הרמון

RossieL

Active member
לא רק

כל קבוצה סגורה של אנשים החיים על פי אמונה מסויימת היא כת.
"אין אפשרות חוקית לאסור על קיומן של כתות", אומרת רחל ליכטנשטיין, מנהלת המרכז לנפגעי כתות. "כת היא לא אידיאולוגיה, אלא דינמיקה חברתית. היא מבוססת על קשר הרסני בין דמות המנהיג לבין המאמינים או החסידים, והדפוס שנוצר שם הוא של תלות ושיעבוד. משם קצרה הדרך לניצול ולהתעללות".

בעולם החרדי קיימות לא מעט כתות שבמצע האידאולוגיה שלהן עומדת הדת היהודית, ומנהיגיהן עושים שימוש במקורות היהודיים ובתורת הסוד כחלק מהשלטת כוחם על חסידיהם.

שיטת המגירות של סילבי דהרי וכת הבנות
שגרמה לנשים לעזוב את הבית ואת הילדים שלהן, ולהיות משועבדות לה

כת הבנות של הרב אהרון הרמתי בירושלים
"זו כת לכל דבר ועניין. במגזר החרדי כבר מכירים אותו יותר, כי הנפגעות הגיעו מתוך המגזר עצמו. מדובר ברב שיש לו סמינר עם פנימייה לבנות בשם 'באר מרים', שנראית על פניו מאוד תמימה.

"לאט לאט התחיל להתברר לנו, שהבנות שמגיעות לפנימייה מתנתקות לגמרי מהמשפחות שלהן, בהתאם לדרישה שלו. גם ממשפחות דתיות או חרדיות לגמרי הוא דורש ניתוק מוחלט. המשפחה היא תמיד 'יצר הרע' ו'השטן'. הוא שולט על הבנות בצורה מוחלטת, כל דבר, ולו הקטן ביותר, דורש את אישורו, הכל בשם הדת והיהדות, כמובן. הבנות לא יכולות לעבוד במקומות חיצונים רק במקומות שהוא שולח אליהם, מקומות מאוד ספציפיים של טיפול בקשישים או גננות, של אנשי שלומו. בקיצור שליטה מוחלטת ובלעדית".

RossieL

Active member
הרמון

ביום חמישי הקרוב תעלה סידרה חדשה בערוץ 13. "הרמון", סדרת דרמה חדשה שמביאה אל המסך הצצה אל העולם הסגור והמסתורי של כתות בארץ ובעולם. הסדרה, בכיכובו של אלון אבוטבול, מספרת את סיפור הפסיכולוגיה של מערכות היחסים המורכבות שנוצרות בכתות בין ראש הכת (אבוטבול) לנשותיו וההשפעה ההרסנית על המשפחות שנותרו מאחור.
הסדרה נכתבה בהשראת כתות אמיתיות, וביניהן גם בהשראת הכת של גואל רצון.

מה דעתכם? מה גורם לנשים צעירות, בריאות בגופן ונפשן, נשים מאד אינטיליגנטיות, לקשור את חייהן בגבר אחד, ולהשתעבד אליו?

ruven7

Active member
קשה לומר מה הגורם

הערצה עיוורת,טמטום,אנשים תלותיים מעצם אישיותם.
זה קורה הרבה.
גי'ם ג'ונס לפני שנים רבות שהוביל התאבדות המונית
דייויד כורש
להבדיל-גארי יורופסקי שאמנם אינו כופה דבר על איש אך למרות אופיו השלילי,שקריו והתלהמותו נוהים אחריו הרבה לטבעונות (לכשעצמו לא דבר שלילי אך מושג בבריונות מילולית ושקרים)
יש מי שזקוקים למנהיג כריזמטי (שלא הופך אותו דווקא לשפוי)עד רמות שעבוד

RossieL

Active member
מה הגורם?

אני חושבת שמדובר בנשים שצמאות לאהבה, הערכה, כבוד, פרגון.
והוא יודע לתת להן את כל אלו, לגרום להן להאמין שכל אחת מהן יחידה ומיוחדת, גם אם היא אחת מיני רבות.
לכל אחת הייחוד שלה ובעיניו, כך הוא משדר, כל אחת היא אחת במינה ואין אחת דומה לרעותה.
ובמומחיות רבה הוא דואג לדכא את בטחונן העצמי ואת האני שלהן, ומאחר והן באות ממקום חלש, הן לוגמות בשקיקה את כל המילים ובלי לשים לב, הן נשבות ונשאבות עד לכדי אובדן האני העצמי שלהם לחלוטין.

אני לא יודעת אם התיאוריה שלי נכונה אבל אני רוצה להאמין שאלו הסיבות שבגינן נשים מחליטות, מבחירה, להכניס את עצמן לכת שכך מתעללת בהן ומשפילה אותן.

ruven7

Active member
הערכה וכבוד? לו

הן נכנעות.
תלותיות.
הוא המלך ואין בלתו.

puma141

New member
זה בערך כמו גייז-שהם כאלה בגלל הפן הנרכש.

