לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1028810,288 עוקבים אודות עסקים

פורום יידיש

"געזען האָב איך ייִדישע ווערטער ווי פֿײַערלעך קליינע ווי פֿונקען, געצויגן פֿון פֿינצטערן אַרץ. געפֿילט האָב איך ייִדישע ווערטער, ווי טײַבעלעך ריינע, ווי טײַבעלעך ריינע, די טײַבעלעך וואָרקען און וואָרקען אין האַרץ" ... (משה קולבאַק).
ברידער און שוועסטער, אַזוינס האָט איר נאָך נישט געזען! "ײִדיש, ײִדיש און ווידער אַ מאָל ײִדיש" – דאָס איז אונדזער מאָטאָ. • דאָ וועט איר לייענען ײִדיש און וועגן ײִדיש. • דאָ וועט איר זיך טרעפֿן מיט ײִדישיסטן און ײִדישיסטקעס פֿון איבער דער גאַנצער וועלט. • דאָ וועט איר זיך נישט דאַרפֿן שעמען מיט אײַער מאַמע-לשון. • דאָ וועט איר זיך פֿילן אין דער הײם, אינטים און אײַנגענעם. • דאָ וועלן זיך די פֿאַרביסענע העברעיִסטן ברעכן צײן צו פֿאַרשטיין עפּעס וואָס. הקיצור, אַלע סיבות אין דער וועלט אײַנטײל צו נעמען אין אונדזער פֿאָרום. מיט כּבֿוד און דרך-ארץ, נועם סטאַריק, חיים לוי.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום יידיש

"געזען האָב איך ייִדישע ווערטער ווי פֿײַערלעך קליינע ווי פֿונקען, געצויגן פֿון פֿינצטערן אַרץ. געפֿילט האָב איך ייִדישע ווערטער, ווי טײַבעלעך ריינע, ווי טײַבעלעך ריינע, די טײַבעלעך וואָרקען און וואָרקען אין האַרץ" ... (משה קולבאַק).
ברידער און שוועסטער, אַזוינס האָט איר נאָך נישט געזען! "ײִדיש, ײִדיש און ווידער אַ מאָל ײִדיש" – דאָס איז אונדזער מאָטאָ. • דאָ וועט איר לייענען ײִדיש און וועגן ײִדיש. • דאָ וועט איר זיך טרעפֿן מיט ײִדישיסטן און ײִדישיסטקעס פֿון איבער דער גאַנצער וועלט. • דאָ וועט איר זיך נישט דאַרפֿן שעמען מיט אײַער מאַמע-לשון. • דאָ וועט איר זיך פֿילן אין דער הײם, אינטים און אײַנגענעם. • דאָ וועלן זיך די פֿאַרביסענע העברעיִסטן ברעכן צײן צו פֿאַרשטיין עפּעס וואָס. הקיצור, אַלע סיבות אין דער וועלט אײַנטײל צו נעמען אין אונדזער פֿאָרום. מיט כּבֿוד און דרך-ארץ, נועם סטאַריק, חיים לוי.
x
הודעה מהנהלת הפורום
המשך >>

לצפיה ב-'מאטקע חב"ד - מה זה ?'
מאטקע חב"ד - מה זה ?
04/12/2005 | 22:21
7
3
הזדמן לידי ספר בדיחות יידי, בשם מאטקע חב"ד. אני מבין שיש כמה גירסאות לדמות הזו. מהי דמות זו ? האם זה איזה מין הרשל'ה אוסטרופולר ? האם הוא קשור לחב"ד אכשהו ? או שאני כלל לא בכיוון ...
יידיש >>
לצפיה ב-'כמדומני שאין קשר.'
כמדומני שאין קשר.
05/12/2005 | 02:06
6
2
הקדוש מבטן אלתר דרויאנוב מרבה להביאו, ומשם משמע שמוטקה דנן חי ופעל גדולות ונצורות בוילנה דווקא. מכאן שאין לחושדו בריבוי אהדה לחסידות זו.
וכל זה בדרך אפשר, ולעניות דעת, ותן לחכם ויחכם עוד.
יידיש >>
לצפיה ב-'תודה'
תודה
05/12/2005 | 09:09
4
2
בכל מקרה אני נתקלתי בשמו רק השבוע. בחיפוש אחריו בגוגל (בתעתיק לועזי) , אני מוצא הרבה קישורים הקשורים אליו. באחד מהם הוא מופיע בבדיחה המופרסמת, המיוחסת דווקא לחברו הרשל'ה :

