שבטבט חורפי

rubeniyon1

New member
שבטבט חורפי

חברים..

אנא ראו לשבטבט ששתלנו בחצר ברעננה לפני כחודשיים , מקבל שמש ישירה בשעות הבוקר בעיקר ועד אחה"צ המוקדמות .

הוא כבר מתחיל להוציא ניצנים ולהתפשט כמו שרציתי , אבל יש לא מעט ענפים שהתייבשו חלקית או איבדו את צורתם ממש אחרי ששתלנו. הבנתי שאי אפשר פשוט לקטום את החלקים היבשים כי זה ייבש את כל הענף - השאלה האם ואיך ניתן לגזום את הענפים ה"לא יפים" ולשמור על צורתו ?

תודה רבה !

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אני מניח, שאם תגזום עד אמצע הפרק המת, לא תחדיר יובש לחי.
אתה לא תסבול ממראה רע והצמח יחיה ולא יסבול.

drorim69

Active member
שבטבט צמח פולשני ביותר

תאמין לי שטרחתי למצוא את כל האיקונים לכותרת כדי לוודא שתשומת לבך תגיע לפה..

הצמח מתפשט בקני שורש מתחת לפני הקרקע. אותו ניצן ירקרק שלבלב מבהיר שנעים וטוב לו אצלכם והוא כבר עובד..
את השבטבט חובה לשתול במיכל סגור ואפילו לנתק אותו מהקרקע ע"י העמדה על אבן או משהו שיחצוץ ולא יאפשר לו להשתרש ישירות דרך חור הניקוז (אצלי הוא הצליח להשתרש למרות האבן..)
השבטבט מהיר מאד, תוך מספר חודשים לא יעניין אותך אם ואיך לגזום גבעול ירוק/חום אלא איך לעקור אותו מערוגה שהשתלט על כולה!!
אגב, לשאלתך המקורית - ניתן לגזום שבטבט בכל גובה, יש מקומות שגוזמים אותו כמו גדר חיה.
כשהצמח מתבגר הוא לא שומר על המראה המעודן אלא מצטופף מאד. ניתן אז "לדלל" אותו ע"י גיזום לגובה הקרקע וחידוש הצימוח.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אודה ואתוודה, שלא יצא לי לראות שבטבט מתפרץ, וככל שראיתי, הוא
היה עדיין בשלב מרוסן.
אבל אם הניסיון שלך מלמד אחרת, תודה שאת מזהירה. חשוב לדעת "עם מה יש לנו עסק".

אבי519

New member
לא צריך לפחד מצמחים, אין צמחים שתלטנים יש רק גננים עצלנים

צמח ששולח קני שורש אז אחת לכמה שנים\חודשים , משקים טוב את האדמה, לוקחים את חפירה עם שוליים מושחזים וחותכים את כל קני השורש המיותרים. (לי לוקח כחצי שעה עבודה לעשרה מטר אורך)
אני חי בשלום ובשלווה מעל עשר שנים עם הרבה בוגנויליות , שבטבטים, פסיפלורות , אלמונים הודיים , אגמון, עצי איזדרכת ... ועוד צמחים "פולשניים" איומים מפחידים ונוראיים ושתלטנים שכל הזמן מזהירים מפניהם ברשת , הכל שטויות במיץ.
כל צמח הכי שתלטן בעולם צומח הרבה יותר לאט מאשר היכולת שלי לעקור ולגזום...
&nbsp
המגבלה היחידה שצריך לשים לב אליה זה להתרחק מצנרת ביוב, אבל זה נכון לגבי כל העצים והשיחים .
&nbsp
&nbsp

תקשיבו לדרורים. זו צרה צרורה שלא קל להפיטר ממנה כאשר הצמח

מתפרץ. משה יש ולצמח לא טוב פספיק ואז גידולו לסביבה חלש

מנסיון - השבטבט מתפרץ מאד וכדאי לתחום אותו. תמיד ניתן לבצע

חפירה ואחת לכמה חודשים להגבילו אבל זה דורש עבודה..שמתווספת לעבודה נוספת.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אוחח זה יפה. גם זית לא זקן, גם 'דשא גבעות', סנסווריות,
חלבלובים וביניהם שבטבט.... יופי של סידור. רק ש... הזית נראה לי קצת קרוב מדי לבית, לא?

תודה רבה לך! בהחלט סידור נוצר סידור הרמוני..הוספתי גם נוריות

כך שמוסיף עוד צבע.
הזית שתול 3 מטר מקיר הבית ומדי פעם צריך לקטום קצת ..

אבי,

מה שאתה כותב סותר את [אולי] העיקרון הראשון בגינון, קודם לדעת מה לא, מה לא כדאי,שבטבט שייך למיני הצמחים שאי אפשר/ קשה לשלוט בהם....ואם לך אין בעיה עם זה, אתה חריג, ולך עם אמונתך.

אבי519

New member
"עקרונות הגינון" זה לגננים מקצוענים שרוצים להשקיע כמה שפחות

ולהפיק כמה שיותר , כמו בכל עסק מסחרי.
אני גנן חובב של גינה קטנה יחידה שנהנה ואהב לעבוד בגינה, ולכן כשישי הרבה עבודה בגינה בשבילי זה רק יותר כיף, ולכן יש לי עקרונות אחרים.
צמח זה לא סוס פרא וכל צמח הכי פראי בעולם צומח הרבה יותר לאט מאשר היכולת שלי לרסן אותו ולכן לדידי אין דבר כזה צמח שאי אפשר לשלוט בו .
הפרמטרים שאני מביא בחשבון בבחירת צמח הם רק : היופי של הצמח , וכושר העמידות שלו לאקלים לאדמה ולמזיקים אצלי.
את השיקול של "קושי לשלוט" אני לא מביא בכלל בחשבון.

אבי הצמח הנכון לתנאים , ( = גודל גינה, קרקע, אקלים) ולרצון

בעל הגינה.
ולכן השבטבט מתאים לך למרבית החובבים והמקצועיים יתאים רק כאשר הוא יגדל בשטח מתוחם תת-קרקעית.
האם בגינה של 100 מ"ר תשתול איקליפטוס מהמינים הגדולים, מכנף נאה או פיקוס השדרות ?.
כן זה אפשרי אם פעמיים בשנה תקטין את נופם בעבודה רבה (ראה את היפנים, יומיים של שני גננים גיזום של עץ אחד). מפיקוס השדרות מגדלים גדר חייה יפה מאוד.

אבי519

New member
זה נכון אבל תביא בחשבון שגינה קטנה זה גם פחות עבודה

ולכן לא כלכך קשה להשקיע בגיזום עקירה של כל מה שמיותר.
&nbsp

למעלה