יקרונית התאנה המנוולת

natidav

New member
יקרונית התאנה המנוולת

אז הכל התחיל לפני חודשיים-שלושה כשראיתי את המנוולת על אחד הענפים בעץ התאנה הגדול והיפה שלנו. כמובן שהיא קיבלה בדיוק מה שמגיע לה.
לפני כשבוע נוכחנו לדעת שיש לא מעט נסורת סביב גזע העץ, מה שאומר שהמנוולת הטילה ביצים והזחלים שבקעו עושים שמות בעץ. לאחר חפירות בגזע, והשפרצת מים בלחץ לתוך המחילות, הצלחנו לתפוס 4 זחלים גדולים (ניתן לראות גופה או חלק ממנה בתמונות, עם כמה נמלים זריזות שכבר התלבשו עליה) ועוד 2 זחלים קטנים. באדמה מסביב לגזכ נמצאו 3 זחלים שנראים מעט שונה (מצורפת תמונה), אשמח לדעת אם מישהו מזהה. כמובן שכולם זכו לאותו טיפול של זאת שהשריצה אותם.
השאלה היא מה עושים עכשיו? בלתי אפשרי להמשיך לרדוף ולחקור את העץ בחיפוש עוד מחילות. האם יש טיפול כולל לעץ שיפתור את הבעיה? אנא ענו לי מנסיון אישי ולא לשלוח לי קישורים לאתרים שמדברים על הבעיה. כבר נכנסתי ללא-מעט כאלה וכולם כותבים אותו דבר (כמעט העתק הדבק), אם כי בצורה לא מספיק מובנת לאדם פשוט. כתוב שם למשל לדחוף צמר גפן טבול בספירט ולסגור את החור - ואם אני לא יודע איפה החור? כתוב גם להשתמש ב"חומרי הדברה סיסטמיים ופירתרואידים" - מה אני יודע מה זה אומר? באיזה דרך והאם בנוסף לעניין עם הצמר גפן? בקיצור, לא ממש ידידותי לאדם שלא בקיא בנושא.
אז אם מישהו שרד את החיפושית הזאת כדי לספר, אשמח לקבל כל עצה טובה.
אגב, השיטה של צינור המים היא הברקה של אחי ולא ראיתי אף אחד ממליץ עליה ברחבי המרשתת. הוא הצליח כאמור לשלוף בדרך הזאת 4 זחלים בוגרים (בערך בעובי זרת של גבר ממוצע ומעט יותר ארוכים) מארבעת המחילות שמצאנו.

natidav

New member
עוד דבר

על חלק מהענפים יש חורים קטנים. לא נראה שזה מחילות של זחלים אבל קטונתי מלהכריע. האם מישהו יודע מה הם?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אתה אולי תאמר גם עלי שאני עושה את אותו "העתק הדבק" בו נתקלת.
כי מה לעשות? אין הרבה מה לומר מעבר למה שכבר נאמר ו/או שאתה בעצמך כתבת.
אבל שגית. הזחל בוקע מביצה ומהזחל נוצר בבוא היום גולם. מהגולם בוקעת חיפושית,
והחיפושית מוצאת בן זוג, מזדווגת איתו ולאחר מכן מטילה את ביציה.
עד כאן לגבי גלגול הזחל הזה, שהוא גלגול מלא.
חלק מהמזיקים (ואיני יודע האם זה נכון לגבי יקרונית התאנה), מטילים את הביצים דווקא
בקצות הענפים הצעירים. הזחל שבוקע עושה את דרכו באיטיות (אבל בנחישות)
מצמרת העץ אל תחתית הגזע.
אז איך יודעים היכן הענף שלתוכו הוטלה ביצה? בענף כזה, העלה העליון מתייבש
ועל כן מכונה "דגל". ראית דגל יבש שמתנוסס על ענף רענן? שבור את הענף. סביר שתמצא תעלה וסביר שאם תפשפש היטב, תמצא גם את סיומה ואת הזחל שמכונה דרן.
אין דגלים? לא זיהית תעלות? חפש חורים בגזע. נסה להשחיל דרכם תיל ברזל ודחוף
את התיל בנחישות וברגישות אל תוככי החור, כך שתוכל לחוש להיכן "זורם" התיל.
קיים סיכוי די סביר, שכך תצליח לשפד את הזחל ולשולפו מהחור. הצלחת? בינגו.
לא הצלחת? קח צ"ג וטבול בספירט או בבנזין ותחוב לחור/ים. לאחר מכן, וודא כי החור
נאטם בעזרת פלסטלינה או סיליקון. כך תמנע את התנדפות החומר החוצה ואת
חדירת האדים לתעלה. כך יורעל הזחל.
ואם יש יותר מדי מנהרות? אז הזחלים חרצו כבר את גורלו של העץ. גם אם הוא
עדיין ירוק ורענן, סביר שבעונה הבאה הוא כבר לא יזכה ללבלב.
נראה לי שהזחלים שצילמת הם אותם זחלים. חלקם כוסו באבק הנסורת, אבל הם לבנים
וראשם חום. בחזית ראשם שני ניבים שבכוחם לנסר ולחפור בעץ.
והנה תמונות של הבוגרת. ראה אילו מחושים ארוכים יש לחיפושית = סימן היכר נאות.
https://www.google.co.il/search?q=&...AhUBuhoKHWBcC3QQ9C8IHw&biw=1920&bih=974&dpr=1
ובקישור השני מוצג הדרן.
https://www.google.co.il/search?q=&...w&biw=1920&bih=974&dpr=1#imgrc=nM1U0kyqQBPFpM:
שיהיה לך בהצלחה!

