חדש באוסף - כלי עבודה צנועים

banani11

New member
חדש באוסף - כלי עבודה צנועים

איזה כיף! התחדשתי בכמה כלי עבודה לאוסף.
הראשון:
כלי סימון שאיני יודע את שמו בעברית. באנגלית הוא נקרא Marking Gauge או Mortise Gauge. הוא מיועד לסימון חריצים ארוכים לאורך קורות לפני ניסור או חיתוך של סין וגרז (או מחברים אחרים).
הכלי הספציפי הזה הוא מתוצרת D Kimberly & sons, ומתוארך לתקופה שבין 1854 ל-1900 לערך.
הוא עדיין חד ויציב ומרגיש פשוט נפלא ביד!
בתמונה השנייה צילמתי אותו לצד כלי זהה אך מודרני (שנמכר ב"הום סנטר"ים למיניהם). כמו שאפשר לראות, ב-200 השנה האחרונות דבר לא השתנה בכלים אלה..

הכלי השני: זויתן נגרים בעל ידית מעץ הובנה (Ebony) בשילוב פליז. שם הנגר שהשתמש בו מוטבע עליו (קשה לקרוא) ואין סימנים אחרים. קשה לתארך אולם אני מעריך (בניחוש פראי) שיוצר מתישהו במחצית הראשונה של המאה הקודמת.
הזויתן הזה מדויק להפליא! פשוט כיף להחזיק אותו ביד והוא גם מרשים.

בהמשך, אם יהיה לי זמן (ואם זה מעניין אתכם), אציג לכם עוד כמה כלים שהצטרפו לאוסף שלי..

כ חיים

New member
אוסף כלי עבודה

הוא אוסף יפה ומעניין, לטעמי, במיוחד כלי נגרות אשר משולבים בהם סוגים שונים של חומרים - עץ, נחושת, ברזל וכיו"ב.

banani11

New member
מסכים!

מקווה שזו לא הצעה חצופה - למה שלא תנקה את הכלים? הם ייראו הרבה יותר טוב, יאריכו חיים ויקבלו כבוד :)
לפחות כדאי להגן עליהם מתולעי עץ.
וגם את החלודה כדאי להסיר כדי שלא תמשיך לכרסם במתכות..

banani11

New member
ועוד 2 כלים קטנים

פלסים מעץ (כנראה בוק ו-Rosewood) בשילוב פליז, הבועה בתוך כלי זכוכית.
אלה פלסים מתוצרת Rabone (שנחשב בזמנו שם דבר בתחום מכשירי המדידה), ניתן לראות את הסמל שלו על הפליז מעל כיתוב Hockley Abbey - וזה בדיוק מה שמסייע בתיארוך שלהם :)
מהבדיקה שלי עולה כי הם יוצרו בשנת 1871 לערך (או כמה שנים מאוחר יותר). בשנים אלו John Rabone העביר את מקום הייצור ל-Hockley Abbey, ורק מאוחר יותר (ב-1877) שינה את שם החברה ל- Rabone and Sons. שם זה הוטבע על הכלים מתוצרתו בשנים הבאות. הפלסים (וכלים אחרים שהגיעו מאותו מקור) מופיעים בקטלוג של Rabone משנת 1892.
יכול להיות שאני טועה לגמרי בתיארוך כיוון שהמפעל היה פעיל עד שנות ה-50, אך אני בטוח למדי כיוון שהמותג נקרא בשמות אחרים בתקופות אלו.
אין ספק, ההיסטוריה המפוארת של נגרות באירופה מתועדת בצורה נפלאה :)

מעט הברקה ושמן פשתן מחזירים אותם למצב נהדר, וההטבעה "warranted correct" עדיין נכונה: הם ישרים ומדוייקים!

למעלה