חוויותיי מחנויות אספנות תל אביביות והמכירה הגדולה

חוויותיי מחנויות אספנות תל אביביות והמכירה הגדולה

שלום לכולכם ולהדי כמובן שגרם לי להתחיל לחסוך לאחת ממכוניות היוקרה שצילם ובינתיים החסכון שלי עומד על 4.60, לא... בעצם קניתי בורקס פיצה. מתחילה לחסוך עם 60 אגורות כרגע והזרוע לבורקטיטס עוד נטויה!

אז, ישבתי הבוקר לעיין בפריטים שירשנו לאחרונה.
קופסא בגודל בינוני עמוסה במטבעות 5 מיל. כמה מטבעות 100 מיל משנים נדירות. שטרות ישראלים, זה עם פסים, זה בלי פסים, ררב.
דייגי, ספרי תורה עתיקים ועוד.
וכמובן, שטרות ומטבעות גטו שמחזירים אותי לטקסי בית הספר ולכאב העצום (עד כמה שפולניה יכולה להרגיש כאב) שהרגשתי.

ואז נזכרתי בפעם הראשונה שקרוב משפחתי (המוריש) העניק לי פריטים. "אני אהפוך נקניקיה כמוך לאספנית מדופלמת" אמר.
להבדיל מקרובי משפחה מתחשבים (שמעניקים לך פריט בלי תנאים!) הוא שלח אותי לחנויות תל אביביות בשביל להצליח למכור אותן.

אבל מי שולח נערה?! לחנויות אספנות? ומכאן היו לי שתי חוויות עם שתי חנויות. האם הצלחתי? אתם תחליטו.
חנות ראשונה, דיברתי בטלפון עם בחור בשם ליאור. בעל חנות ברחוב הירקון. אמר לי "תבואי אליי עם הפריטים אני אסדר אותך".
על צמיד הודי עשוי כסף, סכו"ם (מזלג וכפית) עשויים כסף מתקופת מלחמת העולם השניה ושתי מדליות עשויות ברונזה במשקל מעל 100 גרם כל אחת, הציע לי לא פחות מ100 שקליים חדשים.
לא לפני שטען שהן מזוייפות אבל! מוכן לשלם לי על כל אחת 7 שקל.
טוב, הוא הבטיח שיסדר אותי.
החנות השניה שנכנסתי אליה הייתה חנות הרבה יותר מרשימה.
חנות בשם "לידרמן". היו שלושה לקוחות לפניי אז חיכיתי בסבלנות.
כשמגיע תורי הבן אדם, שנראה נחמד מאד ביקש ממני להראות לו את הפריטים ואז, הוא אמר שהוא תכף חוזר.
חיכיתי דקות ארוכות וסליחה על מה שאני מציינת כרגע, אבל לפתע שמעתי את הבחור מריץ קללות מהחדר השני. נבהלתי. פשוט לקחתי את הפריטים וברחתי משם.
מעולם לא שמעתי קללות נמרצות כאלו (גם לא באח הגדול) ועד היום אין לי מושג מה הלך ואני לא שופטת אף אדם.
מרגישה שחוויתי לונה פארק אספני בלי הגבלת גובה.

וכעת, לשאלה שאני שואלת את עצמי כבר לא מעט זמן, גם מי שלא מבין או עוסק בתחום - כמובן שיותר מאשמח לקרוא את דעתכם.

מעוניינת למכור את רוב הפריטים (אשתו של הנפטר זקוקה לכסף. אל תשאלו) אז מצד אחד, בתי המכירות קורצים לי.
מצד שני, כשחתיכה קורצת לך יש סיכוי שהיא לא באה בזול (יצאתי כזו אל באנדי עכשיו בחיי) - מה שאומר שעל כל רווח שאתה עושה בבתי מכירות פומביות, אתה משלם מע"מ ובנוסף, עמלה על המע"מ (יש עוד עמלות ששכחתי? מיסים?).
מצד שני, לא סתם פירטתי את החוויות שלי. היו לי עוד מספר וכשאת בחורה אז א. תמיד חושבים שאת לא מבינה/מטומטמת/בורה וב. סוחרים מנסים לסובב אותך על הבטן ולתקוע לך חתיכת מחיר. רק חבל שהמחיר שלהם כל כך זעום שאת בקושי מסוגלת להרגיש משהו.

