קיבלתם את נושאונצ'יק האחרון? מצרפת כדי שתקראו את מאמרו של

ניצה 7

New member
קיבלתם את נושאונצ'יק האחרון? מצרפת כדי שתקראו את מאמרו של

חיים כהן על השמן והשמן זית בארץ ישראל. (ועוד מאמרים מעניינים. לא רק לאספני בולים).

כ חיים

New member
כתבה זו התפרסמה לראשונה ב"נושאון"

בטאונה של אגודת איל"ת - אגודה ישראלית לבולאות תימטית בעריכתם של יורם לוביאניקר (לוביה) ואריק שורץ (אבא של נועם), העורך הגרפי - הדי אור, אשר יצא לאור בחורף 2011.

תודה לניצה ורותי על הפירגון.

menashehacohen

New member
חיים, רשימה נחמדה מאוד. אגב רציתי לשאול בקולינריה יהודית:

בעיתונות היהודית בחו"ל ראיתי פרסומות ליין מא"י. לא זוכר שראיתי פרסומת לשמן זית מא"י. אני צודק או סתם רושם ? אפשר שבאירופה ואמריקה לא היה שימוש נפוץ בשמן זית במטבחי הבתים? בארה"ב השתמשו הרבה בשמן בוטנים. באירופה אני לא יודע.

כ חיים

New member
שמן זית מא"י

יש לזכור שהמודעות לשימוש בשמן זית כמזון בריא נכנסה לתודעת הציבור בארץ ובחו"ל רק בתקופה האחרונה או אם לדייק, בעשרים השנים האחרונות. נוסף לזאת שמן הזית מא"י אינו עומד בתחרות עם שמן זית מתוצרתם של שאר מדינות הים התיכון כמו ספרד, איטליה, יון ואפילו מרוקו. אין טעם לייצא מכאן שמן לאירופה כאשר כמויות השמן שם גדולות מאד והוצאות ההובלה מארצות דרום אירופה לשאר ארצות היבשת הינן זולות ביחס ליבוא מא"י הרחוקה יותר. לא רק זה, אלא שבארצות אירופה מעדיפים את טעמי השמן המיוצר בספרד, איטליה ויון שהם שונים ויותר עדינים מהשמן המופק כאן. טעמו של שמן הזית הסורי המקומי שבארצנו הוא הטעם המוכר והאהוב ביותר על האוכלוסיה המקומית, הן במגזר הערבי והן במגזר היהודי כלל אינו מקובל בארצות אירופה.

בעיתונות היהודית במצרים במחצית הראשונה של המאה ה-20

היה פרסום רב למוצרים של חברת 'שמן'. אנסה לחפש בתיקים שלי ואעלה.
בהמשך לדברי חיים, ההובלה למצרים הייתה קצרה וזולה יותר מאשר לאירופה.

ז ק ו

New member
גם כשהיא בשנתה החמישית,

לא נס ליחה. והיא כשמן זית זך.

menashehacohen

New member
אגב שמן נזכרתי בניב תלמודי ידוע עד היום וקשור

הלב יודע אם לעקל בית הבד או לעקלקלות

ז ק ו

New member
על זה אומר רש"י, [אמנם במקום אחר]

"וכל דבר המסור ללב, של אדם, נאמר בו, הוי ירא מן היודע מחשבות, אם לטובה אם לאונאה."

כ חיים

New member
עקל בית הבד

זהו מושג שילך ויעלם עם הזמן. בבתי הבד המודרניים כבר אין משתמשים בעקלים אלא במעט בתי בד שעדיין משתמשים בהם בגליל ואולי גם בשומרון.

למעלה