ספורט ואקטואליה - משל ונמשל

ספורט ואקטואליה - משל ונמשל

במשך כ-50 שנה, שולטת מכבי תל-אביב בכדורסל הישראלי. הם מעמידים, בדרך קבע, תקציב הגבוה פי ארבע ומעלה מזה של הקבוצה עם התקציב השני בגודלו. הם מצליחים לשים יד על כל ישראלי בכיר - בין אם הוא משחק בהרכב שלהם, יושב על הספסל או מושאל לקבוצות שלא נחשבות לאיום על הכגמוניה. הרבה זמן, הם נהנו מחוזה עתק עם הטלוויזיה הממלכתית, ששידרה את משחקיהם בתמורה להרבה מאוד כסף.

במשך הרבה שנים, הם הפכו לסמל סטטוס. פוליטיקאים בכירים משחרים לפתחיהם, בעלי ההון מתהדרים במנוי יוקרתי, עיתונאי הספורט מייחלים למוצא פיהם ובקרב האוהדים הם מודל של הצלחה ישראלית. במשך השנים האלה, הם הפכו לסמל קונסנזוס, כזה שמייצג את כולנו, בין אם נרצה ובין אם לא. במשך השנים האלה, הם הפכו להיות ׳הקבוצה של המדינה׳ ואוי ואבוי למי שיעז להגיד אחרת.

היכולת הזו, לרתום את תמיכתם של חלקים נרחבים בציבוריות הישראלית, נשאו פרי, תארי אליפות וגמרים יוקרתיים באירופה, חוזים עם שחקנים מובילים, תשומת לב תקשורתית - אלה חלק ממה שה׳מכביזם׳ הצליח להשיג. שילוב של אגרסיביות, חוצפה ורצון לנצח בכל מחיר - הם בהחלט מתכון מעולה לפרסטיז׳ה הזו ששמה ׳מכבי תל-אביב׳, מותג יוקרתי לא רק בארץ אלא בעל שם באירופה ובארצות הברית.

בשנים האחרונות הםרסטיז׳ה הזו נסדקת. קבוצות בכירות באירופה מעמידים תקציבי עתק שמכבי לא מצליחה להתחרות בהם ואפילו בארץ, לאט לאט, קמה יריבות והפערים מתחילים להצטמצם. השיא היה בשבועות האחרונים: הםסד ליגה שני ליריבה המושבעת, תבוסה מצמררת ליריבה אחרת, אולי קצת פחות מושבעת, הדחה משני מפעלים אירופיאיים בשלב מוקדם, בור תקציבי ותדמית חדשה - של לוזרים, כאלה שלא מבינים שהם כאלה.

והנמשל? מדינת ישראל

המדינה שקמה מתוך סערת מלחמה והצליחה להביס שבעה צבאות למרות נחיתות מספרית וטכנולוגית קשה. שהצליחה לקומם מאות אלפי אנשים מאפר המשרפות ומהבוץ של המעברות ולהפוך למדינה עשירה, חזקה ומצליחה - אומת הסטארט-אפ ואחת מעשרים המדינות המובילות בעולם בעוצמה צבאית וכלכלית.
&nbsp
במשך שנים, הפכה ישראל לשם נרדף לאגרסיביות, חוצפה, חוכמה וחדשנות והפכה להיות סמל לנחישות ולעבודה קשה. במשך השנים האלה, ישראל הצליחה, למרות איומים מתמשכים של טירור ושל מלחמה - להפוך למובילה בתחומים רבים בעולם, להיות לבעלת ברית רצויה ומבוקשת, במערב ובמזרח.
&nbsp
הכלכלה הישראלית הפכה להיות שם דבר, ליציבות מחד וליכולת להשתנות ולתפהתחדש, מאידך, ללקיחת סיכונים מחד וליכולת ליצור רשת ביטחון ולהתמודד מול קשיים כלכליים רציניים.
&nbsp
במשך שנים, ישראל נתנה את הטון בדיונים הבינלאומיים, התעלמה מביקורת והצליחה לכםות סדר עדיפויות - איראן, טירור, איסלאם קיצוני - כל אלה הםכו לנושא העקרי במאמצים הבינלאומיים, הרבה בגלל העקשנות הישראלית להעמיד אותם שם.
&nbsp
בשנים האחרונות זה התחיל להיסדק. ישראל מתגלה כמי שאינה באמת מסוגלת להתמודד - לא עם האיום שמציב האיסלאם הקיצוני, לא אל מול איום הרקטות לטווח קצר, שכבר הכניס חצי מדינה למקלטים יותר מפעם אחת ובעיקר: לא אל מול הטירור הספוראדי, טירור הסכינים.
&nbsp
ישראל מתקשה להעמיד נושאים בסדר היום העולמי ועמדתה כבר לא מתקבלת כמובן מאךיה, היא מתחילה להיות חשופה יותר ויותר לאיום של סנקציות ומעמדה הבינלאומי, מתחיל להתערער.

