מאמר על אספנים ובקשה. במאמר גדול פרופסור עוז אלמוג

hadi 1956

New member
מאמר על אספנים ובקשה. במאמר גדול פרופסור עוז אלמוג

מנסה לגעת ולהראות את היקף "הבעיה" (המחלה/השריטה/הפגיעה) של האספנים ולכלול בתוכה מגוון רחב ככל שניתן והבטים שונים בנושא זה
כיום פרופסור עוז מנסה להפוך את המאמר המקיף הזה לספר וכל מי שמוכן ויכול ורוצה לסייע מוזמן לפנות אליו במייל: [email protected]

הנה המאמר בנושא תרבות הנוסטלגיה, הישראליאנה והאספנות בישראל:
http://www.peopleil.org/details.aspx?itemID=30353&index=1&searchMode=1

המאמר מלווה בתמונות של הצלם (האגדתי בנושא פירסום בשנות השישים והשבעים) מולה עשת וכל הזכויות שמורות.

JAMES DEAN

New member
הוא דיבר איתי וחשבתי שהוא יבוא לפורום

ויציג בעצמו את המאמר.
עוז אם אתה קורא את זה ההצעה עדיין בתוקף ונשמח מאוד לארח אותך ולענות לך על שאלות ולהיפך.
בכל מיקרה שיהיה בהצלחה.

ניסיתי לקרוא את המאמר
ולא הצלחתי כל כך להתחבר. המאמר ארוך מאוד, וכתוב לטעמי בצורה מייגעת ומשעממת.
&nbsp
שתי הבעיות העיקריות לדעתי הן:
א. חוסר מיקוד. המאמר מנסה לכסות גם נוסטלגיה וגם אספנות, למרות שאלו נושאים שונים עם חפיפה לא גדולה ביניהם. אוסף הבקבוקים המיניאטוריים של הדי אור אינו נוסטלגי, ומצד שני צילום נוסטלגי (גם צילום עכשוי ברשתות חברתיות וגם התמונות הנוסטלגיות שהראית כאן) אינו קשור לאספנות.
ב. חלקים מהמאמר אנכרוניסטיים לחלוטין, למשל החלק שמדבר על הפריחה העצומה באספנות טלכרטים משנת 1998 (בלי להזכיר שהיום ענף האספנות הזה קרס ונעלם כמעט לחלוטין), או ההתייחסות למכירות מוסיקה באריזות מהודרות בשנת 2007 (בלי להזכיר שכיום איש אינו קונה כאלו, ושחנויות מוזיקה כמעט ונכחדו).

ג רפאל

New member
מעודד לדעת שאיני היחיד שחשב שהמאמר מייגע ומשעמם

אני נטשתי.

אגב עד היום אינני יודע אם הספריה שלי הוא 'אוסף' או ספרייה ביתית.
אני יודע שהינשופים שלי הם 'אוסף' ממש לא נוסטלגי או אפילו עם ארומה ישראלית
וחלק ניכר מ'האוספים' שיש לי בבית הם מבית ההורים ואני שומר הזכרון והחפץ.

powo

New member
לי אישית. קשה קצת לקרוא מאמר כה ארוך.מעל למסך המחשב

ובהחלט מסכים עם הביקורת של רן

hadi 1956

New member
בהחלט מסכים שהמאמר כמאמר ארוך מדי (וקראתי אותו

מספר פעמים - בזמנים שונים - מתחילתו ועד סופו) ובהחלט אולי כל אחד מאיתנו היה כותב אותו בצורה שונה, אבל לדעתי המאמר הוא מאמר טוב המכסה את התחום של נוסטלגיה ואספנות בצורה מקצועית אפילו אם יש חלק שהקריאה בו זורמת באיטיות.
אבל זאת דעתי ובהחלט רן ו-ג יכולים לחשוב אחרת.

אני חושב שהמאמר חשוב ובהחלט אם יש מישהו שיכול לתרום בידע ובכל צורה שהיא לקראת הוצאת הספר על ידי עוז שירתם למשימה (כמו שאחרים נרתמו למשימת מאמר זה).

ז ק ו

New member
חברים !! מה קרה לכם ??

