות' שלהן ירדה אל מתחת למפלס ים המלח.
 
התחסלות המחלקה ל'פוליטיקה וממשל' בבאר שבע למשל חיסלה משלט קדמי של תעמולת אש"פ והחמאס.
 
ה'פילוסוף' עדי אופיר...וזוגתו...היו צריכים לעוף לפני 20 שנה ולפנות מקום ליהודים.
 
אדרבא, תעשו 'איחוד משפחות' בברלין ובברקלי או ב-UC אחרת...
 
לברלין הם מגיעים עם גרמנית עילגת, מספיקה לשימוש במחלקת הרווחה והשנור + כמה 'שיבולות' הדרושות ל'מאבק הפוליטי' לטינוף ישראל והיהודים, כמו 'פאשיזמוס' ו'בזאצונג'.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'לונדון , קיימבריג' בראון, חרא אוניברסיטאות. אתה צודק.'
לונדון , קיימבריג' בראון, חרא אוניברסיטאות. אתה צודק.
24/05/2020 | 13:27
1
11
אריאל ובר אילן הרבה יותר טובות.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אז מה הבעייה? קדימה לבראון...'
אז מה הבעייה? קדימה לבראון...
24/05/2020 | 14:02
13
מחפשים שם מנקה אסלות, ג'וב תפור בשבילך.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'זה מה שמדהים אותך? שהאקדמיה במערב מתמלאת באנשי BDS'
זה מה שמדהים אותך? שהאקדמיה במערב מתמלאת באנשי BDS
24/05/2020 | 12:53
15
20
שרואים בסירוב של ישראל לזכות שיבה פשע נגד האנושות?
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אוניברסיטאות המכבדות עצמן אינן קהל בייס של ביבי.'
אוניברסיטאות המכבדות עצמן אינן קהל בייס של ביבי.
24/05/2020 | 13:29
5
16
גם.  היו זמנים שרובן תמכו ביהודים ובמדינת ישראל.
אבל כימנים חירבנתם את זה.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אל תיתמם כשזכות השיבה עלתה לכותרות '
אל תיתמם כשזכות השיבה עלתה לכותרות
24/05/2020 | 14:47
4
20
לרבים בעולם ובעיקר באקדמיה במערב נראה לא אנושי שישראל מנסה למנוע את שיבת הפליטים. ייתכן שגם באוסלו הייתה ציפייה להתקפלות מלאה לא רק בנושא הגבולות אלא גם בנושא הפליטים. ודווקא מאז אוסלו הערבים בקמפוסים התחילו להפיץ את ההקבלה בין הנאכבה לשואה ולהטיף בכך שזכות השיבה היא זכות בסיסית של הפליטים הפלסטיניים. 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אל תיתמם אתה'
אל תיתמם אתה
24/05/2020 | 14:52
3
20
זה ההתנחלויות בשטחים.  אבי אבות הטומאה שגרמה לישראל לאבד את האמפטיה כלפיה.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'הוא לא מתמם, הוא סתם שקרן כרוני מאוס.'
הוא לא מתמם, הוא סתם שקרן כרוני מאוס.
24/05/2020 | 16:55
11
הוא יודע היטב שהכוונה אך ורק לשטחים הכבושים,
אבל הוא לא יודע לכתוב אף מילה שאינה שקר.
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אבי אבות הטומאה הוא גירוש הערבים מת"א והמרכז היכן שאתה שורץ'
אבי אבות הטומאה הוא גירוש הערבים מת"א והמרכז היכן שאתה שורץ
26/05/2020 | 22:34
1
8
יחד עם בני מינך - ואתם מונעים עם הכיבוש שלכם את השלום כבר 72 שנה.
 
