יקבים בפלשתינה א"י

just yuv

New member
יקבים בפלשתינה א"י

אם מישהו פה מכיר יקב / אגודת כורמים שהיתה קיימת בתל אביב לפני קום המדינה אני אודה לו אם הוא יוכל לשתף קצת במידע על היקב. קיבלתי בקבוק של וורמוט ( Vino Vermouth בתווית) שעל התווית שלו כתוב "bottled by Hagefen society, Tel-Aviv" ובמקום אחר כתוב באנגלית - יוצר בפלשתינה. אני מתעניין במקור שלו. חשבתי שזה קשור לטמפלרים, אבל לבקבוק יש תווית "כשר". אם מישהו יכול לשתף במידע אני אודה לו.

broadaxe

New member
לפני שהדי, המומחה ליקבים בא"י יענה - למה זה לא שייך לטמפלרים

טמפלרים לעולם לא היו משתייכים לאגודה עם שם עברי ולא רושמים את השם תל-אביב.

just yuv

New member
טמפלרים גם לא היו טורחים ליצר יין כשר לדעתי...

אז אם זה לא הטמפלרים מי זה כן ?

ז ק ו

New member
הטמפלרים, גם אם היו רוצים, טורחים, ואפילו מתאמצים,

לא היו יכולים ליצר יין כשר לידיעתך.

guysoffer

New member
מוזר לי בעיקר הצלב בתחתית הבקבוק על יין כשר..

יכול להיות שקנו את הבקבוקים מהטמפלרים, או שמילאו בקבוקים של משקה אחר.

גיא.

לא ידועים כמעט פרטים על חברת הגפן

אבל ככל הנראה אין מדובר ביקב שייצר את היין מחומרי הגלם (ענבים), אלא בגוף שיווק שרכש את היין המוגמר בחביות מייצרנים אחרים וביצע רק את מלאכת הביקבוק.

בארץ ישראל היו מעט מאוד יצרנים של יין ועשרות רבות של מבקבקים.

עיקר פעולתו של המבקבק הייתה להדפיס את התווית הייחודית לו ולשווק את היין לכל דורש. העובדה שמדובר בתווית הרשומה באנגלית בלבד יכולה להצביע על כך שהיין הזה נועד לייצוא, או למכירה לגורמים זרים בארץ (אולי לצבא הבריטי - צרכן גדול של משקאות אלכוהוליים). אולי זה ההסבר לצורת הצלב המופיעה על התווית.

העובדה שמדובר ביין כשר לא רשומה במפורש על התווית, אלא על חבק נפרד שהודבק על הבקבוק. אולי זה מעיד על מס שיווק שלא צלח, ואת המלאי שנותר בידי המבקבק הוא ניסה לשווק לגורמים יהודיים תוך הוספת תווית הכשרות. אני מניח שזה נועד ליהודים בארץ, מפני שהמילה כשר רשומה בעברית וגם שם המבקבק נוסף בעברית (על התווית הראשית זה רשום באנגלית בלבד). זו כמובן השערה בלבד, ועד שלא נראה דוגמאות נוספות של בקבוקים אי אפשר לדעת אם הדוגמה הזו מעידה על שיטה או שבאמת מדובר בחריג.

ז ק ו

New member
יותר מזה, משה. בכלל לא בטוח שמדובר בבקבוק אחד

נראה שמצולמים שני בקבוקים. זה עם המדבקה על צוארו איננו הבקבוק שבשני הצילומים שמעליו

אני כמובן מאחל לאספן שאלו אכן שני בקבוקים

ושהאוסף יגדל, יתרבה ויתעצם.

ואם כבר חזרנו לנושא, הנה עוד כמה פרטים על חברת הגפן. בעל החברה, מרדכי קורן, רשם אותה ברשם השותפויות המנדטורי בחודש אוגוסט 1927. הגדרת העסק הייתה "סוחרים ביינות וספירטים". החנות של חברת הגפן פעלה בתל אביב, ברחוב לוינסקי 28. היא פעלה במקום בוודאות בין השנים 1936 עד 1953 (אולי היא פעלה בתקופות נוספות, אבל אין לי מידע על כך). החברה הוגשה לפירוק בשנת 1955.

just yuv

New member
תודה לכולם

תודה רבה לכל מי שתרם לדיון ולמחקר... לפרוטוקול הצילומים הם של אותו הבקבוק, אין שני בקבוקים.
אני לא אספן של יין, קיבלתי את הבקבוק מתנה מדודה מבוגרת שהתכוונה באמת ובתמים לתת לי יין ראוי לשתיה, מזלה (ומזלי) ששמתי לב לפרטים ובעיקר לזה שיש לי פינה חמה לחפצים כאלה. אנסה לחפש עוד מידע על חברת הגפן.
האם לדעתכם יכול להיות ערך לבקבוק כזה - מעבר לזה שהוא סופר מגניב ?

ז ק ו

New member
אתה יכול להעלות צילום של הבקבוק כולו ליד חפץ

מוכר להמחשת קנ"מ? למען התרשמות יותר טובה מצורתו.

just yuv

New member
הבקבוק אגב מתוצרת סקוטלנד לפי מה שמוטבע בתחתית הבקבוק

ז ק ו

New member
שים לב שזה המשוק היחיד שבמודעה

שלו אין זכר לכשרות. כנראה שזה לא כל כך עינין אותו. ונראה לי שה"כשר" שעל צואר הבקבוק מעוצב בסגנון שונה מהתוית הגדולה.

hadi1956

New member
בהחלט אינפורמציה לגבי חברת הגפן התקבלה תשובה. לגבי ה"כשר"

למיטב ידיעתי (ולמרות מה שחברי לפורום כתבו) ולמרות שהיום אין שום סיכוי שחברה שלא משתמשת במשגיחי כשרות חרדים תקבל הכשר ותוכל ליצר יין כשר, פעם גם הטמפלרים הגויים, יצרו יין כשר עבור היהודים בארץ הקודש !!!
אולי עוד אינפורמציה על חברת הגפן תוכלו פעם לקרוא כאשר, ואם, נסיים את כתיבת הספר על תעשיית היין בארץ ישראל

just yuv

New member
הפרסומת לקוחה מתוך עיתון/עלון חרדי/דתי

1. לא שזה משנה אבל הלינק לפרסומת לקוח מתוך עלון/עיתון חרדי אז כנראה שכן היתה כשרות אחרת למה לו לפרסם בעלון דתי ?
2. מצאתי את הלוגו של בית המסחר - וזה אותו לוגו שמופיע על הבקבוק ליד הכשרות
3. ועכשיו ששלחתם אותי שוב להסתכל על התווית שמתי לב לפרט שפספספתי...התווית מורכבת משתי מילים והלוגו באמצע...מצד אחד "כשר" ואז הלוגו ומהצד השני "לפסח" :)

ז ק ו

New member
יכול להיות שהוא היה טוב ביין

ומעט פחות בפרסום. אם אתה כבר מפרסם בעיתון דתי/חרדי, הבלט את מה שעשוי לענין את הלקוחות.

hadi1956

New member
הם יצרו את היין לאט לאט לאט. ואולי לקחו כמה אנשים דתיים

שיתנו להם הכשר !!!
ברור שבצורה חוקית !!!!
אולי על ידי כך שהם (הדתיים) עבדו שם ורק הם התעסקו ביין הכשר. אולי.
אבל, למיטב ידיעתי, הם כן יצרו יין כשר.
&nbsp
והכל, כפי שכתבתי, למיטב ידיעתי !!!! (וזה לא אומר שזה נכון חחחח)

למעלה