תחליף לקיצוץ בתקציב המדינה הוא פשוט אכיפת המסים הקיימים

aaa123

Member
תחליף לקיצוץ בתקציב המדינה הוא פשוט אכיפת המסים הקיימים

מסים רבים על הכנסה לא נאכפים והרבה עצמאים מרוויחים כסף בלי לשלם עליו מס(בין אם מדובר באינסטלטור או מורה פרטי או עוזרת בית).

אם יתחילו להתאמץ לאכוף את המסים הקיימים על כל אלו (בין היתר על ידי הגדלת כמות העובדים במס הכנסה) בלי מסים חדשים או קיצוץ בתקציב המדינה יכנס הרבה כסף לקופת המדינה אז מדוע אף אחד לא מציע לעשות את זה?

רשוי

New member
איך מעריך נכונה המס השולי על שעור פרטי זה כלום כסף

לעומת זאת מס על ירקות ופירות זה מליארדים ולמי אכפת שהכל יתיקר,אגב ,כל הגרעון באחריות נתניהו ושר האוצר כחלון שפכו בלי חשבון

בוזי15

New member
נכון .הממשלההיוצאת היית פזרנית ובזבזנית .נאלץ להעלות מיסים

ואם הממשלה הימנית הבאה תמנה עוד 6 שרים וסגני שרים ותיכנע לדרישות הסחטנים מהדת שלנו ותשקיע כספים רבים באזורים לא מיושבים הנטל על האזרחים יהיה יותר גבוהה . והוצאות חשובות בתחומי החינוך והבריאות והחקלאות וביטחון הפנים יפגעו מאד . חבל מאד מאד שהנושאים הכלכליים לא מופיעים במסעות הבחירות והמנהיגים לא מתחייבים לנהוג בתבונה ובאחריות בתחום הכלכלי .

aaa123

Member
מס על אדם אחד אולי לא גדול אבל לא מדובר על אדם אחד.

גם אם נניח שלאדם אחד בממוצע מדובר ב10000 שח לשנה מסים שהוא לא משלם אז תכפיל במליון איש ותקבל 10 מליארד שח לשנה.

katomish

New member
קשקוש, 95% מכספי מס הכנסה מגיעים משלושת העשירונים העליונים

שהם גם מעלימים מס אבל באופן "חוקי" בעיקר באמצעות רואי חשבון עורכי דין והשקעות בחו"ל בדרכים שלמדינה לא ישתלם לעקוף כי יגדל הנזק על התועלת.
&nbsp
סך כל איסוף הכספים ממס הכנסה מגיע ל 141 מליארד בשנה,
95 % זה 134 מליארד , 5% שנותרו מכך זה 7 מליארד שמתחלקים בין 7 עשירונים ששם מתבצעת העלמת המס בשחור.
&nbsp
נניח שתצליח לגרד בעזרת חוקרים וועדות בדיקה עוד 10% מהעלמות מס מ 7 העשירונים הללו (סכום לא הגיוני בעליל)
תגיע ל 700 מליון בלבד, ותשיג בעיקר הרבה מירמור אזרחי.

aaa123

Member
חלק מהעלמות המס בשחור הם גם משלושת העשירונים העליונים לדעתי

וגם אנשים שמעלימים מס באופן "חוקי" באמצעות רואי חשבון יכולים להעלים מס באופן לא חוקי על ידי הכנסה לא מדווחת נוספת.

חוץ מזה אני לא רואה בסיס להנחה שאפשר לגרד רק עוד 10% מ70 אחוז מהאוכלוסיה שמשלמים 7 מליארד ש"ח מסים,ואני מניח שחלקה בעשירונים העליונים.

אני גם חושב שאפשר לגרד יותר מ10 אחוז מאלו שנחשבים ל7 העשירונים התחתונים(אני כותב נחשבים כי אני משער שחלק מהם היו ב3 העשירונים העליונים אילו לא היו מעלימים מס).

אמנם זה לינק ישן מ2015 אבל הנה ציטוט משם:
"מהחקירה המתנהלת ביחידת חקירות מס הכנסה ת"א כנגד אחד מהעצורים מגבעתיים, עלה כי הוא משכיר זה שנים חמש דירות בת"א ובגבעתיים מבלי לדווח כלל על הכנסות מהשכרתן, כאשר על פי הרישומים המצויים ברשות המסים, הוא השתכר כביכול פחות מ-4,000 שקל לחודש ברוטו בממוצע בעשר השנים האחרונות."

אז זה מקרה שתפסו ואולי למי שבאמת יש חמש דירות לא כדאי להסתבך כי הוא חשוד מידי(אבל מה עם אדם שיש לו שתי דירות כאשר אחת מהן מושכרת ב6000 ש"ח לחודש והוא לא טורח לשלם מסים,ומה עם אדם שמרוויח 10,000 שח לחודש כעצמאי משיעורים פרטים ולא נותן קבלות ,ולא טרח להרשם כעוסק מורשה כמתחייב בחוק כך שהוא מעלים לא רק מס הכנסה אלא גם מע"מ?).

מה הסיכוי שיתפסו מישהו מהם היום?

