תמונה שמצאה חן בעיניי

כ חיים

New member
תמונה שמצאה חן בעיניי

איני יכול להתאפק ומרגיש שאני חייב לשתף את כלל האספנים בפורום זה בתמונה שראיתי היום בפייסבוק.
כאספן משקולות ופה ושם גם מאזניים למיניהם, התרגשתי לראות בתוך מקבץ תמונות שהועלו היום לפייסבוק מן השוק בטבריה משנות ה-30 של המאה הקודמת, שתי תמונות של סוחרי ירקות ופירות בשוק השוקלים את הסחורה במאזני יד כאשר כמשקולת משמשת אבן שהסוחר מצאה מסביבו, איתה הוא שקל ולקונים כנראה לא היה ספק שהאבן אכן שוקלת רוטל או חצי רוטל. לא פעם שמעתי מיודעי דבר שסוחרים לא תמיד השתמשו במשקולות ממשיות אלא באבנים פשוטות או גרוטאת ברזל אבל זו פעם ראשונה אני נתקל בעדות ממשית לכך.
מאזניים כאלה הנראים בתמונה קיימים גם אצלי באוסף וכמובן גם משקולות רוטל ואוקיות מפליז וברזל.

hadi 1956

New member
מדהים. היא קנתה לפי המשקל של אבן ורבע. מדוייק מאוד

תמונה מקסימה. תודה

כ חיים

New member
משקולות פליז עם חותמת עירית טבריה

כנראה בכ"ז היו סוחרים שהשתמשו במשקולות ממשיות גם בשוק של טבריה ועדות לכך מצאתי בשתי משקולות פליז של חצי רוטל ורבע רוטל שעליהן מוטבע חותמת של הפיקוח העירוני של עירית טבריה בתקופה העותמנית או תקופת המנדט הבריטי.
החותמת היא בעברית וערבית כאשר בעברית אנחנו מזהים את ראשי התיבות עט - עירית טבריה ובכרבית ראשי התיבות של צמד המילים - בלדית טברייא (עירית טבריה).

כ חיים

New member
שימו לב

בתמונה התחתונה מוט המאזניים עשוי עץ וכן, גם כאלה הצלחתי להשיג.

גרשונוב

New member
מקסים. מצריך הרבה אמון.

מדהים שאפילו לא טרחו לסתת אותן.
אתה יכול לחפש כאלה בשדות אצלך, למרות שהן קצת קשות לזיהוי.

חיים יפה אני אישית קניתי כך מהרוכל הערבי.צ'י

בתמונה השניה ברקע חורבות הקרבות של 48.

כ חיים

New member
טעות בידך, צ'י

תמונה זו גם היא צולמה בשנות השלושים באותו המקום שצולמה התמונה הראשונה ובאותו הזמן. מסתבר שבחלקים מסוימים של טבריה הבתים היו חרבים והרוסים כבר אז, תוצאה כנראה של רעידות אדמה שהתרחשו בשנים קודמות ( שתי רעידות אדמה חזקות באזור התרחשו בשנים 1837 ו1927).

אייור

New member
בטח חורבות, כל שבוע באו הסוחרי ענבים האלה וכל פעם לקחו אבן!

ז ק ו

New member
אני עוד זוכר שימוש באבן במאזנים כאלה שבתמונה התחתונה

בשנות החמישים, ע"י רוכלים בשוק. אך האבן לא נראתה ככזו שנאספה מסביבת הרוכלות אלא אבן הדומה לחלוק נחל גדול שהרוכל משתמש באופן קבוע. וזה לא היה מחזה יוצא דופן.

rachelea

New member
יופי של תמונות מחיי היום-יום

אני מבינה להתרגשותך ולליבך העולז. איזו תוספת נהדרת
לאוסף.
תוכל לסמוך על עדות ראיה כי גם בשוק הכרמל, בשנות ה-60
של המאה העשרים שקלו במשקל עם משקולת תקנית ובתוספת
לרבע קילו או מחציתו, הוסיפו אבהנים. היה זה בשנים שעיריית ת"א
עוד לא אכפה את תקנות המשקל ההוגן.

אמנון אלבז

New member
מנהל
שקילה בעזרת אבנים

גם כיום אין לכל ערביה המוכרת פאקוס ענבים או תאנים מישקולות ברזל תיקניות , היתרון הגדול מבחינתם שאין צורך להביא את כל ערכת המשקלות לאיזור המכירה. פשוט מרימים אבן משווים אותה למשקולת שנושאת אחת מהחבורה ובסיום יום העבודה אפשר ללזרוק את האבן חזרה.

למעלה