פולספגן

New member
בולשיט

ביבי הגיע לנאום בקונגרס וזכה לאהדה רבה.
ביפן, יש קורסים באוניברסיטה על חדשנות ויוזמה ישראלית.
&nbsp
הבעיה של ישראל היא הסוס טרויאני שחבוי במדיה והם אנשים כמוך - השמאלצ'יקים המבוזים והמאוסים

הכי קל לטמון את הראש בחול

וזה בדיוק מה שאתה עושה, כשאתה קורא משהו, שאתה יודע שהוא נכון, אך לא נעים לך להודות בזה, כי זה מנוגד לתפישת העולם שלך.
&nbsp
במילים אחרות, תמשיך לפנטז שהכל יהיה בסדר אם רק יתנו לנו להמשיך להדק את החבל מסביב לצווארנו.

ע מיש

New member
יפה כתבת

אכן זה המצב, ישראל בהנהלת ממשלת ימנונים מטורללים לא מסוגלת אפילו לבלום כמה ילדים עם מספריים.

evglev1

Well-known member
מנהל
גיבור המלחמה שלך לא הצליח לבלום אוטובוסים מתפוצצים

משום מה אתה נמנע מלהיכנס ולעסוק

בסיבות לכך ש"בשנים האחרונות זה התחיל להיסדק", וכו'.......

קצה

New member
הדבר הזה מדיר שינה

אני מדואג מהרגע שארצות ערב ידביקו את הפער הטכנולוגי וההשכלתי
יתכן שאירן כבר נמצאת במקום כזה

אני מציע לך לבדוק את מצבה הדמוגרפי של אירן 1.77 לידות לאשה .

כאשר נחוץ 2.2 לתחלופה מדור לדור .

פולספגן

New member
תיקון קטן - מאז ומעולם התקציב של מכבי היה נחות בהרבה

מהקבוצות הבכירות באירופה.
&nbsp
היתרון הבולט של מכבי היה שהיא ידעה לקחת שחקנים אנונימיים ולהפוך אותם לשם דבר, כאלו שאחרי עונה במכבי משדרגים את שכרם פי 3 ממה שהם קיבלו במכבי וחלקם לא מצליחים להשתלב בקבוצות החדשות וחוזרים למכבי, כמו מקרה פארגו אשתקד.
&nbsp
השנה הם כשלו בלהפוך את מס' 33 לשם דבר ויותר מכך כשלו בלהפוך אותו בכלל למשהו פרודקטיבי ובכך נשארו ללא סנטר ולא הצליחו להחתים מישהו במקומו.
השנה הם שמו את האשמה על האנשים הלא נכונים, כמו פארמר במקום להבין שהאשמה היא בכך שאין סנטרים בשביל שאחד כמו פארמר יוכל לעשות עבורם אסיסטים ולא הצטרך לקחת הכל על הכתפיים שלו.

Henry0

Well-known member
היתרון של מכבי - שבאירופה לא משחקים כדורסל

אתה יכול להסתכל עשרות שנים בטלויזיה הגרמנית, האנגלית, השוויצרית....
תראה המון ספורט: כדוריד, טניס, פוטבול (אמריקאי)....
רק כדורסל אף פעם לא תראה.
המשחק הזה כלל לא קיים במרכז אירופה, ואין אף מגרש כדורסל באגודות הספורט, ואין מגרשי כדורסל בבתי הספר השונים.

בארה"ב משחקים כדורסל, והאם ישראל מסוגלת להתמודד שם אפילו בליגות המכללות? אן בליגות מקומות העבודה?
נידמה לי שאפילו לא בליגת בתי הסוהר.