זה מצב נפשי, ובידוד מהעולם.
ברגע שאתה מבודד מהעולם אדם- הוא נשאר במצב סטטי, לא מתפתח,
נשאר מקופע במצב נפשי שהוא נתקע בו.
האיש הזה ניצל מצבים נפשיים של נשים שהוא זיהה שהן באובר מצוקה, וקיבע אותן באותו מקום, בעיקר ע"י בידודן מהעולם...
מפלצת אנושית, ככה פשוט.
נכון שיש גם אחריות על עצמן לאותן נשים, אבל זה בדיוק המקום להגיד "אל תשפוט אדם עד ש......."
כל אחד ואחת מאיתנו בנויים אחרת. אחד חלש יותר, אחד פחות, אחד עוד יותר חלש, אחד חזק....
אל תתחיל אפילו לשפוט או לנסות להבין את זה...
בסך הכל? הן מסכנות.
הוא כאמור, חיית אדם נבזית.

לגבי הגייז מהפן הנרכש?
יש הרבה גנים בת"א שאנשים מבוגרים מנצלים קטינים בשעת מצוקה/חולשה
בלבול, ומשחדים אותם בכסף, גורמים להם לתלות בהם, והם הופכים להיות כאלה...
זה סוג של ניצול של חולשות, בגדול.

ruven7

Active member
הוא בהחלט יצור עלוב ונבזה וניצל חולשות ותלותיות

Liati95

New member
ממליצה בחום ללכת להרצאה של אחת הנשים, הייתי בכזו והיא הדירה>

שינה מעיני לכמה שבועות אחר כך. מסתבר שדווקא האינטיליגנטיים ביותר נופלים לכתות, אנשים המחפשים "תשובות", לחיות חיים מודעים ושונים מכל "העדר". הבחורה שהרצתה לנו (שמה אלה) ילדה 5 ילדים לגואל רצון ומאז שהפרשה התפוצצה היא מסתובבת בארץ, מרצה ומספרת על המקרה לה מתוך שליחות להציל אחרים שלא ייפלו לכתות ואף מתנדבת בעמותה לנפגעי כתות. נושא מרתק. בקיצור, אל תשפטו מהר כל כך- האיש סובב את הנשים ופיתה אותן מנטלית בצורה שקשה לתאר

trilliane

Well-known member
מנהל
"האינטליגנטיים ביותר" עובדים באקדמיה, בהיי-טק וכו', לא בכתות

יש הבדל בין "לא טיפשים" לבין "האינטליגנטיים ביותר". אני מניחה שיש כאן בעיקר רכיב רגשי ולאו דווקא שכלי, ולחפש להיות "שונה" או "תשובות" לא קשור לאינטליגנציה בהכרח. רוב האנשים האינטלגנטיים שאני מכירה די ספקנים באופיים וממש לא מחפשים "תשובות" במקומות כאלה.

Liati95

New member
בואו לא נשכח שאת רוב הנשים הוא אסף כתיכוניסטיות תועות >>

בגיל התבגרות המבלבל והרך. מכל מקום כתבתי את תגובתי כאחת ששמעה את הסיפור מגוף ראשון וקיבלתי הרבה חומר למחשבה. קל מאוד לשפוט אדם שלא היית במצב שלו. חלק מהמסר של ההרצאה היה-אל תחשבו שלכם זה לא יכול לקרות, מניפולציות רגשיות ומנטליות יכולות להפיל כל אחד, אפילו אם הוא אינטיליגנט אם הן נעשות כהלכה.גואל רצון עם כל התדמית הדוחה שלו היה לא טיפש בכלל... בהרצאה היא נתנה דוגמאות למניפולציות שונות כמו למשל: מניפולציה כלכלית שנוכלים למיניהם עושים על נשים רווקות או בודדות ומוציאים מהן כספים רבים.

trilliane

Well-known member
מנהל
אז? לא כל התיכוניסטיות תועות ומבולבלות...

וזה לא יכול לקרות לכל אחד, ולראיה, זה גם לא רואה לכל אחד. זה קורה במצבים מסוימים (שלא כולם מגיעים אליהם, למעשה הרוב לא) ולאנשים מסוימים, ואין פירוש הדבר שהם טיפשים או מטומטמים (אבל זה גם לא אומר שהם "האינטליגנטיים ביותר"). כפי שכתבתי, זה עניין רגשי, לא שכלי.
&nbsp
אכן לא הייתי במצב הזה, אבל אני לא שופטת אף אדם. אני מבינה איך זה יכול לקרות, בהחלט. דווקא מהסיבה הזאת אני חושבת שלי זה לא יכול לקרות. כי לא הייתי במצב הזה, כי אני אדם אחר עם חשיבה אחרת ואורח חיים אחר. לא חיפשתי את הדברים האלה כשהייתי תיכוניסטית ואני ודאי שלא מחפשת אותם עכשיו. לא גורו, לא מנהיג, לא "דמות אב".
&nbsp
אף על פי שגדלתי בבית מסורתי וחונכתי על "יש אלוהים" זה לא תפס. הייתי סקרנית, הייתי נודניקית... הייתי "ספקנית" (כך קוראים לזה היום). שאלתי שאלות "פוציות", גם אם לא תמיד בקול. זה היה תהליך, אבל בחיי הבוגרים אני אתאיסטית. חיי נטולי אמונה ו"רוחניות" מסוגים כאלה ואחרים. לא דת, לא כת, לא "העצמה" לא "הגשמה", לא קוראים בקפה, מתקשרים ולא מה שזה לא יהיה. מכיוון שאני לא מחפשת כל מיני ממבו ג'מבו רוחני, אני גם לא מוצאת. לא תראי אותי במקומות שבהם מפעילים מניפולציות כאלה כי אני מראש לא מגיעה לסיטואציות האלה.