הגיע הזמן שתעופו מכאן, קולוניאליסטים סמאלנים מסריחים.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אל תדאג.'
אל תדאג.
27/05/2020 | 09:46
1
אני אמשיך להיות כאן גם כשתהפוך לפגר.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'קורה לך לפעמים לפלוט בטעות מילת אמת?'
קורה לך לפעמים לפלוט בטעות מילת אמת?
24/05/2020 | 14:20
8
19
מעטים שבמעטים מדברים על "זכות השיבה".
 
כמעט כל אנשי ה-BDS מדברים על זכויות הפלסטינים בפלסטינה,
לא במדינת ישראל.
 
אבל ברור שכאשר אנשי מוסר מדברים על דברי מוסר,
אספסוף נחות בינתית ומוסרית, תמיד ישקר ויהפוך את דבריהם.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'דבריך הם בורות ובלבול.'
דבריך הם בורות ובלבול.
24/05/2020 | 14:24
6
17
פלסטינה זה הכינוי הרומאי של האזור הגאוגרפי המכונה אצל היהודים ארץ ישראל, זה כינוי שהומצא על ידיהם לנתק אז הזיקה של עם ישראל לאדמה הזו.
מדינת ישראל זה שם של השלטון ששולט על חלק מהאזור הגיאוגפי המכונה "ארץ ישראל".
מרוב בורות ובלבבול עשית שקשוקה עם המושגים.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'לעולם לא תצא מילת אמת מדבריך?'
לעולם לא תצא מילת אמת מדבריך?
24/05/2020 | 15:41
5
12
פלסטין, היא בשפה היום, המדינה שאותה האו"ם קיבל כמדינה משקיפה שאינה חברה.
 
מה שהיה בעבר, היה בעבר.
אם כי שקרנים כרוניים, יחפשו כל דבר כדי להטעות.
 
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'פלסטין זה גיאוגרפי ואפילו אתה מצדיק את הפלסטינים '
פלסטין זה גיאוגרפי ואפילו אתה מצדיק את הפלסטינים
24/05/2020 | 16:14
4
11
בטענה שוויתרו על 76% מאדמות פלסטין. 
 
וגם הכתבה הייתה על הישראלים שהצטרפו לתנועות החרם ולא מצאו את מקומם בישראל. אתה כמובן לא קראת את הכתבה, כי אתה לא תקרא סחורה גנובה, אבל היא התחילה עם זוג שהקים את זוכרות המטיפה לזכות השיבה. ואריאלה אזולאי אפילו סירבה להתראיין להארץ בטענה שמדובר בעיתון ציוני ורובם התבטאו נגד הציונות. רבים התבטאו נגד הציונות ולא רק נגד ה"כיבוש". 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'להזכירך. התנגדות לציונות היא עדיין לגיטימית במדינת ישראל.'
להזכירך. התנגדות לציונות היא עדיין לגיטימית במדינת ישראל.
24/05/2020 | 16:42
1
6
רדיפת אדם על דעותיו היא הדבר המסוכן.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'התגובה הייתה להנרי שטען שרק מעטים ב-BDS פועלים נגד '
התגובה הייתה להנרי שטען שרק מעטים ב-BDS פועלים נגד
24/05/2020 | 20:16
6
ישראל שבקו הירוק, אז ציינתי שהכתבה מתארת דווקא ישראלים אנטי ציונים שרובם מתנגדים לציונות ותומכים בזכות השיבה. אז אני מקווה שלמרות שהנרי לא יקרא את מה שגוטרמן הביא הוא ירכוש מנוי ויקרא את הכתבה כדי לדעת על מה מדובר. 
 
אתה דרשת לרדוף את המחברים של תורת המלך על דעתם, ואתה גם טוען שהבעת דעה שהסכמי קוברים את הציונות הביאה לרצח לרבין. 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'שקרן לרגע לא מפסיק לשקר?'
שקרן לרגע לא מפסיק לשקר?
24/05/2020 | 16:51
1
16
שקרן כרוני, מעולם לא טענתי שהם וויתרו על 76% משטח פלסטין.
כתבתי שהם וויתרו על 76% משטח המריבה.
שטח המריבה מורכב, לפי החלטות או"ם, ממדינת ישראל, ומדינת פלסטין.
 
