חרק לא מזוהה משתלט על הפלפלים

devOrange

New member
חרק לא מזוהה משתלט על הפלפלים

באחת התמונות יש זום על המעופף. מה השם שלו?

קצת פרטים: אני מגדל בתוך הבית בעציץ שלושה זנים של פלפלים: חלפיניו, בננה וקיינה. תאורת CFL ביתית פשוטה. האדמה היא ערבוב מוכן שקניתי שכבר כולל דישון ל6 חודשים. המים נמצאים בעציץ החיצוני (הפלפלים בעציץ הפנימי) ועוברים לאדמה דרך שרוך של נעל.
מה שמטריד אותי הוא הז׳וקים שמסיירים שם קבוע באזור הפלפלים והעובדה שהגבעול התחיל להשחיר. בנוסף, בחלק מהעלים יש חלקים לבנים.

אם אדע מה השם של החרק אוכל לחפש מידע שיעזור לי לפתור את הבעיה שם.

אני חדש בתחום אז אודה לכל עזרה. תודה!

אבי519

New member
הכל בסדר הבעיות עוד לא התחילו

פלפלים זקוקים להרבה אור ושמש וחום ואהבה..
הגן עליהם מחרקים , לא מאלה שבתמונה , החרקים הגדולים האלה לא בעיה בכלל, הבעיה הם יצורים יותר קטנים מאלה כמו אקריות וטריפסים וכנימות... ( אם תהיה להם גישה הם יגיעו , הם עוברים גם דרך רשת חלונות רגילה)
לא הבנתי את שיטת ההשקיה והעניין עם השרוך של הנעל אבל צריך לדאוג להשקיה מספקת ולא יותר מידי , האדמה צריכה להתיבש מלמעלה בין ההשקיות אחרת יגדלו לך פטריות עובשים ורקבונות.

בקשר לזני הפלפלים - אם הזרעים הם ממקור מוסמך שביצע הפריה מבוקרת , אז תקבל את הפלפלים שהובטחו , אבל אם לקחת סתם זרעים ממגדלים אחרים אל תתפלא אם יצאו לך פלפלים קצת שונים או הרבה שונים מהזן המקורי.

devOrange

New member
האמת שהתלבטתי הרבה לגבי ההשקיה

כרגע זה עובד בשיטה הזו:
http://wonderfuldiy.com/wonderful-diy-self-watering-bottle-planter/

עקרונית המים נמצאים במיכל נפרד מתחת לאדמה ויש שרוך שיורד מהאדמה למים. המים עולים למעלה דרך השרוך, ולפי התיאורים שקראתי המים ״משקים בדיוק מתי שצריך״. כלומר, אם האדמה רטובה, לא יתווסף עוד מים.
בנוסף, האדמה שקניתי היא מותאמת להשקיית יתר, וגם, לפי התיאור יודעת לצרוך רק כמה שצריך.

אני עובד בשיטה הזו של השקייה עצמית משני סיבות:
1. אני עלול לשכוח להשקות.
2. לפעמים אני יוצא מהבית לשבוע שלם.

הזנים של הפלפלים שקניתי הם של Heirloom ונחשבים מאוד טובים
https://www.amazon.com/gp/product/B017YET9K6/ref=oh_aui_search_detailpage?ie=UTF8&psc=1

אבי519

New member
יש שני מזיקים שמאד אוהבים את הפלפלים

המזיק הכי מעצבן זה אקרית העיוותים , היא לא יודעת לעוף לבדה ומגיעה על גבי חרקים אחרים, לא רואים אותה כי היא שקופה מאקרוסקופית אבל העלים מתחילים להתקפל , הטיפול זה גופרית (בתרסיס).
אחרי כן יש טריפסים שחורים קטנים מאד בקושי נראים לעיין בלתי מזוינת שמוצצים את העלים ומיבשים אותם . הטיפול נגדם זה קוטלי חרקים או שמן נים או לנגב את העלים יום יום.
הטריפסים עוברים בקלות דרך רשת יתושים רגילה, הכי טוב להמנע מהם ע"י רשת מיוחדת 50 מש .
אם חשוב לך גידול אורגני כדאי להשתמש ברשת כזאת.