מסכים

לדעתי יש קווי דמיון בין אנשים שיכולים להיות טרף קל לכתות לבין אנשים שהם טרף קל להחזרה בתשובה
וזה באמת לא יכול לקרות לכל אחד.

RossieL

Active member
טרף קל

אדם שנמצא במצוקה,
אדם שמרגיש קטן וחלש,
לא רצוי, לא ראוי, לא נראה, לא נוכח,
ובא מישהו שטורף את כל הקלפים שהוא הכיר ופתאום הוא חזק, גדול, עילוי, הצלחה מטאורית, רצוי, ראוי, נראה ונוכח - כל אלו הם כמו סם ממכר.
וקל מאד ללכת אחרי מי שגורם לך להרגיש כל כך חזק ומוערך,
ולהתמכר אליו כמו היה איזה סם או אלכוהול שמטשטש את כל חושיך עד שכל מה שאתה רואה ושומע זה רק את הגורו שלך, שאומר לך, חזור ואמור - אתה עילוי!
אתה האחד לו חיכינו.

אז כן, יש דימיון גדול בין רבנים מחזירים בתשובה לבין גואל רצונים שאוספים אליהם נשים שכנראה מאסו בחיים שהכירו, במתכונת של המרדף היומיומי בלי להרגיש מוערכות על מי שהן והמאמצים שהן משקיעות.

זה לא יכול לקרות לכל אחד?
אני חושבת שזה יכול, אם האדם, כל אדם, נמצא במקום הלא נכון ובנקודת שפל בחייו, זה בדיוק המקום שזה עלול 'לתפוס' אותו ולקרות לו.

trilliane

Well-known member
מנהל
"זה יכול לקרות אם" = הצבת תנאי. לא כולם עומדים בו

ולכן זה לא יכול לקרות לכל אחד, ושוב, זה גם לא קורה לכל אחד. יש הרבה אנשים שמגיעים לשפל ועדיין לא מגיעים לכת או לא חוזרים בתשובה. יש עוד דרכים להתמודד עם קשיים בחיים. אני מבינה שלמי שהיה שם חשוב להרגיש נורמטיבי ולכן הוא רוצה להכליל את כולם בסירה שלו, אבל המציאות בפועל שונה.

RossieL

Active member
עוד דרכים להתמודד

בטח שיש עוד דרכים להתמודד.
כל אדם הוא אדם בפני עצמו עם יכולות וכוחות משלו,
כל אחד יתמודד עם סיטואציה זהה באופן שונה.
ועדין, כל אחד שמגיע למצב מסוים מוצא את עצמו במקום מסוים, ולא בהכרח שניים באותה סיטואציה יהיו באותו המקום.

את לא היית שם, את לא יודעת איך היית נוהגת,
ואם היית והצלחת לצאת בלי להיקלע למקום הנורא הזה, הכת, או הדת, כל הכבוד לך, אבל אל תשפטי אחרים ואל תזלזלי בהם.

[את מוזמנת לצפות בשני פרקי הסידרה הראשונים ששודרו אתמול.
זה כל מה שיש לי כרגע להוסיף]

trilliane

Well-known member
מנהל
נו בדיוק: לא הייתי שם ולכן זה לא יכול היה לקרות לי...

ואני מכירה אנשים אחרים שהיו "שם" (במקום מאוד קשה רגשית) וגם להם זה לא קרה ולא היה קרוב לקרות.
&nbsp
אני לא שופטת אחרים ולא מזלזלת בהם. אני רק יוצאת נגד הקלישאה הנוחה "זה יכול לקרות לכל אחד". זה הכול.
&nbsp
אני יודעת שאני יכולה לצפות בסדרה, היא לא כ"כ מעניינת אותי, מודה. אגב, מהביקורות שקראתי עליה, היא גם לא ממש מספקת תשובות או תובנות חדשות (כך טוענים אלה שצפו).

סויה 1

New member
אינטליגנטיות? ? וואלה...

אשה אינטליגנטית וחכמה,לא תקשור את חייה עם גבר דוגמת "גואל רצון".
מצטערת, אני לא מוצאת אצלן אינטליגנציה או חכמה יתרה.
בעיני, נשים אלה הו בעלות אופי חלש כנוע ותלותי,לרבות מהן מבנה נפשי חלש ורעוע...

למעלה