כעת בידיעות אחרונות .דיונים שהיו כבר מספר פעמים בפורום

• פותח הנושא powo
  • פורסם בתאריך
תמיד יהיו מוזרים שמחפשים ענין בביזארים

הגעתי לחנות עתיקות בכרתים וחפשתי איזה שהוא מדליון או פריט אחר ממלחמת העולם השניה (הנאצים שלטו בכרתים 1941-1944) הפריט היחיד שמצאו לי היה מדליון נאצי שחולק על ידי הגרמנים לחיילים הגרמנים שהשתתפו בכיבוש כרתים ובדיכוי ורצח התושבים.

יש גם חנות במדרחוב שמוכרת סמלים ומדליות נאציות, בכרתים שסבלו קשות מהנאצים שגם רצחו מעל 8000 איש אשה וילדים בכרתים ועוד כ-2000 מחיילי בנות הברית..... אבל כנראה שהקונים למוצרים הללו , הם תיירים גרמנים שעד לפני מספר שנים היו כ-30% מהתיירות לאי.
בפעם האחרונה ראיתי שהחנות סגורה ומאובקת , גם מספר התיירים הנאצים שבאו להראות למשפחות שלהם היכן התעללו באיכרי האי, פחת באופן משמעותי.

1939 עולים הייקס מגרמניה הביאו איתם

הרבה פריטים עם צלבי קרס רובם אינם איתי בגלל אמי ז"ל
שהייתה אשה דתיה מאד. וכל דבר שהיה עליו צלב לא נכנס
הביתה . אני זוכר שרשראות מתכת שהמפלגה הנאצית נתנה
לאזרחים תמורת הזהב שתרמו.מטבעות עם צלב הקרס
עדין יש ברשותי .אין להם ערך .האם עלי להשמידם?
צ'י

menashehacohen

New member
התבטאתי כאן וחטפתי חזק

סביב מכירת המדליה שקבל וענונו מכנסיה שתמכה בו. אמרו לי - וקדם גם הגיבה - שזה אומנות ואספנות היסטורית ואני לא בסדר כי אני משפיט אותם על מכירה לגטימית. בדק מי שבדק אז את האפשרות המשפטית למנוע את המכירה, ולא נמצאה דרך. אם אני זוכר נכון לא היה ביד על הפריט.

בויכוח, העלו כדוגמה את הפריטים הנאציים. שני צדדי הקיצון אוספים פריטים נאציים - אוהדים, מול הנאבקים לשימור היסטורי של הזוועות בואכה עידן הכחשת השואה. שניהם יוצרים ביקושים. אז, ניסיתי להבחין בין אספנות כזו, שמצד העם היהודי הוא חשוב, לבין מימון ישיר או עקיף של הקרציה, המומר להכעיס ולתיאבון והבוגד וענונו "אשרי יולדתו". מה אעשה שחבריי חלקו עלי. אין לערבב את הסוגיה עם המחיר. המחיר הוא תלוי היצע וביקוש.

כל מי שמנסה לשנות את ההיסטוריה , שוגה לחלוטין.

כמו שאי אפשר לסתור את העובדה שהיו רוצחים נאצים ואי אפשר למחוק את מעשיהם, וצריך לתעד את מה שקרה.
מי שרוצה להחזיק פריטים בבית, זה עניינו הפרטי. מי שלא רוצה להחזיק בבית פריטים עם סמלים נאצים זה בסדר, כי מקומם במוזיאון ולא בבית.

תופעה דומה היתה וקיימת אצל הבריונים החרדים שהורסים אתרים ערבים,
החל מנבי רובין כשהפילו את צריח המסגד. המסגד נבנה ע"י הערבים במאה ה-14 ובו נקבר שייח תימרז מושל עזה. המקום הוכרז על ידי ברסלב כמקום קברו של הנביא ראובן, כאשר הערבים שבנו את המסגד רק קראו לו על שם ראובן ואילו הקבר ידוע של מי הוא. הסיבה להקמת המקום הוא עבור "זייארה" של האביב.
וכלה בהריסת קברו של עלי עוזרו של מוחמד הנמצא ליד נבי מוסה.

גלעד133

New member
pפריטים נאציים....

