מישהוא ראה את הקיבוצניק שמגן בחירוף נפש על

שקדי

New member
צודק....למה בכלל לעבוד קשה ולהרוויח מזה??

בואו נשב כולנו ליד המחשב ונשמיץ את העובדים והעבודה
צ'טער...זה מה שאני יודע ואוהב לעשות....לגדל מטעים ולחיות מפריים
ומי שמעדיף לצרוך שמן זית מזויף ובזול ולראות איך האדמה עוברת לבני דודינו
שיערב לו.............................

naf86

New member
אין בעיה שתגדל זיתים ותכין שמן זית

אבל שתתמודד עם התחרות.
מכסי מגן אמנם מגינים על היצרן המקומי, אבל דופקים את הלקוח.

אם היו פותחים את השוק לייבוא, זה היה מביא שמן זית איכותי ואמיתי בחצי המחיר של השמן זית בישראל. כלומר, הצרכן היה מרוויח.
מי שהיה נדפק זה היצרנים הישראלים שלא יכולים לעמוד בתחרות, כי כאמור, לא משתלם לייצר שמן זית בישראל. כמובן שגם המדינה הייתה מפסידה את ההכנסות ממכסי המגן על שמן זית מיובא.

אני לא משמיץ אף אחד ולא רוצה שמן זית מזויף. אבל בסופו של דבר, מי שמשלם את המחיר זה הצרכן.

MARIA40

New member
קשקוש...

ייבוא אינו מהווה ערובה למחירים זולים...תבדוק מה קורה בתחום הפסטות והאטריות .. ולא רק בתחום הזה.תחרות ופיקוח על המחירים ,מהווה ערובה למחירים זולים.

naf86

New member
זה תלוי במכס

אם תשים מס של 100% על מוצר מיובא, מן הסתם המוצר המקומי יהיה זול יותר. מיסים כאלו מקובלים להגן על הייצור המקומי.
השאלה היא האם באמת יש צורך בהגנה על הייצור המקומי אם הייצור המקומי עולה הרבה כסף.

אני משלם $13.39 ל-3 ליטר שמן זית בארה"ב. זה שמן זית שמיובא מאיטליה. כלומר 16.17 שקל לליטר. זה הפרש מטורף לעומת כמה שעולה שמן זית בישראל.

MARIA40

New member
שטויות....

מבלי להתייחס לנושא ההגנה על תוצרת הארץ, ועל המניעים שיש למדינה להגן על התעשייה והחקלאות שלה . צריך להתייחס קודם כל להתארגנות הקרטלית הנהוגה במדינת ישראל כמעט בכל תחום.
כמה בעלי הון, המייבאים או מייצרים מוצרים מסוימים מתארגנים ומחלקים ביניהם את השוק מבלי צורך להילחם האחד בשני על ידי הורדת מחירים .לכן מחירי המזון ישראל יקרים יותר בכ-35% ממדינות מערביות אחרות.
השוק הקטן בישראל ומיעוט הייצרנים בשל העדפת הייצרנים הגדולים על ידי המדינה במיסוי , ובקבלת מימון כספי מהבנקים מאפשר היווצרות קרטלים ..ותיאומי מחירים בין הייצרנים או המשווקים הגדולים . זה מה שיצר את הריכוזיות וחוסר התחרות בשוק הישראלי...אזרח ישראלי משלם יותר 35% מעמיתו בעולם על מחייה ..תוסיף את הפער הזה לשכר הממוצע במשק ולא לכיסו של הטייקון }ותראה איזה צמיחה ורווחה תיווצר כאן ..

naf86

New member
לכן צריך לפתוח את השוק לייבוא

זה יגביר את התחרות. צריך לאפשר להרבה יבואים מקבילים אם תנאים שמאפשרים להם להתחרות בשוק המקומי.
מחירי המזון הם גבוהים בגלל ההגנות שיש ליצרנים, ובעיקר הקיבוצים כמו שראינו בדוגמא של השמן זית.

MARIA40

New member
אני מנסה להסביר לך ...יבוא יש .

הבעיה מתרכזת במונופולים {בריכוזיות } הקיימת בשוק הישראלי .תנסה כיבואן למכור את מרכולתך נניח לרשת שיווק גדולה .כאשר במקביל בא טייקון למכור את אותה הסחורה במחיר גבוה יותר ..לכאורה הרשת אמורה לרכוש אצלך את הסחורה ...אבל זה רק לכאורה.
למה לכאורה ? משום שלבעלי רשת השיווק יש עניינים משותפים עם הטייקון בגזרות אחרות...אתה הבנת את זה ברוך ?.

naf86

New member
זה שיש ייבוא

אבל עם מכסי יבוא גבוהים שמעלים את המחיר, הייבוא לא משפיע על הורדת המחיר הסופי.

נכון, אין הרבה ייבוא מקביל, והם לא מקבלים דריסת רגל בשוק. אבל בסופו של דבר, לרשת שיווק יש זכות לקנות ממי שהוא רוצה. הוא יכול לקנות במחיר גבוה יותר מטייקון כל עוד יש מי שיקנה ממנו את הסחורה.
הדרך לשבור את השוק זה למכור שמן זית ישירות מהיבואן במחיר נמוך הרבה יותר, או שרשת שיווק קטנה (נגיד רמי לוי) תמכור שמן זית בייבוא אישי/מקביל.

MARIA40

New member
מכסי מגן נועדו להגן על התוצרת המקומית..

מכסי מגן יש בכל מדינה ...פתרון מקומי של בעיית מחיר שמן הזית .לא מהווה פתרון של בעיית כלל המחירים הגבוהים הנהוגים עקב הריכוזיות במדינה.

naf86

New member
נכון

ובגלל שעולה הרבה לייצר שמן זית בישראל, המחירים בהתאם.
לכן אם היו מורידים את המכסי מגן, היצרנים היו צריכים להתייעל כדי לעמוד בתחרות והמחירים היו יורדים.

