שלום מיסייה ז'יל אסולין/נתן רונן

שלום מיסייה ז'יל אסולין/נתן רונן

"שלום מיסייה ז'יל אסולין.מנכ"ל יינות "ברקן".
לפי השם שלך אתה מרוקאי עם ניחוח פרנקופוני. נכון? סליחה, נעלבת?
הא, אתה צרפתי ממקור צפון אפריקאי ? בסדר.דאקור.
כשאני כותב לך ככה דוגרי על המוצא שלך בלי להכיר אותך, זה לא קצת מקפיץ לך שם למטה דגדוגון קטן של ניחוח גזעני?
ככה בדיוק הרגישו העובדים שלך ממוצא אתיופי שפיטרת והחזרת , רק כי מנכ"ל טמפו קבוצת האם שלך מחץ לך את הביצים בגלל המהומה שהקמת.
אבל אני כותב לך אישית , שר ז'יל יקר, לא בגלל שאני גזען כמוך. תדע לך שממש לא.גם אצלי בבית הבוסית שלי מרוקאית.
אני כותב לך רק כי "זה סתם ביזנס" כמו שהתבטאת. ואתה המנכ"ל שקיבל את ההחלטה.
ורק כי רציתי שתדע, כי מהיום אני מתכוון להפסיק גם לקנות את היין שלך שהוא לא רע, עד שיפטרו אותך. כי גם זה ביזנס.זה נקרא חרם קונים.
יותר מזה, אני אעשה את זה הביזנס שלי לרדוף אותך כי נכנעת לחרדים על חשבון אוכלוסיה מוחלשת ונהדרת שמשרתת את המדינה בנאמנות ועשתה הכל לעלות לירושלים בקשיים רבים.
אני רק מקווה שכל אלפי החברים שלי בפייסבוק ישתפו את הפוסט הזה בינהם כליברלים ודמוקרטים גאים, ויעשו את זה הביזנס שלהם לרדוף אותך ושכמוך עד שאתה אישית לא תפרסם מכתב התנצלות לעדה האתיופית או תופיע בתקשורת ותודיע על התפטרותך.
מיסייה תלמד ממי שהיה פעם מנכ"ל של 1700 עובדים: בביזנס משלמים על טעויות."

RossieL

Active member
הדתה או שמדתה?

החלטת מנהלי היקב התקבלה לאור דרישת בד"ץ העדה החרדית, שמעניק כשרות ליין.
האחראים במערך הכשרות הטילו ספק ביהדותם של יוצאי אתיופיה, ומשום שההלכה קובעת כי לאדם שאינו יהודי אסור לעבוד בייצור יין - העובדים יוצאי אתיופיה הועברו לתפקידים אחרים ביקב.

"אני רואה בחומרה רבה את ההנחיה שיצאה על ידי מי שמכנים עצמם גוף כשרות, לפסילתם של עובדים יוצאי אתיופיה שומרי מצוות מלעסוק בייצור יין", הודיע הרב יוסף, "ספק גדול אם ניתן לסמוך על גוף כשרות הרואה עצמו כמחמיר כביכול ומקל בהלבנת ובשפיכות דמים של יהודים אחרים רק בשל צבע עורם".

בעקבות הפרסום החלה הרשת לסעור.
דוגמאות לסערה - למטה.
אבל!!! בפועל!!! אחרי שהסערה תשכח, מה יקרה?
האם יהיה שינוי? האם כוחם של כל אלו המתעמרים במי שנחדש במידת כשרות יהדותו "יוקטן" והשפעתו תצומצם?
תמהתני

אבי גבאי:
"יהודים שהלכו ברגל שבועות וחודשים בכדי להגיע לישראל לא מספיק טובים בשביל למכור יין."

מירב בן ארי:
"כל פעם שאני שומעת על תופעה כזו אני תופסת את הראש ולא מאמינה, מה יהיה עם הגזענות העלובה הזו ובשם איזו יהדות פועלים האנשים הללו שמפלים אנשים אחרים רק בשל צבע עורם."