מכיון שהתחלת, כהרגלך בקודש, מייד בשקר,
ומכיון שלעולם אינך אומר אף מילת אמת,
לא מצאתי לנכון להמשיך ולקרוא את שאר דבריך.
 
 
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אתה שקרן נאלח ופסיכופת'
אתה שקרן נאלח ופסיכופת
24/05/2020 | 23:09
11
הם קוראים לכל א"י 'פלסטין', ולא כמו שאתה משקר.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אתה מתכוון ל'פלסטינה' בקנטון ARSCHWALDEN בשוויץ?'
אתה מתכוון ל'פלסטינה' בקנטון ARSCHWALDEN בשוויץ?
24/05/2020 | 14:28
11
גם אני תומך בזכויות של בני עמך שם.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'היתה פה פעם מופרעת סמאלנית-קומוניסטית בשם טניה ריינהרט'
היתה פה פעם מופרעת סמאלנית-קומוניסטית בשם טניה ריינהרט
24/05/2020 | 14:24
10
15
תמיד כשנתקלתי בה נזכרתי בהיידריך וב'מבצע ריינהרדט' שהיה 'מבצע' זוועתי ללא אח ודוגמא להשמדת היהודים ע"י הגרמנים הנאצים במזרח פולין.
 
תמיד שאלתי את עצמי איך היא מסתובבת כאן עם שם כזה שמעורר צמרמורת בלב כל יהודי, ולא מחליפה אותו.
 
היא היתה 'תלמידתו' של האנטישמי הסמאלני הבזוי חומסקי, ואנטישמית כמוהו.
 
באונ' ת"א שבה היא שרצה היא כל הזמן עוררה מהומות. באינתיפאדה היא אירגנה עלילת דם אנטישמית בצורת 'עצומה' לפרסום בחו"ל של בני מינה מהסמאל האנטישמי ובו הם 'הזעיקו את העולם' נגד ה'טיהור האתני' שממשלת ישראל בראשות שרון כביכול מתכננת לעשות לכל הערבים בא"י בחסות מלחמת עיראק.
 
כמובן, שרון לא חלם לגעת באיזשהו ערבי ולהזיזו ממקומו 'בחסות המלחמה', אבל מה אנטישמים סמאלנים לא עושים כדי לפגוע ביהודים.
 
זמן קצר אחרי המלחמה ההיא ריינהרט עזבה את הארץ לניו יורק יחד עם בועלה ה'משורר' אהרן שבתאי שהתפרסם במה שמכונה 'שירי זימה' שבהם קקה ופיפי מככבים בתפקידים הראשיים, בטענה ש'מתנכלים לה' בג'מיעת שייח' מוניס.
 
היא לא הספיקה לחמם את הכיסא שסידרו לה באונ' NY - והתפגרה.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אני לא מבין למה הנרי'
אני לא מבין למה הנרי
25/05/2020 | 06:21
9
12
שהוא אנטי-ציוני (או ציוני "על פי דרכו") טורח להיכנס לאתר תפוז? למה הוא כל כך מעוניין להמשיך לדבר בשפת "המדכאים"?
 
האם גם אצלו זה נובע מגעגועים לארץ? געגועים לתרבות שאותךה עזב כדי להתמזג בתרבות "נעלה" הרבה יותר?
 
בכל מקרה, באשר לשירי הזימה של אהרן שבתאי, יש שם שיר על הכו@ של בת זוגו שהוא כו@ של סוסה!
 
שירי הזימה שלו לא היו באמת שירי זימה אלא שירי שפיך, זי! וכו@.
 