המחירים הגבוהיים בישראל זה בהחלט בעיה. חלק מזה נובע מהמיסוי הגבוה (מע"מ/מכס וכו'), חלק מזה נובע מזה שישראל היא מדינה קטנה וקשה לעודד הרבה תחרות בענפים מסוימים.

MARIA40

New member
אתה טועה...

בישראל הייתה פעם תחרות...והיו מפעלים בבעלות המדינה, או ההסתדרות ששמרו על רמת מחירים נמוכה בשוק גם מצד הייצרנים הפרטיים.לדאבוננו הניהול של חלק מהם היה כושל. היום למרות שהשכר הוא סביר ביחס לעולם, ההכנסה נטו למשפחה לא מספיקה ..וזה בשל הגידול שחל במיסים העקיפים שנוגסים נתח גדול מההכנסה ובנוסץ לזאת מצד אחד הורידו את מדרגות המס ומנגד השיתו עליך מיסים עקיפים גבוהים כמו מע"מ על המים, ועליית מחירי המים וכל השרותים שאזרח מקבל מהמדינה..כל זאת והתיקרות הגבוה הבלתי מוצדקת של מוצרי המזון לא מאפשרים לבעלי שכר הבינוני והממוצע במשק לסיים את החודש...שמן זית, הוא מוצר זניח..וגם אם יש משפחה שצורכת 2..3 בקבוקים כאלו בחודש היא לא תתרושש גם אם היא תשלם כמה שקלים יותר על בק' שמן. הבעייה מתרכזת בכל סל מוצרי המזון .בין שהם מיובאים, ובין שהם מיוצרים בארץ...
כל עוד "תנובה" הייתה בבעלות המיגזר ההחקלאי מחירי מוצרי החלב היא הכתיבה מחירים נמוכים. ברגע בו הבעלות עברה לחב' ההשקעות הזרה "אייפקס " החלו המחירים לנוע כלפי מעלה.כך גם בענפים אחרים כמו למשל ענף הבנייה...60% מערך הדירה הם מיסים ועלות הקרקע ..כאשר למעלה מ-90% מקרקעות לבנייה הם של המדינה..פעם היו חברות בנייה ציבוריות...זה לא איפשר לקבלנים הפרטיים להשתולל במחירים זה גם אפשר למדינה לבנות דיור בר השגה ..היום אין לקבלן הפרטי שום תמריץ לבנות דיור בר השגה למיעוטי היכולת.

... הזכרת לי בדיחה עם המשפט:...

..."צ'טער...זה מה שאני יודע ואוהב לעשות....לגדל מטעים ולחיות מפריים"....

אז בברית המועצות הקומוניסטית הגיעו פקחים של משרד החקלאות למגדל עופות ובדקו את תפקודו בלול התרנגולות...

בין היתר שאלו אותו, מה הוא נותן לעופות לאכול...
ענה הלולן: "אני מרטיב לחם יבש "....
"אתה השתגעת ?!" שאלו הפקחים בפליאה "לחם ?! לעופות?!... בקושי יש לנו לחם לאנשים ואתה מחלק לחם לעופות?!"...

אי לכך שלחו אותו שנתיים לסיביר...

חזר אחרי שנתיים... ומה הוא יודע ואוהב לעשות ?!... לגדל עופות ולחיות מבשרם כמובן...
לכן הקים את הלולים מחדש...
ושוב הגיעה ביקורת של משרד החקלאות...
ושוב נשאל ידידנו "מה אתה נותן לעופות לאכול ?"...
והפעם ענה ידידנו:..."זבל"..." אני אוסף זבל מכול הסביבה ונותן לעופות לאכול"...

"זבל ?!" השתוממו הפקחים..."אתה נותן לעופות לאכול זבל ואחר כך אנחנו אוכלים אותם?!"...."אתה רוצה להרעיל אותנו ?!"...

ושוב שנתיים סיביר...

חזר ידידנו אחרי עוד שנתיים בסיביר...
ומה הוא יודע ואוהב לעשות ?!... לגדל עופות ולחיות מבשרם כמובן...
ושוב הקים את הלולים מחדש...
ושוב באו לו פקחים של משרד החקלאות...
ושוב שאלו אותו..."מה אתה נותן לתרנגולות לאכול ?"...
ענה להם הלולן:..." כסף !"..."אני נותן להם כסף והן קונות מה שהן רוצות"...

זה אפרופו:..."זה מה שאני יודע ואוהב לעשות....לגדל מטעים ולחיות מפריים"...
ולגבי מטעי הזיתים, (ומטעים בכלל) השאלה היא: "באיזה מים אתה משקה את הזיתים שאנו אוכלים ?!"...
...

שקדי

New member
כל החקלאים בארץ משקים במים מושבים...אין אחרים

וכל הנודניקים מצד אחד מאשימים את החקלאים שהם מוריקים את הכנרת
ומצד שני מקשקשים על זה שהחקלאים משקים במים מושבים....נודניקים אמרנו??

אגב....משרד הבריאות וכל מי שצריך בודקים התוצרת והכל בסדר....נודניקים אמרנו??

מהוני

New member
כשמשקים במי ברז נהיה גלמים בזתים

שלא לדבר על מי קולחים,
במי גשמים הזית לא מתליע ,על ידי יתוש שעוקץ אותו ומטיל בפנים ביצה שנהית גולם של יתוש.

שקדי

New member
קשקוש מוחלט.........

סתם בורות....אמונה תפלה או חלילה גרוע מזה............

למעלה