פתגמים מבית אבא - 2 -

juddy

New member
איך וועל אויך צוגעבן...

זי איז זיס ווי די גאל

juddy

New member
איך וועל אויך צוגעבן...

זי איז זיס ווי די גאל = אחת שהיא מתוקה כמו כיס המרה

juddy

New member
א י ז ה א ו צ ר

עכשיו הצלחתי לפתוח ולראות את האוזף המכובד. אני מברכת ומקווה שיתווספו עוד... יש לי גם להוסיף כמה...ארכז ואביאם . תודה על עבודת הקודשץ

פתגמים מבית אבא - 2 -

ווערטאלעך פון טאטנ'ס –היים. לקט שני. 1- א געשאנקען פערד קוקט מען נישט די ציין. [סוס חינם, לא בודקים לו את השיניים] על מתנה שקיבלת אל תתמקח. 2- א קושן אויפגעטרענט אויפן ווינד. לויף נישט נאך די פעדערן. [ כר שנפרם ברוח , אל תרדוף אחרי הנוצות] אמירה, בזכות הצמדות לעיקר, שהרי אם תרדוף אחרי הנוצות, ספק אם יישאר לך כר. תפור אותו קודם. לפני שאת פותח במרדף אחרי הנוצות. 3- ווער עס מאנט זיך ירושה געלט, קען באצאלן קבורה געלט. [מי שתובע דמי ירושה, עלול לשלם דמי קבורה] חמדנות יתר עשויה שלא להשתלם. 4 - אז דער נאר איז מיינער מוז איך אים באשיינען . [ כשהטפש הוא שלי, עלי לייפות אותו] לפעמים אתה נאלץ לייפות דברים, מחוסר ברירה. לא להוציא את הבושה לציבור הרחב. 5 – אז מען דארף דעם גנב, שנייט מען אים פון די תליה. [כשנצרכים לגנב, חותכים את חבל התליה] הצדקת מעשה של "אין ברירה" 6 - אז ס'איז נישטא קיין פיש, איז הערינג אויך א פיש. [באין דגים גם בדל דג-מלוח , דג.] באין ברירה מסתפקים במה שיש. לכך היו מוסיפים : בשעת הדחק, א פארץ איז אויך א קאק... 7- אז מען קען נישט אריבער, גייט מען ארונטער. [אם אינך יכול לעבור מעליו עבור מתחתיו.] ההתחכמות היהודית האופיינית, איך להתגבר על מכשול. 8 - אזוי איז ווען דער רעבע שדכן זיך מיט דעם בעדער. [ כך זה נראה כשהרב משתדך לבלן בית המרחץ ] אי התאמה קיצונית. שידוך בלתי אפשרי. 9 – אזוי ווי דו וועסט זיך בעטן , אזוי וועס'טו שלאפן. [ כפי שתציע את מיטתך כך תישן] בהשאלה: אפשר לומר תאכל את מה שתבשל. 10 – אז ער קען נישט אריין דארך די טיר. גייט מען דארכ'ן פענטסטער. [אם לא ניתן לו להכנס דרך הדלת, ינסה להכנס דרך החלון.] כינוי , בדרך כלל, לנודניק, שמנסה לחדור לבית שם הוא איננו רצוי. לא אוכל לסיים את הלקט הזה , מבלי להתייחס לפתגם שהביאה matanpt : די ליבע ברענט אזוי ווי א נאסע שמאטע. ** אויב אזוי, בין איך אין געברענטע צרות...

Chava568

New member
../images/Emo42.gif איגנאץ ברנשטיין

הרבה מהפתגמים עליהם גדלנו באים מהאיש הזה, שכתב הרבה מאד ביטויים ואמרות ביידיש שכולם משתמשים בהם... נדמה לי ששם הספרים שלו "יודישע שפריכווערטער און רעדענסארטען". הספרים יצאו בוורשה ובקרקוב ומצויים בספריות. הייתה פעם תכנית רדיו שלימה שהנחה דן כנר על הביטויים ואמרות שלו, שווה למצוא, חייםלוי?

juddy

New member
קובץ ניבים-משפטים

היש אפשרות לצרף את כל האמרות כאן לקובץ? אני יודעת שקיים הספר של גורי עם כאלפיים ניבים - משפטים ובכל זאת היה נחמד לו היה קובץ של ניבים שהועלו כאן ורוכזו לקובץ. לי יש גם כמה ניבים-משפטים שבזמנו קראתי להם "פניני זלדה"... אני רוצה לקרוא בעיון את כל החומר בנדון ולכשארה שמה שיש ברשותילא קיים כאן אוסיפן. בקיצור מה דעתך על ההצעה שלי? ואם היא קיימת כבר, אודה לךבאם תדריך אותי כיצד ללקטן (מלבד להעתיקן כל פעם קצת...עוד קצת..) אני חושבת שהרעיון והחומר שאתה מעלה הוא אדיר. זה מחזיר אותנו לבית אמא ואבא. לשורשים שלנו. איך אומריך? יישר כח....אז יישר כח ג ד ו ל.

