תכנון הסתרה ע"י עצים

איתי741

New member
תכנון הסתרה ע"י עצים

שלום,
אני לא מצליח להוסיף תמונות לשרשור הישן אני פותח בהמשך ל
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/465/183443305/טיולים_ופנאי/גינון
לאחר בדיקה נוספת הבנתי שהברושים קצת אלרגניים וגם רציתי להרחיק את העצים מהחומה המערבית כדי שלא יחסמו את האוויר למרפסות בבניין הגבוה. בנוסף נראה לי שלא הסברתי את עצמי לגבי מטרת המיסוך ומיקום העצים.
מצרף סקיצה של החצר + תמונות מזוויות שונות.
המספרים בשרטוט (1-3) מציינים את המיקום שממנו צולמו שלושת התמונות.
התכנון הוא שהעץ הירוק והצהוב יחסמו עד כמה שאפשר את הבלוק מכיוון המרפסת האחורית – הבלוק כרגע 3 קומות ונבנות עליו עכשיו עוד 4 קומות ...
לאחר חיפוש ברשת אחרי עצים שמגיעים ל15 מטר ויתר , ירוקי עד או נשירים מותנים, מהירי צמיחה וללא שורשים אגרסיבים הגעתי לאפשרויות הבאות:
עבור העץ הירוק שמתוכנן בסקיצה לקוטר של כ 7 מטר (ייגזם בצדדים אם צריך):
דולב מקסיקני – גובה מקס' ממוצע באתרים שבדקתי 15-25 מטר
מילה ירוקת עד – 15-20 מטר
גרווילאה רובוסטה/חסונה עד 25 מטר
ההעדפה שלי היא לכוריזה ההדורה אולם בחלק מהאתרים כתוב שהיא נושרת לחלוטין וגם הגובה שלה יחסית נמוך, אשמח לדעת שלא כך.
עבור העץ הצהוב התכנון הוא לקוטר של בערך 4-5 מטר וכמה שיותר גבוה:
לגונריית פטרסון – האתרים חלוקים בקשר לגובה אבל נראה כי לפחות 12 מטר
ההעדפה שלי היא לברכיכיטון אדרי אבל בחלק מהמקומות כתוב שגודל לאט..

את שני העצים (ירוק וצהוב) אני מתכנון לקנות בוגרים ככל האפשר.
מבקש לדעת האם יש השגות.בעיות לגבי העצים הנ"ל ואם ישנן עוד אופציות שניתן לשקול.

בנוסף במידה והכוריזה אכן נשירה ואצטרך לשתול את הדולב/מילה או רובוסטה , האם ניתן לשתול לידם (עץ אדום בשרטוט) קטן יותר עם פריחה יפה כדי להוסיף קצת צבע לרקע הירוק בחלק מחודשי השנה

תודה מראש.

אינני מבין גדול בעצים, אבל מרבית אלה שהזכרת לא יתאימו לך.

א. כדאי שתבין, שאין בארץ עצים רבים שמגיעים לגבהים של 15 מ', וגם אם יש, הם יתפתחו לאורך שנים, חלקם יהיו נשירים וחלקם יהיו רחבים.
ב. לדולב יש נטייה לחטוף קימחון לפני הנשירה לקראת סוף הקיץ. הוא מתכער וגם אם מגיע לגובה די נאה, אתה די תצטער שבחרת דווקא בו.
ג. לגונריה לא מגיעה בד"כ לגבהים הללו, והפרי שלה שעיר ואלרגי למדיי. שערותיו גם מציקות בערך כמו שערות פרי הצבר.
ד. ברכיכיטון אדרי לא ממש יגיע לגבהים שאתה רוצה. האוסטרלי כן יכול להגיע לא רע והוא גם נטוה לשמור על עליו לאורך מרבית השנה. רק שהוא לא ממש צפוי. יש עצים שאוהבים להתרחב ואחרים תופסים גובה. אין לדעת זאת מראש...
ה. הכוריזיה קוצנית מאד בתחתית הגזע והיא גדלה יותר לרוחב מאשר לגובה. אולי יהיה כדאי שתחשוב על בומבקס הודי, אבל שניהם נשירים...
ו. אולי זו מחשבה שלי, אבל איני אוהב את הגרווילאה. היא דווקא כן תופסת גובה אבל צפיפות העלים שלה אינה אחידה ו... אני ממש לא מתחבר אליה.
אז הנה "קטלתי" לך כמעט את כל מה שהעלית כאן...

ומה כן? למשתלת אלון יש הצעה של מילה מורכבת צריפית שגדלה לגובה. איני יודע עד איזה גובה. צריך לברר איתם.
נסה לברר עם ידענים גדולים ממני מה כדאי. אולי משה 53 יצליח לחשוב על משהו ואולי יגיעו כאן אחרים.
שלטית יכולה להגיע לגבהים נאים, אבל היא נשירה והיא יוצרת מרבד צהוב של פרחים שקמלו... משהו מעולם אחר. פורחת ממש כעת.
וסיגלון (יקרנדה) פורח באביב המוקדם יותר. שוב... יוצר שטיח כחלחל מתחתיו וגם הוא נשיר... שמעתי שגם די שביר.
שיהיה לך בהצלחה...

