הסוד ההולנדי - עוד מיתוס שהתנפץ

ish50

New member
הסוד ההולנדי - עוד מיתוס שהתנפץ

אמש לאחר שידור הטקס המרגש מרחבת מוזיאון השואה בירושלים
הוקרן בערוץ 10הסרט
"הסוד ההולנדי" - סרטם הדוקומנטרי של אורלי וילנאי וגיא מרוז העוסקת בחלקם הפעיל של ההולנדים במכונת ההשמדה הנאצית. הולנד היא המדינה השנייה אחרי פולין שבה הושמד אחוז היהודים הגדול ביותר, עובדה שהוסתרה תחת הדימוי החיובי שיש להולנדים כחסידי אומות עולם. במסגרת הסרט אורלי וגיא מלווים את ניצול השואה אברהם רות, אחד הפעילים הבולטים במאבק על הפיצויים לניצולים, האיש שלמד עם אנה פרנק בבית הספר ושאיבד רבים מבני משפחתו בשואה.

אני בהחלט זוכר איך בילדותי תמיד שמעתי איך מעלים על נס את היחלצותם של ההולנדים האמיצים להצלת היהודים שחיו בארצם מציפורני הנאצים ימ"ש
ויחד עם זאת אני בהחלט זוכר גם שאחד השכנים אצלנו ,שהיה ניצול שואה באותה סביבה ,תמיד כעס כששמע זאת וטען נמרצות שמדובר בשקר גס ומוחלט
אך העדפנו להתעלם ולהתענג מסיפורים אחרים
וכעת התברר עד כמה צדק האיש - ועד כמה היו מנוולים אותם אזרחי הולנד שרובם הגדול שיתף פעולה בהתנדבות עם הנאצים וארגן בעצמו את הטראנספורטים ועוד גבה ברוב ניוולותו כסף מראשי הקהילה היהודית בהולנד למימון מישלוחי המוות למחנות ההשמדה
ימח שמם וזיכרם לעד
אמן
.

RossieL

Active member
50 ילדים

אתמול שודר הסרט ב YES "50 ילדים".
בשנים האחרונות אני ממעטת לצפות בתכניות המשודרות ביום הזיכרון.
המראות לא נעשים קלים יותר עם הגיל והשנים, ובכל זאת, משהו בשם הסרט משך אותי.
התרגשתי וחשתי גאוה גדולה על היותי חלק מהעם הזה שלמרות ועל אף, שרד והצליח להקים מדינה ולאום והמשכיות, למגינת ליבם של כל משנאינו והרוצים בהשמדתינו.

"יש גיבורים אמיתיים בעולם. רק שבדרך כלל הם לא עושים את זה עם רוח וצלצולים כמו גיבורים מדומים או בדיוניים.
כשרוב מדינות העולם בחרו להתעלם ממעשי השלטון הנאצי באירופה, גילברט ואלינור קראוס, זוג יהודים מפילדלפיה, הוא עורך דין והיא עקרת בית (הורים לבן ובת), היו גיבורים כאלה, שבשנת 1939 החליטו ביוזמתם ועל דעת עצמם לעשות מעשה ולנסות להציל ילדים יהודים מהמשטר הנאצי.
ב-3 ביוני 1939 הגיעו 50 הילדים באוניה לניו יורק, ואחרי קיץ בקייטנה משותפת עברו לגור אצל קרובים או אצל משפחות מאמצות. בעקבותיהם הצליחו לקבל ויזות ולהגיע גם חלק מההורים.
בני הזוג קראוס חזרו לשגרת חייהם בפילדלפיה וכמעט לא דיברו יותר על מבצע ההצלה שהגו וביצעו בהצלחה."

ish50

New member
בהחלט מרגש- והיו ללא ספק עוד הרבה מקרים דומים

שנעשו בתנעה ובגבורה רבה הרבה יותר
ובמיוחד יש להוקיר אזרחים לא יהודים ששמו נפשם בכפם וסיכנו ממש את חייהם ואת חיי כל בני משפחתם כשהסתירו יהודים בתקופת המלחמה הארורה ההיא
ואני בטוח שלא מעט מהם לא הסכימו להיחשף לעולם

puma141

New member
פוסט מעניין.