פולספגן

New member
בגרמניה בהחלט משחקים כדורסל בשנים האחרונות מאז שרלף קליין

אימן אותם.
&nbsp
בברה"מ (התעצלתי לכתוב את כל המדינות שהן התפרקו אליהן), באיטליה ובספרד אין בכלל מה לדבר שהכדורסל תופס שם חזק.
כנ"ל, ביוון וביגוסלביה (התעצלתי לכתוב את כל המדינות שהן התפרקו אליהן)
&nbsp
תמשיך לחיות בללה-לנד ולכתוב דברים מבלי להבין על מה אתה כותב

Henry0

Well-known member
בקשר לדרום

בקשר לדרום אירופה או ברה"מ לשעבר, אינני יודע.
במרכז אירופה, בחיי עוד לא ראיתי בטלויזיה אף משחק כדורסל אחד,
גם לא ראיתי אף מגרש כדורסל.

פולספגן

New member
אם זכרוני אינו מטעה אותי, אתה גר בהולנד ששם באמת הכדורסל לא

מפותח, אך מה עם ספרד, איטליה, יוון ואפילו תורכיה, האם הם נחשבות בעיניך מספיק מרכז אירופה?

Henry0

Well-known member
הארצות

הארצות שאני כל הזמן מסתובב בהם הם שוויץ, צרפת, גרמניה, אנגליה, אוסטריה ויותר נדיר הולנד, בלגיה\ וסקנדינביה....

כדורסל אני רואה רק בישראל.
באירופה עוד לא ראיתי, במשך כמה עשרות שנים, אף משחק כדורסל יחיד ובודד,
גם לא כאשר הארץ שלהם משחקת במפעל בינארצי, למשל מול מכבי תל-אביב.

בגרמניה ובצרפת, כדורסל הוא ענף די פופולרי

אמנם לא כמו כדורגל, אבל עדיין מושך תשומת לב.
&nbsp
במזרח ובדרום אירופה, כדורסל הוא ענף ספורט מאוד פופולרי ובמדינות מסויימות, כמו במדינות הבלטיות ובחלק ממדינות הבלקן - הוא הענף הכי פופולרי.
&nbsp
בליטה, לטביה ואסטוניה, לכוכבי כדורסל יש מעמד של אלילי על. פעם יצא לי לדבר עם קולגה מאסטוניה. הוא שמע על ישראל, רק בגלל שבחור בשם מרטין מויירסאפ, שיחק במכבי תל-אביב. הבחור נחשב, עד היום לשם גדול במדינה הזו. הבוס שלי הוא ליטאי והוא מכיר גם את מכבי תל-אביב וגם את הפועל ירושליים טוב טוב. הוא אוהד כדורסל מושבע ומעריץ גדול של שארונס יאסיקביצ׳וס.

Henry0

Well-known member
אז למה לא רואים אף פעם בטלויזיה?

באירופה המרכזית רואים ספורטים מאד נדירים, כמו כדוררגל אמריקאי, כדוררגל נשים, בדמינגטון, כדורעף חופים, רוגבי....
ואף פעם לא רואים כדורסל.

לגבי שאר הארצות אינני יודע, אך אני מתאר לעצמי שהבורות הישראלית לגביהם לא שונה בהרבה מהבורות לגבי מרכז אירופה.

אינני מביע דעה לגבי ארצות שאיני מכיר את תרבותם לעומקה.
הכרות עם 20 אוהדים, לא אומרת כלום לגבי כמה המיליונים האחרים. צריך לראות כמה פעמים יש בטלויזיה משחקי כדורסל, כדי להבין את חוסר העניין הטוטאלי במשחק הזה.

מאחר ויצא לי, פעם או פעמיים, לפחות

לראות משחק כדורסל אירופיאי, ב-SRF zwei, ארשה לעצמי לתת לך עיצה:
&nbsp
זה שראית קצת טלויזיה בשווייץ, לא אומר שאתה יודע הכל, לא על מה משדרים בטלויזיה וככל הנראה, גם לא על הפופולריות של ענפי ספורט במרכז ומערב אירופה.
&nbsp
ובעניין הפופולריות של הכדורסל במזרח אירופה, ברוסיה ובאוקראינה - הסכומים שמשקיעים בקבוצות כדורסל במדינות האלה מהווים עדות מסייעת למה שמספרים לי 20-30 קולגות ממדינות אלה.

Henry0

Well-known member
אתה מגזים

מתוך 40 השנה האחרונות, 70% מזמני אני באירופה (במיוחד בשוויץ), ו- 30% בישראל.
כך שאפשר לאמר שאני 35 שנים רצוף חי באירופה.
כך שאני, בניגוד אליכם, יודע במדויק על מה אני מדבר.

למעלה