אירוח בנושא היפנוזה

האם היפנוזה מתאימה לשחזור אירועי עבר?

מישהי שסובלת מרמה מתונה יחסית של דיסוציאציה, ככל הנראה בגלל אירועי עבר קשים, האם היית ממליץ "לחפש" את הזכרונות הטראומטים על מנת לעזור לפתור את המצב הדיסוציאטיבי, וכיצד נמנעים מזכרונות שווא?

היפנוזה

היפנוזה היא חדירה אל מתחת לסף ההכרה של המהופנט. כל מילה הנאמרת יכולה להפעיל שרשרת של אנגרמות המונחות שם, התוצאות יכולות להיות מיד או בעוד מספר שנים כאשר סביבה דומה תופסת מקום ולהפעילה בעוצמה. ולך תוכיח שאין לך אחות!

שיחזור אירועי עבר

שלום דאגני,
ברמה העקרונית, ההמלצה במצבים כאלה היא דווקא לא "לחפש" זכרונות טראומטיים- בדיוק מכיוון שגם אם המטפל מכיר ויודע את כל אמצעי הזהירות הדרושים- עדיין אי אפשר להימנע מהסיכוי שמדובר ב"זכרונות שווא".
סיבה נוספת היא כי יש הרבה חוכמה במנגנונים שמסייעים לנו לזכור ולשכוח , שכן לפעמים השכחה שומרת עלינו. השאלה המרכזית היא דווקא איכות החיים ומידת המצוקה בהווה. במקרים בהם המצוקה בהווה גדולה ואכן נראה שיש קשר למאורעות ספציפיים בעבר (וכן כמובן שההיפנוזה מתאימה לאדם עצמו)- אזי ניתן להשתמש בהיפנוזה לטובת חיפוש זכרונות ושינוי חיובי בהווה של המטופל.
אך, מכיוון שאין לנו שום דרך לוודא ב 100%, גם שנזכרים נשאר הספק שמדובר בזיכרון שווא, או לפחות בזיכרון שחלקו שווא. לא ניכנס לדיון בדבר האופן שבו הזיכרון עובד, השאלה המרכזית האם הזכירה יכולה להשפיע באופן חיובי על ההווה. וכאן אחד היתרונות הגדולים של ההיפנוזה, כשביל זהב למחסן הזכרונות ומשם לשינויים שונים...
במידת הצורך את מוזמנת להתייעץ עם איש מקצוע לגבי יעוץ יותר אישי... גם כאן, צריך להתייחס באופן ספציפי לאופי הזכרונות ולאופי המצוקה.

נפתלי אדרי
פסיכולוג, מטפל בהיפנוזה, CBT וטיפול דינמי (פסיכותרפיה) בילדים, מתבגרים ומבוגרים. קליניקה ברמת גן. לפרטים נוספים הכנסו לאתר [URL='http://www.nftd.co.il']www.nftd.co.il[/URL]

מאחר שלגוף האשה וגם לנפשה, כנראה, התפקיד הראשי והמכריע

ברבייה , עולה בדעתי לשאול (כמעט בטוחה שלא אקבל תשובה, ועכ"פ לא תשובה לענין): האם בהיפנוט עצמי אשה יכולה למנוע הריון?
האם בהיפנוט עצמי אשה יכולה להביא להפלה?

היפנוזה ופוריות

שאלה מעניינת, מדוע את בטוחה שלא תקבלי תשובה?
אולי יש תשובה שאת מעדיפה לשמוע? אני לא חושב שמישהו חקר את זה ברצינות אי פעם, אבל, ידוע כי לנפש חלק גדול מאוד בתהליכים גופניים, וכמי שעוסק בהיפנוזה אני רואה את הקשר העמוק והמרתק הזה באופן יומיומי. אחד התחומים בהם היפנוזה נמצאה כיעילה היא בטיפולי פוריות, וידוע למשל כי מתח נפשי בהחלט יכול לצמצם את הסיכוי להפרייה, וכן כי היפנוזה יכולה להעלות את הסיכויים להפריה. מהכיוון ההפוך, אני מאמין שאישה יכולה לצמצם (או למנוע) סיכויים להיריון- עקב מגוון של גורמים נפשיים.
אני לא מכיר הרבה מחקרים פסיכולוגיים בתחום הספציפי הזה אבל אני מניח שמדובר בסופו של דבר בשקלול של מספר גורמים (אופי ההפרייה, מוטיבציה והיפנוזה עצמית, רמות מתח נפשי, תזונה...) שלכל אחד מהם יכולה להיות השפעה מכרעת. מניסיון אישי כמטפל בתחום של היפנוזה ופוריות אני יכול להעיד שברוב המקרים בהם נתקלתי שנשים הרגישו שהן "מונעות מעצמן הריון" זה עלה כיותר קשור בתחושות אשמה, אבל- אשמה יכולה להוביל למתח וזה בהחלט יכול למנוע היריון... אז... מי יודע איך ולמה חיים מפסיקים או מתחילים?

