לרגל יום המידות והמשקולות שהכרז לפני כשבועיים

כ חיים

New member
לרגל יום המידות והמשקולות שהכרז לפני כשבועיים

ביקש מנהל הפורום שאתייחס לעניין ואעלה כאן מצגת כלשהי מהאוסף שלי המתייחס למשקולות, מסתבר שגם מנחלי פורומים הם רק בני אדם וגם הם שוכחים לפעמים ומכיון שגלעד שכח הפעם לציין יום זה ואני כבר אספתי כמה תמונות בעניין הנה הן לפניכם:
בחרתי הפעם להציג משקולות לאו דוקא ארצישראליות שהן המשקולות המועדפות אצלי אלא משקולות חרסינה וחימר מחו"ל (את חלקן היצגתי בעבר) שהן מיוחדות ונדירות למדי, משום כך גם יקרות ערך כיום. בסוגריים אציין שחברים טובים מהפורום עזרו לי להעשיר אוסף נדיר זה, דבר שיכול לקרות רק במסגרת כמו שלנו.
סידרה זו שאינה מושלמת כוללת משקולות חימר וחרסינה מברה"מ מאמצע שנות השלושים. משקולות אלו נחשבות נדירות ולא קל להשיג אותן כיום

כ חיים

New member
משקולות חרסינה גרמניות

משקולות אלו הופיעו בגרמניה בראשית המאה העשרים.
לא ציינתי שמשקולות חרסינה היו בשימוש מכמה טעמים והופיעו בעיקר בשעות משבר כמו מלחמות כאשר המתכות מהן נוצרו בד"כ משקולות הופנו בעיקר לייצור נשק ותחמושת. עד כמה שידוע לי משקולות אלו לא היו בשימוש בשווקים אלא בעיקר בשימוש בבתי מרקחת או צורפים.

אמנון אלבז

New member
מנהל
משקולות החרס הלבנות

ששימשו בעיקר בתי מרקחת, נראה ממש יותר אסטטי ממשקולות המתכת.

כ חיים

New member
סדרה מקבילה

סדרת משקולות מקבילה שהופיעה בגרמניה בראשית המאה העשרים, עשויה ברזל.

כ חיים

New member
משקולות פולניות

סט זה הופיע בפולניה והוא דוקא אינו ישן. החותמות על המשקולות מציינות שהופיעו באמצע שנות החמישים.
משקולות אלה אינן נדירות וכאלה אפשר למצוא בשווקים בקלות יחסית.

כ חיים

New member
משקולות ברזל מרוסיה הצארית

משקולות אלו הוכנסו לשימוש ע"י הצאר פטר הגדול בראשית המאה השמונה עשר כאשר עשה רפורמה בשיטת השקילה הרוסית והתבסס על השיטה האנגלית אם כי יחידות השקילה לא היו זהות.
משקולות אלו מכונות kettlebell ושימשו ספורטאים להנפת משקולות (ביחידות הגדולות).

ז ק ו

New member
משקולות יפות מאוד.

וחיים, אני מאוד מקוה שאת לא מזיק אותם בכיס, כי זה אסור מדאורייתא.

כ חיים

New member
לא מחזיק את המשקולות בכיס

לובש את בגדי העבודה ללא חגורה כך שלא מתאים לי לשאתן בכיסים ומהי האסמכתא מדאורייתא, אם תוכל להזכיר לנו?

ז ק ו

New member
מזתומרת אסמכתא? מדובר באיסור מפורש.

לא יהיה לך בכיסך אבן ואבן גדולה וקטנה. [דברים כ"ה י"ג]
אנקלוס : לא יהי לך בכיסך מתקל ומתקל, רבתא וזערתא.

ז ק ו

New member
נכון. בשימוש יש עברות אחרות.

גם בחמץ, מלבד האיסור על האכילה, יש עינין של "שבעת ימים שאור לא ימצא בבתיכם"

כ חיים

New member
ביקשתי שתזכיר ואכן הזכרת לי

ומסתמא יש איסורים חמורים יותר שגם אותם איני זוכר .

למעלה