היו אינסוף דיונים בנושא וכנ"ל חילוקי דעים. באתר "קולקט" מטבעות ושטרות הנושא עלה לאחרונה, אספן [ או סוחרון ]שאל, ענו כמה וביניהם אני שיש בי התנגדות עזה לכל איסוף הפריטים הללו ולדעתי נכון מה שכתבת שמקומם במוזיאון - כמובן למען "יזכור" ולא בבית ובוודאי לא כדי לסחור בהם ולקלף כמה שקלים. אחד המשתתפים סיכם את הנושא לדעתי בצורה מדוייקת ולשאלת האספן סוחרון ששאל אם זה חוקי לסחור בהם הוא ענה : "זה אולי כשר אבל מסריח". לדעתי במשפט הזה הנושא מוצה.

bo19511

New member
לא מכיר מוזיאון בישראל שמעוניין בפריטים כאלו.

גלעד133

New member
מוזיאון לסמלים נאציים

לא יודע, אתה לא חושב שיד ושם או לוחמי הגיטאות ודומיהם היו יכולים להציג אותם על כל השלילה והרשע שבהם ?

bo19511

New member
הנקודה היא שמה שאני

חושב זה לא רלוונטי.השאלה היא מה חושבים
המוזיאונים האלו - ולמיטב ידיעתי הם לא מעוניינים.
בעז

גרשונוב

New member
אני לא חושב שיש בעיה במסחר בפריטים נאציים,

אני חושב שהבעיה נטועה במחשבה על זה, שזוהי רק תזכורת קטנה לאנטישמיות שרווחת בעולם.
לא נראה לי שאיסור על מסחר שכזה ישנה, ולו במעט, את כמות הגזענים בעולם.
או, כמו שציינו בכתבה שבהתחלה, הבעיה היא במניעים למסחר ולאיסוף. לכן אני חושב שיש לטפל בשנאה עצמה הרבה לפני הטיפול באיזה סימפטום זניח.

ובלי קשר, אם מחפשים פריטים גזעניים באיביי, מקבלים אלפי חפצים ישנים שמבזים אפריקאיים,
ואפשר לברר עם עצמנו, דרך הריחוק שיש לנו מהנושא, אם זה מרגיש לנו לגיטימי.
כלומר, איזו פונקציה משחקת הקרבה הרגשית לשיפוט.

powo

New member
יש לי מספר פריטים.שיש להם שייכות לשואה .

חלק מהם שייכים לעבר המשפחתי.וחלק רכשתי.אני לא רואה כרגע אפשרות שאעביר אותם ליד ושם.ולמכור בוודאי שלא אמכור.מה יהיה בעתיד...............אלוהים יודע

גלעד133

New member
פריטים ששייכים לשואה

זה לא בדיוק הענין, פריטים ששייכים. כוונתי למטבעות נאציים עם צלבי קרס ששמשו הילך חוקי בגרמניה בעת שלטון הרייך. יש כ"כ הרבה דברים לאסוף או לסחור בהם, כ"כ הרבה סוגים של מטבעות, מדוע יהודי צריך בשביל כמה גרושים להתעסק דווקא בסוג הזה ? מה שיותר מפריע לי זה שהשאלה ב "קולקט" הייתה אם זה חוקי לסחור בהם בארץ. מה זה משנה, לכל הרוחות, אם זה חוקי או לא. לטעמי - זה מבזה ומיותר. יש מספיק מטבעות ממספיק תקופות וממספיק ארצות , לא חייבים דווקא את הזבל הזה.

powo

New member
גלעד בין השאר יש לי גם מעטפות שנשלחו למחנות ההשמדה .ומהמחנות

חזרה.........ושיש בהם חותמות ובולים עם צלבי קרס.ואלה הם באמת המקסימום שאני מוכן לשמור בבית

שאלה האם הפריט בתמונה striker. הוא אנטישמי?

היו ברשותי מכתבים של בני משפחתי מגטו ווארשה.
הכל עבר ליד ושם.
צ'י

נגיעה באף הינה תנועה מוכרת

פירוש התנועה של הנגיעה באף אומרת "לא מריח לי טוב", משמע אתה חושד שהדובר מולך או מרמה אותך או משקר לך.

גלעד133

New member
פריטים אנטישמים...

שלום. אנא ראה תגובתי לאברם. לעניות דעתי מה שעשית זה הנכון, הלוואי וכולם היו רואים זאת עין בעין איתך [ואיתי].

למעלה