הסמולנים שעוזבים את הארץ צריכים לדעתי להתנתק מתרבות ה"אברטהייד" הקודמת שלהם, ולשנות הכול, כולל השפה. מצפים מהם שיתמזגו בתרבות החדשה, הנקייה, זאת שאין בה זהות על פי מוצא, אלא זהות המבוססת על שנאה ליהודים, הערצה של פונדמנטליסטים איסלמיים, הזדהות עם מחבלים, וכמובן אימוץ מיין קאמפף החדש, הבי-די-אס.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'לגבי הנרי צריך לשאול את הפסיכיאטר שלו'
לגבי הנרי צריך לשאול את הפסיכיאטר שלו
25/05/2020 | 11:51
6
לגבי הסמאלנים העוזבים: הדברים שאתה מציין - שהם כמובן נכונים - יחולו כנראה בדור הבא. הילדים ועוד יותר הנכדים שלהם ברובם יהיו מנותקים מהיהדות ומומרים ומוטמעים לתוך 'תרבות' ה-PC של הסביבה שבה הם יגדלו.
 
ההורים בכל זאת גדלו והתחנכו בארץ, וגם אם הם יצאו מגדר היהדות בכל זאת עברית היא שפתם והתרבות הישראלית-חילונית היתה תרבותם.
 
מה לסמאלנים החיים בברלין ולתרבות הגרמנית העשירה שיהודי גרמניה המקוריים, לפני השואה, אהבו וטיפחו? הם מהגרים כמו הערבים והטורקים כאן בברלין, ומדברים באותה הגרמנית העילגת של התגרן הטורקי בשוק. בארה"ב או בריטניה זה קצת שונה, כי בארץ הסמאלנים בד"כ יודעים ללהג באנגלית בסיסית ומשתמשים באנגלית כדי לטנף מכאן על המדינה בחו"ל, אז עם אותה אנגלית ה-PC הם מגיעים למולדתם החדשה בברקלי ובנותיה.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אני כתב כאן מכמה סיבות'
אני כתב כאן מכמה סיבות
25/05/2020 | 20:00
7
9
1. מכיון שאני מחלק את זמני בין ישראל למדינות אחרות,
אני מסוגל לראות ולהשוות מה שרק ישראלים מעטים מאד יכולים.
 
2. אני רואה את ההתדרדרות המוסרית של העם הישראלי,
מעם מוסרי המחפש צדק, לעם של אינטרסנטיים, "מה יצא לי מזה", ו"לא לצאת פראיירים".
 
ישראלי החי במצב הזה, חי עם השינוי ולא מרגיש את ההדרדרות האיטית במורד.
כמי שחי בכמה תרבויות, הפער המוסרי שאני חווה, בין ישראל לארצות האחרות שאני עובד בהן, רק הולך וגדל, וגדל לפער הולך וגדל.
אני רואה לעצמי חובה להרים את דגל המוסר, נגד דגל האינטרסנטיות.
 
3. אחד המקצועות שלי הוא מיקצוע מדעי (פיזיקה), אובייקטיבי לחלוטין, וניתן להצליח בו רק ע"י ניתוח לוגי קר.
זה לא אומר שאני לא רואה את העולם גם מהצד הפסיכולוגי האנושי, כי אני גם מנע"ס.
מקומם אותי לראות אנשים המנסים לטעון ברמה סובייקטיבית ריגשית,
רמה חסרת כל ערך לטעונים לוגיים.
 
אני רואה חובה לעצמי ללמד אנשים לא חושבים, להשתמש בלוגיקה, ולא בדמגוגיות רגשניות.
ברור לי שזה פוגע באשיות כל אדם שחושב עצמו כחכם, ומוצג למעשה כטיפש,
ואני מציג טיפשותו, בגלל חוסר הלוגיקה בחשיבותו, והסתירות הלוגיות בטיעוניו.
אני מקווה, שאט אט לפחות מישהוא ילמד, איך חושבים בהיגיון.
 