אבל מה שלא יהיה, ההכללה בו גסה....
אין לי ספק שמשני צידי המטרס, יש אמת.היו כאלה שבחרו לעזור, היו כאלה שלא.
אני חושבת שבמצב הזה לעשות הכללה זה עוול.

ish50

New member
אין ספק שעדיף לא לעשות הכללה

אבל אנחנו כידוע עשינו כבר הכללה עבור ההתנהלות של רוב אזרחי הולנד בתקופת השואה - ואף הערצנו את גבורתם הנעלה נוכח קלגסי הנאצים ימ"ש
ומסתבר שטעינו
כי לצערנו הרב , הסתבר , שבעצם רוב האוכלוסיה הנוצרית ההולנדית לא ממש עזרה
אלא להפך - הושיטה יד לצורר הנאצי בשת"פ עימו
ורק מתי מעט חסידי אומות עולם של ממש הפכו ללמד ווניקים אמיתיים ותבוא עליהם הברכה וההוקרה ללא גבול גם
ובכתבה הזו אפשר בהחלט להתרשם עד כמה ההכללה החיובית שלנו כלפי ההולנדים בתקופת השואה הנוראה היתה מוטעית ושגויה וחבל
כי כידוע לצערנו - אחוז הניספים מקרב יהודי הולנד היה גבוה ביותר יחסית לשאר מדינות אירופה - למעט פולין

puma141

New member
לא חושבת שעשינו הכללה.

תמיד נשמעו הקולות הספקנים. יש מצב שעכשיו זה מתברר כמשהו גדול
יותר שההולנדים לא עשו מספיק, או אפילו עזרו לנאצים. אבל תכלס?
מה זה משנה....ידענו אז, אנחנו יודעים היום יותר- והעולם כמנהגו. זה לא נותן כלום בסך הכל. אתה רואה גם היום את צביעות העולם והאדישות לנוכח רצח עם, לפעמים באותה שיטה- גזים. אף אחד לא נוקף אצבע.....גם מנהיג העולם אלק- מר אובמה, עשה כלום ואפילו הזיק לילדים הסורים בדרך אי הפעולה שלו והבריחה הצבועה מסוריה.
לצערי הגדול, זה כנראה העולם...ועוד אחרי הנסיון של השואה. היה כזה ונשאר כזה.

ish50

New member
מסכים בהחלט על צביעות העולם המונע אך ורק מאינטרסים

ולכן טוב עשינו שהקמנו מדינה על אפם וחמתם של כל שונאי ישראל באשר הם
המפעל הציוני הוא התשובה הנאותה ביותר לצביעות העולם
ושימותו הקנאים והציניקנים האובססיביים גם
וכמובן
ובמהרה בימינו גם

puma141

New member
ותכלס?

לא צריך ללכת כזה רחוק גם היום, גם ישראלים ממורמרים על החיים שלהם, שמעזים להכחיש את השואה, להיות מפיצי אנטישמיות מתוך שנאה עצמית.
קראתי על מוזיקאי שחי בלונדון, גלעד עצמון,
הוא ישראלי כזה...
אם לא הייתי בפון הייתי שולחת לינק. אם תרצה תקרא ולא תאמין שיכולים להיות כאלו יצורים ועוד מתוכנו.

ish50

New member
זו בדיוק הפואנטה

בין הכללה - ובין ציון יוצאי דופן
ההכללה באה לציין התנהלות המציינת רוב יחסי - לפחות
בעוד יוצאי הדופן מציינים את המיעוט הבטל בששים
ומסתבר שבסוגיה ההולנדית היתה במשך שנים רבות מעין הכללה שגויה שכביכול רובם בשורה תחתונה עזרו ליהודים במידת יכולתם בתקופת השואה
ובימים אלה התנפץ המיתוס הזה כשהתברר שאמנם היו בקרבם כמה חסידי אומות עולם שיבורכו על כך
אך הרוב היה ונשאר אנטישמי מגעיל וגזען מבחיל כמו בשאר המדינות סביב
עובדה

למעלה