השוואת מחיר

scala10

New member
השוואת מחיר

ניתן צו פירוק שיתוף על נכס מקרקעין באמצעות ביהמ"ש לענייני משפחה. בוצעה הערכת שמאי, פורסם הנכס, אנשים באו לראות את הנכס והגישו הצעות.
לאחר שיקבע זוכה בהתמחרות, על כונס הנכסים לאפשר לבעלי הנכס הזדמנות להשוות את מחיר הקנייה ולפדות את הנכס במחיר הזוכה.
1. מסיום ההתמחרות אל מול צד ג', מהו הזמן המינימלי על פי חוק אשר כונסי הנכסים צריכים ליתן לבעלי הנכס על מנת לשקול ולהחליט אם הם אכן מעוניינים להשוות המחיר.

2. באם הכונסים דורשים תשובה מיידית בסיום ההתמחרות אל מול צד ג', מה האמצעים העומדים לבעלי הנכס על מנת לקבל ארכה לתת תשובתם ?

3. האם בעלי הנכס יכולים להתנות תשובתם בכך שהכונסים יקבעו לצדדים מהו מועד פינוי הנכס, מהו מועד תשלום תמורתו לקופת הכינוס, ואיזו תכולה נשארת בבית ?

4. אילו פרמטרים נוספים צריך בעל הנכס לדרוש מהכונסים לדעת טרם מתן התשובה ?

5. איך פותרים "תקיעה" בכך שבעלי הנכס מתנים תשובת האחד בקבלת תשובתו של בעל הנכס השני ?

6. האם יש אפשרות שבעלי הנכס ידרשו כי את התשובה האם מעוניינים להשוות את המחיר, יתנו בעלי הנכס לבית המשפט לענייני משפחה ?

מכירת דירת מגורי בני זוג בבית משפט למשפחה

1) אין זמן מינימאלי, צריך לסיים ההליך כמה שיותר מהר בהתאם לפרוצדורה הנהוגה: שמאות, פרסום, הצעות מחיר, התמחרות, מכר, אישור בית המשפט, העברת זכויות, הגשת דו"ח סיום הליכי כינוס לבית המשפט.

2) בדרך כלל הכונסים הם עורכי הדין של בעלי הנכס ולכן הם יכולים להסכים ביניהם על מתן אורכה. במידה והם לא נותנים אורכה, ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה מתאימה. בשים לב שבית המשפט יתערב רק אם הכונסים לא מבצעים את תפקידם והוא לא מהווה "גננת" לכל בעיה ש"צצה" בהליך הכינוס.

3) בעלי הנכס יכולים להתנות, אבל תפקיד הכונסים למכור את הנכס כמה שיותר מהר במקסימום מחיר ובהתאם לשומה ואין הם מחוייבים ל"גחמות" בעלי הנכס.

4) הפרמטרים הם: מחיר השומה והמחיר בהתמחרות.

5) כאשר העסק "תקוע" פונים ל המשפט בבקשה מתיאמה.

6) שוב זה תפקיד הכונסים ורק אם אין הסכמה פונים לבית המשפט למרות שיש גם כאלה שבכל דבר פונים לבית המשפט.

scala10

New member
היכן מידת הצדק

תודה על תשובתך עודד, אני מבין שאין זמן מינימאלי, אבל הכונסים אמרו שהם ידרשו תשובה מיידית מבעלי הנכס בסיום ההתמחרות מול צד ג'.
ואני שואל, מהו זמן סביר שחייבים הכונסים לתת לבעלי הנכס גם אם אין הסכמה ביניהם - על מנת לבחון האם הם יכולים לגייס את הכסף או לא ?
בכל זאת הצדדים הם לא בנק, האם תוכל להמליץ כיצד להתמודד עם מצב כזה (שבו רוצים כמה ימים לחשוב ולבדוק) ?

יכול להיות מצב שצד אחד לא רוצה לקנות, והעו"ד של צד שני גם לא מעוניין להתעסק עם זה יותר מידי, ואז הלקוח שמעוניין לחשוב מעט
ולבדוק – נופל בין הכסאות (בכל זאת בית המשפט אילץ כינוס על הצד שרוצה אולי לקנות) – איפוא מידת הצדק ?

האם יש תהליך בו מצהירים בפני הרוכשים - טרם ההתמחרות מה כן נשאר בנכס ומה לא ?

שאלה נוספת, ארונות הצמודים לקירות או מחשב השקיית גינה לבית פרטי – הינם על פי חוק חלק מהנכס הנמכר (הצדדים אינם מסכימים ביניהם) ?