על זה אמר פעם פרופ' לייבוביץ': "מעטים מאד הם האנשים החושבים",
וכמו תמיד, לייבוביץ' צדק בכל מילה ומילה שאמר.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אתה שוגה בהכללות'
אתה שוגה בהכללות
25/05/2020 | 21:48
6
12
קודם כול מה זה אינטרסנטיים? גם אנשים המונעים מאידיאולוגיה הם סוג של אינטרסנטיים.
 
הידרדרות מוסרית אפשר לומר גם על שנות השבעים בהשוואה לשנות השישים וכולי אחורה. יש מי שתמיד ימצא הידרדרות, ויש אנשים שיראו התקדמות.
 
ישראלי החי בישראל כולל ביהודה ושומרון מגיב בדרך השונה ממי שאינו חי כאן. לכן השיפוט אינו במקום, ות'אמת הוא די מתנשא.
 
ההתנשאות שלך רק גוברת ברגע שאתה מזכיר את המקצוע שלך, כאילו יש קשר.
אין קשר בין מקצוע של אדם ובין נטייתו להתנשא מעל אחרים.
לאנשים מותר לטעון רגשית, בלי השיפוטיות שלך, וכמובן לך הזכות להתקומם נגד טיעון רגשי, אבל שתדע שהוא רק יוצר אנטגוניזם כלפיך, ואוטם אנשים מלהקשיב לך.
 
לא תוכל ללמד אנשים דבר, אם תמשיך בדרך זו. כך שמאמציך הם לשווא. אני לא יודע איך נוצריך אנשים שמביעים זלזול כל כך עמוק באחרים, אבל ניכר שאתה מנוכר מאוד לתרבות הישראלית.
 
עלה והצלח בשווייץ, וכדאי לך להוריד הילוך, כי אתה על ניוטרל.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אינטרסנטים / אידאולוגיה'
אינטרסנטים / אידאולוגיה
25/05/2020 | 22:17
10
אינטרסנטים / אידאולוגיה
מבחינה תאורטית, בתורת המוסר, אתה צודק.
"הרצון להיטיב עם עצמך" הוא גם אידאולוגיה.
ההגדרה של "ערך" - זה הנכונות שלך לשלם בעבור משהוא,
כך שעוגת קצפת יכולה להוות עבורך ערך.
 
מעבר ל"תורת המוסר", ישנה ההפרדה בלשון יום-יום, כאשר הדיבור יותר מקוצר, ואין מקום להכנס לעומק ההבחנות הדקות.
 
במובן יומיומי יש הבדל בין "ערך" לבין "אינטרס", כאשר
ה"ערך" הוא מה שרצוי לכלל,
בעוד שהאינטרס הוא "מה שרצוי אישית לך".
על אף ששניהם על בסיס אידאולוגי.
 
 
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'הדרדרות'
הדרדרות
25/05/2020 | 22:28
9
אתה צודק בזה שיש (אולי) גם הדרדרות בין זמנים שונים.
אני מתכוון להדרדרות ערכית בזמן הזה.
 
יש דברים שכישראלי תמיד הייתי מאד גא בהם:
העזרה ההדדית, היחס לזקנים שלנו ...
רק לאחר שניכנסתי לעומק התרבות של עולם אחר, למדתי להבין מה פרוש באמת "עזרה הדדית", מה פרוש לכבד את הזקנים, איך ניראה בית זקנים ממשלתי בשוויץ כמו מלון 5 כוכבים בישראל, מה פרוש לדבר אמת ולא לשקר, גם אם זה לא נוח
(אם תרצה אוכל להביא הרבה דוגמאות, שלישראלי יראו כאילו מפלנטה אחרת).
 
כאשר אני יושב אם חברים ישראלים, השיחה היא על ביטחון, איך להרוג ערבים, איך להתשמש בשקיות הניילון של הפירות בסופרמקט, כדי להשתמש בהם גם למוצרים אחרים ...
בשוויץ מדברים על לטוס או לנסוע ברכבת, בגלל זיהום האוויר של המטוסים,
על מישהוא ששמע לפני חודשיים מכונית צופרת, וזה עשה רעש.
על קניות מוצרים מסין רק עם סמל של "מסחר הוגן" על אף שהם יקרים יותר,
על סרוב לקבל כל מוצר בחנות, הארוז בשקית פלסטית ....
 
