עצה בנושא מטפס לסוכה / גזיבו

גינתית

New member
עצה בנושא מטפס לסוכה / גזיבו

שלום לחברי הפורום!

אנחנו גרים בשרון וחולמים לשבת בגינה מתחת לסוכה/גזיבו שמטפס עליו משהו ירוק ופורח. בחצר יש דק גדול ובנינו סוכה מעליו. הגיע הזמן להחליט לגבי המטפס/ים ועל כך רציתי להתיעץ.

פרטים טכניים (ראיתי שאתם מבקשים כמה שיותר, אנא שאלו אם החסרתי דבר):
גרים בשרון
גודל הסוכה: 3 וחצי על 4 מ'.
צד אחד צמוד לקיר הבית, מפנה דרומי.
אין שכנים מהצד הזה. שטח הסוכה מתחיל להתכסות בשמש ישירה החל מתשע בבוקר.
המטפסים ישתלו בצד הרחוק מהבית, באדמה. ננסה לעצב אותם עם גזע לאורך העמודים ואז סכך לכיסוי. נלחם כדי שלא יטפס לגג הבית.

- אנחנו חובבי גינון ואדמה. לא פוחדים מעלי שלכת.
- ענפים חשופים בחורף יכולים להראות יפה בעניינו (אבל אם יש מטפס שישאר ירוק גם בחורף נשמח לשמוע גם עליו).
- אנחנו רוצים משהו שיחזיק שנים, ולכן מעדיפים שזו לא תהיה פסיפלורה או גפן.

-אחרי שראיתי המון סוכות כאלה בחו"ל ובתמונות, אני חולמת על ויסטריה, אבל מתלבטת לאור דברים שקראתי כאן ובמקומות אחרים.

אשמח לקבל עצה! (וגם לראות תמונות להשראה).

תודה רבה ושבת שלום.
ענבר.

drorim69

Active member
ויסטריה יכולה להיות מעולה אם תבודדו אותה מגג הבית

בעקרון כל מטפס צריך להיות מוגבל בנפח ואם חלמת על ויסטריה אז לכי עליה..
לא הבנתי את תיאור הכיוונים אבל נכון לשתול אותה בצד המוצל כדי שבאופן טבעי תשאף להתפתח לצד המואר ולא להיפך - זה נכון לכל מטפס.

בויסטריה חשוב להקפיד על תחזוקת הגזע/ים בשנים הראשונות כי בהמשך הם מתעצים ומתעבים מאד וגם הופכים לאלמנט פיסולי - שיעמדו ישר, לא יהיו נפולים על הקרקע ולא יסתלסלו ויצמדו מדי לעמודי הסוכה כי כשיתעבו הם עלולים "לבלוע" אותם..
בנוגע להתפרצות שורשים - יש יריעה להגבלת שורשים שנקראת ביו-בארייר שמתאימה מאד למשימה מקומית כזו. קונים אותה לפי מטר אורך, היא לא זולה אבל נותנת שקט לטווח ארוך של שנים - חופרים בור שתילה הרבה יותר רחב מגודל מיכל השתילה ומדפנים אותו מהצדדים ביריעה כשהצד הנכון שלה כלפי פנים הבור (עומק הבור כגובה היריעה, 0.7מ' נדמה לי..) וזה יהיה בית הגידול המוגבל של הצמח. (אני הייתי אפילו משאירה כמה סנטימטרים יריעה מעל פני השטח, כמו גובל דשא ומחפה את אזור השתילה בחלוקי נחל).

הויסטריה הסינית הרגילה עם אשכולות הפריחה הארוכים, פורחת באביב כשהיא ללא עלווה.
יש זן נוסף שנקרא אמטיסט פולס שהפריחה שלו קצרה ועגלגלה יותר ומתמשכת מהאביב עד סוף יוני

גינתית

New member
קוקטייל זה רעיון נהדר! לגבי השמש

תודה על התשובות.
1) מאוד מתחברת לרעיון הקוקטייל. יש לי רק שני עמודים בפרגולה (כי בצד השני היא מחוברת לבית). בצד של העמודים אני יכולה לשתול את המטפסים באדמה. בצד של הבית אפשר יהיה לסדר תמיכה למטפס שלישי, אבל הוא יצטרך לצמוח מתוך מיכל. איזה מבין הצמחים המומלצים יכול לשגשג מתוך מיכל? כמה גדול צריך להיות המיכל הזה? לאור מה שכתבו, אולי כדאי לבחור בויסטריה לעציץ?

