בדרך לפיצוץ אוכלוסין בישראל

RossieL

Active member
הסיפא של המאמר מאד מאכזבת

ולמה?
כי מאד נוח להטיל את האשמה על גידול האוכלוסיה על מגזר אחד, גם אם לא נוקבים בשם הילד במדויק.
אז נכון שיש הרבה טענות כלפי הדתיים וסגידתם לאמור בתורתם עד לכדי סגידה עיוורת אבל לבוא ולכתוב מפורשות כי הגידול המואץ באוכלוסייה בישראל בסיסו במשפחות מרובות ילדים ומניעתו על ידי צמצום קצבאות והטבות למשפחות מרובות ילדים, באמצעות הנגשת אמצעי מניעה ובעיקר באמצעות העצמת נשים, אלו מכעיסים.

כי להבנתי, עליה גדולה לארץ ממדינות שונות בעולם, מה שמשרד הקליטה מעודד ומייחל לו, תורם לא פחות לגידול המואץ, אלא שהמשרד לא עשה דבר, הוא ואחרים, כדי להכין תשתיות לקלוט את החדשים ולמנוע משבר צפיפות שיהפוך אותנו ל - הודו

לסיכום: אכן יש צורך להתכונן ויש צורך לעשות אבל לא להאשים מגזר זה או אחר במתרחש.
מבלי להיות דתיה, מבי להיות אם ל 18 ילדים [רק ארבעה, טפו טפו טפו, חמסה חמסה חמסה] עדין אני חושבת שכל משפחה, בכל גודל, היא מבורכת.
ולמדינה יש חובה לדאוג למשפחה עם 2 ילדים וגם לזו שיש לה 10, למדינה יש חובה לדאוג לרווחת תושביה במתן תשתיות ואפשרויות מחיה ראויות ומכבדות.
והדרך, יסלח לי פרופ' טל, אינה בצמצום הילודה.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא "מטילים אשמה" מציינים עובדות. זה המצב. השפעת העלייה קטנה

ואילו משפחות גדולות, בעיקר במגזרים שמביאים לעולם ילדים בגיל צעיר, משפיעות הרבה יותר. גם אם זו אמת שלא נעימה לך כבעלת משפחה גדולה (יחסית) או מתוך ערכים כאלה ואחרים, זו האמת, ומוטב להכיר בה בעיניים פקוחות ולא לעצום עיניים ולטאטא מתחת לשטיח או להפוך את זה לטאבו, כי לא יכול להיות שידברו על זה.

אני לא חושבת שכל משפחה היא מבורכת. יש הרבה משפחות קשות שבהן ההורים לא מסוגלים לטפל בילדים, הילדים נפלטים למערכות הרווחה והסעד, או שנשארים בקו העוני ולא מסוגלים להתקדם, שלא לדבר על כאלה שמעוניינים לקבל אבל לא לתת. ולקצבאות ילדים יש השפעה על הדברים האלה, כך אומרים (לא בדקתי אישית את הנתונים). גם להשכלה (הן כללית והן חינוך מיני, העצמה נשית וגישה לאמצעי מניעה) יש השפעה רבה. אני כן חושבת שראוי שאנשים יתכננו משפחה שהם מסוגלים לכלכל ולא יהיו נטל על החברה כולה וימשיכו בגישת ה"יהיה בסדר" הכ"כ ישראלית. הגישה הזאת היא בדיוק המצב שהביא אותנו עד הלום, ולא רק בנקודה הזאת.

אי אפשר לאחוז במקל משני קצותיו, ללכת עם ולהרגיש בלי. כלומר לדרוש מהחברה לא להתערב לך במשפחה, אבל אז לדרוש ממנה כן להתערב ולתמוך בך. אם אנחנו חיים בחברה שדואגת זה לזה ויש בה התחשבות הדדית, זה נכון גם בנקודה הזאת, ואנשים צריכים להבין שלבחירות שלהם יש השלכות.

RossieL

Active member
השפעת ריבוי הילודה על מצב המדינה

אני לחלוטין לא חלוקה אתך בדעה שיש משפחות ברוכות ילדים שאינן משפחות מבורכות, לא לעצמן, לא לילדים ולא לחברה;
שיש משפחות ברוכות ילדים שמבקשות לקבל אבל פחות לתת;
שיש בחלקים של החברה הישראלית הרבה בורות בכל הנוגע למין;
שיש מגזרים בהם האשה אינה שוות ערך וזכויות לגבר;
אלו הם מצבים שהיה בהחלט רצוי שלא יהיו, אבל הם קיימים,
וכן, על המדינה חלה החובה לטפל ולתמוך בהם ולעשות כמיטב יכולתה לסייע,
אבל לא בדרכים של "סירוס" [וסליחה על המילה הקשה שבה נקבתי].

