מסחטות מיץ, מטחנות למיניהן ושאר ירקות

כ חיים

New member
מסחטות מיץ, מטחנות למיניהן ושאר ירקות

מכיון שבשנים האחרונות אנחנו ממעטים לראות כאן נושאים הקשורים ממש לאוספים שלנו כפי שהיה נהוג בעבר ויותר שאלות הקשורות לערך ושווי, קניה ומכירה. מצילים את המצב מעט חברים המעלים מדי פעם חידושים מאוספיהם,
אני לא יודע אם הפורום יוכל לחזור ולהיות מה שהיה פעם אבל אנסה לתרום את חלקי.

מתנצל על מצבם של חלק מהפריטים. יום יבוא ואוכל להתיישב לנקות , לשפץ ולסדר את הכל במיני מוזיאון משלי (מותר לחלום).מן הסתם, חלק מהפריטים העליתי לכאן בעבר אבל לצורך העניין אני מעלם שנית לכאן.

כ חיים

New member
כלי שעלה לכאן בעבר והתלבטנו למה הוא נועד

את הכלי הישן מאד והמעניין הזה העלה לכאן לראשונה אמנון כאשר שאל אותנו מה אנחנו יודעים בקשר למטרתו. אף אחד מההשערות שהועלו לא הייתה נכונה. לאחר מכן אמנון העביר לרשותי את הכלי הזה ורק לאחרונה נודע לי שכלי זה בעצם שימש כמסחטת מיץ מפירות, בעיקר מענבים. בינתיים הסתבר לי שכלים כאלה נבנו מאוחר יותר גם ממתכת ואפילו מפלסטיק בשנות השישים והשבעים.

כ חיים

New member
מסחטת למיץ

כאן חסרה לי הידית שהפעילה את המסחטה. שימו לב בתמונה השניה למכסה שסגר את פתח המסחטה מקדימה.

כ חיים

New member
מסחטה פשוטה

כמו שניתן לראות ישנה אפשרות להכניס כלי קיבות מתחת המסחטה לאסוף המיץ.

כ חיים

New member
מסחטות זכוכית

מסחטות מיץ אלו היו כמעט בכל בית. בעגולות השתמשו לסחיטת פרי הדר ובאלו הקטנות ריסקו תפוחי עץ וכיו"ב. חלק ממסחטות אלו תוצרת חוץ וחלקן תוצרת הארץ תוצרת חברת "גביש" המפורסמת.

rachelea

New member
טוב, בשורה האחורית נמצאות מסחטות הזכוכית

שלושת האביזרים הקדמיים משמשים להכנת רסק תפוחי עץ (ההסבר לצעירים שלא ראו כלים שכאלה).
אגב, העובדה שהכלים הם מזכוכית, יכולה ללמד גם את תיארוכם לשנות ה-40-60 של המאה העשרים, בטרם הומרו לכלי פלסטיק בלתי שבירים וזולים יותר.

תודה חיים על העלאת האשכול.
אתמול, נכנסתי לאתר "ישראל נגלית לעין" של "יד יצחק בן צבי". ראיתי שם תמונה מוכרת שקיבלתי ממך. בתחתית התמונה כתוב על ...עם החרב....
כל הכבוד!

כ חיים

New member
תודה רחל,

נעניתי להפצרותיה של מנהלת הארכיון של ק. טבעון והסכמתי לשתף איתה פעולה. מעניין לקבל פידבקים גם מכאלה שאיני מכירם.

כ חיים

New member
עוד מסחטת מיץ תוצרת הארץ

זו כבר מסחטה משוכללת ומורכבת תוצרת חברת "אמפא". מסחטות אלו יוצרו כסדרה בשלושה צבעים. אצלי יש את המסחטות בצבע צהוב. לאחרונה ראיתי ביריד בנימינה אחת בצבע אדום וידוע לי על מסחטה נוספת בצבע כחול.

גרשונוב

New member
יש להן מנגנון ממש מוצלח.

אני זוכר איזו פרסומת ישנה שאמרה שהן יצאו בהתחלה בצבעי פירות הדר.
כנראה שהכחול בא אחר כך.

גיליתי מסחטות זהות בייצור אמריקאי.
לישראליות קוראים מיצומטיק, ולאמריקאיות juice-o-mat.
לא יודע מה קדם למה, אבל מהמר על האמריקאי.

כ חיים

New member
אמרת צבעי פירות הדר

וכעת איני בטוח אם המסחטה באמת בצבע כחול או בצבע ירוק כצבע עלי עצי ההדר.

כ חיים

New member
מטחנה לקפה

כמו הרבה מטחנות אחרות לקפה, לבשר וכו' המטחנות יוצרו בגדלים שונים אשר צוינו במספרים. כאן מטחנה אנגלית לקפה בגודל 3. ביריד אחר ראיתי כזו זהה בגודל 1.

כ חיים

New member
מטחנת קפה

מטחנה מעניינת שמצאתי לא מזמן. לצערי לא מצויין עליה שם היצרן.

כ חיים

New member
מטחנות בשר

עוד כלי שהיה כמעט בכל בית. מטחנות בשר יוצרו ע"י מספר יצרנים במגוון צורות. את תקופת ילדותי עברתי לפני כניסת מעבדי המזון החשמליים לבתים כך שהספקתי לעזור לאימי רבות בהפעלת המטחנות הידניות המצורפות. כמוני אני משער גם חברים אחרים בגילי, פחות או יותר.

כ חיים

New member
מטחנת בשר

צורה זו של מטחנת בשר הייתה פחות נפוצה בבתים. לא מצויין עליה שם היצרן.

כ חיים

New member
מטחנת בשר

מטחנה זו נוצרה ע"י חברה גרמנית שהתמחתה בייצור מכשירים לעיבוד מזון ושמה alexanderwerk. מייסד החברה היה תעשיין גרמני בשם אלכסנדר פון דר נאהמר בשנות השמונים של המאה התשע עשרה. למיטב ידיעתי החברה הזו קיימת עד היום. בצידה השני של המטחנה מצויין השם riegerwerk. לא הצלחתי למצוא מידע על שם זה. יתכן והייתה כאן שותפות של שני מפעלים.

למעלה