מאמר על מוות של עצי באובב עתיקים באפריקה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
בסוף גם הבאובב יישאר חלק מהאגדה של הנסיך הקטן...

ע"פ התמונה של העץ שנשבר ורק ע"ס עובדה זו נראה לי שהבעיה היא

היא פיזית של ענפים כבדים שלא היו מחוברים טוב בבסיסם ויתכן שקשירה היתה מונעת השבר

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
שבת שלום לך רן! גם אני נסיתי לבחון את התמונה של גדע העץ
וחשבתי על מזיק כלשהו שפגע בו. נברן גזע או פטריה או מה...
אבל תסתכל על התמונה המלאה. העצים הללו החזיקו מעמד מעל ל-2,000 שנים, ולפתע, טראח.. ענפים 'הפכו' לכבדים והחיבור שלהם בבסיס הפך לרעוע? לא. זה לא מסתדר לי. משהו גרם לתופעה לקרות, וזה קרה באזורים שונים.
אז מאד יתכן, שהתערבות אנשית הייתה עוזרת. קשירה? השקייה? איתור וטיפול במזיקים שצצו והופיעו לפתע, אחרי שהעצים הללו החזיקו מעמד בגבורה שנים כה רבות? אבל העצים האלה לא קיבלו שום יפול לפני כן. אז משהו כן השתנה שם במיקרוקוסמוס ולא לטובה.

משה נכון ולבטח מבלי לראות את העצים מקרוב אסור לתת דיאגנוזה

אבל בעולם הרחב הרבה מאוד עצים עתיקים נתמכים ומטופלים ע"י היערנים בכדי לשמר אותם.
גם בלי שינויים נוכחיים באקלים במשך אלפי שנו גידול המין באפריקה גם הרבה לפני נביטת העצים בהם מדברת הכתבה. היו שנות בצורת ארוכות ועובדה שרק מספר קטן של עצים שרד כל כך הרבה שנים. רובם קרסו ולא הגיעו לגיל מופלג כזה עוד הרבה לפני פרוץ זיהום האויר של העולם המודרני.
גם האורן בגיל 8000 שנה (אם אני לא טועה בדיוק בגיל) בקליפוניה הוא שריד בודד מתוך מספר עצום של בני מינו שלא שרדו, וגם הוא מתי שהוא ימות, בגלל עקות שונות ומשונות.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אתה רשאי לומר, שכל דבר חי בטבע מגיע בסופו של דבר אל קיצו.
אבל כאשר מדובר בעשרות עצים בני גיל שונה זה מזה, והתופעה קורית פה, ושם וגם שם, יתכן שיש לכך סיבה ש"צצה" ויש לחקור מהי.
ברור שלא אתה, לא אני ולא מומחים גדולים מאיתנו ראו זאת מקרוב ו/או בדקו זאת, וגם כותב הכתבה לא חקר לעומק מה בדיוק קרה כאן. נכון שהוא מעלה השערה, אבל גם לה אין סימוכין ברורים. אז זה שיש איזה עץ אורן יחיד סגולה? יפה לו, ואאחל לו אריכות ימים. ובמקרה שלנו, אין זה קשור בזה. שבת שלום וחג שמח!

אורגניק

New member
כותב הכתבה מפנה ל"נייצר" שמתבססים על 14 מחקרים

ומדענים מ 3 מדינות שונות חקרו ובדקו לאורך שנים והם חלוקים בהשערותיהם אבל רן פאוקר כמובן מבין טוב יותר מהם במכניקה, ולטענתו אין שינוי אקלים.

עץ הבאובב יכול לאבד עד 60% מים ולהמשיך לחיות ולא 70% ומניח שזה גם נבדק במעבדות במדינות השונות. במקרה הזה אין הסבר מוחלט למה העצים התייבשו כי החוקרים חלוקים בהשערותיהם בין שינוי האקלים לבין פגע ביוטי.

אוגניק הפעם לא אשאר מנומס וסבלני אני מציע שתלך ללמוד הבנת

הנקרא. קשקשן

אורגניק

New member
רק תגיד לי איפה התבלבלתי ואיזה מידע חסר לי שאלמד

אני לא טענתי שהשורש נושם חמצן מהאוויר - את זה אתה טענת..
אמרתי לך שמכבד אותך על דבר אחד מסויים והאמת שעל עוד שני דברים - אחד מהם זה על הציונות המקום בו אתה גר. אם נפגעת מהדברים, כמו שאמרת שאין סיבה שאני אתנצל ולכן אקח את התנצלותי בחזרה ואתה מוזמן להתנצל בפני המראה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כדאי שתחדל להפוך את הפורום לכר התגוששות. זה לא קרה עד כה,
וחבל שזה יקרה כעת, בהתחלת שנה חדשה. תודה.

אורגניק

New member
סך הכל עניתי לו ומה אתה רוצה שלא אגיב

לא הכרתי את האיש לפני כן ואני מתנהל בכבוד

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כשאתה רואה משתתף ששמו מסומן באדום, נראה שהוא לא סתם 'אחד
מן השורה' ועל כן, יש להתייחס אליו בכבוד הראוי.

אורגניק

New member
כבוד זה עניין הדדי - ומי שמצהיר שהוא מטעה לא ראוי לכל הכבוד

יכולתי גם אני לשלוח אותו לסיים כיתה י' בביולוגיה. בעצם כבר עשיתי זאת והוא הודה לי על כך גם אם לא הודה בטעותו

למעלה