איתי741

New member
הברכיכיטון אוסטרלי נראה לי אופציה טובה , יש הסבר עליו

שלמרות שהשורש שיפודי הוא יכול להזיק למדרכות.
אצלי התכנון הוא שיישתל בין משטח חנייה עובי 12ס"מ עם ברזל זיון לבין מחסן מבלוקים,מאמין שלא ייגרם נזק
לגבי המילה מורכבת צריפית - דיברתי כבר עם המשתלה - אני אפגש איתם כדי לקבל ייעוץ יותר מעמיק.
לגבי השלטית - נראה לי גם אופציה מצויינת. לפי מה שכתוב המקומטת נשירה אבל המסופקת נשירה מותנית , גם לא מצאתי שום תמונה על הערך הזה בעברית או אנגלית שהעץ נושר כולו - אין לי בעייה עם מרבד צהוב מתחת לעץ - רק יוסיף.
הסיגלון והצאלון למחטב ידיעתי במישור החוף צומחים יותר לרוחב מאשר לגובה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ככל שידוע לי, הראייה שלנו היא בזווית נפתחת וככל שהמרחק גדול,
העצמים קטנים ביחס ריבועי. לכן, גם אם מדובר במבנה בגובה של 7 קומות, אינך זקוק לעץ בגובה של 21 מטרים, כדי שיסתיר את כל המבנה כשאתה מביט החוצה מחלון ביתך.
כן כדאי שתחשוב על עץ שיהיה ירוק עד, לא ענק ולא מהלכלכנים הגדולים ביותר.
אתה מסתייג מברוש (ויש זני ברוש צרים וגבוהים, שיכולים לתת לך פתרון טוב), אבל אתה מזכיר עצים, שעוקר הסלעים הסביר היטב מדוע הוא מסתייג מהם.
לטעמי אדבר כאן על 2 עצים יפים, שהם ירוקי עד וסוגרים יפה.
האחד, הוא מגלון אפריקאי (הרפיפילום). גדל מהר. נשיר מותנה. לבלוב אדמדם ופרי אדום. https://www.google.co.il/search?q=ע...&biw=753&bih=379&dpr=2.5#imgrc=iXUxUQ2BXVLp9M:
והשני, כרבל לביד. לא צומח מהר, אבל סגור ויפה מאד. כדאי לרכוש מעוצב ומפותח ככל האפשר. https://www.google.co.il/search?q=כ...5#imgdii=iCG_ubhNtGg6vM:&imgrc=ocfjlKadu-NeLM:
גם ההתעה של עוקר הסלעים יכולה להיות מעניינת כשהוא התכוון למילה המוררבת "אובליסק". http://www.alon-yiron.co.il/מילה-ירוקת-עד-מורכבת-מזן-אובליסק

איתי741

New member
היי משה , המגלן האפריקאי גם נלקח בחשבון , כתוב בכל האתרים

שהוא דווקא ירוק עד אבל חלוקים בנושא הגובה והרוחב שלו עם הדגשה שהוא חייב להיות זכר כדי להימנע מלכלוך משמעותי
לגבי הכרמל הלביד מצויין שהוא לא עובר את ה10 מטר וצמחיתו די איטית..
&nbsp
&nbsp

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
נשיר מותנה הוא בד"כ ירוק עד ובחורף קשה עלול לאבד עלים.
בד"כ עונת הנשירה היא קצרה ולכן די נסבלת ו/או נסלחת.
לי לא אכפת שיהיה פרי והוא נחשב גם כאכיל (לא טעמתי).
וקשה לי להאמין שתשיג זכר, כי לא נראה לי שמישהו יטרח וירכיב עצי מגלון.
לגבי הכרבל, לדעתי, אינך זקוק אפילו ל-10 מ' גובה ואתה שוגה לגמרי בנקודת החשיבה. נכון הכרבל הוא איטי יחסית אבל עץ יפהפה כירוק עד.
נסה לחשוב על ברכיכיטון אוסטרלי על אף היותו לא אחיד באופי הגידול.

