איך להציל את הדקל הזה?

ציפורה25

New member
איך להציל את הדקל הזה?

שלום לכולם
אני מטפלת למען אחי בריצוף חצר דירת הגן שלו.הוא ביקש שאפטר בשבילו מעץ דקל/ציקס כי הוא ממוקם בצורה לא מוצלחת ומפחד שגם אם יגזום אותו,בשלב מסוים השורשים יתפשטו ויפגעו בריצוף למרות שכבר חלפו כמה שנים ללא שום בעיה.חבל לי סתם כך לגדוע את העץ,האם אפשר להעביר אותו לעציץ/מיכל גדול וכך להניח אותו מעל לריצוף? מה אתם מציעים לי לעשות? מצרפת תמונה ומקווה לפתרון שלא יחייב גדיעה....

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
היות שזה לא דקל ולא ציקס... לא אוכל לדבר על דקלים וציקסים.
זה פילדנדרון. הוא יכול להגיע למימדים גדולים והוא גם מסוגל לכסות שטח במהלך כמה שנים... אבל השורשים שלו רכים, ויש לו גם הרבה שורשי אוויר. הוא בעיקרון אינו מסכן כלום ואינו יכול גם לפגוע במאום.
את יכולה להעביר אותו לעציץ גדול. את גם יכולה לשתול אותו בגינה, אם יש מקום שאינו שטוף שמש. צל חלקי יתאים. ואת יכולה להסיר את הענף המרכזי עם העלים הגדולים ולייחר אותו. הצמח הגדול החל להוציא ניצני לבלוב מהצדדים, והוא יוכל להתרחב בעזרתם.

ציפורה25

New member
תודה על התשובה המהירה

אוף, חשפתי בורותי ברבים..אבל למדתי שם חדש של צמח.
אז אסתכן שוב בחשיפת בורות , ואשאל - אם אני רוצה להעביר אותו שלם ככל האפשר ולא רק ענף,האם אפשרי לנסר אותו קרוב לקרקע או שאיו דרך להעביר גם את הגזע?כי לא נראה לי שאפשר פשוט לשלוף אותו במשיכה מהקרקע...

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אופס... חשבתי שהוא כבר לאחר "שליפה". אבל כן. תחתכי לו את
השורשים שנכנסים לאדמה ותשתלי מחדש בכלי גדול. לדעתי הוא יתאושש.
אם תחושי מצוקה (במידה שהעלים הגדולים "יתעלפו"), תוכלי לגזום אותם כמה שיותר צמוד לגזע. גם מזה הוא יתאושש.

אבי519

New member
הוא גודל בקלות מיחורים לכן אפילו אם תחתכי לו את הגבעול הוא

יכה שורשים ויגדל .
יש לו גם שורשי אויר שכשהם נוגעים בקרקע הם משרישים
הכי טוב כמובן לעקור אותו עם כמה שיותר מהשורשים .

Avrahm1990

New member
בשמש מלאה וישירה הוא לא יצליח?

ומה לגבי הזן הננסי-קסנדו. איך הוא בשמש מלאה וישירה?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
לדעתי שמש ישירה בצהריים תגרום לצריבות. כנ"ל הקסנדו.
חוצמזה, גם גשם חזק וברד חורפי גם לא ייטיבו עם הצמחים הללו.

Avrahm1990

New member
אשמח לשמוע הצעה לצמח מעין הקסנדו

שיתאים לשמש מלאה. משהו בסגנון הקסנדו/ציפור גן עדן זן ננסי וכדומה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אתה מדבר על שני צמחים שונים בתכלית...
לציפור גם העדן עלים נוקשים והיא עמידה מאד לפגעי מזג האוויר. היא אוהבת שמש ופורחת יפה. נכון. היא מתפתחת לאט, אבל באדמה נכונה, דישון מתאים והשקייה, היא תשגשג ותפרח. לסטרליציה המלכה (זהו שמה הנכון), עלים בגובה אחיד ויופיה נשמר גם בתקופה שאינה פורחת.
https://www.google.co.il/search?q=ס...AhUSr6QKHTReAPAQ9QEIVTAJ#imgrc=-g2uJauk9kkIxM:
המונסטרה והפילדנדר לעומתה, מסתדרים לא רע בתוך בית, ובתנאי אור (גם ללא שמש), ניתן להחזיקם שנים על מרפסת מקורה או שממש בתוך הבית. ונכון. ראיתי את כל אלה על זניהם השונים גם בפטיו או באזור "חצי מוגן" בגינה. בכל מקרה, לא תוכל לאלצם לשגשג בתנאי שמש מלאה ו/או חשופים לשמש או לגשם עז. בטח שלא לברד, שיקרע את העלים בקלות. ואגב, עם הפילדנדר יש לך סיכוי טוב יותר מאשר עם המונסטרה. טבעו גם להתפשט יותר לרוחב מאשר לגובה, גם אם בחוץ, המונסטרה מסתדרת לא רע גם ללא תמיכות ל"טיפוס". מקסימום, דורשת פה ושם גיזומים...
אוזן פיל ראיתי שמגדלים גם בשמש כמעט מלאה, והיות שהעלה הוא שלם, הצמח שורד טוב יותר בחורף. בכל מקרה, הוא אינו חובב קור.
https://www.google.co.il/search?q=א...AhWILVAKHanUBQkQ9QEISjAF#imgrc=gZzYJBera-Ik8M:

למעלה