2) היום עקבתי בתשומת לב רבה אחרי השמש. גיליתי שבמהלך הבוקר השמש מאירה רק את קצה הפרגולה הרחוק מהבית, ואילו שאר המשטח מוצל עד שתיים בצהריים, ואז מקבל שמש ישירה עד השקיעה. שמש אחר-צהריים. זה בעצם נחשב רק "חצי צל", נכון? ויסטריה תצליח לפרוח בתאורה כזו? אני שואלת כי לאבא שלי יש ויסטריה שמעולם לא פרחה והוא טוען שזה בגלל שהיא בצל.
3) ומה לגבי המטפסים האחרים שהצעת? קראתי באתר המכון הוולקני שאלמון פורח רק בשמש מלאה...?

א ב י ב ן

New member
יש בעיה... אבל יתכן שבקיץ המצב משתנה ויש יותר שעות שמש.

גם האלמון וגם הויסטריה אינם מתעניינים בשמש החורפית כי הם נושרים.
אבל מה שנכון ללא שמש קיצית הם עלולים להיוותר ללא פריחה.
צמח שבטוח יסתדר בחצי צל והוא גם גדל בקצב מהיר, הוא האנטיגון. תראי איזה יופי של סגירה הוא נותן.

של סגירה יש לו.
https://www.google.co.il/search?q=א...ei=nBgvWMnpNYWPU4zumcgF#imgrc=wYxB6a9Y1FT6aM:
אני חושב שגם אורנית לוהבת תיתן לך תוצאות בחצי צל, וזה אגב צמח לא נשיר.

לא נשיר.
https://www.google.co.il/search?q=א...PH78SM:;GpOcLh7ZPzOmVM:&imgrc=IKAt48x0PH78SM:
ויש את יפאורת עין ציפורן החתול. גם ירוק עד, אבללללל יינעץ די מהר בקירות אם
לא תיזהרי... אצלי הוא בחצי צל, רק שחייבים לשמור ששורשיו לא יצוצו בכל מקום.
הרעיון של דרורים לתחם נראה לי מתאים עבור כל הצמחים הללו.
https://www.google.co.il/search?q=י...ei=qRkvWIatLoG6Ub79vNAF#imgrc=l8CvM-XHTlSSYM:
האנטיגון אגב אוהב לזרוע את עצמו בכמויות. עדיף לעשב כשהוא ממש קטן.

גינתית

New member
עוד שמתאימים לחצי צל- שאלה

קראתי הרבה על טרכולופרומון יסמיני ועל פנדוריאה יסמינית. האם אתה חושב שאחד מהם (או שניהם) יתאימו לכיסוי הפרגולה שלנו?
האם עשויים להסתדר יחד או שהטרכולופרומון יחנוק את הפנדוריאה?

א ב י ב ן

New member
טרכלוספרמון יסמיני מתרחב ואיני בטוח שלא תצטרכי לגזום אותו

מדי תקופה. הוא ירוק עד וזו הבשורה הטובה. הבשורה הפחות טובה, היא
שלפריחה שלו יש ריח חזק. יש שיגדירו אותו כנעים ויש שיגדירו כמעייף בשל עצמתו. אם תבחרי בו, לא תוכלי לצרף אליו צמחים נוספים, אלא אם תגדלי אותו בכלי, ואז תגבילי גם את שורשיו וגם אותו עצמו.
פנדוריאה יסמינית ופודריאנה יש בגוונים שונים ואלה צמחים נאים מאד. בד"כ לא
צפופים, ולעתים הם נשירים מותנים. אולי באזור שלך לא ישירו את עליהם.
אני מניח שאת רוצה הצללה טובה יותר, אבל אם אני טועה, צמחים אלה בהחלט
יכולים לבוא בחשבון.
לדעתי, שלושת האחרונים ידרשו הדליה (רשת תומכת), בו בזמן שהויסטריה
"יודעת" להתלפף כשיש לה על מה. לגבי האלמון, נדמה לי שגם הוא "יסתדר" ללא
הדליה. אודה שלגבי הפטראה איני בטוח. יתכן שגם היא תזדקק להדליה, וכך גם
האורנית הלוהבת.
היפאורה יש לה דרך להיתפס על קירות, אבל היא לא מתלפפת. האנטיגון מתלפף.
כעת תצטרכי לעשות לעצמך בכל זאת חשבון נפש כלשהו. יש שיגידו, שעדיף כי בחורף לא תהיה הצללה, ולכן לנשירים יהיה יתרון. יש גם שיגידו, שהצללה מלאה גם היא לא ממש טובה (אפילו בקיץ). אבל היות שאת היא בעלת הבית ואת היא המחליטה, יהיה עלייך רק לקחת בחשבון את ההערות שנרשמו כאן. מכאן, הכל לשיקולך...

drorim69

Active member
*

גינתית

New member
מקסימים.

&nbsp
הטרכלו פורח באביב. אז אני מנחשת שהתמונה לא מעכשיו....פסח?
&nbsp
מנסיונך, הטרכלו יתאים ככיסוי מצל לפרגולה?
&nbsp

למעלה