יד 2? תקשיבו לחוויה הכיפית הבאה:
אחי ניסה לפרסם מספר פריטים ופנה אליו בחור מאד נחמד.
קבע איתו.
בפגישה הבחור גילה שהוא שוטר וטען שרוב הפריטים עשויים להיות גנובים. היינו צריכים להביא הוכחות שהפריטים היו של הנפטר.
עזבו שהשוטר מישש לאחי את איזור החלציים בשביל לבדוק אם הוא מסתיר משהו ועברה עליו חוויה זוועתית. פנינו לקבילה וכמובן שהשוטר הכחיש ולמי יאמינו?
אבל אין כמו הפרסומות של משטרת ישראל לשיפור התדמית!

תודה למי שקרא/ה עד לכאן. בסך הכל ביקשנו למכור פריטים שהיו של אספן, שאהב אותם יותר מכל.
הרי בשביל זה קיימים מקומות כמו הפורום הזה. לשם האהבה הייחודית לפריטים, שרוב האנשים יגדירו כ"זבל רקוב".

אז מה דעתך? אין כמו איביי, הא?
שם לא ימששו לך שום דבר.

שנה משופעת בזבל רקוב, אהוב ובעיקר מבורכת ומתוקה מדבש לכם ולמשפחותיכם.
ליידי לאק

הערך יקבע לפי כמה ששוה לך להתעסק עם זה.

אם אתם צריכים כסף כאן ועכשיו אז מה שיציעו לך כאן ועכשיו זה הערך.
את רוצה שירות של בית מכירות, (הערכה, טיפול וגביה...) אז גם לזה יש מחיר.
את לא רוצה איבי... אז תבדקי אפשרות לפתוח שולחן בשוק הפשפשים או שוק גבעון שבי שם ותני ללקוחות למשש את הסחורה.

ז ק ו

New member
אתה מערבב בין ערך, לבין "מה שיציעו לך כאן ועכשיו"

ערך הוא מושג אוביקטיבי. ההגדרה ? השניה, היא בכמה מישהו מתאוה לקבל את הדבר. וזה דבר סוביקטיבי מאוד. והשם הנכון של הדבר הזה , אם זו תאות בצע או נסיון עושק, או מצד שני מחיר הוגן, נע על הציר, שבין הצעה מגוחכת לבין הערך האמיתי אוביקטיבי של הטובין. ויכול שהצעה של מתאוה כזה תהיה גבוהה מהערך האמיתי, וזה שוב ענין סוביקטיבי.

ומי קובע מהו הערך האוביקטיבי?

יצא לך לראות את התוכנית על חנות המישכון בלאס ואגאס?
הם נותנים ערך אוביקטיבי?

ז ק ו

New member
כשאתה אומר ערך, אתה למעשה מתכוון ל'מחיר'

ואתה ביטאת זאת במילים "מה שיציעו לך כאן ועכשיו". כלומר זה ה'מחיר' שהמציע מוכן לשלם לך כאן ועכשיו. הוא מנתח את המצב כאן ועכשיו, ומעריך בכמה הוא יכול להעביר את החפץ לרשותו. נניח שהמוכר -בעל החפץ יסרב להצעה הזו, והקונה מעריך שבעוד זמן מה, או במקום אחר, -נניח במועדון האספנים, יתקבלו הצעות נוספות מקונים נוספים שמתענינים בחפץ הזה, יתכן שהמציע יעלה את המחיר שהוא מוכן לשלם כאן ועכשיו.
הבה ניקח דוגמה פשוטה ונפוצה מאוד; חפץ מוצע במכירה פומבית, מחיר התחלתי 100. הצעות המחיר הולכות ונוסקות, ובסופו של דבר נמכר ב1000, האם זה אומר שערך החפץ משתנה מהכרזה להכרזה? לא. מה שמשתנה זה רק המחיר שמישהו מוכן לשלם, מכל מיני סיבות, הוא יודע שיש אחד כזה מעבר לים, ובשביל להשיג אותו הוא יצטרך להוציא הוצאות נלוות, שעושות את החלופה הזו לבלתי כדאית.
לכן אמור מעתה לכל חפץ בעל ערך מסוים, יש מחיר שמשתנה בהתאם לסיטואציה.