עולם מרכז וצפון אירופאי שכל הזמן צועד צעדים ערכיים,
לעומת עולם ישראלי שצועד כל הזמן צעדים אינטרסנטיים.
 
צריך לחיות עמוק ב-2 העולמות,
בכדי להבין את הפער הענק, שיום יום מתרחב.
 
 
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'קשר עם המקצוע'
קשר עם המקצוע
25/05/2020 | 22:35
7
יש קשר עצום בחשיבותו למקצוע, וזה מ-2 סיבות עיקריות
 
1. גישה אישית.
אדם לא חושב, מתכתחילה לא יתקבל ללימודים שמהותם דורשת מחשבה עמוקה.
אדם שאין בפסיכולוגיה שלו את הגישה לראיית עולם אובייקטיבית,
לא ימצא עצמו בתוך מקצוע הדורש רק אובייקטיביות.
 
2. תהליך הלימוד לאורך החיים
שנים של לימוד מקצוע, ועבודה בתוך מקצוע, מעמיקה את האדם עוד יותר לחשוב, ולחשוב אובייקטיבית.
 
אם אשווה זאת לתהליך המישפטי, הרי בארה"ב המדיה יכולה להשפיע על מושבעים, הם לא למדו לא להתייחס לדברים לא עניניים.
במדינה כמו ישראל, אין סכנה ששופטים מקצועיים יהיו מושפעים ממדיה, כל חייהם הם למדו, ויום יום במשך שנים מעמיקים ומתרגלים, להתעלם מכל רעש חיצוני, ועם הזמן הם הופכים להיות מומחים בזאת.
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'האם אוכל ללמד אנשים?'
האם אוכל ללמד אנשים?
25/05/2020 | 22:42
7
אני מלמד אנשים שמוכנים ללמוד, ואני עושה זאת בהצלחה גדולה ביותר.
אם כי זה עולם אחר,
כי באוניברסיטה אנשים רוצים ללמוד.
 
אני מקווה, שאם יש אדם שמוכן ללמוד, ואוזנה כרויה לטיעון הגיוני, והבחנה בינו ובין טיעון דמגוגי, במשך הזמן זה יטפטף להכרתו, ביודעין או בתת הכרה.
 
השימוש בשפה בוטה, נועד בכלל שישימו לב.
ולדוגמא אביא לך את ניצ'ה.
אחד ממכירי ניצ'ה שאל אותו "אתה אדם כל כך נחמד ונימוסי, איך זה שבספרים שלך אתה צועק".
 
ניצ'ה ענה לו:
"אם לא אצעק, מי יקשיב לי."
 
 
 
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'הכללות'
הכללות
25/05/2020 | 23:22
1
10
תורת החברה אינה מתמטיקה.
אין חוק אחד שנכון לכל המיקרים.
לכן תורת החברה היא תורה סטאטיסטית,
וניתן להשתמש בה רק בהכללות. מה נכון לרוב המיקרים.
אם אומר שבצרפת מדברים צרפתית - אני מכליל.
 
מה שאתה נגדו (ההכללות)
היא הדרך היחידה לדיבור אינטליגנטי בתורת החברה.
 
אני יודע שנוהגים להשתמש במשפט הזה כהתנגדות למה שנאמר,
אבל זה רק מוכיח על חוסר ההבנה של מי שמשתמש בטיעון הזה.
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אתה עדיין שוגה בהכללות'
אתה עדיין שוגה בהכללות
26/05/2020 | 07:43
8
לא אמרתי שאני נגד הכללות, אמרתי שאתה עושה הכללות.
 
