הגנה על ספרים מפני דג הכסף

ash kahol

New member
הגנה על ספרים מפני דג הכסף

סליחה אם אני שואל בפורום הלא נכון, אבל נראה לי המקום הכי מתאים.
יש לי די הרבה ספרים. למרבה הצער יש לי גם לא מעט דגי כסף.
אשמח לעיצה כיצד להגן על הספרים.
משיטוט באינטרנט הבנתי שיש חומרים אלימים שמערבבים עם סוכר ומניחים כפיתיון אבל יש מדי פעם ילדים בבית...
פעם נהגתי להתיז תרסיסים של סנו אבל הבנתי שהם מאוד רעילים וצריך לשטוף אח"כ את האיזור. מאחר ואי אפשר לשטוף נייר ויש שמלחלחים את האצבעות בזמן הקריאה אז הפסקתי עם התרסיסים...
יש למישהו רעיון נוסף שלא ייגמר בהרעלת בן אנוש?
תודה רבה מראש.

דגי כסף לא מזיקים

תאבק את הספרים לעיתים יותר קרובות. דג כסף לא עושה חורים ואינו מתלע ספרים. לא שווה את כמות הרעלים שתנשמו או תגעו. דג הכסף הוא אורח קבוע אצלי ואני מתייחס אליהם כסממית ...

גרשונוב

New member
סתם שממית שאוכלת כריכות, דבקים, ניירות ועוד..

הוא לא ממש מתלע, אבל בהחלט מנשנש ספרים להנאתו.
ואם זה מנחם, הוא לא אוכל רק ספרים אלא גם בדים וצילומים ישנים.

לא יודע להמליץ על הדברה, אבל אפשר לעשות חיפוש על פי שמו המדעי - זנבזיף כספי.

ash kahol

New member
ממש לא מנחם.

תודה לכולם. כנראה שאין ברירה אלא לנסות את החומרים הרעילים.

ואני בשלי. פעם בשנה אני מוציא את הספרים.

פורס לשמש. יש לי ספרים בני 100 שנה ולא ניזוקו.
כיהודי טוב לקראת הפסח.
צ'י

ash kahol

New member
נשמע כפיתרון טוב אם אעבור דירה

כדי שלא אקח אותם איתי.
כרגע זה לא פיתרון. מלבד הקושי הטכני לפרוס אותם בשמש יש בעיה עם שאר 364 הימים בשנה שבהם הספרים, התמונות והבדים לא יהיו בשמש.
תודה בכל אופן.

גרשונוב

New member
בויקיפדיה יש כל מיני תרופות סבתא נגד הזנבזיף

" במבנים יכולים דגיגי הכסף להתקיים רק בסביבות שבהן קיימים סדקים ולחות. אם שני תנאים אלה ייעלמו, ייעלם גם דג הכסף. אפשר להשתמש במגוון דרכים אחרות על מנת להדביר או לצמצם מאוד את אוכלוסיית דגי הכסף, אם כי רק זמנית.
- יחס של 50:50 של תמיסת בור וסוכר הוא פיתיון אמין על מנת להרוג דגי כסף.
- ריח של תמיסת מלחי אמוניה ירחיק דגי כסף בתוך 24 שעות.
- ניתן ללכוד דג כסף באמצעות התזת טיח על בד כותנה לבן לח, והנחתו בפינה למשך הלילה בסמוך למחבואו של דג הכסף.
- דרך נוספת ללכוד דגי כסף היא להניח תפוח אדמה מרוסק על לוח ליד מחבואם למשך הלילה. דג הכסף יזחל לתוך תפוח האדמה כדי להיזון ממנו. בבוקר שלמחרת אפשר להשליך את כל תפוח האדמה, כולל דג הכסף שבתוכו."

הם מראים שם תמונת ספר במצב איום כדוגמא לנזקי הזנבזיף, אבל מצד שני כותבים שהנזק שהוא גורם הוא זניח.
אז אולי בכל זאת אפשר ללכת על שיטת השממית.

ronmerav

New member
זנבזיפים בהחלט גורמים נזק לנייר.

זנבזיפים מכרסמים נייר, ביחוד נייר ישן. לעתים ניתן לראות על גבי כריכות של ספרים ישנים מעין שפשוף, וגם זה בדרך כלל כתוצאה מכרסום של חרקים אלו.
פתרון יעיל הוא הדברה מקצועית של הבית כולל ערפול - זה טיפול שנעשה בדרך קבע אחת לשנה בספריות, בארכיונים ובמוזיאונים. החומרים שבהם נעשה שימוש כיום הם בעלי רעילות נמוכה מאוד לאדם ואין צורך לחשוש מהם. נדרש פינוי של הבית למספר שעות ותו לא. אשמח להוסיף פרטים במסר.
לגבי השמש, צריך לזכור שהיא עלולה לגרום נזק לנייר וביחוד לדפוס, ומכל מקום השמש אינה משמידה זנבזיפים שנותרו בבית ואינה מחסנת את הספרים מפניהם, כך שזה לא פתרון מלא.
לגבי תרופות הסבתא שהוזכרו, בדרך כלל הן בבחינת "אם לא יועיל - לא יזיק". לא כל דבר עובד בכל מקום, ןאןלי צריך לנסות. כמדביר מקצועי אני לא בקי בכגון אלו, ומקבל המלצות סותרות מאנשים שונים.
רון.

למעלה