החורים בהחלט נראים כמו עבודה יסודית של יקרונית.

ראיתי עצים מתים ומתמוטטים קרוב לשלב הזה, אז לא בטוחה שלא מאוחר מדי..
הרעיון של סתימה עם נפט הוא כשיש חורים בודדים כאלו. אצלך כבר יש המונים וספק מה נשאר בתוך העץ...

אבי519

New member
אצלי העץ נתקף ביקרונית ומת, ולא עזרו כל הכימיקלים .

נטעתי עץ חדש , וכמו שכתוב באתר עטפתי את כל הגזע ברשת (השתמשתי רשת רגילה נגד יתושים ) וזה כבר כמה שנים מחזיק מעמד.
עכשיו אם החיפושית מטילה בענפים העליונים ואני רואה את השרף אני כורת את הענף עד הנקודה התחתונה ביותר שיש בה נגיעות והסיפור נגמר.
הבעיה החמורה נוצרת כשהזחלים יורדים לשורשים ואז הלך העץ.

natidav

New member
מאתמול לא ראיתי נסורת חדשה אז אני מקווה שאין עוד זחלים בעץ

אז כנראה שנשאר לי רק להמשיך לעקוב ולהתפלל לטוב. האם כדאי לסתום את החורים/מחילות ששלפתי מהם את הזחלים, ואם כן, אז במה? אדמה/סיליקון ?
לגבי הריסוס המונע שרן ממליץ בקישור שהביא - האם זה לא פוגע בפרי?
הרשת המדוברת - האם היא צמודה לגזע? אבי, אתה יכול בבקשה לצרף צילום של העץ שלך?
דבר אחרון, ראיתי איפשהו שמישהו הציע לשים מצע של פרלייט סמוך לגזע כי היקרונית מתרחקת מזה או משהו כזה. האם מישהו מכם ניסה את הדבר הזה?

natidav

New member
החריצים נראים בתמונה גדולים יותר ממה שהם במציאות

הם בקוטר של 2-4 מילימטר. ניסיתי להכניס לשם חוט ברזל דק ולא נראה שיש מחילה בפנים. נראה כאילו רק קליפת העץ מחוררת. אולי אנסה לקלף קצת את הענף כדי לבדוק טוב יותר. אולי אפילו אוריד איזה ענף כזה ואעשה איזה ניתוח לאחר המוות

אבי519

New member
צריך לקלף קצת את הקליפה של העץ סביב החור

יש מצב שבפנוכו הכל רקוב ויש עוד חורים.

אביבהמ

New member
עזרה בזיהוי- יקרונית?

מצאתי חור גדול בעץ חרוב, וחפרתי בעץ עד שמצאתי ראש של זחל. את שאר הגוף לא מצאתי, אולי הוא נמעך..
(אגב, כשהארתי עליו בתאורה חזקה לצורך הצילום הוא ממש השתולל)

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
חבל שאינך יכול להביא קישור. אפטה זה בד"כ פצע בפה...
אבל אני בהחלט סומך על הידע שלך ותמיד טוב ללמוד.
מדובר כנראה בסוג שונה מבין נברני הגזע. טוב לדעת.

למעלה