"תיקון". בקאמרי. עולם הישיבות: מדכא ונורא.

"תיקון". בקאמרי. עולם הישיבות: מדכא ונורא.

19/08/2019
ראשי הישיבה (אם האשכנזי, אם הספרדי) רועצים את הנפש. ההתיימרות לדבר בשם האלהים היא מעשה הרודנות האיום ביותר: נגד סטאלין, נגד הנאציזם, שעינו עינויי תופת את הגוף, אפשר היה אולי לשמר במסתרים את חירות הרוח, ולקוות שהרודנים ייפלו, שהזוועה תיגמר. נגד ראשי הדת אין עצה ואין תבונה: הם משעבדים שעבוד גמור את הנפש.
המשחק של שחקני הקאמרי מופלא. האווירה שהמחזאי והבמאי הצליחו ליצור בעזרתם היא אותנטית מאד, דחוסה, משפיעה מאד על הצופה.

שורה תחתונה: ללכת לראות!!

marabo

Well-known member
מסתבר שהם לא רק הפרזיטים הטפילים מהתאטרון שחיים על חשבוני

אלא גם מרשים לעצמם ללעוג לעם ישראל ומורשתו ולירוק בפרצוף של אלו הממנים אותם.

גוטרמן3

Well-known member
אתם מממנים אותנו או אנו אתכם? שאין אתם אלא

מחזרין על פתחנו לקושש מעותינו שנאמר
שלוף שקל מכיסך למען הקבצן החרדי יניח לך לנפשך

אז צא ולמד

marabo

Well-known member
וכי אין אתם שמים עלינו שרי מיסים?

וכי לא גובין אתם מאתנו מע"מ ומכס ומס קניה ומס רכישה והיטלים ואגרות וארנונות ושאר מיסין ומרעין בישין כיד הדמיון הטובה עליכם למען נפרנס את בתי התאטראות שלכם, הקולנוע שלכם ושאר אבזריהו דעבודה זרה שלכם?

גוטרמן3

Well-known member
וכי משלמים אתם? שכל שרי המיסים שלנו אינם באים בשעריכם

ואינם גובים מעותיהם מידכם הקפוצה

ש"אין לנו" "ובואו אחר כך" "אישתי יצאה מהבית" ושאר סיפורים ומעשיות שגורין על פיכם למען לא תשלמון מס המלכות שנאמר
שרי מיסים שמתי עליכם למען עמי ישראל וכל המתחמקין דינם חרם

ai21

New member
בוודאי. שכרנו גבוה ולכן משלמים הרבה מיסים. הניכוי במקור

ומי שלא משלמו מסתבך עם רשויות המס - שגם ראש הממשלה ירום הודו חושש מהם.
&nbsp
אלא שנסיונות להסית נגד חרדים ונסינות להדיר אותם,
גורמים לנו לדרוש - להפחית מיסים וולונטרים,
כדי שנשתמש בהם כטוב בעיננו.

בהמה. "טפילים מהתיאטרון"? התיאטרון הוא, והיה מאז ומעולם,

חלק חשוב מאד בתרבות. זה שטפיל שחור מעיל כמוך לא הולך לתיאטרון, רק מעיד על מוגבלותך הנפשית והתרבותית.

marabo

Well-known member
אותו הדבר בדיוק יגיד החרדי, לימוד התורה היה בעם ישראל

מאז ומעולם חלק חשוב במסורת. זה שחילונית כמוך לא לומדת תורה, רק מעיד על מוגבלותך הנפשית והתרבותית.
מי אמר שהוא טועה ואת צודקת?
אם מחליטים שמדינה מממנת תרבות אז לכל ציבור התרבות שלו. אם מחליטים שתרבות מסוימת לא מממנים אז לא מממנים לאף אחד. אי אפשר לנקוט כאן איפה ואיפה.

