זקוק לעצה בנוגע לזבובי פירות

natidav

New member
זקוק לעצה בנוגע לזבובי פירות

דודה שלי מספרת שהיא קנתה דורסבן 4, היא שמה אותו כל שנה (כבר מספר שנים..) בתקופה הזאת לכל העצים ומאז אין לה תולעים בפירות. בשיחה עם חנות הגרעין אמרו לנו שאין קשר בין החומר הזה לתולעים בפרי.
האם מישהו מכיר את הנושא? האם כדאי להקשיב ל"בעל הנסיון" או למי שאמור להיות מומחה בתחום (בעל החנות) ?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
א. מדובר בחומר שכיום אסור בשימוש, ככה שהשאלה אינה רלוונטית.
ב. מדובר בחומר ששייך למשפחת הזרחנים האורגניים. אלה חומרים רעילים מאד גם לאדם, ובנגזרות החומר משתמשים בלוחמה הכימית הידועה לשמצה. חשוב לציין, כי תפוגתם נופלת לאחר ימים בודדים. כלומר: מה שהם הורגים הם הורגים "על המקום", ולאחר מכן, הם חסרי השפעה. לכן, אם הזבוב הזה יגיע 4 ימים לאחר השימוש, הוא יחגוג, מבלי שהחומר הזה ישפיע עליו. אז לדודתך יש אולי מזל, אבל לא בזכות הדורסבן 4.
ג. זו פעם ראשונה שאני שומע ש"שמים" את החומר. זה אמור להיות בריסוס לא? ונכון. יש גם פתיונות שמפזרים על דשא. אבל זה נגד זחלי פרודניה, שחוגגים על שורשיו.

natidav

New member
זאת היתה גם דעתי אחרי קריאת המידע על החומר

אבל תמיד עדיף לשמוע ממישהו שמבין בזה יותר. תודה

natidav

New member
אם אני כבר כאן, איזה צמח מוציא את הקוצים הטורדניים האלה?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
וואו. מצאת את אחד הגרועים שיש. זה נכנס ברגל ואתה רואה את
הסבתא. וגם קשה מאד להוציא מהרגל...
שיטה להעברת הזרעים למרחק. נתפסים ברגלי הכלבים, התנים או הבקר... ואז הם עוברים למרחקים עד שבעל החיים מצליח להיפטר, בעיקר לאחר שהאזור כבר מודלק והמוגלה משחררת...
טוב. זה סוג של קטניה. ברח לי שמה. עלים מנוצים פעם אחת. פיחה בוורוד סגלגל פרחים קטנים והפרי... הוא זה שהצגת. אנסה לאתר. לצערי, אין לי כעת מגדיר לצמחי בר. אבל אני מקווה שתבוא לי הישועה...

drorim69

Active member
למשה, יש אפליקציות לנייד לזיהוי צמחים

אף אחת מהן לא משהו ולא צריך לצפות לגדולות, אבל מדי פעם כשאתה נתקע בלי שם של צמח זה עוזר..
אני משתמשת ב Picture this לאנדרואיד

drorim69

Active member
וואלה, זיהה את הצמח לפי הקוץ, קטב מצוי

Tribulus terrestris

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
את בכיוון אבל לא. זה כרבולת. אולי מצויה ואולי אחרת בכיוון.
http://flora.org.il/plants/ONOSQU/
אפשר להגיע מהמגדיר לצמחי בר ברשת של אבינועם דנין ז"ל. טוב שיש כזה.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כפי שאת יכולה להיווכח, זכרתי שזה צמח ממש' הפרפרניים.
וזכרתי גם את מראה הצמח. עלה מנוצה פעם אחת ופריחה בוורוד סגלגל. מכאן, הגעתי למגדיר ברשת ולפי תמונת הפרי זיהיתי שמדובר בכרבולת.
טוב. כשהייתי בתיכון ונבחנו על הגדרת צמחים, הייתי הולך בד"כ על "הגדרה הפוכה". לפי שם הצמח, מצאתי את העמוד (והסעיף) שבו הוא נמצא, ומכאן הלכתי ברוורס עד להתחלת ההגדרה. אז במקרה זה, התחלתי במש' הפרפרניים - כי בזה לא היה לי ספק והגעתי לשם עפ"י תמונת הפרי. נכון שהיום אני רואה את עצמי "הרבה יותר חלוד" ממה שהייתי פעם, אבל למרות הכל, לפעמים עוד הולך לי. וכשאני נסיתי למצוא את הצמח עפ"י הצילומים בגוגל... התמונה של הפרי בירוק הביאה אותי לחרקים והתמונה של הפרי היבש, הביאה אותי לעצים (עצי נגרות). איף...

drorim69

Active member
קוצי מוות.. ככה קראנו להם. לא יודעת מה השם הנכון

omernaharan

New member
משה - אם נרצה לדייק, דווקא מותר לשימוש

החומר הפעיל כלורופיריפוס (בשמותיו הגינריים החקלאיים) עדיין מותר לשימוש, אם כי צומצמה התוית שלו מאוד (בחקלאות בלבד כמובן).
אני לא מכיר שימוש שלו כנגד זבוב הפירות, אך יש סיכוי ששימש בעבר כנגד הזבוב.
בנושא ה"תולעים בפירות" - בין אם מדובר ברימות של זבוב או בזחלי עשים למיניהם התוקפים את הפרי בשלבי ההבשלה השונים, התכשיר כנראה יהיה יעיל, אך גם חומרים "רכים יותר" ממנו, לא הייתי מכניס אלי לגינה הפרטית.
בקיצור - תלו מלכודות לזבוב! רובן מבוסס בצורה זו או אחרת על שמרים.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
עומר יקירי, דע כי איני מגדל עצי פרי בגינתי ואת המידע ליקטתי
מגדולים ממני, כמו יואב ממשתלת יגור.
אז הנה השאלה והנה תשובתו.
http://www.yagurgan.co.il/forum/viewtopic.php?f=9&t=3931
ואם החומר מותר עדיין לשימוש חקלאי "בלבד", הרי שבאמת לא מומלץ להתעסק בו בגינת הבית, שממנה אנו חפצים לקבל יבול נקי מכימיקלים רעים.

BestBiker

New member
פתרון לזבובי פירות וזיתים

ממש בימים אלה תליתי כמה מאלה, עד כמה יעיל עוד נראה:
http://biobee.co.il/ביו-תים/נו-מד-פליי/

למעלה