ישר-כוח חיים פאר די "פתגמים"

וואס ער האט אזוי גוט צוזאמענגעקליבן און אויך איבערגעזעצט און מפרש געווען אייניקע. ממש א מחיה פאר די אויגן. חיליך לאורייתא! איך מוז צוגעבן אויף דער שפריכווארט "ווי גאט אין פראנקרייך", אז מיר איז באקאנט דעם אויסדרוק "ווי גאט אין אדעס", און ווי עס פארשטייט זיך איז נישטא קיין גאט אין אדעס, די גויישע שטאט!

חייםלוי

Member
מנהל
../images/Emo51.gif אָבער נישט איך האָב זיי

צוזאַמענגעקליבן נאָר אונדזערע טייַערע פֿאָרומיסטן.

א ביסעלע "פארטייטשט און פארבעסערט"

הוספתי כמה תרגומים, הערות ותגובות משלי, לפתגמים, שהובאו כאן, ע"י חברי הפורום. - אַז ס'קומט דער באַשערטער, ווערט דאָס מיט צוויי ווערטער. [בן הרב] [גזירת הגורל נחתכת בשתי מלים] באשערט = ארוע בלתי נמנע, גזירת גורל, אשר יגורתי. טראומה. מי, שגוזר גזירות הוא השם אלוקינו, שהכל נעשה בדברו. "שתי המלים" - לדעתי = דבר השם. "ויאמר אלהים" [בראשית, פרק א'] = - איין שוואַלב קען דעם זומער נישט ברענגען. [ווירקליך] מוכר בעברית. [כ- סנונית אחת, איננה מבשרת את האביב] = -איינס געהאַלט און צוויי באַהאַלט. [ווירקליך] [אחד אחוז, השני גנוז] רוצה לומר: אל תגלה את כל הקלפים שברשותך. = - וואס אַלטע קייַען , יונגע שפּייַען. [ווירקליך] מוכר לי כ : וואס גרויסע קייַען , קליינע שפּייַען. [מה שהגדולים לועסים, הקטנים יורקים.] מה שהמבוגרים מלהגים, הצעירים מסגירים. = - אַליין איז אַ נשמה ריין [minci ] [התבודדות מטהרת את הנשמה] כמאמר השיר ? "חפשי זה לגמרי לבד " = - אַלע טעג גייען נישט אַוועק אין איין טאג. [ווירקליך] [ההיסטוריה איננה חולפת ביום אחד] אמר על כך, כבר, שימון [פרס] : את העבר, גם אלהים, לא יכול לשנות. = - אַלעס אין איינעם איז נישטאָ בייַ קיינעם [ווירקליך] [הכל יחד, אין לאף אחד] להיות גם יפה, גם חכמה, גם עשירה, גם בריאה, גם צעירה, והעיקר שתרצה אותי !... מישהו מכיר ? = - גאָט זיצט אויבן און פֿאָרט אונטן. [ווירקליך] [השם, יושב למעלה ונוהג למטה] ככה זה כשאתה הבוּש של העולם. = - דער מיזיניק גייט גלייַך נאָכן בכור.[נועם] [צעיר הבנים בא אחרי הבכור.] זה הסבר ידוע של הפסיכולוגים. למה הבן האמצעי, הוא בעייתי. מתעסקים עם הבכור מתעסקים עם הצעיר. מזניחים את זה שבאמצע... קומט ער ארויס צודרייט... = - האַנדלשאַפֿט איז קיין ברידערשאפט. [ווירקליך] [סחר, איננו אחוות אחים] הקרטוריון היחידי במסחר הוא עסקי, דהיינו עשיית רווח. כמאמר הסוחרים: פשטתי רגל, נשארתי לאנחות, בגלל ההנחות. = - ווען וועט די קאַץ קומען איבערן וואסער [ווירקליך] מוכר לי כ "ווו אזוי, קומט די קאץ איבערן וואסער ? [הכיצד יעבור החתול מעל למים?] ביטוי תמיהה, משהו שאיננו מתיישב עם ההגיון. תעלומה. = - יעדער שמויגער פֿאַר זיך טויג ער. [ווירקליך] [כל לא יוצלח - בעבור עצמו – הוא מוצלח] למשל, בעל מקצוע העושה עבודה רשלנית. אך המחירים, שהוא גובה, מרקיעי שחקים. = -אַז איך זאָג, זאָג איך. [בן אהרון] אתקן ברשותכם : אז איך זאג צו, זאג איך. [כשאני מבטיח אזי אני...מבטיח.] מסוג האמירות שאפשר לכנותן: " בקשתך נרשמה על הקרח" אין לי כוונה לקיים אותה... = - מאָרגן נאָך דעם קוגל. Ora11 [מחר אחרי הקוגל] בוקרה פיל מישמיש. שכח מזה. = - מיט אַ קאָפּ פֿון פּוטער קריכט מען נישט אין דער זון. [ווירקליך] [עם ראש מחמאה, לא זוחלים בשמש] והיו מוסיפים אבותינו : מיט אן אייזענעם קאפ גייט מען נישט אויפן רעגן. [עם ראש מברזל לא יוצאים בגשם] ער ווערט פארזשאווערט [הוא מחליד] = - משה, איך בין א גרעק, גיי זיך מיך ווי די וועלט האָט אַן עק. [ווירקליך] מוכר לי כ :די וועלט איז גרויס אן א'עק. משה זוכמיר כ'בין א גרעק. [העולם גדול עד אין קץ, משה חפשני אני יווני.] והיו מוסיפים : איך בין אין דרעק. [שקוע בצואה] מעולם לא קיבלתי הסבר מניח את הדעת לאימרה הזו. יש לי חשד, שהיה כאן רמז להתייוונות. = חזרה בשאלה ?. = - עס טוט זיך אויף טיש און אויף בענק. [ווירקליך] [מהומה גדולה על על השולחנות ועל הספסלים] רמז ל"עיסוקיהם" האמיתיים של באי בית המדרש ? = - עס טוט זיך בייַ איר, ווי בייַ די קו אין מויל. [ווירקליך] [הפעילות אצלה, כמו בפה של הפרה] רמז, לפעילות מוגברת מסוג מסויים ? = - עס טוט זיך ביי איר ווי בייַ די רעביצין אין בעט. [ווירקליך] [הפעילות אצלה, כמו אצל ה'רבנית' במיטה] כנראה, שאין אצלה פעילות גדולה מדי... = - ער איז געבוירן געוואָרן מיט די הענט אַרויף [ווירקליך] מוכר לי : מיט די הענט אַרויס. [נולד, כשידיו פשוטות קדימה לפנים. ] קבצן מלידה. = - ער איז פֿון נעמירוב ( = ער האט ליב צו נעמען). [ווירקליך] [נולד בנמירוב] משחק מלים : נעמירוב עיר מפורסמת ברבניה - בפולין. נעמ...= לקחת. משהו דומה ל'הונגרי' אצלנו. זה המעשן סיגריות ... "הואקונה" [הוא - קונה] = - ער איז נישט קיין גרויסער חכם און נישט קיין קלייַנער נאַר. [ווירקליך] [הוא לא חכם גדול, מאידך, גם לא טיפש קטן.] היה נהוג לומר אצלנו, בבית אבא: אלהים איננו מקפח אף פעם. למשל אדם צולע. [א לומער] אלהים קיפח אותו אמנם, ברגל אחת קצרה. אך מאידך, חנן אותו ברגל שניה, ארוכה... = - ער איז נעבעך גאָט די נשמה שולדיק. [ווירקליך] [חף, האומלל, מכל עווון] משהו בסיגנון : א צדיק אין פעלץ [עוטה עור הצדיק] תרצו ? "זכאי- זכאי- זכאי" ואם "בעל הדבר" קורא את הפורום, אני "יוצא בחוצה". = - ער זעט אויס ווי נישט אויסגעזען. [ווירקליך] [הוא נראה, כ"בלתי נראה"] מזכיר לי את אימרתו הידועה של צ'רצ'יל על קלמנט אטלי. [ראש ממשלה שנבחר במפתיע במקומו] - " ליד הבית, ברח' דאונינג 10, [משכן ראשי ממשלות אנגליה] עצרה מכונית ריקה...ואטלי יצא ממנה...." זהו עד כאן בפינה לשיפוטכם. טייק איט אור ליב איט. [תרצו תאכלו] ...
.