Here is an example of M. Chabad's humour: M. Chabad walked into an inn and told an inn-keeper to treat him to dinner, since otherwise he would do what his father did. Well, the inn-keeper gave Motke food and when he was through with eating, the keeper asked: "Tell me, Motke, what did your father do?" - "He went to sleep hungry,"- answered Motke.
יידיש >>
לצפיה ב-'מוטקה חבד הוא דמות קומית אגדית'
מוטקה חבד הוא דמות קומית אגדית
<< ההודעה הנוכחית
05/12/2005 | 09:33
3
12
מקבילה להרשלה אוסטרופולי. יש סיפורים המשויכים לשניהם. אחד הספרים שיצאו נקרא: הערשעלע אסטראפאלער און מאטקע חב"ד : זייערע אנעקדאטען, וויצען, סצענען און שטוקעס / ניי-בעארבייטעט פון מ' שטערן. [ניו יארק?] : סטאר היברו בוק קאמפאני, [תש"י?].
יידיש >>
לצפיה ב-'בגיליון 49 של טעם-טעם'
בגיליון 49 של טעם-טעם
05/12/2005 | 11:59
1
3
יש מאמר נחמד עליו, לפני שבועיים למדנו אותו בשיעור בבית שלום עליכם.

הגליון מומלץ מאד !!
יידיש >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'תודה על המאמר !'
תודה על המאמר !
05/12/2005 | 12:45
3
והגליון המעניין.

במאמר מובאת השערה, שלא רציתי לכתוב, לפני שאני רואה לכך הוכחה כתובה.

שמוטקה חבד (או כאבאד) - היה לץ בסביבה מתנגדית מובהקת, וכינויו נעשה על מנת לעשות צחוק וליצנות מחסידי חב"ד. וכמו שאמר קהלת - "אין חדש תחת השמש"...
יידיש >>
לצפיה ב-'"שטוקעס"?!'
"שטוקעס"?!
09/12/2005 | 00:54
4
הזכרת לי עכשיו את המבט בעיני אבא שלי כשהוא שמע פעם את המילה "שטונקט" מחב"דניק ממוצא רוסי.. (כמובן, שאבא שלי יודע מה שטינקט, א שטונקט איז שוין א נייע זאך, א רוסישע משוגעת..)
יידיש >>
לצפיה ב-'לפני שקראתי את שאר התגובות-'
לפני שקראתי את שאר התגובות-
09/12/2005 | 00:48
3
זה שהוא חי בווילנא אינו ראי`. ווילנא היתה אמנם מבצר של `מתנגדים`, אך קהילה חב"דית חי` ובועטת (בעיקר נבעטת..) היתה בה גם היתה. אינני יודע אם המאטקע הזה דמיוני או מבוסס על דמות אמיתית.
יידיש >>

הודעות אחרונות

13:59 | 02.11.18 רינגו12
13:00 | 01.11.18 DalaGStanator
09:39 | 16.09.18 1 מזמושץ
10:32 | 13.09.18 Judy 1
14:01 | 03.09.18 Judy 1
14:14 | 28.08.18 Judy 1
15:03 | 22.08.18 Judy 1
12:35 | 16.08.18 יענקל בער
00:29 | 05.08.18 צביקה138

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