גברת אחת קנתה בערב החג שלוש חלות בעשרה שקלים, במרכול. אחרי שעתים היא החליטה שהיא זקוקה לעוד קתי חלות, ושימה עליהן עשרה שקלים. האם ערך החלות האלה יותר גבוה?
לא פעם אתה קורא בעיתונות הכלכלית שמישהו קנה חבילת מניות מחוץ לבורסה בשמונים אחוז מערכן. האם אין כאן סתירה?
ואיך אתה מסביר את המושג "מחיר מציאה"? הרי אם המחיר ששולם הוא ערך החפץ, איזו מציאה יש כאן?

ולשאלתך; לא ראיתי את חנות המשכון בלאס וגאס, אבל במקרה ראית אתמול תכנית אנגלית על עתיקות, שמומחים נותנים שם הערכות לאנשים שמביאים כל מיני חפצים. הם לא נותנים ערך אוביקטיבי. הם נותנים הערכה כמה תוכל לקבל עבור החפץ, בסביבת הפעילות שלהם.

חן L1

New member
קורעת מצחוק את...

לפי מה שכתבת לא בדיוק הצדקת את הכינוי שלך (ליידי לאק) במקרה זה.
כמה עצות לי אלייך:

1.תכיני רשימה מסודרת בקובץ וורד של מה שירשת כי כרגע נשמע שאת בבלגן עם האוסף הזה.
לדוגמא: מטבעות עם פירוט של מה שברשותך, שטרות כנ"ל, "מטבעות" גטו (המרכאות בגלל שאלו למעשה אסימונים ולא מטבעות) וקחי בחשבון שיש הרבה מאוד זיופים בתחום זה של אסימוני גטאות, מדליות וכן הלאה.
כך תדעי בשלב הראשון מה ברשותך. קטלוגים בנושאי מטבעות ושטרות המנדט (לפני קום המדינה) ולאחריה מצויים באינטרנט בשביל הערכות שווי ויש לך גם את איביי כמובן להשוואות מול הקטלוגים. בכל מקרה, רוב הסיכויים שאת לא צריכה ללכת לחנויות בשביל הערכות בנוגע לפריטים שתיארת ששווים לרוב ידוע פחות או יותר בתחום האספנות וניתן לברר את שווים בקלות יחסית.

2.לגבי ה"מדליות" (המרכאות בגלל שכנראה אלו מדליונים ולא מדליות רגילות) שניתן לך "הערכות" לגביהן – את יכולה להעלות כאן תמונה או תמונות וננסה להעריך את שווים עבורך.
באופן כללי, בכל מקרה שאת לא יודעת או לא מצליחה למצוא מידע על פריט כזה או אחר ונראה לך ששווה לבדוק את השווי את יכולה להעלות לפורום ונשמח לנסות לעזור בזיהוי והערכה.

3. לגבי המסקנה האחרונה שלך בסוף – אני חושב שהיא הכי נכונה עבורך ושמכירה באיביי היא הדרך המתאימה ביותר לפריטים שתיארת. זאת הדרך המועדפת עליי כבר שנים. אם יהיו שאלות לגבי איביי שלא תוכלי למצוא לגביהם תשובות באינטרנט – תוכלי גם להעלות שאלות בפורום וננסה לעזור.

שנה טובה גם לך ולמשפחתך והמשך יום טוב.

גלעד133

New member
ליידי לאק

עניתי לך לפני שבוע אך לא טרחת להגיב על תשובתי. אנסה שוב. אני אספן של כל מה שקשור למטבעות ומדליות ישראל מכל תקופה שהיא ומכל מתכת שהיא. מוכן ברצון לעזור, לקנות, להפנות לאספנים נוספים, להחליף וכיוצא בזה.צרי קשר במייל או במסר פרטי ותיעני ברצון ואני מבטיח לא "לסדר אותך" או משהוא בסגנון. אינני סוחר למרות שאני מכיר ביניהם 1 או 2 הגונים. המייל שלי [email protected]
גלעד

אספן 3

New member
תשובות ענייניות קיבלת, ואולי תקבלי עוד, מבעלי ניסיון במכירות

בפורום. אני רק יכול לאחל לך שתקבלי מחיר הוגן עבור הפריטים שאת מעוניינת למכור.

יהיה נחמד אם תמשיכי לשתף אותנו בחוויותייך בנושא ויהיה מעניין לקרוא על האוספים הקבועים שלך.