ביקורת, ביקורת. אבל היא לא יכולה לבוא במקום קריאה.
שלושתכם אומרים שלא ראתם, אבל ממהרים להעביר בקורת. זה לא לעינין ולא רציני.
לא יהיה נכון לנסות לקרוא את המאמר הז דרך הפריזמה של האספנות בלבד. המאמר מדבר על תרבות של נוסטלגיה -במובנה הרחב ביותר, על ישראליאנה, וגם על אספנות.
גם אני ראיתי מיד שזה מאמר ארוך, ולכן דחיתי את קריאתו לזמן שאוכל להקדיש לקריאתו. ומרפרוף בו הבנתי שיש למה לצפות.

powo

New member
זקו אני חוזר שוב.שלי אישית קשה לקרוא מאמר כה ארוך מעל למסך

ויכול מאד להיות שזאת בעיה שלי אישית .ומצד שני באם זה היה מודפס הייתי מתייחס לזה אחרת.ויכול מאד להיות שאני כן אדפיס. ואקרא.

ג רפאל

New member
דווקא ניסיתי לקרא - ובאמצע חדלתי

עשרות שנים של קריאה והתעסקות בספרים לימדו אותי שאין טעם להתאמץ ולקרא מה שמוגש לך אם אינו מדבר אליך, אינו לטעמך תהי הסיבה אשר תהי
אין בכך לפסול את את המאמר ולהביע זלזול במחברו.

מפסיק באמצע כי באו להתקין לנו מזגן בסולארים

אבל זו בדיוק הביקורת
התחלתי לקרוא, ולא הצלחתי לסיים, ואני אדם שאוהב לקרוא ואוהב את תחום האספנות. המשכתי בקריאת קטעים מתוכו, לא ברצף. הביקורת שלי היא שהמאמר אינו קריא.

סולי48

New member
מאמר מקצועי, רב עניין ומעמיק ברבדים שונים.

ישר כח לחוקר ובעל היצירה וכל אלה שסייעו בידיו.

ארנון65

New member
הדי תודה רבה על הקישור. מאמר מעניין וחשוב. נושא כזה אי אפשר

לתמצת ב-2-3 עמודים.
אני, כבעל תואר שני, שבעצמי כמובן חקרתי וכתבתי, יודע להעריך בן אדם שהשקיע, חקר וכתב מאמר מעמיק ומקצועי.
יתכן שיש מקומות שהוא קצת "חופר" אז מעלעלים וממשיכים לפסקה הבאה.
אומנם לא סיימתי אך אמשיך לקרוא בעניין רב.

hadi 1956

New member
לא יכולתי לענות טוב יותר מאיך שענית. תודה

בהחלט יש מקומות (כפי שאני כתבתי) הזרימה של הקריאה איטית או (כפי שאתה כתבת) קצת "חופר" אבל בהחלט המאמר מעניין וחשוב והנושא בהחלט מעניין.
לשמחתי אני מכיר את פרופסור עוז אלמוג אישית ושיתוף הפעולה שלנו הוא פורה ובהחלט הכוונה שלו והעשייה שלו בנושא היא מבורכת ובאה מהלב ומרצון חיובי וכן לספר, לתאר ללמד ולהראות את "התופעה".
(ואני מכיר גם את מולה עשת הצלם שהצילומים שלו מפארים את המאמר.)

רוזן71

New member
מאמר מעולה...

בס"ד

צריך לקרוא את המאמר ב" תשלומים", כל אספן ימצא במאמר חלקים שמעניינים אותו. תודה הדי.

ביקורת מנומקת על עוז אלמוג מבלי לגעת ישירות במאמר.

