מאוסף כלי העבודה

כ חיים

New member
מאוסף כלי העבודה

כאשר אני בוחן את אוסף כלי העבודה אני יכול להבחין בהם כלים של מלאכות שהולכות וכלות מן העולם. מלאכות אשר בילדותי היו נפוצות מאד ובכל פינה בעיר וגם בכפר פגשת בהן. מלאכות כמו נפחות, עבודות נחושת, סנדלרות, חייטות, רצענות ועוד ועוד.
השבוע תוך כדי חיטוט באוסף הכלים נתקלתי בחלק מן הכלים אשר שימשו את הסנדלרים בעבודתם והחלטתי לשתף גם אותכם בתמונות של האוסף הצנוע של כלי עבודתו של הסנדלר אשר ברשותי שעיקרם סדנים בשימוש הסנדלרים ומעט כלים אחרים. בהזדמנויות אחרות אציג כאן כלים ממלאכות נוספות אשר הולכות ונעלמות מן העולם, הנמצאים ברשותי.

כאן מקבץ של סדנים שהיו בשימוש הסנדלרים. דוקא הסדן התלת ראשי המוכר והידוע לכולם נחבא הפעם אל הכלים ולא מצאתיו בין שאר הכלים. יום אחד כאשר אעשה שם סדר ודאי אמצא אותו.

כ חיים

New member
סדן נעוץ בתוך גזע עץ

סנדלרים כפריים נהגו לנעוץ את הסדנים בתוך גזעי עצים אשר שימשו בסיס איתן לסדן.

כ חיים

New member
סדן נוסף

גם סדן זה נעוץ בתוך גזע עץ. אם איני טועה, סנדלרים ערביים אשר נדדו בין הכפרים בא"י בימים עברו נהגו להשתמש בסדנים נעוצים בגזעי עצים.

כ חיים

New member
סדן שהגיע לידיי לאחרונה

סדן נעוץ בגזע עץ אלא שהפעם העץ מעובד יפה והעיבוד של הסדן כולו יותר מוקפד.

כ חיים

New member
כלים נוספים מבית מלאכתו של הסנדלר

סוג של מגרדים בהם גרד הסנדלר את העור והחליקו.

אמנון אלבז

New member
מנהל
תודה רבה חיים

המגרדים או איך שקראת להם...היו כלים דומים שלמיטב זיכרוני נקראו מגהצים ובהעזרתם נצבעו שולי הסוליה בצבע התואם לנעל, את המגהץ היו מחממים על להבה ומניחים אותה על גוש שעווה צבעוני שהיה אוגר שעווה צבעונית ואחר כך היו מורחים את שולי הסוליה והעקב.
&nbsp

כ חיים

New member
כלים שהצגתי כאן בעבר

כלים שהשתמשו בהם סנדלרים ובורסקאים במזרח התיכון בתקופת התורכים.
כלים אלו העשויים מפליז וברזל שימשו כנראה להידוק ושיטוח העור ששימש להכנת נעליים וסנדלים.

broadaxe

New member
הכלים הללו שימשו גם במטבח, לריכוך בשר

אבל תפקידם הראשי אכן לעבודות בורסקאות. היה לי אחד כזה שקדחו לו חור קשירה בראשו והפכו אותו לאנך, ועוד אחד מאוחר יחסית שנעשה בעבודה טכנית משני חלקים שהוברגו יחדיו.

ז ק ו

New member
יפה מאוד!

תמיד נעים לראות שוב ולהזכר בכלים שאת אוסף בשקדנות.
הסדן הנחבא אל הכלים [בחבאה
] מצורף כאן כזה. (כבר כיכב בפורום).

למעלה