[URL]https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3664580,00.html[/URL]

במדינה עם שעורי מס כאלה גבוהים

טבעי שיעלימו מס
אבל הכי הרבה מעלימים במגזרים הערבי והחרדי, אצל הערבים בעיקר בענף הבניה

katomish

New member
דווקא שיעורי המס בישראל לא גבוהים

כדי לקיים מדיניות רווחה ברמה שהשמאל רוצה, יש צורך להעלות מיסים
כפי שקיים במדינות סקנדינביות למשל.

aaa123

Member
שיעורי המס אולי לא גבוהים אבל העלמות המס כן גבוהות לדעתי

משמעותה של הכלכלה השחורה בישראל היא אובדן הכנסות ממסים בהיקף של כ-40-50 מיליארדי שקלים מדי שנה

מקור:

[URL]https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%95%D7%9F_%D7%A9%D7%97%D7%95%D7%A8[/URL]

אני מאמין שהמדינה יכולה לקבל חצי מהכנסות אלו על ידי הגברת האכיפה של תשלום מסים.

katomish

New member
הרוב הגדול של העלמות המס מתבצעות בעשירונים העליונים

אנשים שצברו כסף בחו"ל , עסקאות לא כשרות, שוק שחור של פשע ורשע, ואנשים שקנו דירות ומנהלים עיסקי השכרה ומתחמקים מדיווח מס על ידי פרצות בחוק.
מדובר באנשים עשירים ואמידים מהעשירונים העליונים שמשקיעים מאמצים גדולים, חוקיים ולא חוקיים בכדי לשמר את הונם.

הסכום שציינת לא כולל רק מס הכנסה אלא את כלל המיסוי - מע"מ מיסי חברות, מיסי רכישה ואחרים.
לא בדקתי נתונים אבל לדעתי מס הכנסה הוא לא החלק הגדול.

הכסף הקטן של שיעורים פרטיים או עבודות אינסטלציה גם ככה לא מייצר הרבה מיסים והרבה יותר קשה לאכוף אותו.

מהבחינה העולמית ישראל לא חריגה בהיקף השוק השחור שלה ובמגמת שיפור עם השנים
ב 2009 במקום ה 37
ב 2015 במקום ה 28
מתוך 160 מדינות
ככל שהמקום שציינתי גבוה יותר כך היקף כלכלת הצללים קטן יותר.
בפועל ב 6 שנים ציצמנו את ההיקף רק ב 2% מכלל היקף הכלכלה או ב 10%מהיקף כלכלת הצללים המשוער.
לחתוך את כלכלת הצללים ב 50% תוך שנה זה לא ריאלי, גם 10% תוך שנה הוא יעד לא ריאלי
התהליך הוא איטי ונבנה, אי אפשר בבת אחת לצמצם, אחרת גם הכלכלה הרגילה תיפגע.

aaa123

Member
לא בטוח שאי אפשר.

קודם כל הייתי מציע לדאוג לגבות הרבה יותר כסף מאלו שנתפסים.
היום אין הרתעה כי לא רק שהסיכוי להתפס הוא נמוך אלא שגם אם מישהו נתפס הוא יכול בהרבה מקרים להגיע להסדר של תשלום כופר מגוחך.
&nbsp
אין לי בעיה עם העקרון של תשלום כופר בתמורה לאי העמדה לדין אבל הייתי קובע סכום של פי 10 מסכום המס שהועלם.
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

ספי111

New member
בעשירונים העליונים יש פחות העלמת מס ויותר

תיכנוני מס מתקדמים שיודעים לנצל את החוקים עד תומם.
כזכור לך,הנשיא טראמפ התגאה שלא שילם מס עשרות שנים.

katomish

New member
יש גם הרבה עסקאות פיקטיביות עם חברות שרשומות בחו"ל במקלטי מס

כשבפועל הן בארץ, כדי להימנע ממס חברות ותשלום מע"מ
הרבה עסקאות כשרות אך מסריחות.
אירגוני הפשע שמריצים עסקים לא כשרים גם הם בעשירונים העליונים
&nbsp

מס שולי של 48 אחוז הוא גבוה מאוד

גם ההפרשה לביטוח לאומי של 17 אחוז היא מהגבוהות ביותר.
כלומר המעמד בינוני והבינוני פלוס משלם באופן יחסי לשאר מדינות העולם הרבה מאוד מס.
מי שנהנה יחסית הם המעמדות הנמוכים שמקבלים פטורים והמעמד הגבוה שהחבה הפכה לו לעיר מקלט

עסק שמרוויח 20-30 אלף בשקל

בחודש יכול בקלות בשנה נתונה לגלוש ל 40000.
העובדה ששנה לאחר מכן הוא ירוויח רק 10000 בחודש לא תועיל לו.
אין העברות משנה לשנה.

סוהי 7

New member
וזה הכל?!

לו היתה הכנסת מחוקקת חוקים המקצצים בהליכים ובתקנות הביורוקרטיים המסורבלים,היקרים ,המזיקים והמיותרים - הרבה כסף היה נחסך......הרבה מאוד כסף!!!

DANIAVNI

Well-known member
יש לי שאלה על אובדן הכנסות מכסף שחור

נניח שיש מישהו שמרוויח בשחור 100 ש"ח והולך וקונה נניח סיגריות
ונניח שבעל הפיצוצייה כן משלם מס אמת
בסופו של דבר המס על ה-100 כן משולם.

אני יודע שזה לא מדוייק רק מה שאני אומר
שזה לא שהכסף השחור מתאדה
בסופו של דבר גם הוא חוזר למדינה

זונה עובדת בשחור וקונה הרבה סיגריות שעליהם משולם מס שנכנס לקופת המדינה

האם יכול להיות שיש כסף שחור שבעצם תורם לכלכלה ????

aaa123

Member
עדיין המדינה מרוויחה פחות

האלטרנטיבה היא שאותו אחד מרוויח 100 שח משלם מס של 30 שח ונניח קונה ב70 שח סיגרויות ובעל החנות משלם מס על 70 שח שהוא מרוויח כך שבסך הכל משלמים מס על 170 שח רווחים.

למעלה