אבי519

New member
אני השתמשתי בגופרית נוזלית נגד האקריות

נגד הטריפסים פשוט ניגבתי את העלים בצמר גפן עם קצת שמן בישול כל יום עד שהם נעלמו.
כשהפלפלים בתוך הבית והשתיליםפ קטנים אין בעיה .
אחר כך העברתי אותם לגינה חלק הלכו לעולמם וחלק התגברו בעצמם על המזיקים .
אגב- פלפל הוא שיח רב שנתי , הבעיה שהם סובלים בחורף מהקור ומתים, אבל אם מגינים עליהם בחורף מהקור השיח ממשיך לחיות ובשנה שאחרי נותן אפילו עוד יותר פרי , יש לי שיחי פלפלים חלפיניו ופטר כבר ארבע שנים (בחורף אני בונה סביבם חממה מניילון ).

devOrange

New member
אני חייב לגדל אותם בבית

איפה שאני גר (ניו ג׳רזי) הטמפרטורות בחודשים האלו הם סביב האפס.
זו שנה ראשונה שאני בכלל מנסה לגדל משהו. העשבי תיבול יוצאים לא רע, נקווה שגם הפלפלים.

לגבי הרב שנתי, איך זה עובד באמת? אם אני משאיר את הפלפלים בבית כל הזמן, הם ימשיכו לתת פרי בלי הפסקה? הם הרי לא יודעים מתי חורף/קיץ כי הם נמצאים תחת טמפרטורה קבועה.

אבי519

New member
כן רק תביא בחשבון שזה צמח די גדול ( גובה מטר +)

כל צמח צריך עציץ לפחות 10 ליטר .
עוד כמה טיפים שנזכרתי עכשיו :
הכי חשוב זה הרבה אור לייד חלון או תאורה מלאכותית חזקה , הפלפלים אוהבים שמש ישירה. (מצד שני אסור לחשוף בבת אחת לשמש צמח שגדל בצל , צריך לעשות את זה בהדרגה)
בעיה נוספת בגידול פלפלים בבית , בפרח הפלפל יש גם עלי וגם אבקנים, אבל ההפריה העצמית שלו היא די חלשה כלומר בתוך הבית בלי חרקים מאבקים יהיה לך מעט פרי .
הפתרון זה לבצע איבוק ידני , בעזרת מכחול דק לעבור ולגעת בעדינות באבקנים והעליים של כל הפרחים פעם ביום יומיים.
כשאתה לא בבית תדאג שלא יהיה להם קר מידי ( רצוי שהטמפרטוה של האדמה לא תרד מתחת ל 8 מעלות, מתחת ל 8 מעלות יש פטריה "פיתיום" שתוקפת את השורשים שלהם).
אם המים שבהם אתה משקה הם מים לא קשים מספיק ( מים בלי אבנית) ואם האדמה מכילה הרבה חומר אורגני אז צריך להוסיף קצת גיר לאדמה ( כמה אבני גיר בכל עציץ יספיקו) אדמה יותר מידי חומצית ואורגנית ללא גיר מעודדת רקבון שחור בפרי.

devOrange

New member
אין לי מספיק שעות של שמש שם

לכן אני עובד רק עם תאורה מלאכותית.
תודה על הטיפ עם ההפריה! אני אדאג לעשות את זה מידי פעם.
פה, באיזור שלנו, גם כשאנחנו לא בבית, המזגן עובד ומשאיר את הבית חם. אחרת המים עלולים לקפוא בצנרת.

