מטבעות של מכוניות עתיקות

סודA

New member
מטבעות של מכוניות עתיקות

הם לא נראים מרשימים במיוחד בכל זאת אשמח לדעת אם יש להם ערך אספני/כספי למטבעות ?

rachelea

New member
ערך אספני בוודאי שיש למטבעות

יש בוודאי מי שאוסף מטבעות כאלה.
לגבי שווים - אינני יודעת, אני מניחה שערכם ייקבע בין הקונה למוכר.
עם זאת, לא כתבת ממה עשויים המטבעות. אם עשויים מזהב, לזהב
יש מחיר שוק.

סודA

New member
זהב בטוח שלא, זו כנראה סגסוגת של פליז

ארד? ברונזה? מהמשפחה הזו בכל אופן.
אני לא שש למכור, שאלתי בעיקר כדי לדעת עליהן יותר, כולל ערכן.

תודה על התגובה

אלו לא מטבעות
אין עליהם שם של מדינה ולא ערך נקוב.
&nbsp
מטבעות יכולה רק מדינה להנפיק. מדליות יכול להנפיק כל ארגון שרוצה בכך. יש לך פה מדליות לא מזוהות, כתובות באנגלית, עם שמות של מכוניות עתיקות עליהן, אבל המדליות עצמן נראות מודרניות. ייתכן שזה הונפק לכבוד תערוכה, יריד, או אירוע כלשהו שקשור לאספנות מכוניות. בתור הנפקה פרטית, קשה לי מאוד להאמין שיש לזה ערך אספני או כספי כלשהו.

גלעד133

New member
אלו לא מטבעות...

אני אפילו לא בטוח שהן יכולות להתהדר בהגדרת "מדליות", לדעתי עליהן להסתפק בהגדרת "אסימונים".

סמנטיקה
מבחינה לשונית, אסימון הוא אמצעי תשלום עבור מוצר או שירות (לדוגמא אסימוני הטלפון שהיו בשימוש בעבר), בעוד שמדליה היא עיגול מתכת (לרוב) המשמש להנצחה של אירוע מסוים או כפרס.
&nbsp
נראה שאתה מגדיר את המונח בצורה שונה: אסימון כמעין מדליה פחותת-ערך, כפי שהיו למשל אסימוני הברכה לשנה החדשה של החברה הממשלתית למדליות ומטבעות, שנקראו אסימונים למרות שלא היו אמצעי תשלום.
&nbsp
כך או אחרת, מה שיש לנו כאן הוא סוג של "מזכרת לתיירים".

סודA

New member
המונח הקרוב ביותר בעברית הוא מטבע, מלשון הטבעה,

גם אם אינן משמשות למסחר. מדליות הן יותר כאות הוקרה למשהו או מישהו ובדרך כלל בעלות מראה מרשים יותר.
המקרה הזה אמנם קרוב יותר למזכרת כפי שנאמר כאן, אבל לא מצאתי לזה מינוח הולם בעברית.
המעניין הוא שמי שנתנה לי אותם היא במקרה חברה באקדמיה ללשון, אשאל אותה בהזדמנות הראשונה.

לא, אתה טועה
על פי חוק, מטבע הוא אך ורק חפץ שהונפק ע"י הממשלה. צורות המטבע, ערכם וכמותם מוגדרים בחוק. ואם אתה מוכר את הפריטים שברשותך ומציג אותם כמטבעות אתה מבצע עבירה על החוק.
&nbsp
אספנות מטבעות נבדלת מאספנות של מוצרים מסחריים (כגון אספני פחיות קוקה-קולה, כרטיסי בייסבול, או בובת ברבי) בכך שהפריטים מונפקים אך ורק על פי חוק ממשלתי, ובכמויות שאישרה הממשלה (או המוסד מטעמה הממונה על כך, במקרה שלנו בנק ישראל).
&nbsp
המושג המתאר את הפריט שברשותך, גם אם זה נשמע לך מוזר, הוא מדליה. זה נכון שבשימוש יום-יומי, מדליה מתקשרת לנו לפרס על ניצחון בתחרות (למשל מדליה אולימפית), אבל זה רק סוג אחד של מדליה. מדינות וגופים פרטיים מנפיקים מדליות בכל נושא ותחום כבר עשרות ומאות שנים.

גלעד133

New member
מטבעות ומדליות

הסבר נכון וכמעט מדוייק, ממשלה או בנק או גוף נוסף שהוסמך על ידם, במקרה שלנו [בישראל] החברה הממשלתית [ז"ל] או כיום חברת "גראס" שקיבלה את חוזה ההנפקה לתקופה מסויימת לפי מיכרז. על מטבע מופיע תמיד עריך כספי בניגוד למדליה או אסימון . לגבי אסימונים - לא רק אמצעי תשלום אלא גם פירסום [כמו בתי קזינו, מועדונים שונים של רכב, גולף ועוד] או כמו שבסברת על המנוי המתמיד של החברה הממשלתית ז"ל.

גרשונוב

New member
כנראה שלא הרבה.

הנה דוגמא של לא הרבה.
זה תוצר של חיפוש מאוד מאוד מהיר. קצת חפירה והרשת תענה לך על רב השאלות.

למעלה