במילים אחרות, סימן לאינטלקט הוא כמה שפחות הכללות, מכיוון שאז אתה לא יכול לעסוק לגופו של עניין ולא בדברים אמורפיים.
 
אתה מנסה לשנות את ההתנהגות של אנשים, והכללות של אנשים שמבטאים מחשבות ולא מתנהגים כפי שאתה סבור שהם מתנהגים, לא מקרבת אלא מרחיקה.
 
מכיוון שאתה לא חי כאן, אתה לא באמת יודע מה הם הנושאים שמעסיקים הורים בבית ספר ועל מה אנשים מדברים ברחוב. ההכללות שלך הן לא יותר מהשערות והן מבוססות על הכללות. רבים מן הישראלים מוטרדים מזיהום הסביבה. רבים כבר עוברים לשימוש בכלים רב-פעמיים.
 
אתה טוען לאובייקטיביות, לפחות במקצוע שלך, אבל יש פה ערכים מנוגדים ששום אובייקטיביות לא תוכל לגשר עליהם: מצד אחד הערבים ומן הצד האחר הישראלים.
 
תפיסת הצדק שלך שונה מאוד מתפיסת הצדק של המגיבים הימנים, שאתה מנסה כל כך "לתקן" את דרכם. אתה משדר התנשאות, ואין בך טיפת ניסיון לתיקון עצמי, על כן המגיבים האלה אינם רואים בך אדם אובייקטיבי, ואתה בחיים לא תצליח לשנות את התפיסות שלהם בנוגע לסכסוך שלנו.
 
רק דוגמה קטנה - של מי השטח? שאלה קטנה שכל צד רואה בה שאלה הרת גורל מבחינתו.
 
עצם הצידוד שלך באויבים של ישראל (או איך שאתה רואה בהם או מגדיר אותם) הוא לא בדיוק הדבר הכי אובייקטיבי בעיניים ישראליות.
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'אני חושב ששמאלנות קיצונית היא הפרעה פסיכיאטרית שטרם נחקרה'
אני חושב ששמאלנות קיצונית היא הפרעה פסיכיאטרית שטרם נחקרה
26/05/2020 | 10:13
6
אסביר את דבריי 
 
יש הפרעה אישיותית שנקראת פאראנואידיות 
למשל, אדם שחושב שכולם זוממים כנגדו, השכן והחנווני ואשתו .
( ואני מבקש לא לצטט לי מה-DSM מדוע אני לא מדייק ...)
 
השמאלני הקיצוני הוא אדם שלו היה הולך בג'ונגל
ונמר היה רודף אחריו 
היה מנסה לשוחח עם הנמר ונטרף כמובן.
 
 
אקטואליה >>
לצפיה ב-'תגובה נחמדה - אחת הטובות מתוך מאות התגובות לכתבה'
תגובה נחמדה - אחת הטובות מתוך מאות התגובות לכתבה
26/05/2020 | 23:41
2
337
הוועד לעידוד הגירת סמולנים
15:33 25.05.2020
 
טוב עשו שעזבו. טוב להם, טוב לנו וטוב לאיכות הסביבה. כל הסמולנים חייבים לעזוב וכל הסמולנים יעזבו. מי שחכם יעזוב עם כספו ובטוב. מי שטיפש יקבל בעיטה בתחת החוצה. סעו, סמולנים. סעו למדינות הים. כדאי לכם, כדאי לנו. כדאי לאיכות הסביבה. בון וויאז'.
אקטואליה >>

הודעות אחרונות

15:18 | 18.07.20 שובו של גוי ואבוי
14:25 | 18.07.20 שובו של גוי ואבוי
21:22 | 17.07.20 שובו של גוי ואבוי
07:54 | 17.07.20 הגולדי היחיד
20:12 | 16.07.20 שלום אך שווא2
16:12 | 16.07.20 marabo
13:32 | 16.07.20 מוטי חוף מציצים 11
00:40 | 16.07.20 דיברגנט
20:06 | 15.07.20 אבנר ג2

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