חתמות עתיקות

santaisr

New member
חתמות עתיקות

יש לי כמה חתמות עתיקות פרסיות. אני זקוק בעזרה בלקרוא כתובות עליהם

כ חיים

New member
הטבעת מימין היא טבעת מקומית

מצאתי כמה כמוה ע"פ הקרקע באזורי. מה שרואים עליה היא מוטיב איסלאמי טיפוסי שאפשר למצוא אותו גם על חפצים אחרים, בין היתר על משקולות ערביות מימי הביניים.

חותמות דומות קיימות גם בארץ ישראל והן חותמות ששימשו שייח'ים ומוחתארים. כדי לקרוא את הכתוב עליהן צריך לטבע בהן חתיכות פלסטלינה ואז הכיתוב יוכל להיקרא מימין לשמאל.

פלסטלינה זה כל כך low-tech אפשר בכל תוכנה לצפייה בתמונות להפעיל פונקציה של flip horizontal ולהפוך את הכיוון ימין-שמאל. הנה אחת מהן.

(לצערי אינני יודע לקרוא לא ערבית ולא פרסית)

powo

New member
אלכס במבט די לא מעמיק

יציקות הפליז לא באיכות .והגימור שלהם נראה כאילו שהם לא היו בשימוש.(אין פטינה) ואני די נזהר להגיד על חלק מהם כריפליקה.אבל באמת צרכים מבט הרבה יותר קרוב

כ חיים

New member
אתה אכן טועה

אין ספק שאלו חותמות עתיקות אותנטיות ולא רפליקות. אין שום טעם להכין רפליקות לחותמות מסוג זה. הן שכיות ולא נדירות וחבל להתאמץ כדי להכין חיקויים מהן.

powo

New member
חיים מדוע לא רואים את הפטינה על החותמות האלה?

חוץ מאחת מהם

אמנון אלבז

New member
מנהל
חוסר פטינה

יתכן ולחותמות הפליז לא דבקה הפטינה בגלל השימוש בשעווה, ברור שלהווצרות פטינה יש צורך גם לחשיפה עם האויר והלחות , יתכן שהשעווה נתנה מגן לחותמות.

powo

New member
אמנון אני מדבר על ידית האחיזה ששם נוצר החיכוך

כ חיים

New member
לדעתי החותמות הללו

עברו כבר הליך כלשהו של ניקוי לכן לא רואים עליהפ את הפטינה.

powo

New member
ומה אתה חושב על העיבוד של הפליז בחותמות

האם בכל אלה שאתה מכיר כך הם נראים?

הנומן

New member
חותמות

לדעתי, החותמות הן לא פרסיות אלא ערביות-מוסלמיות, הכתב ערבי (הפרסים כותבים באותיות ערביות אך בצורה מיוחדת אופיינית להם) והשמות ערביים ולא פרסיים. רובם, לדעתי, שימשו כחתימה של אדם פרטי ועל חלקם יש שם של אדם.

הנה לקחתי ארבע חותמות שהיה לי קל לקרוא את הכתוב, הפכתי אותן לפוזיציה הנכונה שלהן (באמצעות פלסטלינה, כמובן) והכיתוב עליהן משמאל לימין:

עבדו עאמר (שם של אדם)
הוא הרחמן (הכוונה לאלוהים) ואני עבדו
עבד אל-רחמן (שם של אדם)
עבד אל-רחמן (שם של אדם)
עבד אל-רחמן נאפז לח'אלדי (שם של אדם)

לגבי השנים: יש שנים שונות איסלמיות למשל 1291 המקבילה ל-1874 בלוח הנוצרי.

יאללה, אני הולך לישון.
אלי

כ חיים

New member
ידיות האחיזה של החותמות

ידיות האחיזה של רובן של החותמות אכן מזכירות חותמות מקומיות טיפוסיות. הידיות של החותמות הפרסיות שאני מכיר הן שונות כך שיתכן מאד שאלו אכן חותמות מקומיות.
לפעמים ליד שם האדם כתוב גם שם הישוב בו הוא מתגורר.

החותמות הללו הן אף פעם לא של אדם פרטי אלא אדם שיש לו תפקיד כלשהו - שייח של שבט או מוחתאר של כפר או תפקיד ציבורי אחר. סתם אדם פרטי לא יטרח להכין לעצמו חותמת כי את כל המשא ומתן מול השלטונות, בין אם היה זה השלטון העותומני או השלטון המנדטורי ניהל תמיד הדמות הבכירה בשבט או בכפר.

ג רפאל

New member
אגב יש לי חותמת פליז\ברונזה[?]

ישנה מאוד - מלפני קום המדינה- ו ואין לי מושג מה מקורה ושל מי היתה. [מצאתי בתיבה של אבי]
בעברית מסביב נביל בערבון מוגבל ובמרכז באנגלית NABIL LIMITED

למעלה