למדתי אצל עוז אלמוג בקורס מבוא לחברה הישראלית במסגרת החוג ללימודי ארץ-ישראל. עוז נהג לעשות מעשה מכוער בקורס זה וכל מי שרצה לקבל ציון (הקורס הינו קורס חובה.) נאלץ לוותר על זכויות היוצרים שיש לו על המאמרים/תמונות ששילב בעבודתו על מנת שהחוקר יוכל להתמש בעבודתיהם לרוב מבלי לתת קרדיט ראוי או בכלל. מלבד זאת, הביקורת של סוציולוגים רבים/סטודנטים מתקדמים לסוציולוגיה כלפי עבודותיו של עוז אלמוג נוקבת ביותר ואומרת שלרוב מאמריו אינם מעידים על מחקר עמוק אלא על רדידות ושאיפה לפופולריזציה של הסוציולוגיה הישראלית. בתחומים אחרים שאני עוסק בהם מלבד אספנות אני יכול להגיד מידע אישי רב כי הוא הפגין בורות וחוסר התעמקות. צר לי, לא קראתי את המאמר של עוז אלמוג אבל מובן לי שכל מאמר שהוא עוסק בו ילווה ברדידות רבה מבלי יכולת מקצועית לחקור לעומק את התחומים השונים.
באם הייתי נוקב מדי בביקורת זו או באם לחלופין חטאתי בלשון הרע, הרגישו חופשי להתעלם/להעלים הודעה זו.
באם יש צורך להרחיב את מה שכתבתי אשמח גם
שבוע טוב
אוֹרי

hadi 1956

New member
איןכמואורי. אם זאת ידיעותיך על התנהגות עוז (ואני ממש לא

מנסה להגן עליו או לנקוט עמדה שונה מעמדתך) היית חייב בזמן אמיתי לפנות לדיקן של הפקולטה ולדווח לו על מעשה עוולה כפי שאתה מציין שנעשה והן לפנות אפילו להליכים משפטיים כנגדו, אם כך נעשה הדבר.
אני חושב שלבוא היום ללא שום פעולה שנעשתה מצידך להגן על החלש / להגן על הצדק / להגן על הזכויות הטבעיות של כותב מאמר כזה או אחר ולכתוב האשמות כבדות שכאלו זה לא לעיניין.
זאת דעתי.
שבת שלום.
נ"ב: בגלל שאני לא למדתי אצל עוז אין לי מושג אם נעשה או לא נעשה מעשים כפי שתיארת.
עדין אני ידיד של עוז ואוהב את מה שהוא עושה עבור עולם הנוסטלגיה והאספנות בישראל. (למרות שלפעמים הוא "חופר" כפי שנאמר בהודעות קודמות)

תגובות קטנות

יכול להיות שאני בוּר או שמרן אבל לעתים ברור מה כיוון המאמר מבלי להתעמק בו. לדוגמא, אוּרי מילשטיין המאמר יהיה ימני חד צדדי ומקומם, אילן פפה אותו דבר אבל ההפך ועוז אלמוג מנסיון של קורס+התדיינות עם קולגות שלו וסטודנטים שלו רדידות ופופולריזציה. לגבי זה שהייתי צריך לדווח בזמנו על מעשיו, ככל הנראה הם היו כשרים אבל מסריחים. היה לו גיבוי מהאוניברסיטה אבל זה לא הופך אותם לבסדר. ע"מ לצאת הוגן אקרא את המאמר המדובר ואם דעתי אשתנה אציין זו שחור על גבי מסך.

hadi 1956

New member
אוריאיןכמוני. אין קשר בין קריאת המאמר לבין מה שכתבת

על עוז. תקרא או לא תקרא זאת לא הנקודה לחלוטין.
הנקודה שאמרת / האשמת אותו במשהו והמאמר (קריא או לא קריא / רדוד או עמוק ) בכלל לא נושא כאן.
לכן אין חשיבות אם תקרא או לא תקרא.
ובהחלט, כפי שכבר נאמר, יש קטעים "קשים" לקריאה.
אבל, כפי שכבר כתבתי, בהחלט מאמר חשוב, לדעתי.

כ חיים

New member
טוב שהבאת לנו את תגובתך

ואין זה משנה אם הבקורת שלך מוצדקת או לא. מצד אחד אני שמח על התיחסותו של עוז אלמוג לנושא המדובר ומצד שני כאשר קראתי את המאמר היה נדמה לי מדי פעם שההתיחסות שלו די שטחית ולא מעמיקה דיה כפי שהיינו מצפים ממי שעוסק במחקרים סוציולוגיים.

למעלה