איתי741

New member
אוקי , אז נשארתי עם האופציות הבאות:

ברכיכיטון אוסטרלי - כרגע הכי מועדף
מילה ירוקת עד מאיה/אובליסק
מגלון אפריקאי
ברושים למינהם לאורך הגדר הדרומית ( מהפינה לכיוון מזרח ) לאורך של כ 5-6 מטר היו מייתרים את העץ השמאלי הצהוב וחוסכים לי מקום היות ולא היו מסתירים את הנוף לשכנים אבל אני מבין שהם אלרגניים..
מישהו יודע האם גם הטוטם / סנטה קטרינה או איטלקי אלרגנים באותה מידה כמו "הרגילים" , נראה כאילו הצימוח הצפוף שלהם כולל פחות איצטרובלים.
לגבי השלטית - באיזה חודשים היא נשירה ולכמה זמן בערך - היא ניראת מצויין , אולי אתפשר על המיסוך למספר חודשים מצומצם

תודה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כדאי שתזכור, שגם צמח אלרגי אינו אלרגי עבור כלל האנושות.
יש מי שאלרגי (ואלה המיעוט), וכך כמובן, יש את האלרגיים דווקא לאורן, לאלון, לברוש או לאיקליפטוס. אז לא הייתי נבהל מהעניין יתר על המידה, גם אם הברוש נחשב במידה כלשהי לאלרגי. והטוטם הוא עץ מורכב. כנראה שלא מייצר פרי רב אם בכלל.
אולי כן הייתי "עושה חשבון", במידה שבמשפחה שלי היה מישהו אלרגי ספציפית לברוש, אבל הנה... הבן שלי אלרגי כמעט לכל מה שפורח. אז מה? אתה יכול לעקור את כל האלונים והאורנים שצומחים בטבעון? לא! אבל בני החליט שהוא יעזוב את טבעון ובא לציון גואל.

איתי741

New member
כבר נקבע זימון לבדיקות אלרגיה

הוספתי לרשימה גם את
שפלרה מקרינה
ברכיכיטון דו גוני
מאמין שלאחר מספר פגישות ייעוץ עם משתלות לגבי מלאי זמין אקבל החלטה.
תודה לכל העוזרים.
נ.ב
יש לי עוד כמה נושאים שאשמח להתייעץ עליהם כאן , להמשיך כאן או לפתוח חדש?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
שיפלרה מגיעה לכל היותר ל-5 מ'. ברכיכיטון דוגוני פחות גבוה
מהאוסטרלי.

איתי741

New member
אני מעוניין לבדוק עוד אופציה אחרונה של שעועית הגלידה

מבין שהיא משירה המון עלים - עם זה אין בעייה , השאלה היא אם ניתן ע"י גיזום תדיר לשלוט על הרוחב שלה והאם ניתן לגרום לכך שהסתפעות הענפים תתחיל מגובה של לפחות 3 מטר ולא כמו בתמונה..
ודבר אחרון , מתוך 4 המועמדים הסופיים : מילה , ברכיכיטון אוסטרלי , מגלן אפריקאי ושעועית הגלידה - האם אחד מהם ימשוך אליו יותר עטלפים או ציפורים ?
תודה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
מאיפה הקרצת את שעועית הגלידה? זה עץ רחב ולא גבוה.
לא זוכר איך הוא בחורף. ראיתי אקזמפלר אחד רב גזעי, רחב, לא יפה ולא גבוה.
לא יודע מה מצאת בו...

איתי741

New member
קראתי שצומח מאד מהר ומגיע ל 12 מטר ויותר ,

בכל מקרה ירד מהפרק
תודה

איתי741

New member
קריות , 500 מטר מקו הים

אני שואל לגבי העטלפים כי באיזור אצלי יש המון פיקוסים , מלבד הלכלוך שלהם גם רואים בלילה את העטלפים שם - לא נעים...
עם ציפורים שהם לא יונים עוד אפשר לחיות.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אני לא ממש יודע להשיב לך אילו עצים כן או לא מושכים עטלפים.
די סביר בעיניי שמילות, ברושים וברכיכיטונים לא ימשכו. אם אתה במישור החוף, אולי תוכל לחשוב על בומבקס הודי או על תספזיה. עץ יפה, לעתים נושר בחורף קר ופורח נחמד רוב הקיץ.
https://www.google.co.il/search?q=ת...&biw=753&bih=379&dpr=2.5#imgrc=Sap8mmckF1lETM:

drorim69

Active member
אגב אלרגיה, באביב האחרון גיליתי שגם גרבילאה חסונה מפילה אותי

לפני כן או שלא התקרבתי אליה מספיק או שלא הייתי אלרגית אליה. השנה עשיתי גינה בקרבת גן שיש בו עץ שפרח.
אחרי הביקור הראשון בגן הרגשתי איך אני דועכת כל הדרך הביתה.. 4-5 ימים אח"כ בקושי יכולתי לפתוח את העיניים.
בביקור השני הייתי זהירה וחיפשתי את הגורם. לא מצאתי והרגשתי ממש טוב עד סוף היום שאז ישבנו לשתות קפה בפינת הגן, אז התחלתי להתעטש בקצב.
מעבר לכביש עמדה הגרבילאה בסוף פריחה והבנתי שהיא היא..

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
שלטית נושת בחורף ומלבלבת באביב. רק תברר עד כמה תסכים
לקבל את נשירת הפריחה הרבה שלה. לא כל אחד ירצה בזה.

למעלה