מידת הצדק?

לא מובן המושג מידת הצדק בהקשר הנדון.
מטרת כינוס הנכסים הינה למכור את הנכס במהירות האפשרית ויעלות. המצב אותו אתה מתאר מהווה סרבול של הליך הכינוס. את כול התכנונים של הסכום העומד לרשות מי מבעלי הנכס שרוצה לרכוש את הנכס יש לעשות עוד בשלבים מוקדמים של הליך הכינוס ולא לאחר סגירת ההתמחרות מול צד ג'.

פרק זמן סביר הינו זמן/מושג ערטליאי, בהליך זה מדובר בתקופה קצרה שלא תסרבל את הליך הכינוס ולא תגרום לצד ג' ל"התחרט" על רכישת הנכס או שיגרמו לו נזקים.

לעניין המיטלטלין בדירה: זה עניין למו"מ בהסכם המכר. רוצה הקונה או לאו. בעקרון הנכס נמכר נקי ממיטלטלין ומאדם.

scala10

New member
צדק - לעניין זכות ראשונים

מידת הצדק ביחס להקניית זכות ראשונים לבעלי הנכס, שהרי עד אשר לא נסגרה ההתמחרות מול צד ג' הם אינם יודעים
במדוייק מה סכום הכסף שיהיה עליהם לגייס על מנת לממש את הזכות המוקנית להם בחוק.

האם צד ג' יכול להתחרט ואינו מחוייב לרכישת הנכס במצב בו לצדדים ניתן פרק זמן של שבוע לתת תשובה האם הם רוצים
לממש את זכותם (זכות ראשונים) ?

לעניין המטלטלין, ארון קיר - המוצמד לקיר הינו מטלטלין או חלק מהנכס בהגדרה ? בפרסום הכינוס נכתב שהנכס נמכר במצב As Is,
מה הכוונה בזה ? האם אני יכול לקחת את ארונות הקיר, מחשב השקיה, קמין וכו' ? ההגדרה מטלטלין אינה ברורה ?
איני רואה הבדל בין מטבח לארון קיר חדר שינה.. אני מפספס משהו ? כעקרון קבלן לעיתים מוכר בית ללא מטבח גם, אז היכן הגבול
של מה נשאר לרוכש ומה לא ?

הסכם המכר מבוצע לאחר ההתמחרות אני מניח.

מכירת נכס בכינוס

נראה כי אבדת כיוון.

1) ההתמחרות נגמרה באותו היום כאשר היא נעשתה מול כל המציעים שהתמודדו על רכישת הנכס.
2) במעמד ההתמחרות היתה לכם את זכות הראשונים להשוות את ההצעה או להעלות עליה ולא לחכות עד שתגמר עסקת המכר.
3) הנכס נמכר כמו שהוא (AS IS) . אם תהיה הסכמה מצד רוכשי הנכס שתקח על חשבונך מיטלטלין כאלו ואחרים אז דינה ככול הסכמה ויש לרשום אותה בהסכם המכר.
4) ההגדרה מיטלטלין מאוד ברורה (ציוד שניתן לניידו ולא צריך בשביל לניידו ל"שבור" את הנכס או קירות של הנכס.
5) אין כל קשר בין רכישת דירה מקבלן לרכישת נכס בכינוס.
6) הסכם המכר נעשה לאחר ההתמחרות.

scala10

New member
בקשה אחרונה להבהרה

ראשית, תודה על הבהרתך, היא מסייעת להבנת התמונה כולה.

ככל שאני מבין מדבריך, זכות הראשונים מוגבלת לנקודת הזמן בה הסתיימה ההתמחרות, ואין נותנים אורכה (של מספר שעות/ימים)
לבעלי הנכס לשקול האם ברצונם להשוות – תשובתם חייבת להינתן מיד בסיום מעמד ההתמחרות - האם אני מדייק ?

עסקת המכר – מסתיימת עם סיום ההתמחרות ונתינת הזדמנות ל"זכות ראשונים" – ואין אפשרות להאריך אותה לכמה ימים מסיום
ההתמחרות - האם נכון ?

כאשר נכס נמכר AS IS, משמעו כי הנכס נמכר על כל מטלטליו ? או משמעו שהנכס נמכר לא כולל מטלטליו ?

מכר בכינוס

התשובה לשאלה הראשונה היא כן.
התשובה לשאלה השנייה היא כן. גם לצד ג' הקונה יש זכות לוודאות.
התשובה לשאלה השלישית היא כן.הנכס נמכר כמו שהוא, אולם ניתן בהסכם המכר להתנות אחרת.

למעלה