זבובונים בתפוזים

דניעל

New member
זבובונים בתפוזים

יש לי עץ תפוז קטן בחצר. חוץ משנה שעברה, שאז, משום מה, צמחו תפוזים יפים, גדולים, מתוקים וללא מזיקים - בכל שנה הוא סובל מזבובונים. השנה אני מנסה לעקוב אחרי ההתפתחות שלהם ואני לא בטוחה אם הפרי נסדק מאיזו סיבה שלא קשורה בזבובונים (השקיה לא סדירה?) ואז הם מגיעים אליו, או שהזבובים האלה מטילים ביצים בתוך הפרי והוא מתבקע כשהם בוקעים ממנו. (ראו התמונות המגעילות המצורפות).
מה אתם חושבים שקורה קודם?
לפעמים אני רואה שאנשים סוגרים בשקיות נייר פירות על העץ כדי שלא יבואו מזיקים. לא חושבת שראיתי שסוגרים ככה תפוזים אבל - האם בשנה הבאה כדאי לי לנסות זאת לפני ההבשלה? האם אפשר גם בשקיות ניילון? הייתי רוצה לראות מתי הפרי מבשיל.
תודה ושבת שלום.

דניעל

New member
אולי מישהו בכל זאת?

לפחות לגבי שאלת השקיות? מישהו יודע? ניסה?

u r i el

New member
תשובה חלקית מחובב גינון מנוסה.

לא נהוג לשקק פירות הדר.

תפוזים נסדקים ומושכים אליהם זבובונים. סיבת ההסתדקות לא ברורה חד משמעית כנראה והיא נדונה בהזדמנויות רבות, אולם יש שמייחסים זאת להשקייה לא תקינה ( מה שנקרא בשפת המומחים "משטר השקייה לקוי" שזה לדעתי סטיקר נבוב חסר משמעות באשר אין הוא מדבר על כמויות רצויות אלא על עקרון אבסטראקטי ). יש דעה שבכפוף לעונות השנה יש לווסת את כמות ההשקייה מממעט בחורף גשום ועד הרבה בחודשי הקיץ החמים וכן חשוב לדעתם שהווסות יבוצע בהדרגה מתונה. מאחר שאין מדברים על כמויות אין לדעתי לעצה כזו ממשות, וכל אחד יכול לנסות בביתו על פי הבנתו. בנוסף קראתי במרשתת שחוסר באשלגן גם הוא יכול לגרום להסתדקות, אבל שוב שאלת הכמויות איננה ברורה ולכן גם זו בעיני הערה חסרת משמעות. יש לי עץ כזה שסובל כבר כמה שנים, ומאחר שרק חלק מהתפוזים מתבקע, הרי שנותר לי יבול יפה גם ככה, די והותר עבור משפחה.

א ב י ב ן

New member
נאה דרשת. חוצמזה, תפוז שכבר נפגע לא ניתן להצלה.

ונכון. זבובים נוטים גם לעקוץ תפוזים בריאים, כך שבמהלך הזמן, תגלה שיש זחלים
בעוד ועוד פירות (כולל קנויים).
קטוף בזמן. תחזיק במקרר. וחלק ילך גם לזבובים. זה מה יש...

drorim69

Active member
זבובי פרות נמשכים לפרי רקוב על הקרקע

התשובה לא עוסקת בשאלה שלך אבל היא עקרונית וקשורה להפחתת עצם המשיכה של זבובי פרי לגן - איסוף פרי בשל שנשר לארץ (או קטיף הפרי בזמן, כפי שכתבו קודם) חשובה מאד כהליך מונע שיכול לחסוך צורך בהדברה מאוחר יותר.

להערכתי הזבובונים בתמונה נמשכים לפרי בגלל איזשהו ריקבון או הבשלה שנוצרה בו. לא יודעת לזהות אם אלו סתם ברחשים או אחרים..

א ב י ב ן

New member
בפרי יש חור ויש חלק רקוב בקליפה. הזבובונים בקעו כנראה מגלמים

של זחלים שנברו בפרי קודם לכן.

דניעל

New member
אז אתם בעצם אומרים שזו גזירת גורל?

כי לעטוף בשקיות לא נהוג (למה, בעצם?) ואת הפירות הנגועים אני תמיד אוספת וקוטפת ואי אפשר לקטוף אותם קודם, כי הם לא בשלים (היו שנים שניסיתי והתפוזים היו חמוצים).

א ב י ב ן

New member
שקיות? אולי בגלל הכמות. ראיתי מטעים שנעטפו ברשתות.

ובגינה פרטית? זה עול וכיעור. בעיקרון, אפשרי. ואם לא, אז מפסידים קצת לטובת הזבובים...

דניעל

New member
כיעור - אני מסכימה

בגלל זה לא שקלתי אפילו את האפשרות עד היום.
עול - זה לא. מדובר בעץ קטן ולא הרבה פרי. והכל הולך לזבובים. היו שנים שלא נשאר תפוז אחד לא נגוע לרפואה וכשניסיתי לקטוף לפני שהזבובים יבואו, כאמור, הפרי היה חמוץ.
האם השקיות חייבות להיות מנייר או שאפשר ניילון?

א ב י ב ן

New member
לפני כמה חודשים מישהו צילם שקיות שרכש (אולי במשתלה או בחנות

חקלאית). השקיות היו מרשת לבנה צפופה ונראו ממש יפות. מי שמחפש... מוצא. זה
דווקא היה רעיון שנראה טוב גם על העץ וגם העביר את אור השמש לפרי. אנסה למצוא, אבל גם את יכולה לחפש כאן בחיפוש.

למעלה