שתהיה לך שנה טובה.

ארנון65

New member
ממש נהנתי וצחקתי מהתיאורים שלך
בייחוד מלידרמן. מעניין מה

קרה שם
לידרמן בסה"כ בחור טוב מקצועי וישר.
אני מציע שתשימי כאן תמונות של הפריטים ואולי תקבלי הערכות מחיר.
אני מניח שתקבלי הצעות גם לקנות אותם.ואם תצאי מהנחה שמיליונרית לא תהיה מזה אז אולי גם יתבצעו עיסקאות רכישה.

Suki333

New member
אכן, משעשעת...תודה
כדאי לך לחכות לתשובה של סבתא רותי.

היא עזרה לכמה אנשים לממש פריטים בהצלחה מרובה. חוץ מזה, איביי - גם שם יש עמלה בסופו של יום - בסביבות 20 אחוז כולל הפיפאל - וזו הרבה התעסקות. אז זה לא מתאים למימוש מהיר. מכירות פומביות זה עדיף מסוחרים כי לפחות זה שקוף ואת יודעת בכמה זה נמכר (ושלא תתפתי לתת להם למכור לאנשי שלומם מחוץ למכירה. גם זה כבר קרה לי). תנסי לברר כאן שווי של פריטים ואולי יפנו אליך אני הפורום וקוראים סמויים שירצו לקנות ממך באופן ישיר.
בהצלחה!

תודה סוקי אבל אין לי מה להוסיף על הצעותיך. בכל מקרה עד

שלא נראה את הפריטים בפורום אין מה לחלק עצות. כל פריט והטיפול המתאים לו.

גרשונוב

New member
נשמע שאת בכיוון הנכון,

אין מנוס מהכנת שיעורי בית.
השוואת מחירים, קבלת הצעות, חיטוט אינטרנטי, שאלות בפורום והרבה סבלנות.
צריך בשביל זה אנרגיה, אבל נשמע שלא חסר לך.

כל הדעות שקיבלת רלוונטיות. לכל שיטת מכירה יתרונות וחסרונות.
לפעמים החסרונות מובנים (כמו שילוח באיביי למדינות נידחות, או הרווח שרוצה לעשות סוחר שיקנה ממך) ולפעמים זה פשוט עניין של מזל (מספר המשתתפים במכירה פומבית ששמים עין על הפריט שלך).
מידה מסויימת של הימור מושכל.

הייתי מצלם את הדברים בסביבה מוארת, ומעלה תמונות לפורום.
אם משהו יבלוט לעין של מביני העניין, סביר להניח שיגידו לך.
לא יכול להזיק.

בהצלחה.

rachelea

New member
ההצעות לעיל, מעשיות

אם כבר הטחת את עצמך להיכנס לפורום ולכתוב בו, גם אני
מציעה שתסרקי/תצלמי חלק מהפריטים שבידיך. המשתתפים
כאן יוכלו ליעץ לך ואולי אף להעריך שווים.
בעיקרון, כאשר סוחר ממהר להצהיר כי ייתכן וחלק מהפריטים מזויף,
מבלי שהעמיק בדיקה - קומי ועזבי אותו לנפשו. אני מכירה אישית אספן
בולים שהיו לו בולים משנותיה הראשונות של המדינה (ביניהם גם סדרה
שלימה של בולי דואר עברי). כשעמדו, רעייתו והוא לקנות דירה, נאלץ
למכור את אוסף הבולים שלו. הסוחר עלעל באלבום ולבסוף אמר לאספן:
"אתה יודע, היום יש הרבה זיופים". קם האספן ממקומו, סגר את אלבומיו
ויצא מהחנות. את האוסף, דאז, מכר במחיר הגון לסוחר ישר.

