חג פועלים שמח!

חג פועלים שמח!

ז ק ו

New member
לדינו, ספניולית, או ספרדית;

בשביל אלה שאינם דוברי השפה, כל התשניות הם ספרדית. ובל נשכח שגם בספרדית הכללית קימות תשניות. כמו שנוכחתי פעם בקוסטה בראווה, כשאדם מבוגר ממני עשה כמעט הכל בשביל להסביר לי איך להגיע למקום ששאלתי עליו, ניסיתי ברוב בורותי/טפשותי, לתקן לו מילה שנשמעה לי מעוותת משהו, אז הוא עונה לי בחצי עלבון חצי גאווה. "זו לא ספרדית זו קטלנית."

גלעד133

New member
לדינו, ספניולית.....

שאלה מתוך בורות. לדינו, למיטב הבנתי, היא ספרדית "מקולקלת" כמו שהאידיש היא גרמנית "מקולקלת". ספניה בספרדית - המשמעות ספרד כך שזאת בעצם מלה זהה ספרדית או ספניולית בניגוד ללדינו שהיא סוג של עגה [ניב]. לא כן ?

לדינו או ספניולית אינה היידיש של הספרדית אלא להיפך.

זו השפה הספרדית המקורית של לפני יותר מחמש מאות שנה והיא השתמרה רק אצל היהודים שגורשו מספרד והמשיכו לדבר בה עד ימינו מבלי שהיו חשופים לשינויים שעברו על השפה הספרדית עד ימינו.
וספרד זה אספניה ולא ספניה. ספניולית זה כינוי מקומי-ירושלמי ללדינו ולא לספרדית של ימינו שנקראת אספניול.

הודר

New member
הכל נכון חוץ ממקור הלדינו

זו ממש אינה הספרדית המקורית של יה"ב. יש בה יסודות עבריים וארמיים מובהקים. למי שמתעניין אני ממליץ בחום על הספר "לשון ג'ודזמו" של פרופ' בוניס.

גלעד133

New member
מקור הלדינו

הוא שחשבתי שיש בלדינו יסודות עבריים שמעורבבים בספרדית [או בספניולית] כמו שהאידיש בעצם היא גרמנית עם יסודות עבריים [או גם ארמיים כפי שציינת]

קראתי על כך הרבה. הבסיס הוא הספרדית של ימי הביניים

לפי הניבים השונים [קסטליאנית, קטולונית וכו']. בהדרגה נוספו אליה מילים עבריות
ואחרי הגירוש גם מילים מהשפות אליהם גורשו, כמו טורקית למשל. המילים הספרדיות בשפה, והן הרוב, הם הספרדית של אז.

arye9

New member
הפלגתי לפני הרבה שנים

עם קצין ספרדי.
הבחורצ'יק היה יושב שעות ליד הרדיו
ומאזין לקול ישרל לגולה בלדינו (בגלים קצרים),
וכל הזמן היה אומר איזה יופי לשמוע את
ספרדית שלפני 500 שנה.

אני הייתי מאזין לקול ישראל בעברית.

הודר

New member
חג שמח! והנה משהו מתוך פנקס החבר הראשון של ההסתדרות

אני לא חושב שזה היה עובר היום אפילו קריאה ראשונה

גלעד133

New member
לא עובר.....

למה ????? קריאה נאיבית [ויפה] של פעם למניעת גזענות. היום הכל ב "שושו" ופוליטקלי קורקט ואילו אז בנאיביות ואולי אפילו ביושר [מה שכמובן לא קיים היום כמעט בקרב אנשי ציבור ופוליטיקאים] ניסו להנחות בעד שיוויון ונגד גזענות. מה רע ??????

למעלה