יולי אדלשטיין:
"קשה לי להאמין בקיומו של יהודי אחד שיסרב לשתות מיין שייצרו יהודים בני העדה האתיופית. גזענות מבישה"

שלי יחמוביץ:
"אני לא אקנה יותר יין מיקבי ברקן"

עמיר פרץ:
"דבר לא מכשיר גזענות, גם לא הסברים הלכתיים. אלו שכשרים מספיק כדי לשרת בצבא ולסכן את חייהם, כשרים דיים גם כדי לעבוד ביקבי ברקן".

יעל גרמן:
"כמי שאוהבת במיוחד את יין ברקן, אני מפסיקה החל מהיום לקנות ולשתות אותו עד אשר יתנצלו ויחזרו בהם מהאפליה המזעזעת כלפי עובדים ממוצא אתיופי"

ותגובת בד"צ העדה: "בשל המחויבות לאוהבי היין שומרי הכשרות, נזהר הבד"ץ שבעתיים בתהליך ייצור היין על ידי מי שיש ספק ביהדותו."

מקבוצת טמפו נמסר: "החברה מעסיקה עובדים בכל מגוון האוכלוסייה. על פי חוקי הבד"ץ רק עובדים דתיים המאושרים מטעם הבד"ץ מוסמכים לטפל בכמה נקודות בתהליך הייצור של היין כמו כן צויין כי כ-10% מעובדי קבוצת טמפו בקווים הנוספים הינם ממוצא אתיופי".

dory141

New member
גזענות קיימת בכל מקום, השאלה היא מידת ההכשר שנותנים לה

בארה"ב, סילקו בעלים של קבוצת NBA שהוקלט מדבר בצורה גזענית. בישראל, יש רושם שגזענים ואלימים הם "הפנים היפות" של חלק מאיתנו. לפני עשור, אחד מבעלי ארומה כינה נציגת מכירות של סוכנות רכב בכינוי שמבזה אותה בגלל שהיא אתיופית והכל נגמר בהתנצלות. בעידן של היום, היו עושים לו שיימינג ובצדק מאלצים את הוועד המנהל של ארומה לפטר אותו.

Ron W

New member
אפשר לעורר שערוריה גדולה אם יטילו חרם על מוצרים בחותמת בד"ץ

מפרסמים עוצמה חתומה "לא קונים מוצרים בחותמת בד"ץ"
היצרנים יאלצו לייצר 2 גרסאות של מדבקות
שלב הבא לא קונים מרשתות עם מוצרים בחותמת בד"ץ
או אז יהיו להם רשתות משלהם
אם רוצים חומרה למה רק מהצד שלהם?
אני בלי בעיה לא קונה שום מוצר עם חותמת בד"ץ
יש די תחליפים ו/או תוצרת חוץ במדינה
כנ"ל לא אוכל במסעדות עם תעודת כשרות של הרבנות.
חייבים להחמיר עם המחמירים. הכל לגיטימי וכשר.

RossieL

Active member
החלטה ליצור שינוי

חרמות הן ענין לא בריא, אבל בהחלט אפשר ורצוי להחליט שלא קונים מוצרים שחתומים ומוכשרים בהכשר בד"צ.
אממה?
כולנו טובים בלצעוק עד כמה הכפיה ועד כמה צריך למגר אותה, אך כשמגיע ה money time כולנו מדוממים פיות ועולם כמנהגו ממשיך לנהוג.

ברגע שאנחנו כציבור גדול נחליט להחליט וגם נממש, או אז אולי יחל פה איזה שינוי.

ובינתיים, גם נהריה לא מזדנבת

dory141

New member
אין לי בעיה עם חוף שהוגדר כדתי ויש בו רחצה נפרדת

יש לי בעיה עם חוף חילוני, שעבר הדתה. זו כבר כפייה, מזכיר את מה שהעות'מנים עשו עם כנסיות בתקופת הכיבוש שלהם. הם מסגדו אותם. כנ"ל הטליבאן, שניפצו את פסלי בודהה באגפניסטאן.

Ron W

New member
כל החופים היו חילוניים - זה אני זוכר ואתה לא.

למעלה