hadi orr

New member
היי ליידי לאק. מספר הצעות. 1) להחליף את השם לבאד לאק אז אולי

יהיה לאקי לאק (כי לאקי הביא לך באד אז גישה הפוכה אולי תעזור). 2) מוזר לי לגבי לידרמן. מכיר את הסוחר הזה מספר שנים ולאורך כל הזמן נתקלתי בו כסוחר הגון וישר. 3) שמח שאת בדרך הנכונה לחסוך לקנות את אחד הרכבים שהעלתי בפורום, אבל מציע לך קודם כל לקנות דגם על מנת שיהיה משהו ביד כי בקצב הזה את תחיי כמו מתושלח (כמדומני 900 שנה). 4) בהחלט תצלמי פריטים שאת חושבת שיותר מעניינים ותעלי אותם לפורום. חוכמת ההמונים והנכונות לעזור כאן (למרות שגם כאן מדי פעם מתפלחים סוחרים) היא מאוד גבוהה. 5) אם תרצי עזרה אישית אשמח להירתם לעזרתך. 6) סבתא רות זו המלצה נהדרת אשר אני משוכנע שתיהיה מוכנה לתת כתף כפי שעשתה זו כבר מספר פעמים לאנשים שונים. 8) בהצלחה ושנה טובה

ז ק ו

New member
ויהיו כל ימי מתושלח תשע וששים שנה ותשע מאות שנה וימת

ובעברית בת ימיינו 969

ז ק ו

New member
זה לא רק 69 זה גם 69.

קח את המספר 969 וסובב אותו 180 מעלות. הוא יהיה 696. כך ש69 לעולם חוזר.

כ חיים

New member
אין לי משהו יותר חכם להוסיף ממה שנכתב כאן עד עכשו

מה גם שאיני מכיר את בתי המכירות, איביי, סוחרים וכל היתר, אני מאלה שרק קונים ואינם מוכרים אבל קראתי בעניין מה שכתבת בסגנונך המיוחד.
המשיכי לכתוב ונשמח לקרוא כאן גם על מה שאת כן אוספת ולא מוכרת ולשתף אותנו במה שאת אוספת.
עד אז תעלי לכאן את הפריטים שאת מעוניינת להתייעץ בעניינם וחכי לתשובות ממביני עניין.
בהצלחה!

אין ספק שזה הצד הפחות נעים של האספנות
אם היית באה ומבקשת לקנות משהו, היית נחשפת לעוד צד לא נעים של סוחרים שמנסים לדחוף לך זבל במחיר מפולפל.

קצת מפתיע מה שאת מספרת על קובי לידרמן, הוא נחשב לאדם ישר ולאחד שנעים לסחור איתו. אני לא יודע מה קרה באותה פעם אבל כנראה היתה סיטואציה חריגה. דרך אגב, גם אם תפני לגלעד שכותב כאן בפורום, אני בטוח שתזכי ליחס הוגן.

בנוסף, ובלי כוונה להעליב (ובלי שראיתי את הסחורה שלך), ייתכן בהחלט שאת מעריכה בשווי מופרז את הפריטים שיש בידיך. זה מאוד טבעי לאדם שלא מגיע מתחום האספנות לקבל לידיו פריטים שנראים ישנים מאוד מידי קרוב משפחה מבוגר מאוד שהלך לעולמו, ולהניח אוטומטית שהם שווים הון עתק. האמת היא ששטרות ומטבעות הם חפצים שנוצרו לשימוש המוני, בכמויות של מליונים. תחשבי שבתקופתם, לכל אחד ואחד בארץ היתה כמות מהם (וגם לא היו כרטיסי אשראי או אמצעים אלקטרוניים אחרים). נכון שכיום כבר לא רואים אותם, אבל זה לא אומר בהכרח שהם נדירים או יקרים.

חוסר תיאום הציפיות גורם אוטומטית לחשדנות ולראיה שלך של כל אדם שמציע לקנות את הפריטים כ"נוכל". אז אני לא אומר שלא צריך להיזהר מנוכלים, ובהחלט כדאי לעשות שיעורי בית ולהתייעץ כדי לברר את השווי האמיתי של הפריטים, אבל צריך באותה מידה גם לקבל את העובדה שייתכן שיתברר בסוף שבאמת אין לפריטים שבידיך שווי רב.

תוהה מה הסיפור שלך...לפני שבוע הגחת לפורום והתלוננת, די

בתוקפנות שלא הגיבו לך. עכשיו, קיבלת הרבה תגובות וניסיונות לסייע בעצות ואת לא טורחת להגיב או להודות לאף אחד? ואני שואלת שוב - מה הסיפור שלך?
בתחילה סיפרת שזכית בירושה. עכשיו שאשת הנפטר רוצה למכור כי היא זקוקה לכסף. ..משהו מוזר לי. מודה.

למעלה