נבל, אני גדלתי וחונכתי על התנ"ך (אמנם אני חילונית ומוריי

ומורותיי היו חילונים, ולכן רק צדדי הצדק בתורה נתקבלו על דעתנו, והאגדות וההבלים השונים "חלפו מעל ראשינו"). בתיכון למדתי תלמוד. והנה עובדות בשבילך: לפני כ5 שנים נכנסתי לבית מדרש בת"א בכוונה ללמוד ולהתעמק בתלמוד. היו שם רק זכרים..... אלא מה. קיבלו אותי בסבר פנים יפות, אך כאשר גיליתי שיש לי השגות על ההלכה בתורה (ועל דברי חז"ל במשנה בענין זה) בנושא עונש על אונס (העונש הוא מגוחך), והשמעתי את השגותיי, הרב (יצור שמן וחולני, אדם דוחה) הורה לתלמידים להסתיר מפניי את המסכת, ואח"כ רצה להדיר אותי מהאולם, ושאעבור לחדר צדדי קטן. (הלא חדרים צדדיים, בעיני זכרי הזבל החרדיים, הם מקומן של נשים....). אמרתי לו מה דעתי עליו ועל כוונותיו, ועזבתי על מנת שלא לחזור. דבר לא ימנע ממני ללמוד תלמוד, אם רצוני בכך. מאידך, השכלתי במדעים (שלך אין מושג מהם) מראה לי את הדרך הנכונה. המדענים הם גדולי הדור, גאוני הרוח, של העת הזאת. ואם בתלמוד יש שטויות רבות (ויש!!) אנחנו החילונים עומדים עליהן, ולא מתייחסים לחז"לזלים ולרבנים למיניהם כ"דוברים מפי השכינה" חחחחחח. (בכלל, אין שכינה, אין אלוהות, הכל דימיונות של הקדמונים. זה שאתם החרדים מפחדים אפילו לחשוב על אפשרות כזו, זהו חלק ממוגבלותכם הנפשית: השכלית והרגשית).

marabo

Well-known member
חוויותך האישיות הן לא הנושא כאן!

את יכולה לאהוב או לא לאהוב רבנים כאלה ואחרים או דברי חז"ל כאלה ואחרים. זה לא הנושא.
גם השכלתי המדעית היא לא הנושא כאן, למרות שהיא ממש לא במקום בו את חושבת שהיא נמצאת.
הנושא כאן תרבות: יש אנשים שבשבילם תאטרון זה תרבות ויש אנשים שבשבילם חז"ל זו תרבות.
כעת, אם המדינה מחליטה שהיא מממנת תרבות היא חייבת לממן לכל ציבור את התרבות שמתאימה לו, אם היא מחליטה שלא, היא לא אמורה לממן לאף אחד.

חווייתי האישית: אין חכמה כבעלת נסיון.

ובקשר לתרבות: נבער כמוך מכל קשר לתרבות החילונית, מכל צפייה בהצגה אי פעם, איך אתה מעז להחציף פנים ולזרוק רפש על התיאטרון? מה אתה יודע מהחיים שלך בכלל? וכן: המדינה היהודית מממנת גם מממנת את אברכי הישיבות. הבעיה איתם שאינם ממלאים שום חובות אזרחיות. טפילים על גבנו. עשרות אלפי בטלנים.

ממש לא נכון . לימוד התורה החל רק לפני 1800 שנה במצוות

רבי יהודה הנשיא .
עד אז רוב העם לא ידעו תורה כי לא ידעו לקרוא .
גם ספרי התורה היחו ייקרים ונדירים .

אתה משקר ואלוהים שלך יעניש אותך .

לא נכון. "לוח גזר" הוא קדום מאד,ואם איני טועה

הארכיאולוגים מייחסים אותו לתלמיד.וזכור לי איזה סיפור, מהתנ"ך או מהתלמוד (פרטים מדוייקים נשמטו ממני) על איש מישראל שביקש מילד שפגש על דרכו לכתוב לו... (שוב, הענין עצמו נשמט ממני), חיפש מידע על הסביבה אליה הגיע. והילד כתב.

Critical Thinking

Well-known member
לא תלמיד אלא חקלאי כנראה (או אולי תלמיד בית-ספר חקלאי
)

לוח גזר מתוארך למאה העשירית לפנה"ס וכתוב עברית באלפבית פיניקי שהיה קונסוננטי (אין בנמצא כתוביות כתוּבוּת אלפבית ארמי "מרובע" [האלפבית של ימינו] קודם למאה החמישית לפנה"ס).

הלוח מתאר פעילויות חקלאיות לארך חדשי השנה ומצוי במוסיאון באיסטנבול.

Critical Thinking

Well-known member
חוקרי מקרא סבורים כי התורה נכתבה על ידי עזרא הסופר

במאה הששית לפנה"ס.
קרא נחמיה פרק ח' ותבין כי היה זה המעמד הראשון בהסטוריה של הקראת תורה בפומבי ובאור הכתוב.
ניכר כי העם לא הכיר את הטקסט, ונרעש עד דמעות מהאזנה להקראתו.

גוטרמן3

Well-known member
יש לחקור אותך כי אתה בעד החרדים

שמשתמטים ממיסים וגורמים נזק למדינה!

למעלה