נפתלי אדרי
פסיכולוג, מטפל בהיפנוזה, CBT וטיפול דינמי (פסיכותרפיה) בילדים, מתבגרים ומבוגרים. קליניקה ברמת גן. לפרטים נוספים הכנסו לאתר [URL='http://www.nftd.co.il']www.nftd.co.il[/URL]

אני חשבתי יותר בכיוון של הפלה ע"י כוונה נפשית, באמצעות

היפנוט עצמי, ואפשר גם מניעה בכלל של חריגת הביצית מן הזקיק, שוב ע"י היפנוט עצמי.
כמוכן אני יודעת שצוואר הרחם עשוי מלכתחילה כסביבה עויינת לזרעוני הזכר (חומציות, אם איני טועה, וכמוכן צמיגות), והנחתי שמצב נפשי עשוי להגביר זאת.
&nbsp
בעניין הפלה - לפני שנים רבות שמעתי שלביאות מפילות כאשר מופיע זכר תוקפני חדש. אם זה נכון, אין לי ספק שהמנגנון פה הוא ראשית כל נפשי.
גם חשבתי לי ששיטות המזרח הרחוק לשליטה רצונית בתהליכים נפשיים עשויות לתת לאשה כלים יעילים להשפעה על גופה ומניעת הריון, וכן להפלה.

Reyna91

New member
הנרתיק כולו ולא רק צוואר הרחם הינו חומצי

לא נגד הזרע, כמובן שלא שהרי המטרה של כל אורגניזם היא להעמיד צאצאים לשם הישרדות. החומציות נועדה להגן על גוף האישה מחיידקים וגורמים מזהמים אחרים. ולכן לגבר יש בלוטות (שהעיקרית בהן היא פרוסטטה) שמייצרת את נוזל הזרע שהינו בסיסי וסותר את חומציות הנרתיק ובכך מגן על הזרע. כך שגם אם נגיד והיו גורמים נפשיים שמגבירים את החומציות (בדרך כלל התזונה משפיעה מאוד על כך) היא לא הייתה פוגעת בזרע. העדות העצובה לכך היא נשים שנכנסו להריון במקרי אונס.

צואר הרחם מסנן את הזרעונים, רובם נלכדים ונשמדים שם.

אני חושבת שהגברת החומציות והצמיגות של צואר הרחם תביא לחסימת רוב הזירמה ומותם של מרבית הזרעונים.
&nbsp
כניסתן להריון של נשים מאונס הוא באמת נושא שעלינו לחקור ביותר, לדעתי.

ommerl

New member
שיטת המודעות לפוריות

זו שיטה שנותנת לאישה שליטה מודעת על הפוריות שלה- כניסה להיריון ומניעת היריון. אם אפשר לעשות זאת בעזרת מודעות אני משער שאפשר לעשות את זה ביתר קלות בעזרת היפנוזה (אם המהפנט מבין איך השיטה עובדת הוא יכול להוליך אותך את התהליך תחת היפנוזה).

האם היפנוזה אצל מטפל פרטי שונה מזו שמציעים בקופ״ח?

נניח כללית אלטרנטיבית?
ראיתי שי להם שירותי היפנוזה.

מה המחיר בד״כ בפרטי?
האם יש כלים שונים שנניח קופ״ח לא מאפשרת?

שירותי היפנוזה

לגבי שירותי היפנוזה בקופות החולים, השאלה המכרעת בעיניי היא מאיזה מקצוע מגיע המטפל וכמה זה מתאים לבעיה בה רוצים לטפל.
אני מניח שהקופה יכולה לתת לך את המידע הספציפי הזה בהתאם לפניה שלך. למשל לא הייתי ממליץ על רופא משפחה לטיפול בחרדה, אבל יש תחומים שרופאי משפחה יכולים להיות מצוינים בהם. כלומר השאלה היא מידת ההתאמה.
בנוסף, חשובה כמובן גם ההתאמה האישית- ה"כימיה" שנוצרת בין המטופל למטפל. לגבי טיפולים פרטיים המחירים מאוד משתנים ותלויים באיזור בארץ/מקצוע המטפל/...

נפתלי אדרי

האם היפנוזה היא בדכ כחלק מטיפול קצר מועד?

או שנפוצה בטיפולים ארוכי מועד. ואז חלק מהפעמים עושים היפנוזה ובחלק לא?

