מוזר. עוד.......מנפלאות של דואר ישראל...

rachelea

New member
מוזר. עוד.......מנפלאות של דואר ישראל...

השבוע קיבלתי מעטפה מבוילת מספרד. המעטפה נשלחה אלי ב-23.10.15
מולנסיה (החותמת לא ברורה כל כך, אך תאריך המשלוח ודאי).

להפתעתי, מצאתי 2 חותמות נוספות במעטפה: חותמת ביול של דואר ישראל מ-29.10.15 (יום חמישי שעבר) בתוספת חותמת אדומה בצד של "דואר 24"
"שירות המאפשר מסירה מהירה של מכתבים לעמיתיך, לקוחותיך וספקיך.
בשירות "דואר 24" המכתב יגיע לתיבת המכתבים של הנמען ביום העבודה העוקב ליום המשלוח, אשר בו מתבצעת חלוקת דואר.
השירות ניתן במחיר משתלם של 4.30 ש"ח בלבד ובמחיר של 2.21 ש"ח במשלוח של מעל 1,000 מכתבים (למכתב עד 50 גרם)" (ציטוט מתוך אתר דואר ישראל) .

המכתב הונח בתיבת הדואר שלי אתמול, 1.11.15.

אין לי טענה כלשהי לדואר ישראל. להיפך, יופי של שירות: המכתב הגיע בזמן סביר
וחשוב מכך, הגיע !

עם זאת תמהני. יש לפקידי הדוא זמן להטביע חותמות ידניות שאינן נדרשות כלל
ואף לא שולם בעבורן ? לאלוהים הפתרונים (ואולי למביני דבר בפילאטליה). אשמח
לקבל הבהרות לעניין.

ושאלות נוספות:
האם למעטפה מעין זו, ערך אספני ?
האם יהיה לה ערך אספני כלשהו כשמישהו ירצה בעתיד להציג בתערוכה את
נושא האי-סדר שהתרחש בתחילת המאה ה-21 בדואר הישראלי ?

את קיבלת היום דואר שנשלח מחו"ל לפני שבוע
?

אני בהלם.

אחרי ששניים מתושבי הרחוב שלי הלכו לדואר ועשו שם צעקות, הגיע באופן חד פעמי הדוור. במעמד זה הוא חילק את כל המכתבים מהחודשיים האחרונים: שנות טובות לראש השנה (להזכירכם, סוכות כבר עבר מזמן), הזמנות לאירועים שחלפו כבר, מכתבים מבית חולים על טיפולים שזמנם כבר היה, פתקים רבים של חבילות דואר שכבר הוחזרו לשולח בסניף, ואפילו מעטפה אחת של דואר רשום שנשלח באוגוסט (בתוך הארץ!). מאז הוא אולי היה עוד פעם אחת, וזהו. נראה מה יהיה הלאה.

אני מרגיש כמו במערב הפרוע של ארה"ב שתושבים חיכו לרכבת הדואר שהגיעה פעם בכמה חודשים. ולא מדובר על יישוב ספר בפריפריה, אני גר בעיר מרכזית יחסית באיזור השרון.

rachelea

New member
מפתיע, הא? לא יכולתי שלא לפרגן

עם זאת, מבחינה בולאית, אשמח לקבל הבהרות.
האמנם מעטפת פז בידי ?
(אפילו חשבתי לתיתה לאספן רציני בתחום).

את מכירה אספנים רציניים שעדיין פעילים?
אני מקבל את הרושם שהתחום הזה חלף ועבר מן העולם. ואני חושב שלטווח ארוך, יקרה אותו דבר בתחום אספנות המטבעות.

גרשונוב

New member
ואולי משם הערך הבולאי,

הולך וגדל הסיכוי שתהיה לנו ביד "מעטפת היום האחרון".
אולי שווה להשקיע כי תיכף יגמר.

אמנון אלבז

New member
מנהל
אספן רציני אספן פעיל

ונראה לי שיתאים לאוספו.
האספן המדובר הוא ידידנו משה רימר שאוסף פריטי דואר לחינוך והסברה בנושא הדואר.
נראה לי שגם פריט זה יוכל לשמש אותו כדוגמא בחוגי הבולאות לנוער.

rachelea

New member
חשבתי גם על עליו

על משה רימר. אשמח אם יגיב וישיב לשאלותי.
כמובן, אם יבקש את המעטפה, היא תועבר אליו.

אין לחותמת הזו שום היגיון או צורך

וניתן רק לנחש מה עבר בראשו של מי שהטביע את החותמת הזו.

לצערי אין לזה שום משמעות בולאית. כדי שפריט יהיה ראוי לאיסוף הוא אמור לייצג פעילות חריגה שבוצעה על ידי גוף מסודר בדרך כלל. במצב בו המערכת כולה איבדה כל שפיות ופועלת ללא נהלים והיגיון לאורך כל הזמן, אין שום משמעות ועוד פעולה סתמית ומוזרה.

בעבר הרחוק, בתקופה בה הדואר עדיין היה גוף רציני המקפיד על נהלים, היו אספנים שניסו לאתגר את המערכת על ידי ביצוע פעולות החורגות מן הכללים בתקווה שהמכתב יעבור בדואר ויישלח ליעדו למרות החריגה. כיום אין כל משמעות לביצוע פעולות כאלו, כי המכתב יעבור (או ליתר דיוק לא יעבור) אפילו אם יודבקו עליו בולים של מדינה זרה, או תוויות צבעוניות שאינן בולים כלל.

תודה על המחשבה לשמור את המעטפה לטובת אוסף הקוריוזים הבולאיים, אבל כאמור, למרבה הצער, זהו עוד תחום איסוף שאבד ואיננו עוד. אני ממשיך לחפש פריטים כאלו מימים עברו, ומדיר רגלי מעיסוק בפעילות הדואר בתקופה המודרנית.

rachelea

New member
על התשובה

אשמור בכל זאת על המעטפה.
ייתכן ואגיע למפגש איל"ת הקרוב, מפגש בו יספר
ידידינו נמרוד על האוסף שלו "מים - מהטבע אל הבית".
ומי שתמה, מדובר במשתתף הפורום בעבר שמתמקד
באוסף ברזים על בולים.
אם אגיע, אביא עמי את המעטפה. אולי יהיה מי שתעניין
אותו.

hadi orr

New member
התיחסות לדואר. וכמו פרס אומר כן ולא. ובמה דברים אמורים. 1)

חברה אספנית מחיפה יצרה עימי קשר בתחילת חודש שעבר לגבי שנה טובה ושאלה אותי אם היא מעניינת אותי. אמרתי שכן. שלחה את השנה טובה. המעטפה הגיעה היןם לאחר יותר מ-20 יום !!!!.
2) היינו במשרד הפנים ביום רביעי שעבר. אמרו שישלחו את החומר הביתה תוך עשרה ימי עבודה. הגיע היום. לאחר 4 ימי עבודה כולל משלוח בדואר ישראל.

מה נשאר להגיד? שהחברה צריכה לעבוד במשרד הפנים ומשם לשלוח את הדואר.

נ"ב: לאחר ניתוק המחשב ונסיון לחזור לזהות הקודמת שלי ובקשה שישלחו אלי את הסיסמא למייל שבו נרשמתי ולא קיבלתי את הסיסמא התחברתי בשם חדש אבל להפתעת כולם עם אותה אישיות (לטוב ולרע).

למעלה