סתם שיתוף ארוך. אין צורך בזיהוי.

מיכי 10

Member
סתם שיתוף ארוך. אין צורך בזיהוי.

בשבת שעברה הייתי באפרת אשר בגוש עציון. ביום ראשון, בדרך חזרה הביתה, נכנסתי למשתלה הקטנה, "החממה", אשר נמצאת בכפר עציון, כדי לקנות צמח יפה בעציץ, עבור חברה שהזמינה אותי לראות את גינת הגג שלה במרכז רמת גן.

אחרי התלבטויות, בחרתי בצמח שנקרא ענבל גדול-עלים (לחובבי העברית: אני מעדיפה לומר ענבל גדָל-עלים, אבל שתי הצורות נכונות!), כיוון שהוא לא רק יפיוף, אלא גם אוהב שמש (או צל חלקי), מה שניחשתי שיש בשפע על הגג שלה, וצדקתי.

בחרתי כמובן בצמח פורח, שנראה בריא מאד, ושהיו לו ניצנים רבים! הוסבר לי שלקראת החורף, הוא כאילו מת, ומתחדש שוב בעונה הבאה. ארזו לי אותו יפה, ומה שהפתיע אותי, שהניצן הגדול ביותר שהיה בין הפרחים, שיש המכנים אותו "בלון", בגלל צורתו הנפוחה, נפתח לגמרי אצלי במטבח במשך הלילה. :)

סיפרתי על כך לחברתי, אשר שמחה ממש על השי, כי צמח כזה לא היה לה ומצא חן בעיניה מאד. היא רשמה מיד את שמו, והצעתי לה לקרוא עוד עליו בוויקיפדיה.

צילמתי במשתלה עוד צמחים שונים ויפים!

אצל חברתי, יש אלפי צמחים מעניינים. התרשמתי שרובם הגדול סוקולנטים, וגם לא מעט קקטוסים. אבל יש גם אחרים, ומעניינים לא פחות. ואפילו עצים קטנים אחדים.
צילמתי רק צמח אחד שלא הכרתי בכלל: בטטת נוי בצבע ירוק בהיר ועז. וראיתי שם גם בטטות נוי בצבעים בורדו וחום. אבל דווקא הירקרקה היתה הכי יפה בעיניי. באמת נראית בדיוק כמו עלי בטטה רגילה, ורק הצבע שונה, ויתכן שהעלים שלה קצת יותר דקים מאלה של הבטטה למאכל.

חגו סלע

New member
מיכי, משפשף את עיניי בתימהון: בגינת גג אלפי צמחים?

מילא שאלפִּי הדל במנשה, אבל אצלה אלפֵי צמחים על הגג, נרחב ככל שיהיה. הייתכן?!

מיכי 10

Member
*אלפִּי*, יפה!!

השבוע בדיוק נתקלתי בפסוק הזה "...הנה אלפִּי הדל במנשה ואנוכי הצעיר בבית אבי.", בשיעור המשפחתי השבועי שלנו, שאותו העביר הפעם ילד, שבאותו יום חל יום הולדתו ה-11

איזו פדיחה לי. כמובן שלא ניסיתי לספור את הצמחים
, ועוד חשבתי שאולי היו שם אפילו עשרות אלפים.

פשוט ראיתי על שטח גדול, עם מעקות ארוכים, המוני צמחים צפופים, ובשחזור בדמיוני: "...את צל ההרים אתה (כלומר אני) רואה כאנשים."
ואני עוד משוויצה שאני טובה במתימטיקה...
טוב, אז אצמצם לעשרות רבות מאוד (ואולי אפילו לא מאות).

וכפיצוי על ההגזמה שלי, הנה פרחי קוריאופסיס מהגוני, שצילמתי במשתלת "החממה".

חגו סלע

New member
נפלא! יפה כמעט כמו קוסמוס, וזו אחת המחמאות הגדולות ביותר

שאני יכול להחמיא לצמח...
בדקת אולי אם כשממוללים את עלה יש ריח?

מיכי 10

Member
האמת, חגו, שתחילה הייתי בטוחה שזה קוסמוס, וכך גם רשמתי לעצמי

כשהעברתי תמונות מהפלאפון למחשב. אבל בדיעבד, נזכרתי שהיה שם שלט, שבו היה כתוב השם "קוראופסיס מהגוני" רב שנתי.
נראה לי שהם בני אותה משפחה. גם הניצנים שלהם דומים.

לא חשבתי בכלל למולל עלה ולהריח. האם יש לאחד מהם ריח אופייני?
יתכן שאגיע לשם שוב בקרוב, כי בחופש הגדול הזה, אצטרך כנראה להגיע לפעמים לגוש עציון, ואז אוכל למולל עלה. :)

ואגב, ממול, יש חנות גדולה של פירות וירקות ועוד, שנקראת "בית הפירות".
ראיתי שם לצד דלוריות ודלעות ערמונים, גם דלעות קטנות יפות וצבעוניות במיוחד, כמו שראיתי בעבר רק בשוויץ. לא עמדתי בפיתוי, וקניתי.

שאלתי את הבעלים מה זה, והוא אמר שזאת דלעת יפנית. וכששאלתי אותו מה אפשר לעשות בה, הוא מיד סיפר לי איך הוא מתקין אותה. זה לא פורום מתכונים, אז אם רק לסכם בקצרה, הוא משתמש בדלעת כמו בסיר בישול, לאפייה של מעדן בתנור.

חגו סלע

New member
אכן, בנים למשפחת המורכבים, ואם אינני טועה אפילו בני

אותה תת-משפחה - הלשוניים
עוד כמה ימים אביא תמונה של דלעת קטנטנה ובעלת צלעות. כרגע היא ירקרקה, אמתין לראות אם היא נעשית כתומה, או נותרת ירקרקה.

מיכי 10

Member
מדהים!

לא מדהים שצמחים רבים צומחים בלי שזורעים או שותלים אותם. אלא שפשוט הגיעו זרעים שלהם בדרך הטבע (רוח, או ע"י בע"ח), או ע"י אדם שאכל בסביבה והתפזרו זרעי עגבנייה, למשל. או שאדם השליך חלקי פירות/ירקות או גלעינים/זרעים/חרצנים שלהם.

אבל המדהים במקרה שלך, שדלעת מצולעת, זה בטח צמח נדיר. ומעניין איך הגיע לגינה שלך פתאום. :)

למעלה