תוכל לתת דוגמאות לאיזה פעולות של המטפל יכולות לשקוע בהיפנוזה (האם מזיזים מטוטלת שבה מתמקד המטופל). ולחילופין שיטות לצאת מהפינוזה (הקלה באמצבעות כמו בסרטים) ?

איך אפשר לעשות היפנוזה על עצמך?
ואם כבר עושים - יש סכנה לא לצאת ממנה?

איך נכנסים ואיך יוצאים

שלום,
יש אינספור שיטות להיכנס להיפנוזה (מטוטלת בה מתמקד המטופל זה בד”כ בסרטים...)- כולן כוללות מיקוד של תשומת הלב- בנקודה, ברגש, בזיכרון, בתחושה, או בכל דבר אחר... ויש אינספור שיטות לצאת מהיפנוזה, בעצם כל סימן מוסכם על המטפל והמטופל יכול לשמש לכך: למשל פתיחה וסגירת אגרופים, צליל מסוים, או ספירה לאחור.
הנקודה החשובה היא שהמטפל לא "מצווה" על המטופל מתי להיכנס ואיך לצאת, אלא מדובר בתהליך של שיתוף פעולה.
לשאר השאלות התייחסתי למעלה...

נפתלי אדרי

GRAYhound38

New member
לגבי טיפול בחרדה

נאמר לי שבשיטת CBT ניתן לטפל אם החרדה היא ממשהו לא הגיוני למשל חרדה מכפתורים, מחטים, הקאה וכו'. אבל אם החרדה היא ממשהו הגיוני כמו לאבד מישהו קרוב, מוות במשפחה, פחד מחוסר יכולת לפרנס וכו'.. לא ניתן לטפל בשיטה זו.

איך זה עובד בהיפנוזה?
האם ניתן לטפל להקטנת או העלמת חרדות כאלו?

היפנוזה ו CBT לחרדה

שלום,
CBT נחשב לטיפול יעיל בחרדות שונות, וסיבת החרדה אינה משמעותית במקרה זה לסוג הטיפול. היפנוזה היא כלי טיפולי שיכול להשתלב בטיפול CBT או בטיפולים מסוגים אחרים.

העיקרון המרכזי , בCBT בהיפנוזה או בטיפול משולב, הוא להעלים- בדרכים שונות ומגוונות- את הקשר בין הגירוי שעורר את החרדה (כמו שציינת למשל כפתורים, מחטים, הקאה...) לתגובה הגופנית הלא נעימה. במקרים של פחדים מדברים הגיוניים (כמו לאבד מישהו קרוב, מוות במשפחה, פחד מחוסר יכולת לפרנס...) הרעיון הוא לא שלא תהיה תגובה גופנית ונפשית כלל, אלא שהיא תהיה סבירה ושאיכות החיים של המטופל לא תיפגע כתוצאה מהחרדה האוניברסלית הזו.
אז כן, בהחלט ניתן לטפל להפחתה או העלמה של חרדות כאלו.

לקריאה נוספת: היפנוזה רפואית במה היא יכולה לסייע

נפתלי אדרי

שאלה על היפנוזה

האם אפשר לעשות היפנוזה עצמית?
איך עושים זאת?
האם יש לך ספרים מומלצים בנושא? (לא בהכרח בשפה העברית.. גם אנגלית הולך)

היפנוזה עצמית

שלום,
כן, אפשר ומומלץ. איך עושים זאת? חשוב להקדיש זמן וללמוד את ההיפנוזה העצמית לעומק על מנת להגיע לתוצאות אפקטיביות.
ניתן כמובן גם לנסות ללמוד להפנט את עצמך דרך ספרים ותרגול... אם כי לצערי אין ספרים מספיק ענייניים וברורים שיכולים ללמד איך ניתן לבצע היפנוזה עצמית. אבל, אני ממליץ מאוד על כל מה שכתב מילטון אריקסון בנושא הזה, וכן על השיטה שפיתחה בתו- בטי אריקסון. אפשרות אחרת היא ללכת לטיפול, היפנוזה עצמית מתבצעת בכל טיפול בהיפנוזה.

נפתלי אדרי

פרטיות המטופל

האם המטפל יכול לגלות על המטופל דברים אישיים מאוד שהוא לא היה בוחר לחשוף לו לא היה במצב של היפנוזה? ברור שיש חיסיון רפואי אבל עדיין... מלחיץ

פרטיות ושליטה

לא!
לאנשים יש שליטה מלאה והם לא מספרים או עושים דברים בהיפנוזה שלא היו עושים גם במצב מודעות רגיל...
חוץ מזה, כמובן שעל המטפל חלים כללים אתיים והוא גם מחויב לשמור ולהגן על פרטיותו של המטופל.

היפנוזה- מיתוס מול מציאות

נפתלי אדרי

למעלה