באותה מידה יש המוני משפחות ברוכות ילדים שמתפקדות, ועובדות, ותורמות לחברה ולכלכלתה.
לא שמעתי מישהו שטוען שיש להפסיק לו תשלומי קיצבה כזו או אחרת או למנוע ממנו משהו.

מסכימה שלא הוגן לדרוש מהחברה לא להתערב לך במשפחה, אבל אז לדרוש ממנה כן להתערב ולתמוך בך, אבל! מאחר והמצב הזה הוא מצב נתון, עלינו להתמודד איתו ולנסות לחנך את הדור ה"חדש" איך להימנע להגיע למצבים כאלו [קצת נאיבי מצידי, אני יודעת, אבל ...]

trilliane

Well-known member
מנהל
מה זאת אומרת "מצב נתון"? להתמודד איתו "איך" בדיוק?

את בעצם שוב הופכת את הנושא הזה לטאבו, מסכימה שיש בעיה אבל לא מוכנה לנסות לפתור אותה, כי לא יעלה על הדעת שהמדינה לא תשלם על עידוד ילודה כשהיא לא צריכה לעודד אותה...
את באמת לא שמה לב שזה דבר והיפוכו?

RossieL

Active member
המדינה מעודדת הגברת הילודה?

לא מוכנה לנסות לפתור?
מאיפה זה בא?
צריך למצוא פיתרון, אבל הגבלת הילודה אינה הפיתרון, לטעמי!
איזה פיתרון? לא יודעת, אולי... חינוך?

ומי שיש לו ילדים וצריך עזרה, חובה לסייע לו.
מניעת העזרה רק תגרום לנזק גדול יותר, לכולם!

המדינה משלמת לעידוד הילודה?
150 שקלים קיצבת ילדים, זה מה שמעודד משפחות להביא ילדים?
משרדי רווחה שתקציביהם בריצפה, אלו מעודדים את הילודה?

dory141

New member
בכל מקרה, אני מקווה שאיש לא בונה על קצבת ילדים כהכנסה

אפילו אצל החרדים המודרניים יש ירידה במספר הילדים שהם מביאים. הפלגים הקיצוניים שמראים בחדשות לא מייצגים את כל המגזר, ופגשתי בחיי חרדים. בדיוק כמו שאיימן עודה הוא לא נציג של כל הערבים, או ביבי של כל היהודים.

trilliane

Well-known member
מנהל
כן. ונמצא קשר בין קצבאות ילדים לילודה במגזרים שמולידים הרבה

לא אצל כולם ולא באופן זהה, אבל יש סטטיסטיקות:
https://he.wikipedia.org/wiki/קצבת_ילדים_(ישראל)#השפעת_גובה_קצבת_הילדים_על_הילודה
&nbsp
כמו כן יש גם הטבות נוספות שאינן רק קצבאות ילדים.
&nbsp
לגבי חינוך, אי אפשר לחנך את האוכלוסייה ללדת פחות. השכלה עוזרת, כי נשים משכילות לרוב מולידות פחות (זה כמובן לא קשר ישיר אחד לאחד, אבל בגדול, שוב, סטטיסטיקה).
&nbsp
ולא כתבתי שלא צריך לעזור למשפחות שזקוקות לעזרה. אבל זה שונה מלתגמל אוטומטית על ילודה.

RossieL

Active member
צמצומים למניעת ריבוי לידות

ההשפעה הכוללת של קצבת הילדים על הילודה בכלל האוכלוסייה הסתכמה בפחות מ-2%.

"אי אפשר לחנך את האוכלוסייה ללדת פחות"
אני טוענת שאפשר גם אפשר, במגזרים מסוימים, בשכבות סוציו אקונומיות שונות.
התערבות של הרשויות/ המדינה יכולה לחולל שינוי.

"לתגמל אוטומטית על ילודה"
מי שיולדת מתוגמלת.
זה החוק והוא תקף לגבי כל יולדת.
ואם יוחלט לשנות את החוק, הרי שגם מי שאינה וולדנית תיפגע [למשל, מענק לידה, מענק חופשת לידה וכיו"ב].
והרי אינך מכוונת שהחוקים במדינה יהיו שונים לאוכולוסיות שונות, נכון?

אנטוליו

New member
אני תמיד הייתי נגד התרבות אנושית - כבר אין מספיק

שטחי מחייה, מים ואפילו אוויר לכולם וברך כלל מתרבים אלה שלא תורמים לחברה ולמדינה, אלא רק יונקים ממנה על חשבון מגזרים יצרניים יותר.

למעלה