א ב י ב ן

New member
כשאתה משתמש בתאורה מלאכותית, אתה צריך לזכור שהצמח (שאמור

ליהנות מקרינת שמש ישירה) זקוק ללא מעט לומנים של אור.
מעבר לכך, כדאי שתזכור, שצמח "יודע" מתי להנץ ניצני פריחה עפ"י אורכי הגל של
האור. כשהשמש קרובה לכדוה"א, גווני האור שלה נוטים לכיוון האולטרא-סגול/כחול.
כשהיא מתרחקת, האור נוטה לאינפרא-אדום/אדום. הצמחים מזהים זאת, ובהתאם
לכך הגנטיקה שלהם מכוונת את אופי הגידול להנצת פרחים או ללבלוב.
מגדלים שמתכוונים גם להפיק יבול, אמורים להקפיד על שינוי סוגי הנורות, כדי
"להודיע" לצמח ש"זהו. חלאס להתפרע בעלים. כעת הגיע הזמן שתפרח ותביא לנו
יבול".
פעם מצאתי כתבה לא רעה על התאמת התאורה לתוצאות המיוחלות אבל לצערי,
לא אוכל להביא לכאן את הקישור. זה לא יהיה ראוי...

devOrange

New member
אהה! אז אם ככה אפשר לעבוד על הצמח בקלות

אבל מה שלא ברור לי עדיין הוא מה קורה בגידול ביתי כאשר התאורה המלאכותית כוללת את כל הגוונים.
כלומר, הצמח כשהוא בבית הוא תמיד מקבלת מהתאורה את אותם הגוונים, גם האולטרא סגול/כחול וגם האינפרא אדום/אדום. איך אז הצמח מחליט מה לעשות?

אגב, אני לא בקי בחוקי תפוז, אבל אסור לתת קישורים חיצוניים?

א ב י ב ן

New member
אני מרשה לך להכניס כל קישור שעולה על דעתך (גם אני עושה זאת),

למעט אם מדובר בקישור פרסומי שלא לגוף הנושא. זה פסול בעיניי ואני מסיר.
בהחלט אפשר לעבוד על צמחים ומקצוענים משחקים ב"עבודה הזו" כחלק מפרנסתם.
ככה אתה יכול לגדל בחממות כל פרח שתרצה בכל עונה מעונות השנה.
ככה אתה יכול לגדל עצי פרי שיניבו פרי מחוץ לעונתם.
ככה אתה יכול לגדל %&@^$ בדירה בה אתה אוטם חלונות (שלא יראו מבחוץ מה
אתה עושה). אתה מגדל ת'צמח הזה, ואתה מביא אותו לפריחה מתי שבא לך.
אז כן. יש כאלה שמסתכנים ועושים זאת בהצלחה נאה.
הכל הכל בעזרת בחירת נורות מתאימות והחלפה ביניהן בעת הנכונה.
בעבר השתמשו בנורות יקרות, שגם צרכו ים של חשמל וייצרו חום רב. לכן, במקרים
שונים נוצר גם צורך לקרר בעזרת מיזוג... היום, עם כניסת תאורת הלד החסכונית,
הצליחו לפתור זאת טוב יותר, פחות חשמל ואין עוד צורך למזג. רק תקנה את
הנורות הנכונות.

אבי519

New member
הפלפלים אצלי בבית פורחים כל הזמן ונותנים פרי כל הזמן

אלה שבגינה ב חוץ למרות שהם עטופים בניילון, בחורף כשמאד קר נכנסים למצוקה משירים את כל העלים ונראים על הפנים, ובכל זאת יש קצת עלים וגם קצת גם פרחים ופרי פה ושם .
אני חושב שזה בגלל שהפלפלים במקור התפתחו בדרום אמריקה באזור טרופי
צמחים שהתפתחו באזור הטרופי לא ראו הבדל בין אורך היום בין קייץ וחורף כי בקו המשווה אין הבדל באורך היום ואין קיץ וחורף .

למעלה