harms

New member
ישר כוח, בן אהרון ../images/Emo70.gif

האסטו גמאכט א גרויסע ארבעט. פון יידען שפריכווארט האסטו געמאכט א גאנצע דערצילונג. א דאנק
און אויף רוסיש זאגט מען (מיין באבע האט געזאגט) "די ארבעט גייט ניט צו וואלד" = כל עבודה משתלמת בסוף.

חייםלוי

Member
מנהל
../images/Emo47.gif ../images/Emo140.gif אכלנו ומתעדכן בקובץ

הפתגמים הנמצא בראש הפורום.

ora11

New member
נן אהרון i take it ../images/Emo51.gif../images/Emo47.gif

בן אהרון איזה אוצר נהנתי לקרוא ונזכרתי בבית.

אוצר ממש ../images/Emo47.gif

"א ווארעם אין כריין" דערמאנט מיר פארשטייט זיך די באקאנטע שפריכווארט "ער לעבט ווי א ווארעם אין כריין" - משמע ער לעבט אין זיין גריבל און ס'דוכט אז דאס איז דאס גאנצע וועלט. ווי שלעכט און ביטער עס איז אים איז דאס ווי א גן-עדן ווייל עס ווייסט נישט אז ערגעץ אנדערש איז פאראן בעסערס.

juddy

New member
א ווארעם אין חריין

מיין מאמע פלעגט מיר אויך געבן דעם ביישפיל... ס'איז טאקע אזוי... דער ווארעם מיינט אז דער חריין איז דער זיסטער פלאץ אין דער גאנצער וועלט. אויף ווידער זעהן.

למעלה